Opatrovanie rodičov

22. feb 2023

Ahojte, rozmýšľam že si vybavím opatrovateľsky príspevok na oboch rodičov,mamka je plienkovana potrebuje 24 hod.opateru to mi predpokladám schvália a myslíte že aj na otca mi vyjde? Má 84 rokov,chodiaci akurát má strojček na srdiecku.predpokladam.ze sa musia presťahovať k nám to nie je problém,stačí im prechodný pobyt u nás či musia mať trvalý,čo všetko treba k žiadosti? Ako často sú kontroly?a čo konkrétne kontroluju

janinah
22. feb 2023

Nemusíte bývať v jednej domácnosti.ani pobyty riešiť.Ziskat príspevok na otca pomohlo by keby chodil s paličkou.Kontrola príde hocikedy.popozeraju podmienky.rozpravaju samotní vidia ako ti starkí vyzerajú.chodia.komunikuju....

tanapeta
22. feb 2023

Pri opatrovaní rodiča spoločný ani prechodný spoločný trvalý pobyt nie je treba.

autor
22. feb 2023

@janinah v Tom prípade keby každý oddelené bývame by som tam musela chodiť každý deň na koľko?

fobula
22. feb 2023

Tak ako ja neviem,aka ja realita.. ale na stránke je toto..

autor
22. feb 2023

@fobula no veď niekde píšu že musí inde že nie...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. feb 2023

@elizabet173 mne by najviac vyhovovalo keby že sú rodičia u nás nakoľko mám deti tak v prípade choroby by som ja nemohla ísť k nim a podobne....nevieš prosím ťa čo všetko sa kontroluje keď príde kontrola

autor
22. feb 2023

@janinah podmienky v zmysle či je upratané,navarené,po hygienickej stránke všetko ok? To chodia aj pred schválením príspevku či až potom

vcielkamaja007
22. feb 2023

Pokial chcete opatrovatelsky ,tak musite byvat s nimi - nejde o adresu ale fyzicku pritomnost . Nemozete poberat opatrovatelsky a rodicia byt sami doma ;) ze k nim pridete na par hodin denne .

dilino
22. feb 2023

neviem či sa da sučastne brať opatrovateľsky na oboch rodičov.

vcielkamaja007
22. feb 2023

Chodia po schvaleni prispevku asi 2x rocne bez ohlasenia

dilino
22. feb 2023

áno a musia mať u vás aspoň prechodný pobyt.Alebo vy u nich.

autor
22. feb 2023

@vcielkamaja007 ďakujem toto som potrebovala vediet

janinah
22. feb 2023

@vcielkamaja007 presne tak poberála opatrovateľský sestra,rodicia v inom dome a ona tiež v inom v tej istej dedine...zmenilo sa niečo v tomto v poslednej dobe?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. feb 2023

@janinah koľko času trávila u rodičov sestra keď nebývali spolu?

tanapeta
22. feb 2023

@dilino rodičia nemusia mať spoločný trvalý pobyt ani prechodný. Iba cudzia osoba. Stačí prečítať zákon 447/2008 konkrétne paragraf opatrovanie

dilino
22. feb 2023

@tanapeta ja som opatrovala svokru ktora u nás bola prihlásena na prechodnom pobyte takže musí.Zakon sa menil teraz.

tanapeta
22. feb 2023

@dilino menil sa, ale novelizácia sa netýkala tohto paragrafu. Treba pozerať priamo zákon, na stránke, kde je právne záväzný. Na svokru ste nepotrebovali prechodný pobyt ani teraz ani nikdy predtym. Ods.3 a ods. 4, na akú osobu treba mať prechodný pobyt

kubkovamama
22. feb 2023

Už nemusíš mať spoločný trvalý či prechodný.Iba musíš byť fyzicky s opatrovanou osobou.Na otca asi nepochodis a na dve osoby sa neposkytuje,na maminku záleží aký stupeň odkázanosti určia,plienky nie sú dôvod,24hod či treba bohužiaľ posudzuje niekto iný,nie ty.Ochorenia,psychický stav atď.Musi mať teraz už 5ty stupeň odkázanosti na schválenie.A najlepšie ak si zavoláš priamo na upsvar,oni sú veľmi ústretové,všetko ti vysvetlia a poradia

autor
22. feb 2023

@kubkovamama mama je psychiatrický pacient má alzheimera a demenciu a jej psychiatrická odporúča 24 hodinovú opateru ...čiže nevravím že o Tom rozhodujem ja,vravím len že pravdepodobne my na mamu schvália nakoľko bez pomoci sa nevie ani najesť,okúpať,prejsť....a pokiaľ viem dá sa poberať aj na 2 osoby...susedka tak mala

ninka297
Autor odpoveď zmazal
Zobraz