Máme nárok na vrátenie dane?

helenka520
15. jan 2014

Ahojte žienky ,chcela by som sa vas spytat ako to je z vratenym,alebo uplatnením vratenia daní na mna,ked nepracujem a staram sa o dieta do jeho šiestich rokov.Manžel podal v praci danove priznanie a tam mu vraveli že si na mna už podla noveho zakona dan uplatnit nemože....dakujem vam za všetky rady a odpovede.

januliku
15. jan 2014

@helenka520 Pre rok 2013 by malo platiť toto:
NEZDANITEĽNÁ ČASŤ NA MANŽELKU (MANŽELA)
Okruh daňovníkov, ktorí si budú môcť uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela), sa podstatne zúži.
Nárok zostane len v prípadoch, kedy:
- manželka (manžel) sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti, do zániku nároku na rodičovský príspevok,
- manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie alebo
- manželka (manžel) bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

helenka520
autor
15. jan 2014

@januliku dakujem vam za odpoved,ale moc som tomu nerozumela,..moja dcera bude mat vo februari5 rokov ,ja som momentalne doma nepoberam nič žiadne peniaze od štatu,niesom uchadzačom o zamestnanie,kedže u nas je len štvorhodinova školka,manžel je jedinym živitelom 4-člennej rodiny,a ani tak si nemože uplatnit aspon raz do roka tu dan...?takže podla vas naozaj tak bude že nema narok na uplatnenie?..dakujem za odpoved.. 😖

elienka
15. jan 2014

@helenka520 nemá nárok na uplatnenie, bohužial, zmenilo sa to tento rok

helenka520
autor
15. jan 2014

@elienka Tak to dobre s nami ten štat vypiekol.. ☹

januliku
15. jan 2014

@helenka520 No z uvedeného vyplýva, že má nárok, len ak manželka bola na rodičáku, opatrovateľskom alebo na úrade práce ako nezamestnaná.

polyana
15. jan 2014

@helenka520 pokial si na ten predlženej a neplatenej rodičovskej- tak žial nemôže si uplatniť odpočet. To je presne to, čo sa zmenilo oproti minulému roku. Ja som bola tiež časť roka 2013 na tej neplatenej do 6 rokov dieťata a tu časť si už manžel uplatniť nemôže.

helenka520
autor
15. jan 2014

@polyana
@januliku baby dakujem vam,takže na urade mali pravdu,no to keby som vedela skor tak sa zaevidujem na Upsvr....ale čo už...som z toho ich celeho sistemu znechutena hlavna vec že ciganom vyhoveju vo všetkom... 😒

cheria
17. jan 2014

Ahojte, ja som uz z toho danoveho jelen, viete mi niekto poradit? Zaujima ma rok 2012. Od januara som bola PN a v auguste som nastupila na matersku ak by sme si dali urobit dodatocne danove priznanie za rok 2012 ma manzel narok na danovy bonus? Alebo ako to vlastne je poradte prosim!!!!!!!!!

evita68
17. jan 2014

@cheria záleží na tom, aká bola výška nemocenského a materskej.. a aj na príjme manžela a výške jeho daní..

mimuska123_
20. jan 2014

takze ked poberam rodicak a manzel pracuje mali by sme narok na vratenie dani vsak?minuly rok sme nemali lebo som este par mesiacov pracovala a poberala matersku ale kedze je to uz len rodicak tak uz by nam mali vracat nie?

bubulka722
20. jan 2014

Ahojte! Celý rok 2013 som bola na RD, tá mi skončila 21.12 2013, odvtedy som zatiaľ nezamestnaná. Minulý rok som mala taktiež vyplatenú PN v sume cca 2000,-€. Manžel je zamestnaný a jeho hrubá mzda je priemerne 950,-€. Mám požiadať svojho bývalého zamestnávateľa o zúčtovanie dane, alebo si mám ja sama podať daňové priznanie? Nič podobné som nikdy neriešila a neviem teda či budem mať nárok na nejaké vrátenie daní alebo nie.
Ďakujem vopred za odpoveď!

evita68
20. jan 2014

@bubulka722 ak si mala len príjmy, čo píšeš, DP nepodávaš... ale manžel by si na teba mohol uplatniť nejakú nezd. časť..

bubulka722
20. jan 2014

@evita68 Aké papiere si mám žiadať aby si to uplatnil? Predpokladám že bude treba papier zo Soc. poisťovne a ...? Akú čiastku vrátených daní možno čakať podľa toho čo som písala? Aby som nebehala kvôli 10,- euráčom jak blázon. Díkes!

evita68
20. jan 2014

@bubulka722 ak tvoj príjem bol cca 2000 nemocenské a nič viac /okrem rodič. príspevku/, tak manžel si bude môcť uplatniť 3735,94 - 2000 = 1735,94 x 19% = 329 eur cca vyjde vrátenie daní

inki
22. jan 2014

CHCEM SA OPYTAT,DO JUNA 2013 SOM BOLA NA MATERSKEJ,POTOM MA PREPUSTILY,DALI MI ODSTUPNE 1300E,POBERALA SOM DO DECEMBRA PODPORU MESACNE 770E,VIETE MI PORADIT CI BUDEM DOPLACAT NA DP ALEBO NIE-DAKUJEM

inki
22. jan 2014

TAK SOM TO ASI NEPOCHOPILA,ALE DAKUJEM PEKNE ZA ODPOVED,PEKNY DEN EVITA

crystalskye
5. feb 2014

baby, chcela by som sa spýtať, ked som celý rok 2013 bola na rodičovskom príspevku, má môj manžel nárok na vrátenie dane za vyžižovanú manželku? kde sa to vybavuje a čo všetko je k tomu potrebné?

dnpo
5. feb 2014

a

dnpo
5. feb 2014

@evita68 ahoj ,vies mi povedat kolko bude mat kamoska preplatok dane ak mala hrubu mzdu 6035 a preddavok 397 bola 3 mesiace na PN dik

evita68
5. feb 2014

@dnpo cca 115

dnpo
5. feb 2014

dik si sikovna 😉

dnpo
5. feb 2014

@evita68 dik si sikovna 😉

rachel36a
5. feb 2014

@evita68 ahoj, vidím že sa v tomto vyznáš, ja som bola minulý rok 5 mesiacov zamestnaná, z toho 3 mesiace PN, môj príjem bol 1600 eur brutto.. ostaných 7 mesiacov som bola nezamestnaná.. môže si môj manžel na mňa uplatniť aspoň čaastť, či si celú sumu nezdaniteľnej časti uplatním len ja? poradíš? ďakujem

evita68
5. feb 2014

@rachel36a ty si uplatníš celú,

čo si mala zvyšok roka? na úrade práce?

rachel36a
5. feb 2014

@evita68 áno, na úrade práce

evita68
5. feb 2014

@rachel36a tak manžel si na teba môže uplatniť:
3735,94 - hrubý príjem + odvody - nemocenské - podpora : 12 x počet mesiacov, kedy si k prvému v mesiaci bola evidovaná na upsvar

rachel36a
5. feb 2014

@evita68 takže ja si podám za seba daňové priznanie na tých 5 mesiacov ,a jemu do roboty mám dať potvrdenie o mojom príjme na tie zvyšné mesiace? ak som to správne pochopila?

evita68
5. feb 2014

@rachel36a áno, tak.. o všetkom príjme, ktorý som ti napísala..

rachel36a
5. feb 2014

@evita68 teraz to pozerám znova, takže z nezdaniteľnej čiastky na manželku sa mi odráta môj plat, nemocenská aj podpora??? dobre to chápem??, tak potom je to pre mňa bezpredmetné lebo plat kukám, že až 1760 som mala + nemocenská 1230, a podpora cca1400 eur, tak to už som do mínusu... ďakujem za radu