Odpis daní na manželku od januára 2013

merylla
17. dec 2012

Ahojte, zajtra mi konci RD a povodne som mala v plane dat sa na predlzenu RD (dobrovolnu do 6rokov dietata/......jednak preto ze nemam pracu a druha vec je ze cakame v maji prirastok a aj tak by ma nikto nezamestnal. Ibaze manzel je zivnostnik a podla zmien na rok 2013 si moze odpisat dane na manzelku ktora je nezamestana, alebo sa stara o dieta do 6rokov koli jeho nepriaznivemu zdravotnemu stavu a pobera opatrovatelsky prispevok.....ale nikde som nenasla co ked chcem zostat s malym na predlzenej RD dobrovolne. Podla mna je byt nezamestnana alebo na predlzenej (neplatenej/ RD to iste bo stat na mna aj tak nic neplati, v oboch pripadoch len zdravotne. Kedze na urade mi k tomu nic nepovedali....tak sa snazim zistit co sa da. No a zajtra sa chystam na urad opat....myslim sice ze opat z toho ziadne vyuzlenie nebude, ale na ten urad prace sa mi teda moc hlasit nechce. A este mi napadlo ci sa to vobec bude na nas vztahovat kedze sa to vsetko udeje este v roku 2012...ale co potom s danovym zuctovanim za rok 2013? Tak keby ste o tom nieco vedeli, prosim napiste. Vdaka 🙂

zalka
25. jan 2013

@magdalenocka to fakt DB na dieťa si nepožiadal tvoj mng. minulý rok? To sa oplatí podať dodatočné DP za rok 2011 pretože danový bonus na jedno dieťa a rok je bajočko necelých 250 eur ...
a mzdárke stačí kopia neoverená , overiť si ju môže sama podla originálu ... no a zamestnancom kt. požiadajú o DB je vyplácaný mesačne. Tí čo nepožiadajú a SZCO im je vyplácaná na základe RZD alebo DP raz ročne.

mojedieta
28. jan 2013

@zalka ďakujem za info už som bola na
Sp a v jednom okienku mi dali potvrdenie že som mala podporu a v druhom že som bola PN. Už sme to s manželom všetky moje príjmy zrátali vyslednu sumu vieme ktoru si môže na mňa uplatniť ale zaujímalo by nás či neviies aj vzorec ako to ďalej počítajú ekonomky koľko v čistom muž dostane peňazí na mňa 🙂 ak nevies nevadí..

zalka
28. jan 2013

@mojedieta aký vzorec? žiaden nie je ... akurát 19% z NCZD vie dostať tvoj mng. späť .. ak zaplatil na dani napr. 100 eur a 19% z nczd za teba vychádza 250 eur .. tak mu vrátia len zaplatenú dan tj. 100 eur ...
Ako len to čo zaplatí vedia vrátiť , a ak dane neplatil tak mu nemajú čo vrátiť.

mojedieta
29. jan 2013

@zalka aha tak ďakujeme za info už sme múdrejší zase o niečo 🙂
Pekný deň

cudka
30. jan 2013

Ahojte dievčatá poradíte? Od 1.1.2012-31.1.2012 PN potom nástup na MD a Od 9mesiaca na RD ktorá trvá dodnes platila som si aj DNP uplatňuje si manžel na mňa či ako?

evita68
30. jan 2013

@cudka odrátaj si od 3644,74 sumu nemocenského a materského,ktoré si prijala v roku 2012, ak ti vyjde kladné číslo, toto si manžel môže na teba odrátať

katarinkad
30. jan 2013

Prosim vas, viete mi niekto poradit ci si mam dat danove priznanie alebo to v mojom pripade nema zmysel???? Minuly rok som bola od januara do augusta na predlzenej RD, nepoberala som nic. V januari a februari som bola PN, takze som brala marodku z dobrovolneho NP. Od augusta som evidovana na urade prace, ale tiez neberiem nic, ziadnu podporu ani davky.
A co manzel, moze si na mna uplatnit nejaku ulavu?
Dakujem pekne vopred za kazdu odpoved 😉

evita68
30. jan 2013

@katarinkad ty DP nepodávaš, nemala si zdanitelné príjmy..

pre manžela si od čiastky 3644,74 odrátaj nemocenské a túto čiastku si manžel môže uplatniť na teba, ak ste manželia celý rok

katarinkad
30. jan 2013

@evita68 Dakujem, takze menzelovi dam pre jeho uctovnicku potvrdenie zo socialky o mojom prijme, teda PN a tym to konci 🙂

evita68
30. jan 2013

@katarinkad stačí, ak tú sumu manžel uvedie v žiadosti o ročné zúčtovanie, ale niektoré mzdárky vyžadujú aj to potvrdenie zo sociálky.. a tým to pre teba končí 🙂

katarinkad
30. jan 2013

@evita68 Veeeela vdaka 😉

cudka
30. jan 2013

@evita68 dakujem nic z toho nebude:(

tetkabetka
31. jan 2013

@evita68 @zalka Dievčatá, prečítala som všetky strany v tomto vlákne, ale o moc múdrejšia nie som. 😒
Napr. ako ste došli k tej sume 3644,74 eur a čo je to 19% z NCZD
No napr. ja som celý rok 2012 poberala rodičovský príspevok. Manžel si uplatňoval daňový bonus na obe deti a daň zo mzdy platil mesačne cca 76€. Tak koľko by to malo hodiť peňazí?
a) 3644,74€ ?
b) 3644,74-2336,40(rodičák)=1308,34€ ?
c) 76€ x 12= 912€ ?
d) 76€ ?
e) úúúúúúúplne niečo iné?

kvietok47
31. jan 2013

rodicovsky prispevok neodpocitavas, manzel ma narok na celu nezdanitelnu cast za Teba.

kvietok47
31. jan 2013

tetkabetka, mozes si to vypocitat takto>
Hruba mzda - odvody = zaklad dane
zaklad dane ktory ti vysiel - NCZD - NCZD za teba = takze vlastne ZD - 7289,48 = suma z ktorej si vypocitas 19% dan
ta dan co ti vysla - danovy bonus za cely rok co dostal od zamestnavatela = to este raz ponizis o danovy bonus
tento rozdiel - preddavok dane zrazeny od zamestnavatela = to vam vratia.
neviem ci si ma pochopila, ak nie, mozem to vyratat presne ak posles cisla...

zalka
31. jan 2013

@tetkabetka no NCZD určuje každým rokom štát, je to nezdaniteľná časť základu dane (z tejto sumy sa neplatia dane ) ...
a ostatok Ti pekne vysvetlila @kvietok47

tetkabetka
31. jan 2013

@kvietok47
@zalka
Ďakujem baby, rozumiem tomu ešte menej 😀 Keď budem mať trochu viac kľudu, skúsim si to prečítať ešte raz. A moc moc díky za vašu ochotu!

zalka
31. jan 2013

@tetkabetka
NCZD - nezdaniteľná časť základu dane

tetkabetka
31. jan 2013

@zalka Vidíš, potrebujem fakt kľud a nie turbo deti okolo seba, ktorým klesla konečne teplota, tak doháňajú terorizmus na maminke. 😀 Som si to všimla až potom, čo som to napísala, že už si to vysvetlila, čo tá skratka znamená.

zanika1983
31. jan 2013

Baby a podmienka je byt manzelia.alebo si aj priatel moze odpisat zamna?

zalka
31. jan 2013

@zanika1983 no podmienka je byť manželmi , priateľ nemá nárok.

mimus265
1. feb 2013

Ahojte, ak by mi prosim vedel niekto poradit napiste mi IP, dnes mi volal manzel ze mu povedala uctovnicka ze si mam podat danove priznanie za rok 2012, ale naco si mam podavat danove priznanie ked som minuly rok bola evidovana na urade prace, nezarobila som ani korunu, ziadnu davku som nepoberala kedze som skoncila vysoku skolu nemala som narok, podla mna je zbytocne si podavat danove priznanie ked som zarobila 0eur, vraj mu povedala ze by som mala mat na nieco narok ale naco? Podla mna by mali spravit oni jemu danove priznanie kedze v maji minuleho roku sme sa zobrali takze mu vnznika narok na uplatnenie dane na manzelku od datumu svadby nie?

mystery1
1. feb 2013

@kvietok47 ahoj prosim ta vies mi pomoct ja som na rodicovskom manzel pracoval, okrem rodicovskeho mam davku aj opatrovne a kompenzacie mame narok na vratenie dane dakujem velmi pekne je to ohranicene nejakymi cislami napr ak presiahnem nejaku sumu dvok ze nedostane vratene dane?alebo to nie je ohranicene dakujem velmi pekne

kvietok47
1. feb 2013

@mystery1 no v tomto ti na 100% neporadim, ale nasla som na porade, ze opatrovatelsky prispevok sa odpocitava od NCZD. takze manzel by si na teba mohol uplatnit ten rozdiel.

mystery1
1. feb 2013

aha ak to chapem teda rozdiel medzi preddavkom dane a mojim opatrovatelsky sa odrata nezostane potom nic 🙂 opatrovne je vyssie ako zrazka dane dakujem ved uvidime co povedia

zalka
1. feb 2013

@mimus265 ty DP podávať nemusíš, a ak ste sa nevzali 1.5. tak nárok na odpočitateľn´ú čiastku na teba má mng. od júna 2012 tj. 7 mesiacov... takže 3644,74 / 12 * 7 ´= 2126,098 eur
Viac si na teba nemôže mng. uplatniť.

mimus265
1. feb 2013

@zalka ja som si to myslela ze to je kravina, neviem co ta uctovnicka tym myslela 🙂 svadbu sme mali koncom maja cize si bude uplatnovat od juna, tak uz len potvrdenie z uradu prace treba priniest, chcem sa spytat ten vypocet si ako dostala je to zakonom stanovene? myslela som si ze to je tak, ze dane ktore mu boli strhnute z vyplat ze z tych sa nejaka ciastka vrati, ale asi to tak nie je, inak dakujem za info 🙂

zalka
1. feb 2013

@mimus265 no ty máš tiež svoju NCZD - nezdaniteľnú časť základu dane , a kedže ste manželia ale neboli ste manželia celý rok, tak nasledujúci mesiac po svadbe si môže tvoj manžel uplatniť vo svojom DP nielen svoju NCZD ale aj časť tvojej. A suma čo som vypočítala tak NCZD je dané zákonom 3644,74 eur .. a manžel si za teba môže uplaniť 7/12 tejto sumy .
Ak tvojmu mng. sťahovali dane počas roka, tak sa mu vie vrátiť vdaka tvojej NCZD 403,95 eur .
Ak mu strhli viac daní tak sa vráti len maximum tých 403,95 eur , ak zaplatil počas roka na daniach napríklad 250 eur , tak mu vrátia tých 250 eur.

mimus265
1. feb 2013

@zalka okey dakujem 🙂

evita68
1. feb 2013

@mystery1 zle rátaš, výpočet nezdanitelnej čiastky u manžela za teba je takýto:
3644,74 - výška opatrovateľského prijatého v roku 2012 = túto čiastku si môže manžel odpočítať zo základu dane