Zamestnávateľ mi vo výplate neuplatnil nezdaniteľnú časť základu dane. Aký bude postup pri daňovom priznaní?

Zodpovedané
16. mar 2022

Dobrý deň,

v súčasnosti som na rodičovskej dovolenke. Pracovný pomer mi stále trvá. Od februára som uzatvorila dohodu u zamestnávateľa č 2.

Práve som zistila, že mi vo výplate neuplatnil nezdaniteľnú časť základu dane. Viem, že v jednom zdaňovacom období si ju môžem uplatniť len u jedného zamestnávateľa.

Keď budem budúci rok podávať daňové priznanie, tak si budem môcť uplatniť túto nezdaniteľnú časť základu dane na príjmy od zamestnávateľa č. 2 (od zamestnávateľa č. 1 bude príjem 0 €)?

Môže časť roka poberať daňový bonus na dieťa otec a zvyšné mesiace matka?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pomernú časť daňového bonusu si môže uplatniť časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Teda môžete časť roka na dieťa poberať DB vy a časť roka otec dieťaťa. Teda pri splnení ostatných podmienok nároku na daňový bonus.

Keď si budete podávať na budúci rok daňové priznanie, tak si uplatníte celú nezdaniteľnú časť daňovníka. Doložíte potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti. Ak iný príjem nebudete mať, podáte daňové priznanie typu A.

S prianím pekného dňa,
Lenka