Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nekryté obdobie spred 10 rokov v zdravotnej poisťovni

tish1986
27. jan 2015

Ahojte, prosim poradte, co robit. Manzelovi vcera prisiel list od Vseobecnej zdravotnej, ze pred 10 rokmi nieco nezdokladoval, ked bol v zahranici, a ze mu ostalo nevykryte obdobie cca 10 mesiacov. On uz si ani nespomina poriadne, co v tie mesiace robil, ale zda sa mu, ze prve 4 robil pre obcianske zdruzenie doma na Slovensku, a zvysnych 6 uz bol v zahranici, kde si hladal pracu a mal brigadu /nema z nej vsak ziadne potvrdenie/. Nasledne si nasiel pracu v zahranici na zmluvu a jej kopiu uz potom riadne nahlasil na VSZP. Co s tym obdobim teraz? Myslite, ze moze napisat cestne prehlasenie, ze robil v OZ bez zisku? Len co s tym zahranicim. Nechce "falsovat" zmluvu, ze tam zacal skor, co keby to overovali? Aj ked on tvrdi, ze to sa uz teraz neda preverit, lebo firma uz zmenila nazov aj sidlo... Poradte, nechceme platit tych 10 mesiacov, je to vela penazi 😒 😒 Dakujem pekne

17alexis
28. jan 2015

Cestne prehlasenie neobstoji. Bud treba zdokladovat, ze niekto zanho to poistne platil, co teda asi nezdokladujete, kedze poistne nebolo hradene alebo doplatit dlzne poistne kym to nepodstupia exekutorovi. Inak sa cudujem, ze za 10 rokov to u exekutora este nie je. @tish1986

emily76
28. jan 2015

@tish1986 s tym nie je velmi co radit.. bud im posle kopiu zmluvy alebo peniaze.. nic ine. 😒 Maximalne sa moze s nimi dohodnut na splatkovom kalendari, viem, ze sa celkom da dohodnut, len treba tiez pisomne ziadost si dat. Lebo ak mu pridu na to, ze podvadzal, supnu to aj s penale nejakej vymahacskej firme a zaplatite za exekuciu viac ako za cele poistne. A este ho mozu tahat kade tade za podvod... no stoji to za to?

sue
28. jan 2015

@tish1986 tiež si myslím, že s tým nič neurobíte 😔 ak to nedokáže zdokladovať, tak ostane to len zaplatiť 😔 ...a splátkový kalendár a tak 😔

awamys
28. jan 2015

@tish1986 Ja som tiez takto musela doplacat ZP, ale nastastie len za 2 mesiace. Bolo to po skonceni VS a ja som si urobila prazdniny bez toho, aby som sa niekde hlasila. Potom mi tiez prisla vyzva od poistovne na zaplatenie dlznych mesiacov. Mojej mame tiez prisla takato vyzva po viac ako 10 rokoch, ale ona to obdobie mala zdokladovane, poslala im overene kopie a ok. Ked to nemate ako zdokladovat, neostava vam ina moznost len doplatit dlzne mesiace. Cestne prehlasenie nie je pre poistovnu dostatocny doklad.

velkacica
28. jan 2015

no ak ani "nespomina poriadne, co v tie mesiace robil", bude to ťažké pre neho samého, nieto pre soc. poisťovňu. Ale nároky na poistovňu určite bude mať...

alenah31
28. jan 2015

@tish1986
podľa § 32 z.č. 580/2004 Z.z. ,,Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona (účinnosť nadobudol 1.1.2005), sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota a to takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti."

Takže na Vašom mieste si pozriem presne obdobie kedy nemá uhradené poistenie a kukla či nespadá pod premlčanie. Pokiaľ skutočne nemá žiadny podporný doklad na toto obdobie žiadne čestné prehlásenie nepomôže. Dlh bude musieť uhradiť a pokiaľ tak neurobí na túto výzvu čo obdržal budú mu naviac naskakovať úroky z omeškania, nasleduje výzva na úhradu od exekútora a ak neuhradí ani potom rovno dostanete exekučný príkaz. Skúste zájsť na pobočku ZP a priamo si dohodnúť splátkový kalendár pokiaľ nemáte potrebnú sumu k úhrade naraz.

makimakimaki
28. jan 2015

moj muz musel zaplatit exekuciu - a bolo to tiez po viac ako 10 rokoch, tak na to bacha, upozornenie sme ignorovali - zistili sme ze je to uz premlcane a o par dalsich rokov prisiel rovno exekucny prikaz, z ktoreho sa uz nedalo vyzut bez zaplatenia alebo nejakeho poplatku exekutorovi. chceme to teraz riesit ako neopravnene vymahane. urcite to treba hned riesit s poistovnou, aj ked je to mozno uz premlcane....

katarinamarkova
28. jan 2015

@tish1986 @makimakimaki @alenah31
tak tak, treba pozriet presne obdobie ako davno to bolo, ci je to uz premlcane alebo nie.
a hlavne ci to uz premlcane je alebo nie - komunikovat s poistovnou a v ziadnom pripade len tak neignorovat upomienky ale ak mate na to pravo vzniest voci nim namietku, samozrejme pisomne, nie len tak ustne pri okienku u tety.
resp. poziadat o odklad - preverite si zatial ci to platit musite alebo nie a ak ano vybavite potrebne doklady.

tish1986
autor
28. jan 2015

@17alexis oni vedia, co robia... umyselne cakaju tolko rokov, aby si clovek uz tak daleko dozadu nic nedokazal "vybavit", hlavne, ked si uz sam nepamata, od kedy presne v roku 2005 robil. 10 rokov je totiz premlcacia doba, takze sa ozvali az teraz (je januar a lehota konci v septembri, takze nie je to nahoda). Su to nechcem povedat co, ide im len o uroky.

velkacica
28. jan 2015

mať uhradené poistné je, resp. má byť v prvom rade v záujme samotného poistenca

kvetka18
28. jan 2015

Pokial nema zdokladovane obdobie, premlcane to nie je a nebude ani o pat rokov, ak nema doklady preukazujuce platitela, musi sa prihlasit ako samoplatitel a doplatit, obdobie od 1.1.2005 do 31.8.2005 je podla zakona stat, ak je to po tomto obdobi musi byt samoplatitel - ak nema doklady. Hlavne treba ist na pobocku a necakat, lebo neverim ze to je prva vyzva za desat rokov.

tish1986
autor
28. jan 2015

@velkacica ano,mas pravdu.Ale su situacie,kedy clovek o urcitych skutocnostuach nevie,hlavne ked je mlady,inak beriesveci pripadne sa aj pomylis,a nie je spravne,ze doteraz cakali.Je to prva vyzva,inu nedostal a nie je to vyzva k platbe,iba oznam,ze neeviduju za to obdobie platcu a ze to ma do 8 dni ujasnit.Mne sa stalo nieco podobne,ked som urcitu dobu,aj ked len kratku,bola v zahranici.Neskoro som sa spatne prihlasila po navrate,o com som vtedy nevedela,mala som len 19-20r,ale list mi poslali az o 4 roky aj s urokmi ☹

tish1986
autor
28. jan 2015

Dakujem vsetkym pekne za odpovede,manzel to pojde riesit a nasledne poziada o splat.kalendar pisomne na podatelni.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli