Opatrovanie rodiča bez uznaného opatrovateľského príspevku a odvody

tatolu
11. sep 2012

Ahojte. Prosím, nevie mi niekto poradiť? Už od apr.2011 sa starám o maminku, ktorá po roku od nástupu na riadny dôchodok dostala mozgovú príhodu. V súčastnosti je postihnutie vyššie ako70%. Maminka je vydatá, ale s manželom nebývajú v spoločnej domácnosti už vyše 20 rokov. Pri výpočte o opatrovateľský príspevok ich spoločný príjem prevyšuje živ.minimum, takže jej nebol priznaný opatrovateľský príspevok. Maminku som si zobrala k sebe na prechodný pobyt. Potrebuje stálu starostlivosť a teraz vlastne nasleduje moja otázka... Čo všetko by mohol za mňa štát platiť v takom stave ako je, teda, že je vydatá? Tak ma napadlo, či neexistuje niečo také, ako keď sa rodič stará o dieťa do 6 rokov bez poberania RP, ale štát za neho povinné odvody platí.
Ďakujem za všetky informácie

tereza2009
22. jan 2014

dobry den,opatrim vase dieta ,pracovala som v sukromnej skolke skusenosti mam.a nieje problem aj u mna doma. tel 09180953699. terka80@azet.sk som priamo zo senca.

googwife
23. apr 2014

Dobrý den. Prosím Vás potrebovala by som radu. Na začiatku roku som si podávala žiadost príspevok na opatrovanie pre moju maminu ktorú mi bohužial zamietli. Kedy si možem znovu požiadať?? Naozaj neviem čo za "blba" tam sedelo ale človek ktorý je imobilný ma bedrove klby úplne rozsypané ( + vela iných diagnoz) a je obézny nemá právo na opatrovníka.Sama v podstate nedokáže už skoro nič naštastie ešte prejde, ale velmi málo priznali jej aj sprievod ale opatrovanie nie. Strašne ma to rozčúlilo nevie mi tu niekto poradiť prípadne napísať vlastnú skúsenosť dá sa odvolať, alebo čo dalej ☹ dakujem

gabuliik
3. máj 2014

@googwife ... treba sa odvolať a žiadať nech maminu vyšetrí posudkový lekár ...

marsic
21. mar 2015

Ahojte, ako je to s opatrovným ako je opatrovaný hospitalizovaný v nemocnici? Ako dlho môže byť hospitalizovaný, aby mi peniažky vyplatili?

jocky105
22. apr 2015

Dobrý deň. Chcem sa opýtať moja mamka ma alhaimera,jej vnučka sa chce o ňu starať ale ona býva v cudzom štáte dá sa vybaviť opatrovateľky príspevok? Chce si zobrať starkú ku sebe,ma 69 rokov. Kde sa má obrátiť,kto jej pomôže?

abigael
11. jún 2015

dobry den chcem sa spytat ako je to cez obecny urad ak chcem opatrovat svoju mamu ze vraj nejake poplatky su tam kolko to je neviete oplati sa cez obec robit opatrovatelku

daniela40
12. júl 2015

@abigael musíš mať opatrovatelský kurz..

abigael
12. júl 2015

@daniela40 opatrovatelsky mam prave cakam na schvalenie

hapa9
12. júl 2015

@hapa9 DOBRY DEN NO JA SA TATO STARAM O JEDNU PANI NENI MI ZIADNA PRIBUZNA A ANO NA URADE MI TIEZ DALI LEN POTVRDENIE O PRECHODNOM POBYTE A ANO UZNALI MI TO POKIAL TA PANI CO SA O NU BUDETE STARAT JE PODLA TYCH ICH HODNOTENI V TAKOM STAVE ZE SI TO VYZADUJE ALE S PRECHODNYM POBYTOM MI TO UZNALI

abigael
16. aug 2015

A da sa cez obecny urad opatrovat aj o dve osoby

abigael
10. nov 2015

Kolko treba stupnov aby som sa mohla starat o mamu

dobrodinec
4. jan 2016

chcem sa spýtať, či by mohli mojej sestre zarátať dobu opatrovania mamičky do dôchodku,
starala sa o mamičku 9 rokov a keďže mamička mala vyšší dôchodok, nedostala žiadnu odmenu
za opatrovanie, teraz po úmrtí mamičky má dôvodnú obavu, že tieto roky jej nezapočítajú do dôchodku, na úrade jej údajne povedali, že keď dostala "O" za opatrovanie, nebola žiadna suma odvádzaná do soc.poisťovne, teda ani tieto roky sa jej nazapočítajú.Je to veľmi nespravodlivé, ak je to pravda.Čo by mohla urobiť,aby si nejako pomohla?

frantiska12345
13. feb 2016

@lalinko2010 ahoj môžem sa opýtať ako to je po 12 rokoch poberania opatrovať. príspevku? štát už nebude platiť odvody do soc. poisťovní?

lalinko2010
15. feb 2016

@frantiska12345 ahoj, podľa zákona platí štát do soc. poisťovne 12 rokov, od roku 2006, to platí ale čo budem potom neviem, nakoľko ešte 2 roky sú ale pokiaľ bude nová vláda tak bude hádam aj zmena zákona.

lalinko2010
15. feb 2016

@dobrodinec ahoj, žiaľ keď sestra opatrovala mamički za "0" tak sa jej nerátajú roky do dôchodku, nakoľko nedostávala ani cent, keby mala aspň 5 eur tak by to bolo ok, nestačí že bol priznaný príspevok na PPNO, treba aby bola vyplácaná aj suma. je to nespravodlivé ale je to tak, verím že príde k zmene po voľbách aj v tomto zákone.

abigael
1. mar 2016

@daniela40 vy robite tiez cez obecny urad aj kontroluju vas

daniela40
1. mar 2016

@abigael nie ja mám info od známych.

abigael
2. mar 2016

@daniela40 a neviete ci sa to ratando docjodku

daniela40
4. mar 2016

@abigael ak poberate opatr.dávku tak ano..

ludanice
28. mar 2016

Ahojte chcela by som sa spýtať a poradiť. Starala som sa o babku rok ,ale medzi tým som si našla prácu a tak som opatrovateľské zrusila a začala som pracovat. A cil babka potrebuje aby bol snou niekto doma a tak sa chcem spýtať a poradiť ,že ked som zrusila a opatrovateľské či mi ho dajú znova. Zasijem za odpovede

daniela40
29. mar 2016

Mýslím že obnoviť sa to dá,ale nanovo samé vybavovačky..

ursusm
9. apr 2016

Jedine lalinko tu píše správne. S tým započítaním rokov do dôchodku sa rozlúčte. To, že vám sociálna poisťovna platí dôchodkové poistenie neznamená, že sa vám roky opatrovania započítajú na dôchodok. Opatrovanie nie je zákonom uznané ako riadny pracovný pomer. Preto všetci, čo opatrujete príbuzných cez Úrad práce zatlačte na novú vládu cez petíciu, aby opatrovanie bolo uznané, ako riadna práca. V iných štátoch je to samozrejmosť.

gabina28
11. júl 2016

Dobrý chcela bi som sa len informovať,som na opatrovaťeľskom zo synom má len 12 rokov a chodia mi kontroly či sa asi o neho starám hoci sme viac v nemocnici jak doma neviem či to treba hlasiť uradu že ideme do nenocnice alebo nie lebo mi sme len tyzden v nemocnici mi sme len na kontrole čo sme mali operovane srdiečko.

frantiska12345
11. júl 2016

@gabina28 áno treba hlasit

marickal
24. okt 2016

Dobrý. Chcela by som sa spýtať - ak vie niekto naisto - či sa roky ošetrovania nevládnej blízkej osoby započítavajú do dôchodku. Na uvedené opatrovanie mám dohodu a dostávam aj príspevok. Z predchádzajúcich odpovedí nie jasné či áno alebo nie.
Ďakujem

daniela40
24. okt 2016

@marickal Aspoň čo viem že áno,ale treba sa popýtať na Upsvr...

severanka90
24. okt 2016

@marickal ahoj. Rozhodnutie o priznani opatrov.prispevku s vyznacenou pravoplatnostou treba odniest na socialnu poistovnu. Tam sa k tomu vypise nejake tlacivo a dochodkove odvody bude za teba platit stat. Toto rozhodnutie treba odniest aj do zdravotnej poistovne.

monika2012
6. nov 2016

Ahojte, mám starkú, ktorá má 86 rokov. Momentálne som evidovaná na ÚPSVaR, kam som sa zaevidovala pred rokom po skončení rodičovskej dovolenky. O túto starkú sa starám, často za ňou chodím autom, pomáham jej - ona je ešte ako tak sebestačná, ale aj tak je šťastná, keď nie je sama, a keď som pri nej. Vždy, keď je dcérka v škôlke, tak som u starkej a som s ňou. Teraz mám otázku. Zistila som, že zdravotné poistenie môže za mňa platiť štát, ak sa starám o blízku osobu staršiu ako 80 rokov. Chcela by som totiž odísť z evidencie ÚPSVaR, nechcem žiadne opatrovateľské príspevky, ale potešilo by ma, keby aspoň zdravotné poistenie za mňa platil štát práve z dôvodu starania sa o blízku osobu vo veku nad 80 rokov.

Neviete poradiť, čo potrebujem vybavovať? Lebo ak to obsahuje neviem akú birokratickú tortúru a milión opatrovateľských školení, tak na to kašlem, a o starkú sa postarám aj s tým, že si všetko budem platiť sama. Nemám čas na vybavovačky a ani ich nemienim podstupovať, lebo vôbec neviem, koľko starká ešte pri tak vysokom veku bude žiť. Skrátka to asi nestojí za to.

Máte niekto osobnú skúsenosť? Viete poradiť? Ďakujem.

nanulka24
6. nov 2016

@monika2012 tiez som momentalne opatrovatelka mojej starkej. Treba dat ziadost na upsvar, po asi dvoch mesiacoch ta predvolaju na posudkove tam spisete do akej miery je sebestacna a s cim potrebuje pomoc. Po dvoch tyzdnoch ti pride vyrozumenie. Prispevok ktory dostanes bude zavisiet od jej dochodku. A rata sa ti to aj do odpracovanych rokov

nanulka24
6. nov 2016

@monika2012 a skolenie nepotrebujes ziadne kedze je to opatrovanie v ramci rodiny