Musíme doplatiť poistenie?

sawanta
21. máj 2014

prosim o radu zenicky 🙂 kamaratka zacala pracovat na dohodu a vsak ten zamestnanec jej dodnes nedal podpisanu zmluvu(som jej hovorila ze jej hlupost ako mohla nieco podpisat a nevzat si doklad hmm)tak pokracujem ako ze pracovala na dohodu ten zamestnavateľ jej slubil ze ju zahlasi a bude za nu platit zdravotnu aj socialku u neho nastupila 11.2( a den predtym dala vypoved z jednej firmy cize ju hned odhlasili aj zo zdravotnej aj zo socialky)a hned zacalo na "dohodu"nebola ani na urade kedze zo dna na den nastupila na "dohodu" on ze jej vravel ze na urad netreba ze vsetko bude za nu hradit.Ako zarobila dobre cca900e avsak praca skoncila.Ked si nakonci pytala spatne zmluvu o dohode ze ju potrebuje ten ..zamestnavatel vypol mobil a nic...nema ani doklad ze robila niccc ako keby bola doma a s prepacenym sedela na zadku 😒 tak volala na zdravotnu aj socialku a ....ten ..pan zamestnavatel ju ani nenahlasil ani na zdravotnu ani na socialku .Dobre vie ze zdravotnu zaplatit musi !!!!len nevie co zo socialkou????od dna 10.2 ako dala vypoved v firme pred dohodou hned ju odhlasili cize nebola zahlasena a teraz neviete ako postupovat??????????ma zaplatit socialku????ako teraz nema nic ani zapoctovy ani zmluvu na dohodu nic!!!cize ako by bola nezamestnana a doma.PORADTE DAKUJEMEEEEEEEEEEEvie ze by bolo dobre udat toho zamestnavatela ale teraz chce rychlo riesit toto aby nemala vysoke nedoplatky ..dakujemmmme

lulu369
21. máj 2014

@sawanta ahoj, bohužiaľ sa nájdu aj takýto s prepáčením idioti...no najlepšie by asi bolo keby šla rovno aj na zdravotnú aj sociálku a popýtala sa tam ako má postupovať...no pokiaľ viem tak pokiaľ robíš na dohodu, tak zamestnávateľ odvádza za teba na sociálku - garančné a úrazové poistenie, na daňový - daň z príjmu a zdravotnú nie (no neviem ako je to teraz, či sa náhodou niečo nemenilo)...

hradnapani
21. máj 2014

@sawanta tak najrozumnejsie bude ist na socialku a vysvetlit situaciu. Doplatit to nejako asi bude musiet, hoci budu na nu asi pozerat, ci je normalna. A ked zahlasi , ze pracovala bez zmluvy, tak si rovno mozu posvietit aj na zamestnavatela, nic ine si nezasluzi.
ako jej vyplacal peniaze? na ucet ci v hotovosti?
velmi nerozumne si pocinala kamoska 😒

sawanta
autor
21. máj 2014

hradnapani achhh ved som jej aj poriadne vynadala ako to mohla urobit ze hned pri podpisany dohody si nevzala a neprefotila si to teraz nema v rukach nic .nik jej ani neuveri ze robila ☹ platil jej naruku bez akeho kolvek dokladu .A nevieš kolko nahodou bude doplacat???viem zdravotna je cca 54e neviem presne. To vsetko zaplati tam uz volala ,len na tu socialku nevie dora jedna ako co im ma povedat ked vlastne ani nema nic ziadny doklad ze vlastne robila ☹ ma povedat ze sa zabudla nahlasit na urade prace ??ved to si o nej uz ozaj budu mysliet ze je tapa 😒 a to jej daju šeky??dakujemmm

lulu369
21. máj 2014

@sawanta ach jaj, tak sa teda dala kamoška poriadne dobehnúť ☹ čo sa týka tej socialky bude, keď tam pôjde a povie im ako to celé je a uvidí, čo jej povedia...možno budú po nej pozerať, no budú určite mať dobrý dôvod preklepnúť si toho jej podareného zamestnávateľa...

havana_frost
21. máj 2014

@sawanta zdravotnu poistovnu si dobre povedala, cca 55 euro mesacne ako dobrovolne nezamestnana. do socialnej poistovne nie je povinna nic zaplatit, je to dobrovolna moznost. akurat ze jej tento cas bude figurovat ako prazdny priestor, ziadne dochodkove poistenie, pripadne dni ktore sa pocitaju do lehoty ak by napriklad isla na matersku.

hradnapani
21. máj 2014

@sawanta tak vidis, pisu tu, ze doplacat nic nemusi, tak to by bol ten lepsi pripad 🙂
snad sa z toho pouci do buducna. Maju to premyslene dobre tito sukromnici...

bejka333
21. máj 2014

Dievčatá " sociálka " je na Úrade práce 🙂) Sociálnej poisťovni nemusí platiť nič spätne, pretože je to problém zamestnávateľa. On neplatil za ňu odvody. Za čo by mohol od Sociálnej poisťovne dostať pokutu. A aj za to,že ju vôbec ani nezahlásil.. Takže prakticky pracovala na čierno. Škoda,že počas toho ako tam robila mu neprišla kontrola. Zdravotnú si samozrejme musí doplatiť :(

smejka330
20. nov 2016

Oživujem túto tému..práve som sa dozvedela,že v bývalom zamestnaní ma po návrate z rodičovskej d.do práce-t.j.v septembri 2006,neprihlásili do zdrav.ani do soc.poisťovne a nemám žiadne odvody ani za zamestnanca,ani za zamestnávateľa.
Podľa účtovníčky "sú teraz 2 možnosti-priznať príjem a platiť odvody s pokutou,alebo ten čas spraviť ako ospravedlnené neplat.voľno,ale nevie,ako to bude so zdravotnou poisťovňou,že možno to už bude aj premlčané.Mám sa k tomu vyjadriť hlavne ja ! 😠
Celý čas som riadne pracovala,v domnení,že mi strhávajú odvody..vraj sa jedná o záver roku 2006.
čo je však pre mňa najhoršie,neviem nájsť výplatné pásky práve z tohto roku :(((( neviem,ako je to možné.Neviem,čo mám v tejto situacii robiť.nepaci sa mi,že som riadne robila a odvody mi nestrhali,a dozviem sa to po 10-tich rokoch!!
Prečo by som mala JA platiť za chybu neschopnej personalistky,ktorá zanedbá prihlásenie zamestnankyne po RD do poisťovní??
Prosím niekoho kompetentného o radu,ako by som teraz mala postupovať.Pokiaľ viem,neplatenie poistného je trestný čin.
Terajšia mzdárka to chce vyriešiť rýchlo a potichučky,do konca roku.
Ďakujem za každú dobrú radu..

smejka330
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
smejka330
21. nov 2016

v minulosti mi dobre poradili napr. v minulosti mi dobre poradili napr. @zalka , @gapa , @evita68 ..žienky,ak sem ešte chodíte a ste ochotné pomôcť radou,budem vám moc vďačná 😔

zalka
21. nov 2016

@smejka330 určite odvody premlčané nebudú, zaujímavé že na chybu prišla po 10 rokoch.
Ak tak do ZP bude treba uhradiť odvody ako samoplatca, poprípade neviem či aj pred 10 rokmi štát platil odvody za matky starajúce sa o dieťa do 6 rokov ako je to teraz.
Myslím, že túto info dostaneš najskôr na ZP.
Ako si sa o tom dozvedela ty?

smejka330
21. nov 2016

@zalka účtovníčka mi poslala mail,že"rieši v Soc.poist môj evid.list dochodk. poistenia a sú tam nezrovnalosti za 9/2006 po návrate z rodičovskej dovolenky späť do práce a potrebuje ich so mnou prejednat, že ma vtedajšia účtovníčka asi neprihlasila do poisťovní a ona na to teraz prišla patranim v dokumentoch"....
Podľa mňa je to skôr tak, že im na to prišla Soc.poist.a hrozí pokutou a beží nejaká lehota, dokedy to má byť zaplatené.
Hoci aj pásky nemôžem nájsť, prac.pomer som v tejto firme skončila až v 2/2014.

zalka
21. nov 2016

@smejka330 to značí, že ťa zrejme od 2007 už prihlásila normálne do SP a ZP ..
no fakt neviem čo by bolo lepšie urobiť, pre zamestnávateľa to neplatené volno pre teba dodatočne nahlásenie ale ak nemáš pásky tak nedokážeš nemáš ako dokázať, že si pracovala a sťahovali ti odvody ... čiže tam si v riziku aj ty ... a čo danové priznanie za rok 2006 robil ti zamestnávateľ v roku 2007 ročné zúčtovanie a nemáš kopiu?

smejka330
21. nov 2016

@zalka ja nemám kopiu RZ :( ...ona mi tvrdí,že na tých páskach to,čo som zarobila,to som aj dostala,nemám tam žiadne odvody ani za zamestnanca ani za zamestnávateľa.vraj "teraz sme obe mimo problému ktorý zavinil niekto iný ale pykať budeme my dve." To isto-pykať budem,ale iba ja ,ona nijako,z jej vrecka to nepojde !! :(((((
Ako dokážem,že som o tom ,že nie som prihlásená v SP,ZP DOTERAZ nevedela?? pritom pred 2 rokmi som si priamo na ustredí SP upresňovala pre svoju potrebu dátumy týkajúce sa MD,RD ,OČR kvoli výpočtom zostávajúcej riadnej dovolenky,ako to,že ma vtedy nikto na toto neupozornil??? hned by som to bola riešila.

zalka
21. nov 2016

@smejka330 no nelegálna práca, nie tvojou chybou. Ako treba skúsiť zistiť, či bolo možné byť aj v roku 2006 byť na neplatenej RD aby za teba štát platil odvody do ZP a tým pádom si z obliga .. a nič ťa to stáť nebude.
Akurát si prišla o dni poistenia ... dôchodkového.

smejka330
21. nov 2016

@zalka koncom novembra som tam mala 6 dní OČR a následne prerušenie očr kvoli mojej hospitalizácii-bola som už tehotná,poležala som si tam 4 a pol mesiaca a na materskú som nastupila koncom marca 2007.

zalka
21. nov 2016

@smejka330 ak ti zaplatili OCR a PN tak si už musela byť prihlásená ... od novembra ... zaplatili?

smejka330
21. nov 2016

@zalka neviem:( nemám tie pásky :(

zalka
21. nov 2016

@smejka330 škoda že si nepamätáš .. ale zase na SP ti to musia povedať od kedy si bola prihlásená tam ...

smejka330
21. nov 2016

@zalka dnes som sa tam nedovolala,budem volat rano.

zalka
21. nov 2016

@smejka330 nemáš príležitosť tam ísť osobne?

smejka330
21. nov 2016

@zalka aha,čo som teraz našla-rozhodnutie SOCpoisť.o tom,že mi priznáva nemocenské.."pani XY,ktorá je povinne nemocensky poistená od 7.9.2006 (to je 1.deň nastupu do práce po RD) ako zamestnankyňa firmy...."

zalka
21. nov 2016

@smejka330 tak si z obliga, lebo si poistená bola, SP ti to tam napísala ... tak to je tvoja obrana ... tj. museli byť platené odvody a všetko musia si oni dať do poriadku veci ..

smejka330
21. nov 2016

@zalka zajtra určite nie,planujem tam isť do konca týždňa,osobne to bude najlepšie.

zalka
21. nov 2016

@smejka330 určite a ten doklad zo SP vezmi zo sebou, a pošli ho aj tej mzdárke, že ty si podla toho bola poistená, že o čom ti to rozprávala

gapa
21. nov 2016

@smejka330
@zalka
v roku tuším 2009 som riešila vystavovanie ELDP za mna aj kolegynu. Mala som prístup k šanonom v zamestnaní, mzdárka už zamestnaná nebola. A toto bol jeden z problémov. Nevedela som sa dopátrať s istotou, odkedy dokedy (kalend.dni) trvali, len ak boli prefotené doklady. Do SP sa začiatok a ukončenie pn nenahlasuje, do ZP myslím sa nahlasuje odkedy dokedy si poistencom štátu (počas PN, očr ...). Tak podla toho to môže skontrolovať, no je to pri zmenách mzdárok ozaj nevdačná robota a hlavne ak ešte aj napr. software menili.

zalka
21. nov 2016

@gapa no áno do ZP sa nahlasuje každá PN od prvého dňa, SP naozaj nie ...
takže myslím že @smejka330 to nakoniec porieši, a zase aj ZP by sa ozvala za toľko rokov, že neboli platené odvody ...

gapa
21. nov 2016

@zalka no pri zdravotných nikdy nevieš. oni si to nechávajú niekedy na poslednú chvílu a ak niečo nenahlásiš, tak nie je premlčacia doba, tak sa to zistí napr. pri dedičstve. Ale nemám skúsenosti s týmto, čo sa týka zamestnávatela.

zalka
21. nov 2016

@gapa hm.... no bajočkom tým že mám elektornickú komunikáciu zo svojou ZP tak vidím od kedy do kedy kto bol platiteľom poistenia ... je to na niečo dobré ..

smejka330
21. nov 2016

@gapa
@zalka,všetky obdobia poistenia si preverim v poisťovniach,ale..myslíte,že mi pošle výplat.pásky,keď ju o ne požiadam? ak tam naozaj odvody uvedené nie sú,tak by šla sama proti sebe..odo mňa potrebuje počuť,že ich nemám(a ja naozaj nemám :( )
ako by ste to riešili vy?