Opatrovanie rodiča bez uznaného opatrovateľského príspevku a odvody

tatolu
11. sep 2012

Ahojte. Prosím, nevie mi niekto poradiť? Už od apr.2011 sa starám o maminku, ktorá po roku od nástupu na riadny dôchodok dostala mozgovú príhodu. V súčastnosti je postihnutie vyššie ako70%. Maminka je vydatá, ale s manželom nebývajú v spoločnej domácnosti už vyše 20 rokov. Pri výpočte o opatrovateľský príspevok ich spoločný príjem prevyšuje živ.minimum, takže jej nebol priznaný opatrovateľský príspevok. Maminku som si zobrala k sebe na prechodný pobyt. Potrebuje stálu starostlivosť a teraz vlastne nasleduje moja otázka... Čo všetko by mohol za mňa štát platiť v takom stave ako je, teda, že je vydatá? Tak ma napadlo, či neexistuje niečo také, ako keď sa rodič stará o dieťa do 6 rokov bez poberania RP, ale štát za neho povinné odvody platí.
Ďakujem za všetky informácie

monika2012
6. nov 2016

Uff, ale predvolanie do dvoch mesiacov? Jedná sa mi o to, že chcem odísť z evidencie ÚPSVaR, čiže si budem istý čas musieť platiť sama zdravotné poistenie... Ja by som sa starala o starkú aj zadarmo, veď je moja a ja ju nadovšetko ľúbim, len to poistné keby platil štát.
Ešte otázočka: je nutný aj trvalý pobyt na rovnakej adrese? Síce zvažujeme, že starkú vezmeme natrvalo k nám, ale to tiež chvíľu potrvá, kým prerobíme byt tak, aby mala vlastný "kútik" - izbičku.

nanulka24
6. nov 2016

@monika2012 schvalenie trva najviac 90 dni. Ja som podavala v juni schvalili v auguste a doplatili prispevok od podania ziadosti. Adresu nemusite mat rovnaku ale musite byt z tej istej obce resp mesta.

monika2012
6. nov 2016

@nanulka24 No, tak to je problém. Ja som z Prievidze a starká z Kanianky. Chodím za ňou autom a cesta tam mi trvá 10 minút. Sprosté zákony. Asi to nechám tak. Ale ďakujem krásne za všetky info a prajem Vám veľa trpezlivosti a lásky pri starostlivosti o svoju starkú. Takých ľudí, ktorí toto ešte v dnešnej dobe robia, je už naozaj málo. Nech sa Vám darí.

tatolu
autor
29. nov 2016

Ahojte iba som tak pozerala témy...
@nanulka24 Pozor, pri opatrovaní cez UP, štát platí poistenia iba 10 rokov...

marickal
29. nov 2016

@severanka90
Ďakujem za odpoveď. Rada by som sa spýtala či môžem byť zapísaná v sro ako konateľ- ak už dostávam príspevok. Či mi potom nemôžu zrušiť opatrovateľský príspevok. Bola by som konateľ bez pracovnej zmluvy, bez výplaty a odmien. Ďakujem

severanka90
29. nov 2016

@marickal toto neviem celkom presne, ale ked som ziadala o opatrov.prispevok tak som podla pani na UPSVaR nemohla byt ani zamestnana, ani szco ani konatel nicoho....vtedy som bola na rodicovskom a prispevok na opatrovanie mi priznali. Potom som cerpala podporu v nezamest., tak mi ho zobrali a potom znovu priznali ked som uz bola na urade prace. Ked som ten papier o priznani opatr.prispevku odniesla do Soc.poistovne, tak ma upozornili, ze kazdu zmenu im mam hlasit, napr.dohodu, alebo inu zmenu stavu.
Ten konatel s.r.o.si ale musi sam platit zdravotne odvody, teraz ich plati za teba stat. Tak neviem ci sa to "oplati" si pri aj tak nizkom opatrov.prispevku este platit sam zdrav.odvody.

nanulka24
30. nov 2016

@tatolu zatial poberam 6 mesiacov, ale to som nevedela ze je poistenie casovo obmedzene 😲

tatolu
autor
30. nov 2016

Dievčence ešte je taká možnosť urobiť si Opatrovateľský kurz, nájsť si súkromnú opatrovateľskú spoločnosť, resp. aj mesto/dedina má svoje opatrovateľky, kde vás zoberú do pracovného pomeru a tým pádom je človek ako zamestnanec (za min.mzdu) na 8 hod. - pravdaže má nárok aj na stravné lístky. Podmienka však je, že opatrovaná osoba nesmie mať s opatrovateľkou rovnaké miesto bydliska a nesmie byť v priamom rodinnom vzťahu - manžel/-ka, dieťa, rodič. Starý rodič, alebo svokor/-ra, súrodenec už byť môže... V tom prípade nie je časové obmedzenie tak ako opatrovanie cez UPSVaR - je to na obmedzený čas, nie 24 hod. a tuším aj platovo to asi lepšie vychádza niekedy... Opatrovaná osoba platí poplatok za opatrovanie asi 200 Eur/mesačne... Podľa cenníka tej ktorej spoločnosti (niečo dopláca UPSVaR)...

lalinko2010
30. nov 2016

@tatolu ahoj, akých 10 rokov platí štát poistenie? je to 12 rokov a od 01.01.2017 príde zmena a platiť bude neobmedzene.
positenie na dôchodkové do sociálnej poisťovne.
12 rokov platí od roku 2006 a teraz príde zmena.

lalinko2010
30. nov 2016

@marickal ahoj, môžeš byť konateľom firmy, a neprídeš o príspevok na opatrovanie, takže kľudne.

lalinko2010
30. nov 2016

@severanka90 ahoj s tebou dobre vybabrali na upsvar , kľudne si mohla brať nezamestnanecké, môžeš byť zamestnaná zarobiť do 396,18eur mesačne v čisto. jasné je tma že robiť nie 8 hodín, ale 50% uväzok nie je problém.

severanka90
30. nov 2016

@lalinko2010 dakujem za info. Aj ja mam pocit, ze so mnou vybabrali, ale vtedy som to nevedela. Podporu v nezamestnanosti som mala maximalnu, mozno preto mi prispevok zobrali.
Vsak teraz sa ma od 1.1.2017 ten prispevok aj zvysit, tak uvidime co z toho bude.

nanulka24
30. nov 2016

@severanka90 ma sa zvysit?

lalinko2010
30. nov 2016

@nanulka24 príspevok sa má zvýšiť, nebude sa rátať 1,4 násobok žm ale 1,7 násobok žm.

lalinko2010
30. nov 2016

@severanka90 keď si mala maximálnu podporu tak potom postupovali správne.
som zvedavá na to zvýšenie.

tatolu
autor
30. nov 2016

@lalinko2010 Tak to som už nevedela, že 12 rokov... Bola som v tom, že 10... U nás to bolo ale passé - musela som to riešiť cez súkromnú opatrovateľskú spoločnosť (z dôvodu príjmov), ako som písala vyššie... Len cez projekt zamestnanosti EU neboli podmienky priameho príbuzenského vzťahu a spoločného trvalého pobytu... V tomto projektu, pusteného od začiatku tohto roka tam už tie podmienky sú...

severanka90
30. nov 2016

@nanulka24 toto bolo v novom case asi pred 2mesiacmi. Da sa podla toho celkom vyratat co ti vide.

nanulka24
30. nov 2016

@severanka90 pekne, ja dostavam za celodennu starostlivost o st.mamu 76,98 eur a to je nic, toto by mi ozaj pomohlo.

severanka90
30. nov 2016

@lalinko2010 aj ja som zvedava ci to dodrzia co je v tom clanku. Mne to vychadza tak, ze spolu s dochodkom opatrovaneho nemozem mat viac ako 500€. Lebo vzdy ako mame 2€ pridali k dochodku, mne ich zobrali z prispevku. Teraz by to malo vyjst az do tych okolo 584€ (podla toho clanku).

sendy1977
30. nov 2016

@lalinko2010 poperám príspevok na opatrovanie. Štát za mna automaticky platí do soc. poisťovni, ale som sa tam mala prihlásiť sama?

lalinko2010
30. nov 2016

@sendy1977 áno sama si sa mala zahlásiť do sociálnej poisťovne a do zdravotnej, nikto to neurobí miesto teba. ako dlho poberáš ppno?

sendy1977
30. nov 2016

9 rokov

lalinko2010
30. nov 2016

@severanka90 to by bolo super keby vyšla taká suma, ale nie. dôchodok opatrovaného sa do tvojho príjmu neráta.
mama má aký dôchodok? a ako si prišla k sume 584eur?

sendy1977
30. nov 2016

@lalinko2010 9 rokov

severanka90
30. nov 2016

@sendy1977 uz som to niekde spominala. To rozhodnutie o priznani prispevku treba odniest na Soc.poistovnu aj do Zdravot.poistovne aby stat tie odvody platil. Oni ta sami nevyzvu, treba si to obehat sama. Na tom rozhodnuti treba mat aj vyznacenu pravoplatnost....aspon odomna to tak chceli.

lalinko2010
30. nov 2016

@sendy1977 a nebola si zahlásená v SP a ani ZP? tak ti potom roky ušli, v SP spätne nevybavíš ale ZP neni problém.

sendy1977
30. nov 2016

v ZP je Zdravotná poisťovňa? Ak áno tak tam určite štát za mňa platí. Lebo z času na čas po mne chcú potvrdenie, že poperám opatrovateľský

@lalinko2010

lalinko2010
30. nov 2016

@sendy1977 tam si sa bola zahlásiť?

severanka90
30. nov 2016

@lalinko2010 no neviem ako to mas ty, ale urcite sa rata dochodok opatrovaneho. Pri ziadosti som davala aj rozhodnutia zo Soc.poist.o maminom aj otcovom dochodku. Mama ma asi 350e, mne dali prispevok 147e. Kazdy rok dokladam jej potvrdenie o dochodku a kolko jej pridaju, tolko mne zoberu. Tu sumu okolo 584e som vycitala z toho clanku kde je Priklad: dochodok 401e plus prispevok 182e. Mne to podla toho vychadza uz treti rok. A teda este posudzuju aj dochodok otca (manzela) a on ma asi 330e a tiez ked jemu 2e pridaju, tak mne ich z opatrov.prispevku zoberu. Ja iny prijem nemam len prispevok a 2x rodinne pridavky.

sendy1977
30. nov 2016

@lalinko2010 ved to že nie, ale potvrdenie pýtali