Nemocenské poistenie a materská
Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem
Stručné zhrnutie
- Pre nárok na materské zo Sociálnej poisťovne z dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP) treba mať zaplatených minimálne 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu.
- Ak chce osoba, aby materské z DNP bolo vyrátané z maximálneho vymeriavacieho základu, musí byť prihlásená na DNP s maximálnym VZ a do nástupu na materskú musí uplynúť aspoň 26 týždňov od posledného prihlásenia; v opačnom prípade sa materské z DNP počíta z minima (v thread uvádzané maximum 30 219 Sk / 1 003,09 €).
- Postupy pobočiek Sociálnej poisťovne nie sú vždy jednotné pri kombinovaní DNP a nemocenského zo zamestnania, preto sa odporúča písomné potvrdenie rozhodnutia alebo telefonické/emailové overenie konkrétneho prípadu.
Najčastejšie otázky
Q: Ako získať maximálnu materskú z dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP)?
A: Prihlásiť sa na DNP s maximálnym vymeriavacím základom, platiť poistné tak, aby k nástupu na materskú uplynulo aspoň 26 týždňov od posledného prihlásenia, a mať spolu v posledných dvoch rokoch pred pôrodom zaplatených minimálne 270 dní nemocenského poistenia; v diskusii sa uvádza maximálny VZ 30 219 Sk (prípadne 1 003,09 € podľa iných zmien).
Q: Koľko dní nemocenského poistenia potrebujem pre nárok na materské a za aké obdobie sa to počíta?
A: Požadovaných je najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu (príklad v diskusii: pre nástup na MD 1.7.2009 sa sledovalo obdobie 1.7.2007–30.6.2009).
Q: Čo znamená podmienka 26 týždňov od prihlásenia na DNP?
A: Ide o podmienku, že ak osoba chce materské z DNP vyrátať z VZ, z ktorého je prihlásená (napríklad z maxima), musí od dátumu posledného prihlásenia na DNP do nástupu na materskú uplynúť minimálne 26 týždňov; ak nie, materské z DNP sa vyráta z minima.
Q: Musím platiť DNP počas poberania materského?
A: Ak osoba poberá materské z DNP, počas poberania materského platiť DNP nemusí a dni poistenia podľa diskusie aj naďalej plynú; ak materské poberá len zo zamestnania a má DNP, v diskusii sú popísané nejednotné postupy pobočiek, preto sa odporúča písomné potvrdenie.
Q: Počítajú sa dni nemocenského z práce v UK do tých 270 dní?
A: Môžu sa započítať, ale je potrebné mať potvrdenie z UK (v diskusii sa spomína tlačivo E‑xxx / potvrdenie o nemocenskom poistení z UK) a konkrétne uznanie závisí od dokladov a praxe SP; odporúča sa overiť na pobočke a priniesť zahraničné doklady.
Q: Kde sa žiada o materské a kto ho vypláca; ako dlho trvá rozhodnutie?
A: O materské sa žiada na Sociálnej poisťovni (tlačivo od lekára + potvrdenie zamestnávateľa ak ide o zamestnanecké poistenie); materské vypláca Sociálna poisťovňa a v diskusii sa uvádza, že rozhodnutie musí byť vydané do 60 dní.
Závery z diskusie
Zhoda
- Najmenej 270 dní nemocenského poistenia v období posledných dvoch rokov pred pôrodom je základná podmienka pre nárok na materské zo Sociálnej poisťovne.
- Prihlásenie na DNP s vyšším (maximálnym) vymeriavacím základom a dodržanie 26‑týždňovej lehoty od posledného prihlásenia zvyšuje šancu na vyrátanie materského z tohto vyššieho základu.
- Ak má poberateľ materské z DNP, počas poberania materského platiť poistné do DNP nie je povinné a dni poistenia plynú.
Sporné názory
- Nie je jednotný postup pobočiek Sociálnej poisťovne pri kombinovaní DNP a nemocenského zo zamestnania; niektoré pobočky požadujú platenie DNP aj počas PN/zamestnaneckého nemocenského, iné to nepotvrdzujú.
- V otázke ochranných lehôt pri zániku zamestnávateľa sa v diskusii uvádza rozdielny výklad medzi Zákonníkom práce (ochranná lehota môže byť obmedzená pri zániku firmy) a zákonom o sociálnom poistení (samostatné pravidlá pre ochran. dobu).
Otvorené otázky
- Presný a jednotný postup Sociálnej poisťovne pri situáciách, keď osoba poberá nemocenské z viacerých zdrojov (zamestnanie + DNP) a súčasne čerpá PN/MD, zostal v diskusii nevyriešený.
- Ktoré konkrétne doklady z UK sú vždy postačujúce na započítanie zahraničných dní nemocenského poistenia do 270 dní (konkrétne číslo formulára E) zostalo neuzavreté.
Spomenuté značky a firmy
Sociálna poisťovňa, Úrad práce (UPSVaR), porada.sk (DRAK), zdravotná poisťovňa
Spomenuté produkty a metódy
dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), vymeriavací základ, 270 dní nemocenského v posledných dvoch rokoch, 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP, výpočet materského 55% z priemerného vymeriavacieho základu, rodičovský príspevok 256 €, maximálny vymeriavací základ 30 219 Sk, minimálny vymeriavací základ (spomínané 295,5 € pri príklade), formulár/doklad z UK (E‑xxx), Zákonník práce § 64, Zákon o sociálnom poistení § 32 § 50 § 54 § 57
Miesta a osoby
Anglicko, Maďarsko, Spojené kráľovstvo (UK), p. Mohál (porada.sk DRAK)
lucia,
to sa nedá mať dve PN, ktoré vznikli v inej dobe. Bud ukončiť túto PN a potom po nejakom čase novú PN (vystavenú 2x) alebo to nechať tak.
či zmeniť na max.? neviem. Ak by si chcela čerpať aj očr v r.2010, možno, no neviem ako by to strávila soc.poistovna a či by neboli s tou očr problémy. No prečo sa mi rozpisovať nechce. Práve kvôli tomu som sa počas poberania materského neprihlásila na DNP. Lebo nemajú rovnaký výklad.
🙂 Gaga, velmi pekne dakujem za odpoved 🙂))
dufam ze mi vide materska v pohode a to uvidim v novembry 🙂))
Prajem ti pekny dnicek 🙂))
ahojte všetci.potrebujem poradiť.som zamestnaná a som sa dala aj dobrovoľne nemocensky pripoistiť.som sa niekde dočítala,že aj na sociálku,kde som dobrovoľne poistená treba poslať žiadosť o materské,ktorú vypisuje lekár,len teraz neviem presne čo tam mám vyplniť.treba tam aj potvrdenie od zamestnávateľa??ja to mam tiež dosť komplikované.som dobrovoľne NP od 3.12.09 a dietatko sa nám podarilo na prvý šup,takže tých 270dní mi uplynie presne pred termínom pôrodu čo mám 05.09.tak mi prosím poraďte ako mám postupovať.diki
zanzi,
K DNP netreba žiadne potvrdenie od zamestnvatela. čo treba som ti napísla v druhej téme, kde si položila rovnakú otázku.
ahoj gapa,
zajtra idem so ziadostou o matersku do soc. poistovne.
splnam vzetky podmienky pre ziskanie vyssej materskej z DNP. mozem si uz teraz dovolit zrusit DNP? alebo si mam znizit platbu na DNP na minimum?
dakujem ti za odpoved!!!!!!!!!!
Epaula - no podla mna si zbytocne budes rusir DNP, lebo pocas poberania materskeho nemusis platit do DNP si oslobodena od platenia, ale DNP ti beží dalej - ak, tak ho zruš až posledným dňom materskej - dovtedy ešte uplynie skoro pol roka, a uvidis, ako sa situacia ohladne DNP zmení - možeš to potom využiť na OCR resp. PN
epaula,
ak budeš teraz poberať materské, tak zrušiť DNP nie je príliž rozumné, lebo ti plynú dni NP aj bez platenia. Možno ti to pomôže dobudúcna, ked budeš tieto dni potrebovať napr. pri druhej materskej alebo PN. Zmenu môžeš dať bud teraz alebo cca mesiac pred koncom poberania materského. Takto budeš platiť z maxima ale ak si celý rok 2009 (okrem obdobia poberania nem.dávok) platila z maxima, tak aj v prípade očr, pn v r.2010 budeš mať nárok na nem.dávky z max.VZ, t.j. vymer.základu z r.2009.
zanzi22,
treba požiadať lekára o vystavenie žiadosti o matersské 2x, jedno dáš zaemstnávatelovi, a jedno dáš sama na SP podla bydliska bez príloh. Spýtaj sa, ako je to s platením DNP, ked si uplatnuješ nárok na materské z dvoch nem.poistení. Zo zamestnania (splnaš bez problémov nárok na materské) a aj z DNP. Z DNP ti ale uplynie 270dní až v období po nástupe na MD a pravdepodobne, v čo dúfaš, pred pôrodom.
Spýtaj sa, či
1 ak tých 270dní z DNP stihneš do pôrodu, či máš platiť DNP až do dovršenia 270-teho dna z DNP alebo len do nástupu na MD.
2. ak 270dní nestihne uplynúť do pôrodu, tak predpokladáš, že treba platiť DNP aj počas poberania materského zo zamestnania?.
Na tvojom mieste sa spýtam mailom, tak ako jarulka, lebo papier nepustí. A ak tak urobíš, daj vedieť, lebo toto je jeden taký prípad, čo je dosť nejasný.
Možno ak by si tých 270dní nestihli, tak by ti lekár po splnení 270dní mohol vystaviť PN. Dohodni sa s ním príp. popredu. PN môže trvať do ukončenia šestonedelia. Takto aspon písali mamičky.
Ak ak budeš na sP písať, tak daj vedieť. Veeeeelmi by som bola zvedavá.
😉
Ahojte baby, môžete ma opraviť ak sa mýlim a napísať mi ako to vlastne je? Ja som si prečítala vaše príspevky, plánujeme druhé bábo a chcela by som získať max.materskú. Teraz som na RD, na 1 materskú som nastúpila 13.8.2007, predtým som pracovala samozrejme, ale počas mojej RD som sa dozvedela, ma prehodili ako zamestnanca na RD do nástupníckej firmy, pretože tá prvá sa zlikvidovala. Pevne verím, že to všetko, nebude mať žiaden vplyv na to aby som mala nárok na ten nový vyšší rodičovský príspevok...
No a teraz k tej materskej, od nástupu na RD som si neplatila nemocenské, ak sa prihlásim na DNP od 1.11.2009 s max.VZ, a dieťatko naplánujeme na koniec roka 2010, mojím RO bude 1.11.09-31.12.09, takže otehotnieť môžem teraz až na konci decembra, najlepšie v januári pravda? Pretože musím toto DNP platiť min. tých 270 dní. Ďalej som sa dočítala, že mi stačí platiť z tohto max.VZ len pol roka, že potom si to môžem znížiť a platiť už z min.VZ, pretože mojím RO bude ten rok 2009, a tam budem mať max.VZ je to pravda???
A ešte niečo, ak sa v roku 2010 zamestnám -aký to bude mať dopad na výšku materskej? -Je mi jasné, že to DNP, ktoré si dám od 1.11.09 musím pol roka doplatiť a keď sa zamestnám, potom mi stačí platiť si už len rozdiel? A materskú mi budú počítať potom z akého RO? Ďalšia vec, keď sa zamestnám v tom bud.roku, dúfam, že stále nestratím nárok na zvýšený rodičovský 256€. Veľa otázok, ale aspoň je to také zhrnuté.
Budem rada, ak sa nájde medzi vami dobrá duša, ktorá mi to objasní, pri prvej materskej som nepochodila bohvie ako, tak aspoň druhú by som chcela mať dobrú, ak sa to dá. Ďakujem vopred.
Nikto mi nevie poradiť? Aspoň mi potvrdte niektoré z tých otázok, ktoré určite viete. Chcem byť pripravená na všetky alternatívy, lebo manželovi plynie výpovedná lehota ale to bábätko už nechceme odložiť ani napriek tomu, ale tiež sa bojíme čo a ako bude s peniazemi, tak keď sa dá, chceme si čo najviac pomôcť aspoň zo začiatku, pokým si nenájde prácu, teraz je to úplne beznádejné.
silvia,
čo by som si na tvojom mieste zistila, je určite, či mi trvá prac.pomer. Asi by som to zisťovala aj v zamestnaní a aj v soc.poistovni, pre istotu. LEbo dni, čo ti ubiehajú, ak ti trvá PP by sa mohli prirátať ku dnom zo zamestnania, aj ked ti s najväčšou pravdepodobnosťou maximum vznikne z DNP, no aj tak by som si to zistila.
No a pravda je, že po 6mesiacoch môžeš zmeniť VZ, vzhladom na to, že sa prihlasuješ pred koncom roka, tak v RO budeš mať terajšie maximum (vždy sa mení od 1.7.). ak by si sa prihlasovala až v januári a nastupovala na MD koncom roka, tak ak by si chcela max.materské, tak by si muslela platiť dlhšie z maxima, lebo by bolo iné rozhodujúce obdobie.
Ak sa v r.2010 zamestnáš, tak z DNP budeš platiť len rozdiel, resp. z maxima a písomne si vyžiadaš preplatok na DNP vrátiť. Tvoje RO z DNP bude pri nástupe na MD v r.2010 (po splnení 270dní) bude obdobie 1.11.-31.12.09, takže nižší VZ z DnP nebude mať na materské z DNP vplyv.
Ak by si sa aj zamestnala, tak by sa ti ku dnom zamestnania prirátali aj dni z ukončeného zamestnania (aj dni čerpania RD sa rátajú AK PRAC.POMER TRVá!!!), ak sú v období dvoch rokov pred pôrodom. Takže by si mohla získať aj nárok na materské zo zamestnania.
Podla terajšieho návrhu zákona o RP, ak budeš poberať materské (je jedno či z dnp, či zamestnaia), tak máš nárk na RP 256 do 2-och rokov ak nie si zárobkovo činná.
Ďakujem Gapa, si fakt super, veľmi veľmi ti ďakujem za tvoj čas a znalosti na zodpovedanie všetkých otázok.
Na Sociálnu poisťovňu ma nahlásili hneď nasledujúcim dňom ako mi zamestnanie zaniklo v tej predošlej firme, prestupnú zmluvu mi dajú podpísať keď ju vyhotovia, tak dúfam že to bude o.k. Len mi nie je ešte jasné, ak ukončím terajší rodičovský a začnem pracovať v tej firme, kde som teraz zamestnaná, písala si, že mi vznikne nárok na materské zo zamestnania -len či sa mi nezmení rozhodujúce obdobie na výpočet materskej, ale v podstate mi to môže byť jedno, keď si rozdiel doplatím z DNP, aj tak by som mala mať max materskú, pravda?
Ako tak pozerám aj dozadu, pre tieto diskusie o materskej si naozaj nepostradateľná, ešte raz ti ďakujem.
z DNP sa ti RO nezmení. ZO zamestnania bude RO iné. Z každého nem.poistenia sa zistuje RO zvlášť!!! a aj sa zvlášť vyráta denný vym.základ z každého NP.
By ma inak zaujímala tá prestupná zmluva, či je to niečo špeciálne. LEbo tieto prestupy firiem sú pre mna dosť neznáme a myslím? (možno sa mýlim) je to na šikovnosti právnikov tých firiem.
ešte kontrolná otázka. Na SP podla bydliska si si po pôdode dúfam dala prihlášku, aby si bola dôch.poistená štátom.
Podľa mňa to bude bežná pracovná zmluva, nič špeciálne, veď nejako museli poriešiť nás, ktoré sme boli na materských, keď firma zrušila živnosť, nemohli nás len tak vyhodiť, nie? Zvlášť keď s nami počítajú v tej novej s.r.o-čke, dúfam že to bude dobre...
A teraz ma napadlo, môžem sa prihlásiť ako DNP aj od zajtra napríklad?, alebo to musí byť k prvému v mesiaci? Ide mi len o to, aby už som bola radšej čo najskôr nemocensky poistená, čo keď náhodou budem potrebovať aj tieto dni.
No hneď po pôrode bol za mňa manžel v SP, ja som mala infekciu a bola som ešte dlho v nemocnici a niesol tam papiere ohľadom narodenia malého, tak dúfam že to bolo ono, ja si už nepamätám presne aké to boli papiere, ale bolo ich dosť a potom som si tam bola už ja potvrdzovať papiere na rodičovský, ktoré som zaniesla na úrad práce. Dúfam, že bude všetko o.k., alebo si to mám overiť?
silvia,
na Dnp sa môžeš prihlásiť hociktorý den, aj ja nie som od 1.-ého v mesiaci, ale 2-ého.
Ak si to dôchodkové poistenie štátom overíš, aspon ubdeš istejšia. A hlavne ked si ideš dať prihlášku, hned sa môže pozrieť do registra, či si tak evidovaná.
Gapa aj ja mám na teba otázku, keďže si taká šikovná 🙂 . Od augusta 2000 do konca októbra 2002 som bola evidovaná na ÚP, no bez podpory. Potom som 1.11.2002 nastúpila do práce do 31.7.2003. Od 1.8.2003 do 4.9.2003 som bola na ÚP no bez podpory. 0d 1.9.2003 som bola evidovaná na sociálnom a bola mi pridelená dávka 1450,-Sk do 1.3.2004. Od 4.2. 2004 som bola opäť v evidencii ÚP do 15.8.2006. Do tohoto obdobia som ďiaľkovo študovala dve VŠ. Od 15.8. 2006 som zamestnaná na dobu neurčitú stále. Od 1.7. 2007 mi bola priznaná materská, potom mi bol priznaný rodičovský príspevok. RD mi končí 26.8.2009, plánujeme ďalšie bábätko. Ak sa podarí tak december-január. Chcem sa opýtať, či mi vznikne nárok na materskú a či si nejako prilepším DNP. Ak si prilepším, od kedy a z akého základu ho začať platiť? Čo s obdobím konca 1. RD a začiatkom 2.?
Ďakujem 😉
Gapa ďakujem, keď tam už budem overím si.
Standa -skús si pozrieť čo mi napísala Gapa na tejto strane, ty plánuješ druhé dieťatko v podobných časoch ako ja 😀
Ahojte, chcem sa opytat, kde mam ist, ked si chcem zacat platit to DOBROVOLNE NEMOCENSKE poistenie, koli tomu "slavnemu" zvysenemu rodicovskemu prispevku???????????????????
A aku sumu to asi tak predstvuje, toto poistenie mesacne???
Ja som momentalne na predlzenej materskej.
VELMI pekne dakujem za odpoved !!!! 😉
ahojte viete mi niektora poradit budem prvorodicka a mam ulny chaos vo vsetkom,ale hlavne v tom nemocenskom poisteni.Mala by som byt poistena najmenej 270 dni pred porodom ako sa to pocita to sa zrataju mesiace a kolko dni mal kazdy mesiac?Bola som v zahranici a zacala som na Slovensku robit len od februara termin porodu mam v polke janura 2010.Viete mi niekto s tym poradit ci budem mat narok na materske?
A kedy vlastne zacinaju vyplacat materske uz ked idete na matersku alebo po porode?
Dakujem vopred za pomoc.
damiana - na DNP sa mozes prihlasit v Socialnej poistovni v pobocke podla svojho trvaleho pobytu. Kvoli RP ti staci byt poistena 270dni z minimalnym vymeriavacim zakladom, z ktoreho je poistne 13€mesacne.
Inak DNP ti moze ovplyvnit aj vysku materskej (nielen rodicovskeho), ale na to si sa nepytala, tak neviem, ci planujes druhe babo... 😉
zabulka - 270dni (cca 9 mesiacov)sa pocita za obdobie 2 rokov pred porodom. Ak si bola NP od februara bez prerusenia, tak tuto podmienku splnas. 😉
Podla infa tu - http://www.socpoist.sk/materske/1293s#vyplata-d... - sa materske vyplaca mesiac pozadu okolo 20. (osobne mam skusenost, ze medzi 15.-20.) nasledujuceho mesiaca. Narok mas 6/8 tyzdnov pred porodom, doklad dostanes od svojho gynekologa a zalezi od toho, kedy donesies papier na socialku (resp. kedy ho tam da tvoj zamestnavatel). Dufam, ze som pomohla 😉
kisska ďakujem,Od februára robím v jednej firme a zmluvu mám až do budúceho januára takže NP som bola.
Pomohla si mi
Divčence ak Vám nie je ešte jasno ohľadom materskej a DNP. Choďte na www.porada.sk, kolonka DRAK a tam si od p.Mohála nájdete príspevky o materskej. Mihál tamm napísal o tejto problematike VI oddielov. Je to zrozumiteľne písané. Ja som to konečne pochopila. 😵

gaga,
velmi pekne dakujem za odpoved.
som to pekne pochopila dakjem sa super vysvetlenie.-)) vies ja som si myslela ze by sa dalo spravit to ze by som si vypytala od doktorky druhu Pnku s nastupom od 2.10.09 takze by som mala dve Pnky jednu staru so zamestnania a druhu ako DNP.
Prepac pomylila ze september 😒
Gagi, mam stale platit z minima alebo to mam navysit na maximu???
som s toho jelen 😢