Opatrovateľský príspevok

vevuska2018
27. jan 2024

Dobrý deň chcela by som sa, informovať ohľadne opatrovania mojej, maminy. Chcela by som si požiadať o opatrovateľský príspevok. Ale otázka na, vás znie mohli by ho schváliť pokiaľ, nie je moja, mamina ZŤP? Nie som v tom zbehana preto sa pýtam. Mamina je po ischemickej mozgovej porážke, a ma vymenený celý bedrový kĺb plus k tomu jej nasťahovali nohu o skoro 5cm pri tejto operácii. Nepodávala som zatiaľ žiadne papiere. Prišla som sa skôr sem vás opýtať, či niekto by mi vedel poradiť, ako postupovať

1mina
27. jan 2024

Tam pokial viem sa hlavne boduje ako je sebestacna, na kolko potrebuje pomoc od vas pri beznom fungovani, jedeni, obliekani, potrebe atd

vevuska2018
autor
27. jan 2024

@1mina ďakujem čiže nepotrebujem ten ZŤP? Či ho mám najprv ten ísť požiadať vybaviť. Lebo ako mamina po dome prejde maximálne co nespraví to je neuvari neosprchuje sa sama potrebuje pomôcť všetko ale ostatok spraví naje sa sama. Po doktoroch ju vozím neprejde po schodoch ani autobusmi proste nič

sasa1310
27. jan 2024

@vevuska2018 bez ztp opatrovateľský nedostaneš.

vevuska2018
autor
27. jan 2024

@sasa1310 a ten ZŤP by som vybavila bez problémov alebo aj na to potrebujem nejaké doklady

sasa1310
27. jan 2024

@vevuska2018 lekárske správy potrebuješ

muchotrafka298
27. jan 2024

@vevuska2018 dolezite je, aby si mame vybavila stupen odkazanosti a na zaklade toho a lekarskych sprav a posudkov mozes ziadat o opatrovatelsky prispevok na UPSVR.

Pri opatrovatelskom prispevku od statu pracovat nemozes na TPP, mozes zarobit len presne urcenu sumu. Detto si platis do socialnej poistovne odvody na dochodok, stat to za teba neplati.

Stupen odkazanosti sa vybavuje v mieste jej bydliska, na obecnom urade alebo miestnom urade na oddeleni socialnych veci.

Vysvetlene to mas napriklad tu:

https://uzitocna.pravda.sk/seniori/clanok/51900...

daniela2202
27. jan 2024

@vevuska2018 nie je potrebné zťp ... ide o jej mieru spôsobilosti a neschopnosti sa o seba postarať

monikkatt
27. jan 2024

@vevuska2018 nepotrebujes ztp. Potrebujes stupen odkazanosti a ten vybavis na zaklade sprav od lekarov.
So stupnom odkazanosti potom ziadas o opatrovatelsky

summer23456
27. jan 2024

@muchotrafka298 prosím ta,ak sa v tom vyznas. Keď opatruje ocino babku a bude sa chcieť to opatrovanie dať na mamu,čiže aby babku opatrovala mama,to sa dá nejako prepísať na maminu alebo sa nanovo vybavuje žiadosť?

muchotrafka298
27. jan 2024

@summer23456 toto tak bohuzial nefunguje, ze "prepises" opatrovanie na inu osobu, je potrebne znovu podat ziadost a vsetky doklady k tomu, lekarske spravy a pod. Ja v tom nie som odbornik, mam len skusenosti z vlastnej rodiny. Chod sa informovat priamo na UPSVAR.

summer23456
27. jan 2024

@muchotrafka298 jasné,ďakujem,tiež dom si myslela že vášnivo všetko. Kde to 80 ročná babka, po porážke,infarkte a x diagnózach, ale tiež si myslím,že sa to rieši ako nová žiadosť

muchotrafka298
27. jan 2024

@summer23456 radsej sa chodte osobne informovat na UPSVAR ako som uz pisala vyssie, kde vysvetlia postup, co a ako, ake potrebujete tlaciva, lekarske spravy a podobne.

summer23456
27. jan 2024

@muchotrafka298 ďakujem😊

9lf9
27. jan 2024

@summer23456 teba nanovo ziadost, my sme to teraz riesili + opatrovany aj aj novu opatrovatel dokladali spravy od lekarov zo zdr.dokumentacie, nakolko opatrovatel je uz na SD, ci ej vlastne schopny starat sa.

monikkatt
27. jan 2024

@summer23456 mozete opatrovanie prepisat a nepotrebujete nanovo podavat lekarske spravy. Ked uz raz uznaju opatrovatelsky prispevok tak je uznany. Opatrovanemu sa predsa diagnozy nemenia, neviem preco by mali znova posudzovat uplne vsetko. Chodte na urad, dostanete papiere kde vypisete na koho sa to prepisuje. Ten kto ho opatroval doteraz musi napisat ziadost ze ziada o odnatie prispevku a to je vsetko.

e3v3a3
27. jan 2024

@vevuska2018 u nás bol ten istý prípad, ale zamietli nám to 🙄 od odvolanie. Ocino prejde po dome pár krokov, okrem toho nič... chýbalo mu 10% ak si dobre pamätám.

summer23456
27. jan 2024

@9lf9 čo je SD prosím?

9lf9
27. jan 2024

@summer23456 starobny dochodok

9lf9
27. jan 2024

@monikkatt to nie je pravda.

summer23456
27. jan 2024

@monikkatt a si si istá? Áno,stav sa babke nemení,čiže keď raz jej bolo priznané pred dvoma rokmi či kedy,tak teraz už keď je staršia, tak si myslím,že zas by malo byť priznané a vzhľadom k veku 80 rokov neviem či nemá taký starý človek automatický nárok na opatrovanie,aspoň kedysi to tak bolo.

summer23456
27. jan 2024

@9lf9 aha, no ide tiež o to,že ocino si dal žiadosť na starobný dôchodok. Čiže keď bude na dôchodku,chceli by sme,aby babku opatrovala moja mama,čiže jej dcéra.

monikkatt
27. jan 2024

@summer23456 chodte sa opytat priamo na urad. My sme to riesili nedavno a takyto sme mali postup. Opatrovany musel podpisat ze s tym suhlasi aby sa to prehodilo.
Zeby boli na roznych uradoch rozne pravidla? 🤷‍♀️
Hovorim z nasej skusenosti. Mozno je to inde inak

9lf9
27. jan 2024

@summer23456 ono samotny SD nie je prekazka, len uz skumaju ci je dotycny zabezpecit starostlivost o choreho, ci mu to jeho vlastny zdravotny stav dovoluje. My to uz mame uspesne za sebou. Len ked opatruje clovek na dochodku tak je opatrovatelsky o nieco ponizeny.

9lf9
27. jan 2024

@monikkatt postuje urcite vsade rovnaky, ved ked si prvy ziadatel da odnat ziadost, ze uz nechce/nebude opatrovat. Tak ten kto chce byt novym opatrovatelom choreho/odkazaneho si musi ziadost podat na seba, ziadost nie je na odkazaneho, tak sa musi dat nanovo ved by nemali na zakalde coho a komu vyplacat.

summer23456
27. jan 2024

@monikkatt
@9lf9 ďakujem žienky,pôjdeme sa informovať

9lf9
27. jan 2024

@summer23456 drzim palce

summer23456
27. jan 2024

@9lf9 dakujem

monikkatt
27. jan 2024

@9lf9 samozrejme ale ja hovorim o lekarskych spravach... tie sme dokladat znova nemuseli.
Vypise sa nova ziadost/jeden papier s udajmi o novom opatrovnikovi ktory podpise aj opatrovany ze suhlasi.
Ale ziadne lekarske spravy. Je to len formalita

alickapusinka
27. jan 2024

Chod sa opýtať na UP .To je na stupne odkázanosti.

9lf9
27. jan 2024

@monikkatt u nas chceli aj spravy a to mal OP schvaleny uz bez dalsieho prehodnotenia natrvalo, ci chodi na kontroly atd. A aj novy opatrovanik musel.z aposledny rok dolozit svoje zaznamy od lekara ci je schopny zabezpecit starostlivost nakolko je uz aj on na SD, takze sa to lisi od pripadu k pripadu. My sme to pre mesiacom mali takto.