Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

tin007
12. jún 2009

ahojte, prosim o radu pre kamosku: v predchadzajucich rokoch bola szco a platila si maximalne odvody do nemocenskeho poistenia, takze bude mat narok na max. matersku (termin ma v septembri). avsak, firma, pre ktoru pracovala (ako szco) s nou kontrakt pred 2 mesiacmi ukoncila, ona si vsak nadalej plati max. odvody na NP. jej otazka je: ak by teraz nastupila na PN, moze prestat platit odvody na NP? ak prestane platit odvody na NP, ovplyvni jej to vysku materskej? na socialke jej nechceli dat ziadnu radu 😒 dakujem, tina

gapa
12. jún 2009

misska,
ak nie si nemocensky poistená už cca 4roky, t.j. tvoj posledný PP skončil cca pred 4rokmi a neplatila si si ani dobrovolné NP a ani si nebola povinné NP szčo, tak nárok na materské už mať nebudeš.

Je podstatné kedy ti skončil PP.

gapa
12. jún 2009

tinn,
ak si kamarátka platila max.odvody z "povinného NP szčo" v roku 2008 (t.j. bola povinne nem.poistená už od 1.7.07 a nadalej od 1.7.08), tak bude mať nárok na materské z povinného NP szčo vyrátané z týchto VZ v r.2008. Ak by išla na PN, tak začne poberať nemocenské a platiť odvody nemusí. Výšku jej materskej to neovplyvní, lebo jej rozhodujúcim obdobím by mal byť r.2008.

Ak však nie je povinne NP szčo už od 1.7.07 doteraz, tak to bude trochu iné obdobie, z ktorého sa vyráta materské.

Ak si platí dobrovolné NP, tak je tiež podstatné, kedy vzniklo a z akého VZ v r.2008 platila.

tin007
12. jún 2009

gapa, dakujem

orchidea1980
17. jún 2009

ahojte, mám na Vás otázku, Gapa je tu v obraze 🙂
Plánujeme baby, ale s_re ma to, že hrozí mi výpoveď. Bojím sa, že presne vtedy dostanem, keď ostanem tehotná. Toľko viem, že mám ochrannú lehotu 6 mesiacov. Tak teoreticky, keď pri ukončení PP by som bola v 2-om mesiaci tehotenstva, do 6-ich mesiacov ešte stihnem odísť na materskú (2+6=8). Po ukončení PP, mohla by som ísť asi na PN až do konca tehu, že? Vypíše ma vôbec lekár, ak bude všetko v ok?

Ale ak pri skončení PP budem len v 1-om mesiaci tehotenstva tak mi materské nevyjde?

Našla som niečo:
http://www.socpoist.sk/nezamestnanost/1371s?prm...

Zaujíma ma hneď v prvej odstavci: "alebo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné"
Ja som to vysvetlila tak, že ak sa "nezmestím" do 6ich mesiacov aby som odišla na materskú. Riešenie je aj to, ak budem na PN (z ochrannej lehoty mám nárok) a z toho idem na materskú. Vtedy aj na materskú mám nárok.
Je to tak?

patrik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lejlushka
17. jún 2009

Ahojte maminy, pred polrokom som sa vratila z Uk a 4 mesiace som tehotna. Som evidovana na UPSVaR ktory mi plati socialne a zdravotne poistenie a dostavam davku z hmotnej nudze, kedze mi do povinnych odpracovanych poslednych 2 rokov chybali 2 mesiace. Mam narok na matersku a rodicovsky prispevok? Mam VŠ ale v mojom obore tu prace neni a tak som chcela na zivnost ale to uz sa mi teraz tiez neoplati... 😒 Neviete ako vyzera vyska materskej v pripade dialkoveho studia? Rozmyslam totiz este nad doplnkovym studiom na VŠ ale neviem ci sa mi to financne vyplati.
Dakujem vopred za radu 🙂

gapa
17. jún 2009

orchidea,
bola som presne v tej istej situácii ako ty, dostala som výpoved pred ukončením 2mesiaca, išla som na PN a prac. pomer mi trval.
Ak si v ochrannej dobe (podla Zákonníka práce § 64 ods.1 písm.a) a c) ) počas trvania výpovednej doby , tak tvoj PP nekončí ukončením VD ale až posledným dnom OD (vid ZP § 64 ods.2). No a v ochrannej dobe si počas PN, tehotenstva (ak ho oznámiš podla ZP § 40 ods.6), MD, RD. Takže mne ešte teraz trvá PP, lebo čerpem RD, no výpoved som dostala začiatkom r.2008.

To čo píšeš, že ak by ti PP skončil v 1mesiaci tehotenstva (vtedy ťažko dostaneš od lekára potvrdenie tehotenstva) a nemocenské by trvalo k nástupu na MD, tak tiež podla zákona o SP ak trvá poberanie k nástupu (neviem, či to znamená, že PN ti ukončia den pred nástupom, taká je bežná prax, alebo musí trvať PN aj pri nástupe (pre istotu, ak by neuznali materské, tak môžeš pokračovať v poberaní nemocenského až do 6týžd. po pôrode).
No tiež ked som to pozerala v zákone pozorne, tak vôbec v zákone nie je uvedené, aké je rozhodujúce obdobie na výpočet materského v takomto prípade (je uvedené len v prípade, ak si uplatnuješ nárok v ochrannej lehote ale nie ak poberanie nem.dávky trvá k nástupu na MD), takže neviem ako by to riešili.

Preto ak sa dá, vyhla by som sa tomu.

orchidea1980
17. jún 2009

Gapa, ďakujem pekne, že si tak rýchlo reagovala, si 1**.😅🙂😎🙂

Aby si bola v obraze, pracujem nepretržite 2 roky a niečo. V máji 2009 som spravila aj doplnkové nemocenské poistenie. Platím len z rozdielu (max.vymeriav.základ - môj vymer.základ z roboty).
Ja som bola v tom, že keď idem v ochrannej dobe na PN, potom v ochrannej dobe na materskú rozhodujúce obdobie budú brať môj vymeriav.základ, z čoho som v ochrannej dobe. (Plat z posledného zamestnania) Nie?

Vtedy by to vyšlo, keby som bola v 2om mesiaci tehotenstva v čase výpovede.

Ale ak by som bola v 1mesiaci -nevieme, že čo bude rozhodujúce obdobie, že? Ak by som nemala nárok z roboty, by som mohla aspoň zvýšiť na max. DNP, ale to tiež po pol roku, ach...😠

Neviem, či u mňa môže byť tak, ako u teba, lebo u nás, keď by som dostala výpoveď, tak to bude spojené s tým, že komplet zatvoria celú firmu. Myslíš, že aj vtedy môže byť, že nekončí môj PP len po ochrannej dobe (6 mesiacov), keď už ani firma nebude?😲

Výsledok: Keby som nemala nárok na materskú, tak by som to asi robila tak, že keď dozviem, že dostaneme výpoveď (dúfam, že 1mesiac predtým) prestaneme snaž. Ale nie som si istá v týchto veciach.🤐

Inak som na to pýtala aj v soc.poist. „Ukludnili“ ma, že ochranná doba je 6 mesiacov, takže v poho.,a keď sa do toho nezmestím, mám doniesť od lekára potvrdenie, že som v čase výpovede bola tehotná. Ale nenašla som na to žiadny §. Musím tam ísť znovu, len chcem byť pripravená.😉

Prepáč, že som písala román, vrtá mi to v hlave. V takejto strese, ani neviem, či sa nám podarí niečo.
😨 😔

mazu
17. jún 2009

ahojte, mozno sa tu uz niekto na to pytal, ale ak by som si precitala celu temu, tak by som uz nicomu nerozumela. moja otazka je nasledovna. Pracujem od 15.09.2004 nepretrzite a v decembri 2009 odchadzam na matersku dovolenku. materska sa mi rata z priemeru platov, ktore som mala v roku 2008 alebo ako? ak sa stalo, ze som mala trebars v oktobri 2008 vyssiu vyplatu vdaka odmenam, tak to pomoze alebo to nema ziadny vplyv? uz som sa dozvedela, ze som si mohla platit dobrovolne odvody, ale teraz je to uz neskoro, uz to nestiham, tak ma zaujima, ako sa rata materska, ci 55% z platu alebo z priemeru platov. dakujem a dufam, ze som otazku napisala zrozumitelne

gapa
17. jún 2009

orchidela,
ak by si nastúpila na PN aj MD v ochr. lehote, tak by nebol s rozh.obdobím problém. Ak na MD už po ukončení OL, tak neviem. Len som písala, na čo som prišla pri pozornejšom čítaní zákonov. Možno používajú to isté RO ako pri ochr.lehote. Neviem. S takýmto prípadom som sa ešte nestretla a to som toho prečítala dosť 🙂 Sa tým zaoberám cca od 8/07. Takže poradiť ti neviem. No podla terajšieho zákona je to možné.

Ak by si bola v 1 mesiaci, teda vlastne do 8tt, tak by si sa mohla odhlásiť a nanovo prihlásiť s dobrovolného NP (ak bude platiť terajší zákon, treba to sledovať, zmeny v zákone). POtom by malo uplynúť od prihlásenia do nástupu na MD 26týždnov, čo je podstatné pre spôsob výpočtu materského z DNP. Do 26týždnov sa ráta nem.dávka z minima. No to treba tiež zvážiť podla konkrétnych okolností, dátumov a výšky VZ v zametnaní ...

Ak by firma zanikala, tak platí § 64 ods.3 myslím ods. a) že prac.pomer končí uplynutím výpov.doby, tj. neplatí ochranná doba podla Zákonníka práce. (naša firma je v konkurze a správca nám výpoved z dôvodu rušenia firmy zatial nedal, lebo firma ešte existuje papierovo aj ked činnosť žiadnu nevykonáva)

To čo ti povedali v SP sa mi nejako nezdá. Možno ste sa zle pochopili.
Ty predpokladám (neviem iste) budeš musieť priniesť potvrdenie o tom, že si bola v čase ukončenia PP tehotná aj v prípade, ak budeš žiadať o nem.dávku po 42dnoch po ukončení nem.poistenia, čo je obvyklá ochranná lehota.
Oni predpokladám mysleli tak, že sa nemáš znepokojovať, ak sa nezmestíš do 42dnovej OL, tak prinesieš potvrdenie a platí pre teba 6mesačná OL, čo si v zákone o sociálnom poistení predpokladám našla § 32 ods.2 písm. b).

Ak nastupuješ na MD v ochr.lehote, tak vzniká nárok na materské 6týž. pred pôrodom tj. nie 8týž. (tak tomu aspon ja rozumiem vid § 50 Zákona o SP.)

Ak uplatnuješ nárok na materské po ukončení 6mesačnej OL, tak k tomu som našla len § 50 písm. b) + 30 písm. a) (ma tam trochu mýli to, že počas nároku na nem.dávku, t.j. akoby tá PN mala trvať aj v den nástupu na MD, t.j. neviem, či to platí aj v prípade, ak PN skončí den pred nástupom na MD. No možno to len komplikujem, no človek nikdy nevie s tými §! V § 54 (rozhod.obdobie) sa nič nespomína, len OL v ods.3.

gapa
17. jún 2009

mazu,
z vymeriavacích základov pre nem.poistenie v r.2008 (v r.2008 boli maximá do 30.6.08 28142Sk a od 1.7.08 30219,-Sk). Obvykle hrubá mzda.
ak si nebola napr. pN,očr, nemala neplatené volno v r.2008, tak sa zrátajú všetky VZ, vydelia počtom kalend.dní v r.2008 (366) a 55% z toho je tvoja materská na 1kalend.den.

mazu
17. jún 2009

gapa, dakujem kraaaasne 🙂

gapa
17. jún 2009

lejluška,
na UPSVaR za teba platia len zdravotné poistenie. žiadne iné, t.j. nie sociálne!!!

Ak nič nespravíš, tak nebudeš mať nárok na materské ale len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa. Je jedno že si Vš, počas štúdia si len zdravotne poistená a tu ide o nemoc.poistenie.

Ak si pracovala v UK na prac.zmluvu, t.j. bola si nemocensky poistená v UK aspon nejaký čas, tak možno máš ešte šancu získať nárok na slušnejšie materské ak by si si našla prácu na pracovný pomer aspon na pár dní, ale na kolko dní záleží od toho, kolko dní nemoc.poistnia máš cca dva roky pred skutočným pôrodom splnených v UK. Lebo sleduje sa obdobie dvoch rokov pred pôrodom a ak si bola v danom období aspon 270dní nemocensky poistená, tak máš šancu získať nárok na materské (potrebuješ však potvrdenie z UK o dobe nem.poistenia na tlačive E xxx neviem čislo). To však nie je jediná podmienka. Tiež musíš mať bud aktívne nem.poistenie k nástupu na MD alebo byť v tzv. ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia.

Takže dôležité bude
skutočný dátum pôrodu
dni nem.poistenia v UK v období dva roky pred pôrodom + doklad o tom
nejaký prac.pomer teraz (ak máš splnených 270dní, tak stačí napr. na 2dni) s čo najvyšším vym.základom na 1kalend.den.

gapa
17. jún 2009

patrik,
predpokladám, že si mala len jeden PP, ktorý trvá najmenej 2roky (tj. nie dva prac.pomery, z ktorých 1je ukončený). V takom prípade do uplynutia 270dní od prihlásenia nebudeš mať nárok na nemocenské z DNP. Nárok vznikne až v prípade, ak PN vznikne na 271-vý den DNP.

Počas PN ak budeš poberať nemocenské len zo zamestnania podla mna musíš DNP platiť. No v tomto sú postupy soc.poistovne nie jednotné, takže ak by bolo pre SP výhodnejšie že by si platiť nemala, tak sa môže stať, že ti budú tvrdiť aj toto. V zákone to totiž nie je jednoznačne napísané, ak ide o viac nem.poistení.

orchidea1980
18. jún 2009

Gapa, ďakujem, za odbornú odpoveď, s číslami § 😉 Pozrela som tie zákony, ale niektoré veci fakt nie sú jednoznačné. Teraz si niečo písala, že ak zanikne firma, nemám nárok na ochrannú lehotu 😲. Nie je to jednoznačné zo Zákonníka práce, ale keby to bolo tak, tak zachráni ma len DNP.
Zastavím sa ešte v soc.poistovni, dúfam, že dostanem odpoveď na moje pochybnosti.

gapa
18. jún 2009

orchidea,
ak by zanikala firma, nemáš nárok na ochrannú dobu podla Zákonníka práce (vid § 64 ods. myslím 3a), t.zn. že ti nebude pokračovať PP počas tehotenstva, PN, MD a RD.

Ochranná lehota podla zákona o soc.poistní (§ 32 zákon o soc.poistení) je niečo iné!!!! Tá ti samozrejme bude plynúť 😉

lejlushka
18. jún 2009

Gapa,
dakujem Ti za odpoved 🙂)) V Uk som bola riadne zamestanana od marca 2007 takze tych 270 dni by tam malo vyjst, kedze termin porodu je zaciatkom decembra. S tou pracou to bude horsie, kedze v meste i okoli kde byvam su nulove sance, jedine vo fabrike za pasom ale to ako tehotna neviem ci by bol dobry napad. Kazdopadne budem robit vsetko preto , zvlast ked vidim aka je realita s mojou materskou. So samostatne zarobkovou cinnostou by som asi toho vela neporiesila, co? Nevies nahodou ako je to v pripade "umelca na volnej nohe?"

Este raz Ti velka vdaka, dufam ze i ja Tebe budem moct byt napomocna 😉

gapa
18. jún 2009

lejlushka,
to szčo nestihneš, lebo neplatí sa hned od začiatku ale od dalšieho roku.
No a ak by si sa dobrovolne nem.poistila, tak materské by bolo minimálne, to sa oplatí, ak uplynie 26týžtdnov od prihlásenia do nástupu na MD, t.j. treba sa prihlásiť do 8tt. a ty si tehotná viac.

Takže ozaj ten prac pomer.

lejlushka
22. jún 2009

Gapa,
a je mozne si to nemocenske doplatit dodatocne od toho 2.mesiaca tehotenstva po 4. v ktorom som teraz a potom si ho riadne platit kazdy mesiac?

tintinka
22. jún 2009

ahojte.
chcela by som sa tiez nieco opytat.
momentalne som na RD, niekedy v juli nastupim na druhu MD. DNP som si platila dost dlho pred prvou materskou a pokracujem stale doteraz, takze budem mat narok na matersku aj z toho. ked nastupim na druhu MD, mozem to DNP zrusit uplne?
a ak si ho budem platit aj nadalej a budem na materskej dovolenke s druhym dietatom a to prve mi ochorie, mozem sa s nim ist na OCR? budem mat narok na osetrovne aj ked budem na materskej? teraz ked som s nim na rodicovskej dovolenke narok na OCR mam, uz dvakrat som takto so synom vypisana bola, len ma zaujima, ako to bude,ked budemna materskej dovolenke. dakujem

lily27
22. jún 2009

Ahoj babenky. prosím Vás.mám na Vás otázočku. od marca si platím DNP z maxima.tehotná stále nie som a práve mi manžel oznámil že v marci 2010 odchádza na rok do zahraničia. tak som sa rozhodla že s tým dieťaťom radšej počkám kým sa vráti. ale teraz neviem čo mám robiť.zbytočne platiť z maxima neplatiť vôbec alebo platiť z minima.ešte som podotknúť že som nezamestnaná a ako sa tak na to pozerám dlho aj budem.dieťa by som chcela ale nechcem byť sama doma tehotná alebo sama s dieťaťom a ešte sa chcem spýtať ako to je ak by som mala rizikové tehotenstvo. mám na to nábeh. ako to vôbec je. mám si to platiť aj počas toho a z akého vymer. základu. ja som z toho dili.......dakujem

mima595
22. jún 2009

tintinka - nie, pocas materskej dovolenky nemas narok na OCR, je to uvedene hned na zaciatku v podmienkach, kedy nemas narok na OCR

gapa
23. jún 2009

lejluška,
na DNP sa môžeš prihlásiť najskôr odo dna, kedy podáš prihlášku, t.j. spätne sa nedá.

gapa
23. jún 2009

tintinka,
ak chceš DNP skončiť, tak radím až napr. posledný den čerpania materského. Lebo počas poberania materksého z dNP platiť poistné nemusíš a plynú ti dni DNP, takže odhlasovať sa nie je rozumné.

Počas poberania materkého nemáš nárok na nemocenské, ošetrovné. Tieto nem.dávky sa nedajú poberať z jedného nem.poistenia súbežne. Prvoradé je materské, potom nemocenské, potom ošetrovné. T.j. aj keby si bola zároven chorá ty a aj tvoje dieťa, tak budeš poberať prednostne nemocenské pred ošetrovným.

lucia1080
24. jún 2009

Ahoj gapa, prosím ťa o radu...
od nov.2008 si platím DNP z VZ 13000,- + poistenie zo zamestnania za r. 2008 bez PN, OČR...
21.9.2009 mám termín pôrodu. Momentálne som zamestnaná do 30.06., potom si beriem dovolenku a od 20.07.2009 musím ísť na PN. Chcem sa spýtať, či si tým nejako nepokazím materské, či to neovplyvní to DNP. Ale myslím že materské sa ráta z minulého roku, tak by to malo byť ok nie? ď.

lily27
24. jún 2009

Haló pomóc poradí mi tu niekto?prosííííím!!!!

johaankaa
2. júl 2009

ahojte, vie mi niekto poradit som tehotna a moja pracovna zmluva je uzavreta na dobu urcitu, konci mi dnom 31.8.2009, moj nastup na matersku je vypocitany na 25.9.2009, zmluvu mi zamestnavatel na 100% nepredlzi a moja otazka znie: ak pojdem na PN este pocas trvania prac. pomeru az do nastupu na matersku, bude mi zamestnavatel stale platit odvody ako keby som bola zamestnana alebo mi konci zmluva dnom 31.8. a ziadna PN mi nepomoze a tie 2 tyzdne budem nezamestnana? a kde mam ziadat o materske, na socialnej poistovni, alebo mi to bude vyplycat este zamestn.? ale predpokladam ze nie, kedze ukonci so mnou prac. pomer, budem si musiet vsetko obehat a vybavit sama ale neviem presne co a kde 😖 dakujem za pomoc, dufam, ze som vsetko napisala zrozumitelne 😒

gapa
2. júl 2009

johanka,
toto je tu už viackrát opísane v iných temach. No tiež sa nevyznám kde :()

Tvoj PP sa skončí 31.8.09 a od tejto doby nebudeš poistená ako zamestnanec ani zdravotne ani v soc.poistnovi (dôch., nemoc, v nezamest, garančne). Ak pôjdeš predtým na PN, tak aj nadalej po ukončení PP budeš poberať nemocenské zo Soc.poistovne zamestnávatela (soc.poistovna aj tak vypláca PN od 11-eho dna, ak skončí PP skôr, tak aj od skoršieho dna)

-Tiež materské VZDY vypláca soc.poistovna. Nikdy nie zamesnávatel (to bolo kedysi, že to posielal zamestnávatel a strhol si to potom z odvodov, no to už neplatí).

Treba si od zametnávatela vypýtať potvrdenie zaemstnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku (také isté vystavuje mzdárka aj k PN-ke). Tento papier spolu so žiadosťou o materské odnesieš potom do soc.poistovne podla sídla zamestnávatela (teda nie podla tvojho trv.pobytu, ak ho máš iný). Všetko si radšej prefoť a nechaj potvrdiť prevzatie.

Zájdi aj na zdr.poistovnu so zápočt.listom (po ukočení PP) a potvrdením zo soc.poistovne o poberaní nemocenského (to bude asi treba predložiť, príp. si to over najprv vo svojej ZP).. A neskôr s rozhodnutím o poberaní materksého.

A nezabudni si potom dať do 45dní od pôrodu prihlášu na SP podla trvaléh bydliska, aby si bola od pôrodu dôchodkovo poistná ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

johaankaa
2. júl 2009

viem ze je to opisane aj v inych temach, ale tolko sa tym zaoberam, ze uz mam z toho hokej v hlave...velmi pekne ti dakujem, o tom poslednom bode som veru nevedela, takze toto su vsetky povinnosti, ktore budem potrebovat na vyplatenie materskeho?