Neviem hospodáriť. Poradíte mi?

filipkaja
10. feb 2015

Caute kocky, potrebovala by som poradit... sme 4clenna rodina mame sa relativne fajn, penazi tak akurat ale ja nedokazem nic usetrit:( na rodinu mam 750 eur mesacne, teda to mi "vyhradil" manzel. Dom, dovolenky, vylety, chalupu teda skoro vsetko financuje manzel. Co platim ja je benzin do mojho auta, telefon, strava a drogeria. Paradox natom je ze nechapem kde to miniem lebo nakupujem lidl , kaufland, pestujem zeleninu aj ovocie, u kadernicky som bola naposledy v aprili🙂 na handry vela neminam kupim aj tu na MK. Nechodim ani cvicit, kulturu, vecere, akcie vsetko plati manzel. Drogeriu beznu vzdy sampony sprchove v akcii. Fakt som zufala.... ja sa nechcem stazovat ze sa mam zle ale ze naozaj neviem kam sa tie peniaze stracaju
Poradte kocky.

bosoriak
10. feb 2015

No ked nevies, kam sa ti stracaju peniaze, urob si par mesiacov za sebou spravu vydajov - zapisuj si, co si kde minula a uvidis. Vela zalezi aj na tom, kde byvate.

Inak podla mna minas normalne, u nas mame na stravu a drogeriu mesacne okolo 500 eur, telefon mam zanedbatelny lebo neminam vela, a prejazdim celkom dost benzinu mesacne, okolo 140 eur to bude. Plus sem-tam vydaj na nejaku handru na seba alebo na deti, darcek pre deti a podobne a si na 750 eurach ani nevies ako.

kengurica
10. feb 2015

...no co ti poradime...odkladaj si mesiac vsetky blocky.... a uvidis.

liebling98
10. feb 2015

Pre začiatok si skús viesť 2-3 mesiace domáce účtovníctvo, kde si budeš značiť všetky minuté peniaze, s tým, že to rozdelíš na kategórie potraviny, drogéria, oblečenie (+obuv), cestovné (benzín, lístky, parkovné, umytie auta a pod), telefón, iné výdavky. Na konci mesiaca si spočítaj, koľko si minula v jednotlivých kategóriách. Mne toto veľmi pomohlo, ale musíš byť dôsledná. Držím palce!

lubiduch
10. feb 2015

V prvom rada mne je trochu cudzie ze "manzel mi vyhradil"....ale je to kazdeho vlastne rozhodnutie,odkedy mame dieta tak mame ucet spolocny,ale vravim kazdemu to inac vyhovuje...ale mozno to je cesta,navysit budget ktory mas 😎
Co sa tyka vydavkov,kolko asi minies na tankovanie a telefon? Mozo to byt pomerne vysoke polozky...
My miname na stravu a drogeriu 3 clenna rodina (maly jedava malicko) okolo tisic eur mesacne. Na svk si viem predstavit sa zmestit cca do 500-600 eur.
dobre rady su aby si si viedla cely mesiac co si minula a pptom si to zanalyzovat...

prego81
10. feb 2015

Mozno sa ti deti hrabu v penazenke 😀

katarinamarkova
10. feb 2015

chces vediet ako hospodarit a usetrit?
a nevies kde to minies......
vsetko si pis - po nakupe, natankovani, kupe oblecenia si sadni a pis do zosita......
potraviny - 60+20+15+......
drogeria- .....
auto......
toto....
tamto.....
a budes vidiet kde minas a budes aj vidiet kde minas zbytocne vela 🙂 a kde sa teda da usetrit

hadassah
10. feb 2015

jedine každý mesiac zapisovať výdaje, odkladať bloky a prípadne tie výdaje ešte rozpísať na kategórie, ako písali žienky vyššie 😉 potom to celé zhodnotiť a pozrieť, kam odchádza najviac peňazí, či sa na niektorú konkrétnu položku zbytočne neplytvá a tak... Ja si už roky zapisujem a je to super, človek má prehľad.

lucinkab
10. feb 2015

ked chces zistit na co zbytocne minas a daco usterit, urob to ako ja, 1-2 mesiace si do dakeho zosita pis co si kupila a za kolko a na konci mesiaca uvidis na co inas privela ci zbytocne. ja som momentalne na tom tak ze kazdy pondelok si dám do pokladnicky 20€ + všetky kovove mince nad 50centov a za 5 tyzdnov tam mam 122,5 € 🙂 pekne no nie?

danieli
10. feb 2015

Juuuj tak ja viem, kde minas 😀 tam aj mne miznu korunky 🙂 ja pre zmenu platim 90% nakupov kartou a ten vypis....az ma strasie ked vidim, ze je zas v schranke 😀 vidim, kde a kolko som minula a v hlave presne viem, ze to a to som nemusela, ale kedze som mohla kupila som, o tom to je, kym mas minas a ked nebude - bude sa setrit

sednaja
10. feb 2015

Ja to robím tak, že som si zadala trvalý príkaz na šetrenie a skrátka musím výjsť s tým, čo ostane na účte. Ale ak je nejaká vyššia výplata, tak sa to rozkotúľa, to zvyknem radšej vybrať peniaze do obálky alebo poslať na sporenie......... moje odporúčanie: povedz si koľko potrebuješ na život...hmm, napr. 600€?. Tak si daj tých zvyšných 150 posielat na sporenie....ak nebudeš vychádzať, zníž sporenie-alebo naopak zvýš.....inak, najviac sa míňa a aj šetrí na potravinách.

veaaa
10. feb 2015

krasa...my zijeme zo 700€ prijmu....sorry za "neradu"

duun
11. feb 2015

Ja som si písala výdavky, po dvoch mesiacoch som zrušila "luxus" - optimalizovala paušál na mobil, zrušila balík programov TV, zobrala pomalší internet, zrušila auto - zobrala najvýhodnejší predplatný lístok na MHD alebo chodím pešo, zrušila polovicu návštev kaderníčky, vymenila za lacnejšiu, nakupujem prednostne veľké balenia, to čo sa nekazí, tak v akciách po viac kusov, nekupujem sladkosti, alkohol (nefajčím), robím takmer celú údržbu (stierkovanie, maľovanie, opravy...), zrušila takmer všetko moje hobby (knihy, kino, reštaurácie, kávičky..), našla si ďalšiu prácu.

Keď si spravíš analýzu po 1-2 mesiacoch, krásne uvidíš, kam tie prachy tečú zbytočne. Mám strop a viem, že môžem denne minúť na nákupy max 10€ a dosť. Čo miniem viac jeden deň, o to je menej na ďalší. Pomáha mať v peňaženke niečo.. napr. fotku detí, hocičo, čo si zafixuješ, aby ti pripomenulo - pozriem na to pred pokladňou a ešte mám čas vyhodiť z košíka to, čo nie je nevyhnutné.

Jediná šanca je disciplína, nič iné.

dana_l
11. feb 2015

daj si do penazenky na tyzden 100 euro a na konci tyzdna pozri kolko ti ostalo. ak nemas peniaze pri sebe tak nemozes nic kupit. takze kupis len to co si mozes dovolit. a hned zistis kde isli peniaze.

digysa
11. feb 2015

Ak nevies, kde to minies, tak minas urcite preto, ze MOZES.

Zaklad je taky- nejakym sposobom (ci uz porcelanove prasa, alebo otvorenie uctu, alebo obalkou) musis dat napr. 50Euro bokom, ako keby neexistovali.
Rob to vzdy v rovnaky den, aby sa ti to stala rutina...
A ostatne sa vyriesi same....

Sama uvidis, ci Ti ta zvysna suma bude chybat. Ak ano, zacni zapisovat, kam to ide. Ak nie, tak mozes zvysit setriaciu sumu.

@duun Tvoj postup je velmi dobry, ale myslim si, ze by patril pre zeny, ktore skutocne ziju od vyplaty, k vyplate. Myslim, ze autorka otazky ani zdaleka nema taky problem. Podla mna si chcel len zacat setrit a nevie ako.

natalym
11. feb 2015

A prečo chceš šetriť? Však to máš vyhradené na rodinu a aj to minieš na rodinu, či? Povedz manželovi nech Ti dá menej a máš to vyriešené. 😀

petoirsko
11. feb 2015

všetky tu vravite kolko minete penazi no viete si predstavit že mate 146€ na mesiac mam susedu čo ma takyto pol.invalid.dôchodok a ešte ked si vyplati čo ma tak jej ostava cca 100€ a stoho si odloži na knižku kedy ako 20-30€ takže žije celi mes.z 80 - 70€

stefka33
11. feb 2015

Strašne veľa peňazí ide na stravu. Viem si predstaviť, že z tej sumy čo si uviedla, 500 eur minieš v potravinách. Najjednoduchšie bude dať si v pondelok do peňaženky 50 eur a snažiť sa aby ti tam čosi z toho ostalo. Plánuj si čo budete celý týždeň jesť, kombinuj lacné a drahšie jedlá tak aby si sa do toho zmestila.

suzitok
11. feb 2015

sumu, ktoru mas ty na utraty, mame my ako 4-clenna rodina na vsetko, t.j byvanie, seky, obedy v skole, oblecenie, strava.....a vyjdeme, nemame problem este aj usetrit a to podotykam, ze nehladujeme a nemam pocit, zeby sme zili na hrane chudoby...skor naopak 🙂

mijo53
11. feb 2015

veľa tu na modrom koníkovi nevie šetriť, a pritom samé talianske cestoviny a jedla od výmyslu sveta, jedzte domáce cestoviny, rezance, fliačky, fazuľu, nakvasiť kapustu a pod. Ja tiež mám VŠ , pestujem iba v malej záhradke, nechovám nič, ale napr. kapustu si kúpim a nakvasím do suda, oveľa lepšia, zdravšia a lacnejšia.. Niektoré mamičky čo tu majú album s oblečením pre deti, nie je nič nákupná mánia, to na čo toľko oblečenia pre deti

dohna
11. feb 2015

@filipkaja je to tak ako píšu baby, treba si robiť domáce účtovníctvo, ja osobne mám excel tbl kde si značím všetky príjmy a výdaje, mám tam natiahnuté vzorce, kde mi na konci vždy ukáže koľko € by sme mali mať na konci mesiaca po zaplatení všetkých položiek. Tiež si odkladám všetky bločky, ktoré každý deň zapisujem do tejto tabuľky a hneď vložím aj do národnej bločkovej lotérie. (kde sa mi už podarila aj nejaká tá sumička vyhrať na prilepšenie 🙂
Nám sa takýmto spôsobom podarilo našporiť na auto a každý rok 2x dovča, takže keď sa chce tak všetko ide 🙂 jasné že sem tam sú aj nečakané výdaje, ale keď je lepšia výplata tak sa to dá všetko dohnať.

lubicaregecova
11. feb 2015

... jeden mesiac hádž bločky do jednej škatule. Všetky 🙂

elizita
18. feb 2015

ja som si na zaciatku spolubyvania pisala rok vydavky na stravu, aby sme boli v obraze... potom nic, no akosi sa mi zdalo, ze sa peniaze tratia... pis si aspon 3 mesiace KAZDY CENT co minies... ale ozaj kazdy.. nam to dost pomohlo, na konci kazdeho mesiaca mi tiez vlasy dupkom stali.. a hned bolo jasne kam peniaze idu... ono sa to nezda, ked kupim nieco za euro, ze ved to je nic.. ale kupim dnes, zajtra daco za 50 centov, potom ze ved len 2 euri to stoji... a kuk.. kde su prasule? 🙂 a ziadne take potom, ze toto bolo len vynimocne kupene, toto ved nekupujem kazdy mesiac... kazdy mesiac je nieco take, ani si to casto neuvedomujeme 🙂

tomi16
18. feb 2015

je to sikovne ako vedia zenicky usetrit, ....davat rady o setreni atd, ale zaroven smutne, pretoze toto by si mali precitat " trapne celebritky" ktore minaju na outfity tisice .. ked to vidim v telke, skipí mi žlč a vypinam TV , tym padom šetrim elektriku

tilly
19. feb 2015

baby, dik za rady, tiez ich vyuzijem 😀
ako @danieli som tiez vzdy zhrozena, ked pride vypis z karty, ze ako vela tam je, ale ked pozeram, tak su tam vzdy potraviny, drogeria a nafta do aut, nemam pocit, ze by to boli kraviny, ale par stoviek mesacne je fuc a nic velke na vypise nie je... pochopila by som, keby tam boli 200-300€ polozky, ale tam je po 20€ z potravin... nechapem

ale urobim to tak, ako tu bolo radene, budem si viest zapisnicek a nebudem brat karty so sebou, len hotovost, aby som neminula viac... inak sa asi neda 😅 nemusim setrit, ale uz mi lezie na nervy ako sa peniaze kotulaju hore dole a nemam prehlad 😠

siska53
20. feb 2015

Ako pisu. Odkladat blocky,pisat si to. A zistis,ci to vsetko naozaj potrebujete.. Ono aj ceny stupaju..sama viem,ze v 2010 som platievala priemerne v Lidli 25€aj s balikom plienok. Teraz tolko platim bez plienok.... A vtedy som kupovala bez rozmyslu,lebo ved toto ochutname,tamto. Teraz ma to ani nelaka a kupujem rozumnejsie.
Vlani ma to uz nastvalo,tak som si kazdy vydaj zapisovala. Chcel aj muz,ale akosi vzdy zabudol. Ono sa dost mina aj v lekarni u nas...mame pravidelne lieky,aj chorlavejsi sme boli za posledne 2roky (najma my dospeli).

Mama tiez zistila,ze teraz sumu, co predtym minula na 4ludi,minie za nakup pre dvoch. Ved tie ceny su priserne..napriek tomu si myslim,ze ak si to budes zapisovat,budes vediet,co kupujes a ci sa to neda nejak zmenit - nieco vyciarknes,nekupis. Lebo my sme tiez 4 a ja osobne miniem menej ako vy. A to aj v pripade,ze tam zaratam obcasny nakup partnera. A kupovavam tak raz za dva mesiace i v bioobchode plus nestastna lekaren,trh...

moll
20. feb 2015

.....spend less than you earn .... velmi mudre porekadlo ktore mi raz bolo povedane ... minaj menej ako zarobis ...

rokkisu
20. feb 2015

750e...takze stovecka bokom a hned na zaciatku. zostane ti 650. mesiac ma cca 4 tyzdne,tak sup nachystaj 4 obalky. Do kazdej rovnym dielom 162,50e a snazit sa vyzit z peniazkov cely tyzden (nie je to malo)! no a ak by posledne dni pred vyplatou tazke,ukrojit z usetreneho minimum..napr 30e na nejaky nakup a navarit lacne jedlo na dva..tri dni. a na konci mesiaca by si mohla usetrit teda aspon 70e. my mame s "obalkovanim" dobru skusenost,nakolko som na materskej. sme 4 a vyzit musime zo 650e. z toho zvyknem usetrit i 100e ak nemame nejake extra vydavky. tak setreniu zdar!