Môže si manžel uplatniť na mňa nezdaniteľnú časť?

mona306
22. jan 2024

Dobrý večer, mám takú otázku . Keď som na RD môže si manžel na mňa uplatniť v daniach nezdaniteľnú časť na manželku dúfam že som to dobre napísala teda .A ešte jedna otázka k tomu keď poberá daňový bonus na 2 deti ale pri jeho výplate to nevychádza 280€ na obe deti ale menej skoro o 100€ môže si požiadať o doplatenie tohto daňového bonusu do tých 280€ pri daniach aj keď som ja na RD alebo to sa nebude dať ? Za odpovede ďakujem

kaja01
22. jan 2024

Môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, daňový bonus si tiež môže požiadať o doplatenie, ale je možné, že celoročný príjem nebude taký vysoký aby mu vyšiel doplatiť daňový bonus, na 2 deti musí má nárok na daňový bonus vo výške 27% čiastkového základu dane.

rachel36a
22. jan 2024

Nezdanitelnu na teba ano, doplatok DB mu nevyjde, raz ked nema dostatocny prijem, tak mu ani v DP nevijde...jedine ze by si aj ty pracovala, co ale adi nie ked si na RD

zalka
22. jan 2024

@mona306 ale to dobre ten matovič vymyslel... máš malý plat .. tak máš malý danový bonus ... hurá .. toto je ironia.

Na toto som upozornovala celý rok, že to nie je dobrý systém, ale ludia mali pred očami 140e na dieťa, a teraz mnohí zistia, že žiadnych 140e nedostanú lebo majú nedostatočné príjmy, alebo marodovali počas roka, alebo boli časť roka bez práce ...

diamand2326
23. jan 2024

@zalka Tak ale aj daňový bonus v nie plnej výške je stále lepší ako daňový bonus pred Matovičom, nie? Koľko bol, 25€? A tento 140€ max. je len do konca tohto roku, potom bude už pevná suma 100€ do 15 rokov a 50€ nad 15 rokov a konečne sa nebudú všetci rozčuľovať nad tou "strašnou" nespravodlivosťou, že dostali daňový bonus podľa toho, v akej výške odviedli daň 😉

simca06022011
23. jan 2024

@zalka je to danovy bonus a nie socialna davka, takze som s tym v klude. Motivuje to v prvom rade pracovat, nie sediet doma. Ziadna nespravodlivost. cca 800EUR je minimum na jedno dieta, to je bezny plat = minimalna mzda v 2triede (816eur-2023, teraz dokonca este viac cca 860), cize takmer vsetky profesie maju plat od tohto vyssi. Na case aby sa ludia zaujimali aj o to, kolko zarabaju za aku pracu aj po tej pravnej stranke (lebo vela ludi o nejakeych narocnostiach ani netusi... )

zalka
23. jan 2024

@simca06022011 a keď máš tých detí 3 alebo 4 ...to je úžasne spravodlivé keď máš nižší daňový na dieťa pri väčšom počte detí.... aj keď zarobis toľko isto ako ten čo má jedno dieťa.

@diamand2326 áno bol DB v nižšej výške...ale mesta sa nestávali platobne neschopnymi, nezvyšovali poplatky za smeti, dane , poplatky za škôlky, dane z ubytovania, parkovné, rôzne iné poplatky súvisiace s činnosťou miest a obcí, keďže skrz takto navyšeneho daňového bonusu prišli o príjmy. Lebo dane z príjmov občanov idú mestám a obciam od ich obyvateľov s TP.

miki1987
23. jan 2024

Môžem sa prosím spýtať...?
Ja ako manželka pracujem, muž nepracuje nie je nikde evidovaný celý minulý rok, nepoberal žiadny príjem.
Môžem si naň ho uplatniť nezdaniteľnú čiastku,?
Ďakujem

zalka
23. jan 2024

@miki1987 ak nebol v evidencii Up alebo nie je invalidný...tak nie nemôžeš.