Nedoplatok na zdravotnom poistení - živnosť a rodičovský

makaronka01
5. okt 2020

Dnes mi prišiel nedoplatok na zdravotnom poistení. Som na platenom predĺžením rodičovskom. Zároveň som si založila minulý rok živnosť. Zdravotné za mňa platil stat. Ako je to s platením odvodov do zdravotnej poisťovne v tomto prípade? Platia sa v plnej výške keď niečo už platí štát? V akej výške sa platia? Vopred ďakujem.

stela01
5. okt 2020

@makaronka01 vyratavaju sa na základe tvojho daňového priznania .. asi si mala príjem a preto ten nedoplatok , to že si na predĺženom nič neznamená keď že si bola zárobkovo činná .

makaronka01
autor
5. okt 2020

@stela01 áno bola som zárobkovo činná, ale ako som mala v prvom roku vedieť koľko platiť keď sa to vyratava z môjho príjmu?

mogaa
5. okt 2020

@makaronka01 ak začína niekto podnikať a nenaštuduje si základné veci ohľadne odvodov, treba si zohnať učtovníčku...

tana_v
5. okt 2020

@makaronka01 na toto si ako živnostník zvykni. Otcovi pravidelne každý rok príde nejaký nedoplatok zo zdravotnej poisťovne, aj keď poctivo platí preddavky. Závisí to od výšky príjmov.
https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-... prečo nedoplatok, prečítaj si poslednú časť článku

loginexistuje
5. okt 2020

@makaronka01 mala si platit preddavky na zdravotne poistenie aby si nemala nedoplatok to ze si na predlzenom rp neznamena e si oslobodena od platenia zdravotneho poistenia na zaklade prijmu oslobodenie ue len pre prvy rok podnikania pre socialnu poistovnu

makaronka01
autor
5. okt 2020

@mogaa ak neviete poradiť tak si prosím takéto komenty nechajte pre seba

martul
5. okt 2020

@makaronka01 akonahle podnikas, platíš si od začiatku minimálne zdravotné odvody teraz tuším 70,91.

patka06
5. okt 2020

@makaronka01 prvý rok sa platia preddavky z minima a potom sa na základe daňové priznania = príjmu dopočíta zvyšok ..preto sa robí ročné zúčtovanie
A neskôr funguje to aj naopak ..ak má niekto nižší príjem a platil preddavky vypočítané z vyššieho príjmu, ktorý mal v predošlom roku, vrátia mu preplatok

beababy
5. okt 2020

Ja som uplny laik ale ked mal môj manžel živnost zdravotne odvody si platil. Prvy rok si oslobodeny od socialnych. nasledne roky bol zamestnanec aj szčo a platil si aj tak zdravotku len v nižšej sume. Takže aj ked si na rodičaku ako poistenec štatu platit by si mala... zaujala ma tato otazka takze som si otvorila google tam napisala "platenie odvodov v 1.roku podnikania" a vyskocilo mi dost clankov. Z hned z 1. alebo 2. vyberam - " Ak ide o novú SZČO (napr. začínajúceho živnostníka), ktorá má aj iného platiteľa poistného, teda je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu (napríklad študentom, invalidným dôchodcom, poberateľom materského či poberateľom rodičovského príspevku), situácia je odlišná. V prípadoch kombinácie platiteľov pri začatí podnikania sa na začínajúcu SZČO nevzťahuje minimálny základ, preto minimálne odvody platiť nemusí. Výšku preddavku je možné si určiť, a to aj v nulovej výške. Treba však rátať s tým, že v ročnom zúčtovaní môže vyjsť takémuto podnikateľovi vysoký nedoplatok, ktorý bude musieť po ročnom zúčtovaní naraz zaplatiť. "

lubka73
5. okt 2020

@makaronka01 ved ti poradila , mala si si nastudovat, ak si neplatila ziadne preddavky tak ti prisiel po rocnom zuctovani nedoplatok, ja ked som zacinala mi poslali preddavky z minima, ale dala som si ziadost na nizsie nakolko som mala zivnost popri zamestnani a suma bola zbytocne vysoka, a aj po znizeni preddavku som mala preplatok, teraz uz nic nenarobis, treba zaplatit a zacat si platit preddavky,lebo buduci rok ti opat budu robit rocne zuctovanie

makaronka01
autor
5. okt 2020

Ďakujem všetkým veľmi pekne za odpovede. Ja som sa na to bola pýtať v zdravotnej poisťovni na začiatku podnikania. Tam mi pani pozrela do počítača a povedala ze za mňa platí stat tak ze to mam v poriadku, preto ma to zmiatlo.

lubka73
5. okt 2020

@makaronka01 tak ti pani zle povedala, nemusis , ale potom ti to samozrejme spocitaju 😉

patka06
5. okt 2020

@makaronka01 pani povedala správne ..pretože vtedy to bola pravda - štát platil ale iba z minimálneho vymeriavacieho základu, ročné zúčtovanie sa robí až po podaní daňového priznania a tam si vykázala príjem - čo zvýšilo vymeriavací základ - až podľa toho zistili, že treba doplatiť ..inak sa to riešiť nedá

makaronka01
autor
5. okt 2020

@lubka73 naozaj mi poradila? Ze si mam zohnať účtovníčka, super rada, ďakujem. Ja som chcela platiť preddavky, tak som išla do zdravotnej poisťovne ale tam mi povedali ze za mňa platí stat, tak ze to mam v poriadku, že nemusím platiť. Ako príde mi to aj celkom logické že keď za mňa platí stat tak poisťovňa ta mňa dostáva peniaze, som myslela ze možno nejaký rozdiel len doplatím.

beababy
5. okt 2020

@makaronka01 z vlastnej skusenosti viem, že tetušky na uradoch vedia holy prd 😁 vždy si zistujem všetko dopredu sama vo vyhlaškach a zakonoch, nie raz sa mi to vyplatilo 😊

makaronka01
autor
5. okt 2020

Toto tiež bola taka milá teta 🙂 však nič doplatím ale myslela som si ci sa tam nebude doplácať len nejaký rozdiel medzi tým co platí stat a co sa ma platit. Platí sa vsak úplne všetko ako keby štát nič neplatil.

lubka73
5. okt 2020

@makaronka01 no neviem ja som mala popri zamestnani, a hned mi nabehlo v elektronickej pobocke, ze mam platit z minima, preto som pisala ziadost o znizenie

@patka06 ale da , ja som platila hned ako som si zalozila zivnost a necakala som az na rocne zuctovanie

loginexistuje
5. okt 2020

@makaronka01 nie nie to si zle myslela bud plati za teba stat lebo nemas prijem alebo mas prijem a z neho platis poistenie od minima
detto socialne bude potom

makaronka01
autor
5. okt 2020

@loginexistuje v rocnom zúčtovaní mam aj kolónu platitelia poistného a tam som ja a štát. Štát je uvedený od 1.1.2019-31.12.2019 a ja - tam je dátum začiatku podnikania do konca roka. Preto mi je to divne.

loginexistuje
5. okt 2020

@makaronka01 takto ja ako zamestnanec mam dieta do 6 rokov a dostavam na neho rodicovsky prispevok (to bola moja realna situacia) pracovala som vtedy tj dostavala som RP aj mzdu a ziadnu ulavu na odvodoch do zdravotnej som nemala (a tak to ma kazdy) kto pobera RP a pracuje stat nam neodpusti cast odvodov a neplatime len z rozdielu
nie je na to nic divne tak to funguje (a toto sa nemenilo)

makaronka01
autor
5. okt 2020

Nasla som si k tomu článok. Takže teta mala pravdu, nemusela som nič platiť a platiť stačí až po ročnom zúčtovaní.

stela01
5. okt 2020

@makaronka01 minimum je 70€ tak polovicu cca . Koľko máš zaplatiť 300-400€ ?

stela01
5. okt 2020

@makaronka01 nie nemusíš platiť , ale lepšie je 12x30€ ako naraz 360€

loginexistuje
5. okt 2020

@makaronka01 moj posledny prispevok k teme sak sme ti nepisali ze si misela platit ale ze si mala lebo potom platis vela naraz po rocnom zuctovani ludia ti radia vysvetliju vo si si mala nastudovat sama a dopredu alebo zaplatit uctovnicku a ty si aj tak ides svoje
ked nech nechces nezaplat exekutor si ta najde

makaronka01
autor
5. okt 2020

@loginexistuje ja som sa chcela poradiť lebo ma zaskočilo ze mam nedoplatok keďže som si nebola vedomá že by som urobila chybu. Odporúčanie že by som mala platiť preddavky, je tiež úplne od veci, nepoznáme sa takže človek nemôže vedieť co tomu druhému najviac vyhovuje. Ja som nikde nenapísala že nezaplatím. Myslela som si ze sa tu nájde mamička ktorá mala rovnakú skúsenosť a bude chcieť poradiť. Nie ze sa tu nájdu odborníčky ktoré o tom vedia menej ako ja a odporúčajú mi účtovníčka. Ale za ten čas co som na koniku som si už mohla zvyknúť. Snáď ten článok ktorý som priložila pomôže nejakej inej mamičke ktorej tiež príde nedoplatok, keďže je teraz obdobie ročných zúčtovaní.

makaronka01
autor
5. okt 2020

@stela01 je to v plnej výške takže 800 €

stela01
5. okt 2020

@makaronka01 no nech sa paci , to si mala krásny príjem . Dá sa žiadať splátkový kalendár .

makaronka01
autor
5. okt 2020

Ďakujem ešte raz všetkým čo mi chceli poradiť 🙂

hendikep
28. júl 2022

@makaronka01 Dobry den, viem ze je to stara tema ale ja to stale nechapem :D hovorite ze Vam teta na zdravotnej poistovni povedala dobre ze platit nemusite lebo plati stat, a ani ste neplatili, - cize ste robili podla jej rady. Tak ako je potom mozne ze ste mali nedoplatok 800€?