Nárok na ošetrovné počas víkendu

tinka_21
28. jan 2018

Maminky, chcela by som sa spýtať, či máte niektorá skúsenosť tým, že od roka 2018 vraj nastala nejaká zmena v nároku na vyplácanie OČR. Klasciky by to malo byť max. 10 kalendárnych dní, ale vraj pokiaľ rodič ide napr. od pondelka do práce, mal by si ukončiť OČR piatkom, lebo cez víkend sa počíta s tým, že aj tak nepracuje a bude doma s dieťaťom (iba ak by pracoval na zmeny tak víkend je v pohode). Keby ukončil OČR pondelkom, tak víkend sa samozrejme automaticky do toho ráta.
Čiže problém vraj vzniká len v prípade piatok vs. nedeľa. Mám to len z ústneho podania, na nete som nič k tomu nevygooglila.
Máte s tým niekto skúsenosť???

caterpilar
28. jan 2018

podľa mojich vedomostí to takto bolo aj doteraz. To isté s PN. Dr. mi ukončila PN v piatok, lebo cez víkendy nerobím. V pondelok som šla do práce. Ak by som pracovala aj cez víkendy, mohla by mi potiahnuť PN aj cez víkend.

janinah
28. jan 2018

@caterpilar PN a OČR sú dve rozdielne veci

@tinka_21 nemyslím si,že to bude pravda,bude to dosť diskutabilné,ja napr. pracujem po-piatok v 1zmennej prevádzke,ale mám prac. pohotovosť aj cez víkend,ale nie každý....

tinka_21
autor
28. jan 2018

Na stránke soc. poistovne je napísané, že nárok vzniká za kalendárne dni (nie pracovné), a vylučuje sa to len s poberaním PN, materského alebo nemocenského. Nepíše sa nikde nič o tom že by sa ten nárok za daný kalendárny deň vylučuje s tým, či človek v daný deň má alebo nemá pracovať. ... lebo ak to aj je pravda, tak mi príde nelogické, že ak pracujem pon-pia, a mám ísť v pondelok do práce, nemám nárok na ošetrovné za víkend a musím ukončiť piatkom, a ak idem do práce až v utorok, čiže končím pondelkom, zrazu mi nárok za ten víkend vzniká....

simca06022011
28. jan 2018

Práve som sa na tom v decembri popalila, nie je to dané že sa má ukončiť piatkom aj keď to tak lekári automaticky vypisujú. Kludne sa to dá ukončiť nedeľou s nástupom do prace v pondelok. Lekár určí či sa má pacient liečiť do nedele, veď keď mi ocr/PN ukončí
piatkom automaticky v sobotu som zdravá a teda žiadne domáce liečenie alebo starostlivosť:D ( zjednodušene povedané)Poistné sa platí za kalendárne dni (je to dosť podstatné napr pri pnke SZČO:D vie vzniknúť dobrý rozdiel ako mne v decembri )

seagul
29. jan 2018

OCR sa rata aj cez vikend, je to 10 kalendarnych dni na 1 diagnozu.

pjana
16. sep 2018

Moja mala ochorela v sobotu, na pohotovosti sme neboli, liecili sme sa doma. Teraz ma zaujima, ked pojdem v pondelok rano k dr. moze mi vypisat OCR od soboty? Dakujem za radu🙂

dzina007
16. sep 2018

@pjana ide od ochoty lekarky. Mne vypisujen OCR spatne ale ak sa jedna onpracovne dni. I ked nerady spatne vypisuju ocr o dva dltri dni neskor. Spatne za vikend som ale neziadala lebonnepracujem. Ak povies ale ze si musela brat kvoli tomu volno tak by ti malam

vaclavhalik
15. mar 2019

Chcel som sa len opýtať keď som na OCR to nemôžem ísť ani do obchodu na nákup?

pjana
15. mar 2019

@vaclavhalik ak sa nemylim tak v pripade ocr nechodia kontroly

vaclavhalik
15. mar 2019

@pjana Ďakujem za odpoveď.😉