Kúpa nehnuteľnosti

15. jún 2022

Ahojte ľudkovia!

Máme možnosť kúpiť RD za symbolickú cenu. Sme manželmi. Lenže svokra trvá na tom, aby bolo to napísané iba na manžela. Áno, tú nehnuteľnosť predáva ona.

Moja otázka je, ak by náhodou došlo k rozvodu, mala by som na tú nehnuteľnosť nárok? Myslím na polovicu tej nehnuteľnosti. Keďže bola kúpa realizovaná počas manželstva. Manžel tvrdí, že áno.

P.S. svokru prosím, neriešte. Je zbytočné o nej písať.

marci77
15. jún 2022

podla mna iba ak by to bolo v ramci dedicstva prepisane na jej syna, tak vtedy manzelka nema narok na nic

ak to kupite kupnopredajnou alebo darovacou zmluvou a ste v BSM, tak polovica je manzelova, polovica vasa

moj osobny nazor, laik

marci77
15. jún 2022

skuste sa aj tu spytat, tam vam odpovedia pravnici😉
https://www.modrykonik.sk/group/1900/

sasa1310
15. jún 2022

počas manželstva nemôže kúpiť iba tvoj manžel. Všetko kupujete iba spolu. Obzvlášť nehnuteľnosť. Jedine by mu nehnuteľnosť mohla darovať a nie predať. Vtedy by mohol byť na liste vlastníctva len tvoj manžel.

andrea_82
15. jún 2022

Kupa patri do BSM, darovanie a dedicstvo nepatri.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
15. jún 2022

tak kúpnou zmluvou musíte byť obaja na LV

gbsgbsxx1
15. jún 2022

Riešili sme byt počas manželstva, je napísaný iba na mňa, kúpna zmluva bola iba na mňa, ale spadá do BSM. Takže ak by čosi, muž má naň nárok.

autor
15. jún 2022

@gbsgbsxx1 Takže naozaj to tak je. OK, dík.

ninka99865
15. jún 2022

Ak si nezuzite rozsah BSM tak bude do BSM patriť.

gbsgbsxx1
15. jún 2022

Áno. Pri spisovaní kúpnej zmluvy ma na to právnička upozornila, že aj keď je byt iba na mňa, spadá do BSM. My sme to tak riešili len kvôli jednoduchosti, manžel bol dlhodobo odcestovaný...

zmrzlinka2021
15. jún 2022

Svokru neriesime, ako pises.

Ale tvoj manzel by mal jasne demonstrovat, ze na kupnej zmluve mate byt obaja.

Ale bez ohladu na to, kupa nehnutelnosti v manzelstve za spolocne peniaze sa tyka vzdy dvoch bez ohladu, kto je na kupnej zmluve

panelacikova
15. jún 2022

@sasa1310 nezavádzaj, aj počas manželstva sa dá majetok kúpiť aj len na jedného!!!

autorka, tak, ako píše aj
@ninka99865 jediná alternatíva, kedy by bol manžel výlučný vlastník by bola, keby sa ten dom dal vyňať zo spoločného majetku. je na to paragraf, rieši sa to notárskou zápisnicou či zmluvou uzatvorenou u notára. ak nič takéto nebudete riešiť, tak to do spoločného spadať proste bude.

38kristina38
16. jún 2022

Ak u notara zrusite/zuzite BSM , moze to nadobudnut len manzel do svojho vylucneho vlastnictva. Pravdaze to,ake peniaze (ci svoje,nasetrene pred manzelstvom alebo vase po uzavreti manzelstva) na kupu tejto nehnutelnosti pouzije je tiez otazne. Ak by na to pouzil vase spolocne (nadobudnute € po uzavreti manzelstva - aj z vyplaty a pod), tak je to de facto aj de jure nespravne lebo v takom pripade by ste mali za spolocne peniaze byt vlastnici obaja.