Môže ma pri opatrovaní zastúpiť člen rodiny i napriek tomu, že ja poberám opatrovateľský príspevok?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

poberám opatrovateľský príspevok a aspoň raz týždenne si chcem oddýchnuť.

Môže ma zastúpiť člen rodiny bez toho, aby som to musela niekde nahlasovať?

V zákone o opatrovaní sa píše, že opatrovateľský príspevok sa poskytne iba za dni, kedy opatrovateľ opatroval ZŤP a nepíše sa o žiadnej náhrade.

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon neuvádza síce nikde možnosť "dovolenky", no výslovne ustanovuje, že opatrovateľský príspevok sa poskytne vtedy, ak opatrovník (vy) zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou alebo sociálnou službou, počas dní, za ktoré sa fyzickej osobe poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie (t.j. počas Vašej "dovolenky").

Podľa môjho názoru z toho vyplýva, že ste oprávnená vziať si voľno na niekoľko dní a opatrovanie zabezpečiť prostredníctvom inej osoby bez toho, aby Vám hrozilo, že prídete o príspevok.

Odporúčam Vám však, aby ste sa informovali na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, či je potrebné túto dovolenku vopred nahlásiť a ak áno, ako presne.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk

Uprav odpoveď

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk