Neoprávnené poskytnutie úveru

savannah28
31. mar 2024

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom môjho známeho:

Známemu boli ( dalo by sa povedať neprávom) poskytnuté úvery vo vysokých sumách. Banka určite nekontrolovala príjem podľa sociálnych odvodov ako iné banky - keby áno, určite by mu žiadny neprešiel. V dotyčnej banke stačí mať vyšší mesačný obrat na účte ( je jedno odkiaľ) a ponuky na úvery sa generujú samé bez ohľadu na to či sú tie príjmy zo zamestnania alebo len sa na účte peniaze ,, točia ''. Áno, známy pochybil že všetky ponuky na úvery prijal ( pochopil už aj on že to nebola dobrá voľba), doteraz ich riadne splácal, no už nevládze a banka mu odmieta dať aj čo i len odklad splátok, keďže jeho situácia sa momentálne zhoršila ( jeho synovi bolo diagnostikovaných niekoľko psychiatrických diagnóz). Banka mu poskytla nemalé sumy ( aj keď v tom čase bol zamestnaný len na dohodu a mesačne reálne zarobil 200, max. 300€ a banka mu poskytla úver vo výške 20 000€). Ďalších 20 000 mu banka poskytla minulý rok len tak ako odmenu za splnenie všetkých podmienok ( napr. za to že len spĺňa podmienky ako niekoľko platieb kartou mesačne, za to že u nich vlastní sporiaci účet, za to že urobil minimálne 5 prevodov a pod.).

Moja otázka znie, či má niekto podobnú skúsenosť a či by vedel niekto poradiť čo s tým ďalej a ako by sa mu dalo v danej situácii pomôcť, keďže to vyzerá, že banka predsa len trochu zanedbala odbornú starostlivosť. Známy je ochotný splácať, len nie takú veľkú sumu a nevie ako by to mal ďalej riešiť, keďže v banke sa veľmi k činu nemajú a nedvíhajú mu už ani telefón.

Ďakujem a budem vďačná za každú radu.

vikisisi
31. mar 2024

@savannah28 prepáč, ale zvaľovať to na banku 🤦, veď nie je nesvojprávny

savannah28
autor
31. mar 2024

@vikisisi viem, pochopil to už aj on.. Len chceme nájsť dobré riešenie aby bol na tom lepšie aj on a aby bola spokojná aj banka.

mamina7070
31. mar 2024

vlastni znamy nejaku nehnutelnost ?

tundra
31. mar 2024

Uver za odmenu🤣,to som este nepocul...Dostal tu uz niekto uver za odmenu?Ak ano,tak sa musim este vela ucit🤔

vanilkovazmrzka
31. mar 2024

Mna by zaujimalo, ake peniaze a odkial sa mu tocili na ucte, ze mu ponukli uver 20k a zaroven zarabal 200e na brigade?

savannah28
autor
31. mar 2024

@mamina7070 nie, nevlastní.

vanilkovazmrzka
31. mar 2024

@tundra to je asi len nestastna formulacia, mne tiez banka pravidelne posiela info o predschvalenom uvere, vzdy vsak vo vyske 2000eur a rozhodne teda nezarabam 200e na brigadach…

dadis
31. mar 2024

@savannah28 A co spravil s tymi peniazmi?

duunlo
31. mar 2024

Nevie peniaze jednoducho vratit alebo ich uz snad minul? Kedy si zobral uver?

savannah28
autor
31. mar 2024

@vanilkovazmrzka mal zmluvu na dohodu, priemerne zarobil 200, niekedy o niečo viac no niekedy aj výrazne menej.. Záležalo to od počtu jeho odpracovaných dní - pracoval ako zaskok za zamestnancov ktorí keď si čerpali napríklad dovolenku on odrábal tie dni za nich.

Na účte mal len obrat ( mimo toho platu) že keď si sám nejaké peniaze vložil v priebehu mesiaca alebo mu len niekto z rodiny preposlal prevodom.

tundra
31. mar 2024

@vanilkovazmrzka tak my, ked sme splatili hypoteky,tiez stale ponukali,od sporenia, dalsiu hypoteku,spotrebny uver,kreditne karty s limitom a neviem co este,ale uver za odmenu my neponukal nikto...

vanilkovazmrzka
31. mar 2024

@savannah28 neverim ani slovo, neexistuje aby mu banka ponukla len tak bezdovodne 20k. Nie, prijem na dohodu vo vyske par stoviek nie je dovod. O aku banku ide?

klementinka58
31. mar 2024

mna by zaujimalo ktora banka mu takto uvery poskytla, hlavne ked nemal tpp. Lebo co ja mam skusenost, tak si overuju vsetko

maickamf
31. mar 2024

@savannah28 fuuuha, naco sa potreboval tolko zadlzit? Jedine riesenie mi pride vyhlasit osobny bankrot, pokial nic nevlastni

savannah28
autor
31. mar 2024

@duunlo myslím že 2021 ten prvý a minulý rok druhý.

Obidva dal do rekonštrukcie bytu svojej maminy... Viem že je to tak, išlo o veľmi problémový byt v zlom stave.. Keby ich minul na hlúposti nebola by som ochotná pomáhať mu s riešením.

vanilkovazmrzka
31. mar 2024

@tundra vsak ano, preto sa mi zda ze autor tu len pletie pojmy, a ktovie co vsetko je tak trosku skreslene a prikraslene 🙂

tundra
31. mar 2024

@vanilkovazmrzka suhlasim s Tebou,20k nie je malo...My sme mali jednu hypoteku 30k a tolko papierov a potvrdeni,ze som to skoro vzdal...

vanilkovazmrzka
31. mar 2024

@savannah28 no tak peniaze su v maminom byte, tak treba sa v prvom rade obratit na nu…

savannah28
autor
31. mar 2024

To nás napadlo... Len on je taky že čo si navaril to si chce aj zjesť 😆 má veľmi zodpovedný prístup k tomu, no na druhej strane aj keby náhodou potom chcel bankrot tak musí mať min. 2 exekútorov po dobu 1 roka a to by nemohol pracovať a keďže má momentálne chorého syna so špeciálnymi potrebami tak si nemôže dovoliť nepracovať a nechať sa zhltnúť exekútormi... Ťažko sa nám hľadá riešenie preto sa snažíme zbierať informácie kde sa dá ako nájsť výhodné riešenie.

duunlo
31. mar 2024

@savannah28 tak to odpadava moznost peniaze vratit, kedze sa jedna uz o dlhsiu dobu. Keby vlastnil nehnutelnost, tak zobrat hypoteku s nizsim urokom a splacat radsej hypo. Ale to sa dostane do blbej situacie, kedze ako pises, ma maly prijem, to velmi nebude ani schopny splacat.

savannah28
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadis
31. mar 2024

@savannah28 40k investoval do maminho bytu? A on byt nema, ma dieta..mozno by bolo dobre ho zbavit svojpravnosti..

syslik81
31. mar 2024

tak ked je take easy vziat si uver nech si vezme dalsi splati prve dva a ostane mu uz len jeden 😀 alebo poziadat financneho poradcu o pomoc ako z toho von .. alebo este lepsie najst si poriadnu pracu na full tme plus brigadu a splacat

savannah28
autor
31. mar 2024

@duunlo momentálne má príjem cca 800 ( už riadne pracuje na tpp pre firmu pre ktorú bol kedysi len tým zaskokom

klementinka58
31. mar 2024

a nerucila mu mama svojim bytom? lebo inak mi to nevychadza zeby mu dali taky uver a pomerne solidna banka

savannah28
autor
31. mar 2024

@savannah28 ***momentálne 800, splátky má takmer 900.

rozculena
31. mar 2024

a matka je v pohode s tým,že má zrekonštruovaný byt a jej syn je v sračkách?

savannah28
autor
31. mar 2024

@tundra je to generované na konci mesiaca na vypisoch z účtu, dá sa to tam v jeho vypisoch pozrieť... Tiež ma to veľmi prekvapilo.

duunlo
31. mar 2024

Tak nech vezme hypo na mamin byt a aspon bude mat nizky urok. Ved byt ma prerobeny, moze mu aspon takto pomoct. Spotrebak s nejakym 11% urokom ho znici.

savannah28
autor
31. mar 2024

@tundra tiež som bola z toho prekvapená ako vy teraz. A ešte takú horibilnú sumu.