O koľko spadnú ešte ceny nehnuteľností?
Tak medziročne už sú dole o 15% (hnonline) a to pred rokom sa tu dusovali realiťaci/developeri že neexistuje aby šli dole. Naviac ekonomika sa v europe spomaľuje/recesia. Záver tohto a budúci rok bude ekonomický slabý. V novom roku prudko porastu ceny plynu/tepla, čo bude mať negat. dopad na dopyt. Kam ceny budú padať? Ďalších 15-25%? Môže, keď dopyt nie je.
Stručné zhrnutie
- Podľa zmienky v diskusii klesli ceny nehnuteľností medziročne približne o 15% (odkaz na hnonline bol spomenutý) a v diskusii sa uvádzajú odhady ďalšieho poklesu v rozsahu približne 15–25% alebo cez 20% v priebehu niekoľkých rokov.
- Hlavné príčiny tlmeného dopytu sú rast hypotekárnych úrokových sadzieb, končiace fixácie hypoték a nižší počet kupujúcich s hotovosťou; historické úrokové série odporúčajú skontrolovať v štatistikách NBS.
- Praktické opatrenia pre predávajúcich a kupujúcich zahŕňajú najprv predať alebo mať podpísanú rezervačnú zmluvu pred kúpou, využiť služby realitnej kancelárie a zvážiť dočasný podnájom; ako zdroj štatistík úrokov bol v diskusii uvedený odkaz NBS: https://nbs.sk/statisticke-udaje/financne-insti...
Najčastejšie otázky
Q: O koľko ešte môžu ceny nehnuteľností klesnúť?
A: V diskusii sa uvádzali odhady ďalšieho poklesu o približne 15–25% a alternatívny odhad zhruba 22% počas 4 rokov; zároveň sa opakovane uvádzalo, že kvalitné nehnuteľnosti v dobrých lokalitách budú odolnejšie a nemusia klesať.
Q: Prečo klesajú alebo môžu klesať ceny bývania?
A: Diskusia uvádza ako hlavné faktory rast úrokových sadzieb, končiace fixácie hypoték, spomalenie ekonomiky a rastúce náklady na energie, ktoré znižujú schopnosť domácností financovať kúpu.
Q: Kde nájdem historické a aktuálne údaje o úrokových sadzbách?
A: Národná banka Slovenska (NBS) poskytuje bankovú úrokovú štatistiku; v diskusii bol uvedený konkrétny odkaz: https://nbs.sk/statisticke-udaje/financne-insti...
Q: Ako ovplyvnia ceny energie dopyt po nehnuteľnostiach?
A: V diskusii sa spomínalo, že zvyšovanie cien plynu/tepla (uvádzaný predpoklad rastu 25–30% od nového roku bol diskutovaný) by zhoršilo rozpočty domácností a znížilo dopyt; toto tvrdenie bolo v diskusii tiež spochybnené viacerými hlasmi.
Q: Čo robiť pri kúpe domu, ak ešte nemám predaný súčasný byt?
A: Odporúčané postupy v diskusii sú predať najprv alebo mať podpísanú rezervačnú zmluvu pred kúpou, dôkladne komunikovať s realitnou kanceláriou a v prípade potreby riešiť dočasný podnájom.
Q: Môže štát dotovaním hypoték ovplyvniť ceny nehnuteľností?
A: V diskusii sa uviedlo, že štátne dotácie hypoték (príklad v debate: návrh „2% štát + 1% banka“) by mohli opätovne zvýšiť ceny; ide o hypotetický scenár bez konsenzu v diskusii.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ceny nehnuteľností na Slovensku už klesli a v nasledujúcich 2–3 rokoch sa očakáva ďalší tlak na pokles cien z dôvodu rastúcich úrokových sadzieb a končiacich fixácií.
Sporné názory
- Možnosť poklesu: niektoré odhady hovoria o ďalších 15–25% (alebo ~22% za niekoľko rokov).
- Stabilita lokácií: iný názor tvrdí, že kvalitné nehnuteľnosti v dobrých mestských lokalitách nebudú výrazne klesať a predajné ceny sa v nich udržia.
Otvorené otázky
- Presný rozsah a načasovanie ďalšieho poklesu cien nehnuteľností zostáva nejasný.
- Dopad možných vládnych zásahov (dotácie hypoték alebo regulácie energií) na trhové ceny nie je jednoznačne vyriešený.
Spomenuté značky a firmy
hnonline, NBS, Index.sme
Spomenuté produkty a metódy
hypotéka, fixácia úrokovej sadzby, úrokové sadzby, rezervačná zmluva, podnájom, štátna dotácia plynu, dotované hypotéky 2% štát + 1% banka, banková úroková štatistika, pomer priemernej mzdy a ceny za m2, burzová cena plynu (€/MWh)
Miesta a osoby
Slovensko, Európa, Bratislava (BA), Trnava (TT), Borov, Rusko, Putin, Fico
Je minimálny. Kupujúci tie úroky na hypotékach nedávajú. A tých čo kupujú za cash zasa až toľko nie je.
Keby dávali, tak by tie ceny neklesali...to sú základy ekonómie.
Ale prosim ta, v mojom okoli teraz 2 rodiny s detmi brali hypo. Jedna z nich sa vyjadrila, ze vysoke uroky su sice neprijemne, ale lepsie ked teraz beru a pocitaju s tym, takze si dovolia len taku hypo na aku maju pri tychto urokoch, akoby im zdvihli v uroku 0,nic na 4% ako sa to teraz udeje viacerym ludom, ktori na to nemaju.
Uroky okolo 3-4% predsa boli uplne bezne cely cas s vynimkou teda poslednych par rokov pred vojnou ked boli 0-1%
@maranta_leuconeura moje 2 kolegyne predavaju svoje byty. Uz zopar mesiacov a nic. Jedna je uz zufala, lebo dala zalohu na dom kt jej prepadne. 2 r dozadu by sa po bytoch len tak zaprasilo
Boli aj 5-6% ale pri iných cenách...ako nájdu sa aj ľudia ktorý to dajú...ale je ich výrazne menej, než to bolo pred rokom.
Tu si moze kazdy pozriet ake boli urokove sadzby, odporucam hlavne pred rokom 2013. Este stale su urokove sadzby NIZKE a v pomere k inflacii EXTRA nizke
https://nbs.sk/statisticke-udaje/financne-insti...
Nezdá sa mi, žeby ceny klesali. V mestách určite nie. A ani na dedinách v okolí miest. Možno nejaké zapadákovske obce..
@minutka to je chyba, vzdy treba najprv predat alebo mat aspon zmluvu podpisanu a potom kupovat... Ale znami tiez skoncili ,,na dlazbe" takto aj v case najvacsieho piku v roku 2021, normalne museli ist do podnajmu na par mesiacov, pretoze vtedy bola o byty taka bitka, ze svoj sice predali hned, ale novy si nevedeli najst, lebo to si zavolala na inzerat zverejneny pred 5 minutami a uz bol predany 🤷
Pomer priem. mzdy a ceny za m2 bol v roku 2022 takmer rovnaký ako v roku 2008, pričom po roku 2008 ceny klesali 6 rokov dokonca pri klesajúcich úrokových sadzbach.....teraz naviac úrok. sadzby narástli a na významnejší obrat v úrokoch to nevyzerá....prepad cien ešte len príde.
Autorka, teba je tu na MK skoda, ponukni svoje ekonomicke odhady vyvoja trhu nehnutelnosti renomovanym platkom. Lebo oni zjavne oslovuju uplnych hochstaplerov z toho co som citala ja
no ťažko boli platy rovnaké v roku 2022 a v roku 2008, ale nechám ťa teda v tom.
Treba čítať s porozumením, nikto nepísal že platy 2022 boli ako v roku 2008.
"V novom roku prudko porastu ceny plynu"... Hmm, ta info je odkial? Plyn stoji menej ako stal pol roka pred tym ked Rusko zacalo vojnu a optimisti odhaduju ze by este mohol klesnut viac. Okrem toho zasobniky su skoro plne uz teraz takze dopyt bude daleko nizsi ako poslednu zimu:
https://index.sme.sk/c/23194861/mierna-zima-by-...
(a vlastne je to aj tak jedno kedze vlada zastropovala ceny elektriky/plynu/tepla takze my sme v byte sme dokonca mali preplatok pri tych istych platbach)
Len v roku 2022 je pre domácnosti dotovaná cena plynu pod trh, dokonca aj pod súčasne už nizsie trhové ceny plynu keď k nim prirátať distribučné poplatky a DPH....Je to neudržateľné....zatiaľ sa hovorí o náraste 25-30% od nového roku...čo pri napätých rozpočtoch slovenských domácností je prudké zdraženie.
Preklep: 2023 malo byť napisane
"Len v roku 2022 je pre domácnosti dotovaná cena plynu pod trh"
- ako som uz pisal, plyn stoji menej ako stal pred vojnou ked nebol statom dotovany. Takze ani nie je co dotovat.
ee..cena plynu (len komodity) sa dlhodobo hýbala na burze medzi 15-20 eur/mwh, kým Putinovi nezačalo hrabať a na to boli nastavené ceny domácnosti...potom vojna, tak to prudko vystrelilo a ceny plynu sa zadotovali štátom....aktuálne sa plynu na burze hýbu okolo 30 eur/mwh...čo je viac než predvojnovy stav...

čo by nebol dopyt. 15-25 % dole? Si vtipná.