Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

gapa
26. jún 2010

@rubinka
treba podlať prihlášku s prílohami na sP do 45dní od pôrodu. Je tu o tom téma. Ak si v II: piliery, tak jeden papier navyše.

orchidea1980
26. jún 2010

mariro dik za odpoved,
😉 Gapa 🙂 mohla by som ta poprosit, aby si mi to potvrdila aj ti.
Od 3/2009 platim DNP z minima. Keby som chcela dostať max.materskú, by som mala odhlásiť a nanovo prihlásiť s vyšším vymeriavacím základom do 6tt, že?
Presnejšie:
výplatu mám 550€, max.vym.základ je 1084,55€ Teraz mám odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP z rozdielu: 535€ z toho budem platiť 4,4% to je 23,54€ mesačne.
Mohla by si to prosím potvrdiť, či takto bude dobré.
ďakujem

gapa
26. jún 2010

@orchidea1980
da sa cca aj do 8tt a nástup na MD najskôr po uplynutí 26týž. od nového prihlásenia ale nie neskôr ako 6týž. pred pravd.term.porodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské.

max. vz od 1.7. je cca 1116eur tuším 1116,75eur
ak je tvoja hrubá mzda predpokladám aj vym.základ pre výpočet nem.poistenia 550eur mesačne,

tak 1116,75-550=566,75eur

t.j.cca 567eur x 4,4= = 24,95eur a zaokrúhluje sa myslím 0na 24,90eur
over si radšej aj na SP

gapa
26. jún 2010

samozrejme, to platí podla teraz účinného zákona.

rubinka
26. jún 2010

@gapa - Ja nie som v žiadnom pilieri lebo doteraz som nepracovala, som vyštudovala a potom mala len brigády, takže ako to je potom s tým dôchodkovým? To treba dačo platiť aby sa mi rátali roky do dôchodku alebo ako?

gapa
26. jún 2010

@rubinka
Treba podať prihlášku ako som písala, aby si bola odo dna pôrodu dôch.poistená. Dá sa platiť dôch.poistenie aj dobrovolne (napr. za obdobie pred pôrodom), ale je to drahé.

rubinka
28. jún 2010

Aha takže ked budem vybavovať materskú tak si podám prihlášku aj na to dôchodkové a to sa niečo za to platí?

orchidea1980
28. jún 2010

@gapa
Gapa, ďakujem pekne, 🙂 ani som nevedela, že sa zvýši vym.základ 😲

gapa
28. jún 2010

@rubinka
nie za povinné poistenie štátom sa neplatí, len si musíš dať sama prihlášku, spätne ta nepoistia. Ked budeš dávať žiadosť o materské na SP, tak sa na SP informuj a zober si vštky tlačivá, čo podáš po pôrode.

orchidea1980
7. júl 2010

@gapa
ahoj Gapa, ďakujem za radu, zvýšila som základ na DNP. Ešte by som mala otázku, ak máš čas,
v skratke: od 2/2009 platím DNP z minima. Teraz odhlásila a prihlásila som zo základu 567eur, takto spolu z výplatou platím z maxim.vym.základu. Ale hneď som musela ostať doma na PN (prihlásila som a za 4 dni som už na PN). Tak teraz by som mohla dostať nemocenské aj z DNP? Ako to mám vybaviť? Čo k tomu potrebujem, a dokedy to mám nahlásiť na SP. Lebo z PN mám len jeden zelený papier...

ďakujem 😉 😉 😉

mariro
7. júl 2010

@orchidea1980 - dostanes PN aj z DNP ak mas splnenych 270 dni poistenia z DNP, co ty mas.U lekara si vypytaj este jednu PN-ku , take iste tlacivo a treba zaslat na socialku.Ale PN dostanes len z minima,kedze nove vyssie si si zalozila az teraz.Tam potrebujes 26 tyzdnov poistenia kym mozes z neho cerpat max davky.

orchidea1980
7. júl 2010

@mariro
ďakujem mariro, takže nemocenské budem mať zo zamestnania + aj z DNP ale len minimum, nevadí. Myslíš, že by som mohla zastaviť u dr. aby mi dala ešte jedno tlačivo PN (to je také isté červené+čierne+zelené?) a mám to zobrať na SP? Zobrať asi čím skôr...

dík 🙂

mariro
7. júl 2010

@orchidea1980 - jasneee, chod k lekarke a povedz ze si nevedela, ze ta zo socialky poslali po tlacivo PN este raz vypisane....ved z tej prvej mas kopiu a musi ju mat i lekar, tak podla toho vypise PNku este raz a myslim ze sa tam zaskrtne ze ako DPN , to uz lekar vie....treba povedat ze na ake ucely to potrebujes.Skratka si platis dalsie dobrobvolne poistenie a potrebujes tlacivo vypisane.

Max. davky dostanes az po 26.tyzdnoch poistenia z max.VZ

orchidea1980
7. júl 2010

ďakujem

susika
10. júl 2010

baby, vietre poradiť? 29.7. mi končí RD a som tehotná a dalšia materská by mala začať 6.9. Po 29.7. si chcem ešte vybrať ostatu dovolenku tj. 12 dní, lenže potom mi tam vychádza 24 dní do materkej. chcem ukecať gyn. aby mi ju posunul 8 týždnov skor, potom by som tam mala len asi 14 dní bez príjmu... ..a to sa mi neche vracať na tu dobu do rpace...ak ho neukecám ani na PN, tak si potm beriem nepaltené volno z roboty. ide mi o to, že zdravotné a socialku mi už zamestnavatel nebude platiť, ked budem mať to volno a musím sa prihlasiť ako samoplatca, že? a zamestnávatel ma odhlasi, síce, to už asi aj urobili, pokial som na RD....pýtala som sa zamestnávatela,že by som si predčasne vybrala dovolenku,č o by sa mi ratala za dobu nadchadzajucej MD do konca roka..vraj sa to nedá....ked budem samoplatca, neprídem o materksu, čo mi ma paltiť zamestnavatel po porode?aj ked som stale zamestnanec? odvody by som si dolatila sama....či už potm sa mi to tým zruší a budem len na rodičovskej?a čo všetko by som si mala platiť? stačí len socialku a zdravotnú? či si stačí platiť len nemocenské, aby osm mala potom materský príspevok? a čo s tým fondom zamestnanosti? suvisí to s pripadným poberaním davky z UP v prípade nezamestnanosit po ukončení RD? zamestnávatel mi bude potom platiť normálne, teda dufam, ked budem na riadnej MD.

mariro
12. júl 2010

@susika - ak ta stale zamestnavatel vedie ako zamestnanca a i pri nastupe na dalsiu MD budes zamestnana tak najlepsie by bolo vybrat dovolenku a ist do nastupu na MD na PN,vtedy budes mat vsetko poplatene a nemusis sa stresovat.Urcite sa ti to podari vybavit PN.
S tym samoplatcom to nie je take jednoduche ako si predstavujes.Zbytocne to komplikujes.

susika
12. júl 2010

@mariro -ved ja tiež by som boal rada, keby mi doki da PN, budem sa ho snažiť ukecať, len ak nie, budem musieť vymyslieť nejako tu druhú možnosť.....ved mylím, že jemu to može byť jedno, či mi da PN a 8 týždnov do porodu, nie?a možno znova porodím skor, tak sa nemusí stresovať🙂ďakujem🙂

mariro
12. júl 2010

@susika - presne tak,najidealnejsia by bola PNka.Urcite sa s nim nejako dohodnes a mozes marodovat aj od obvodneho napr. na krize. 🙂

gapa
12. júl 2010

@orchidea1980
treba od lekára vyžiadať ešte jeden papier na PN (zavolaj mu hned, že si na to zabudla). Na oba papiere, t.j.aj zo zamestnania uved, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia (ak si to už dala mzdárke, tak jej zavolaj, či bude taká zlatá a opraví to na PNke, nech to máš v poriadku.)
Túto druhú PNku odnes sama na soc.poistovnu (resp. niekto iný, resp. pošli poštou). Dostaneš nemocenské z DNP z pravep. vym. základu.+ zo zamestnania zo soc.poistovne od 11teho dna (prvých 10dní platí zamestnávatel), ak bude PN dlhšia ako 10dní. Ukončenie PN treba nahlásiť do 3och dní a tiež nosiť do SP prechodky/pokračovanie PN ku koncu mesiaca (ak bude PN pokračovať) t.j. aj tie si od lekára žiadaj vystaviť 2x.

orchidea1980
12. júl 2010

@gapa
ďakujem Gapa, 🙂
doktorka vypísala ešte jednu PN a zobrala som do SP. Tam sa ma pýtali, či dostávam aj zo zamestnania, a či som to dala vyplniť 2x. Tak asi v tom majú jasno. V robote som nenahlásila, že si uplatnujem nemocenské aj z DNP. Je to potrebné? Už aj teraz si myslia, že len vymíšlam ohľadne PN....Myslíš, že to niekomu vadí, že o tom nevedia?
Hneď v SP nepovedali mi, či mám nárok z DNP ale si myslím, že dostanem o tom nejaké rozhodnutie.
Takže ku koncu mesiaca mám brať potvrdenie aj do zamestnania + aj do soc.poistovne,že?
A na konci PN nahlásiť v SP. OK.
Nechcem hladať iné témy, tak spýtam sa tu. Keď mám prac.pomer na dobu určitú, tak nemám žiadnu ochrannú lehotu, keďže som tehotná, že? Končí mi prac. zmluva a keď nechcú tak nepredľžia, že? je to na nich....

marpado
14. júl 2010

dakujem 😉

gapa
14. júl 2010

@orchidea1980
mzdárka to nepotrebuje vedieť, ale v tlačive si nesprávne uviedla, že si neuplatnuješ nárok z iného nem.poistenia, čo nie je pravdivá info. Ale neviem, akú vahu tomu prikladajú. Ak by bol nejaký problém s tvojou materskou, tak by to mohli využiť. To už musíš zvážiť sama, či ohlásiš (písomne, telefonicky?) napr. priamo SP zamestnávatela (t.j. nie samotnému zamestnávatelovi) túto opravu. Nemám s tým skúsenosť.

Ak nechcú predlžiť tvoj PP, tak ti končí PP dohodnutou dobou. V tvojom prípade nejde o ukončenie PP výpovedou, na ktorú sa vzťahuje ochranná doba pre tehotné. Tvoj PP končí dohodnutou dobou.

orchidea1980
17. júl 2010

@gapa
Ďakujem Gapa!
Tak sa zastavím niekedy v SP a nahlásím im aby vedeli, že uplatnujem PN aj z roboty aj z DNP.
Tak keď končí môj prac.pomer a keď nedostanem novú zmluvu, ostanem doma na PN. Na PN mám nárok, lebo som v ochr.lehote, že? A netreba nikde inde ísť zaevidovať, že? Keď som PN, nemusím ísť na úrad práca, až keď by mi končila PN-ka. V prípade PN-ky a potom nástupu na materskú aký je rozdiel, či som v Prac.pomere alebo nie? V ochr.lehote budem mať na všetko taký istí nárok ako keby som mala PP, nie?
keď máš čas potvrď mi to prosím ťa,

ahoj!!

gapa
19. júl 2010

@rubinka
ak sa prihlásiš ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, do 45dní po pôrode,tak nič neplatíš, platí štát. Potom ale nezabudni, že musíš dať aj odhlášku sama!!!

gapa
19. júl 2010

@orchidea1980
treba ukonč. PP nahlásiť v zdr. poistovni (zápočtový list si zober) a tiež doklad o poberaní nemocenského (pn nebude predpokladám stačiť, ale doklad o poberaní nemocenského). Nebudeš už zdrav.poistná ako zamestnanec ale ako osoba poberajúca nemocenské, neskôr materské a potom rodič.príspevok. Všetko treba nahlásiť a zdokladovať v tvojej ZP.

Rozdiel je v tom, že ak ti netrvá nem.poistenie, tak ti vzniká nárok na materské presne 6týž. pred pravdp.pôrodom, čo uvedie lekár na žiadosť o materské, pozor nie skôr!!!! Upozorni aj lekára, ak by ta ako pn chcel na MD dať už 8týž. pred pravdep.pôrodom a ukončiť PN. Treba až PRESNE 6týž. pred PTP vid zákon o sociálnom poistení § 50!!!!!

Tiež od ukončenia PP už nie si poistená ani nem. ani v nezam, ani dôchodkovo. Do 45dní od pôrodu treba podať prihlášku na dôch.poistenie štátom v SP, aby si bola dôch.poistená odo dna pôrodu.

orchidea1980
19. júl 2010

@gapa
Ďakujem Gapa za podrobné vysvetlenie.
Podľa toho, z jednej strany je jednoduchšie ostať doma na úrade, ako nezamestnaná, hoci potom treba chodiť podpisovať, ale aspoň by som bola vtedy poistená, nie?

pekný deň!

gapa
19. júl 2010

@orchidea1980
počas pn ta nezaevidujú. Musela by si ukonfčiť pn.

gapa
19. júl 2010

a okrem toho by ta s najväčšou pravdepodobnostou vyradili z evidencie od začiatku poberania materského.

kobolova
23. sep 2010

Ahojte, baby, poradite?
Zmenilo sa nieco v pravidlach DNP? Asi cakame druhe babo (2.tyzden), pracujem, pocas prveho tehu som si platila DNP, takze by som tam mala mat "rezervu" dni suctu DNP pocas 2 rokov. Chcem sa co najskor prihlasit do Soc.poi. na DNP aj na toto druhe tehotenstvo, ale neviem, ci este mozem s minimalnym zakladom a neskor to zvysit na maximalny = aby som tam zbytocne "neliala" peniazky...? Ako je to s tymi 26.tyzdnami?
Diky za radu. Janka.

erika12345
20. okt 2010

Ahojte dievcata, poradite mi, prosim?
Uz 2. rok si platim DNP, pracujem, teraz som PN a budem az do materskej. Ked DNP vyuzijem na PN, budem mat potom pravo ho vyuzit i na matersku? Ako je to s vyplacanim DNP? Prisla mi na ucet zo social.ciastka za tyzden, ked som bola pn min. mesiac, ale je strasne nizka + mi prisla vyplata od zamestnavatela, ale stale to mam dokopy malo. Peniaze z DNP chodia este osobitne?