Oplatí sa 2. a 3. pilier?

eleonora21
25. nov 2022

Ahojte prosím vás o osobnú skúsenosť oplatí sa založiť 2 a 3 pilier? Mám 34 rokov trvalé zamestnanie ale momentálne na rodičovskej, ale od apríla nastúpim do práce ak by sa podarilo ďalšie dieťa tak potom zase na ms a RD. Ďakujem za rady

doriiis
25. nov 2022

2 pilier....je to isté ako tretí len ti to ide z tých odvodov ako do prvého.Takze,dáš radšej štátu,alebo sebe na dôchodok?
3 pilier....sa oplatí,ak ti aj tvoj zamestnávateľ prispieva do neho.Lebo inak si prispievas sama.

lenka2710
25. nov 2022

@doriiis a prosím ta, nieje ten druhy pilier nejako ohraničený vekom?? Lebo ja som si ho nedávno zakladala a povedali mi, že manžel už nemôže, že iba ten tretí, lebo už ma teraz neviem, či nad 30 rokov alebo nad 35, muž má 36! A do toho tretieho by si prispieval sam, on pracuje na živnosť

doriiis
25. nov 2022

@lenka2710 ...áno do 35 sa môže založiť 2 pilier.Takze aj ty by si si mala svihnut

doriiis
25. nov 2022

@lenka2710 ...no živnostník jedine sám...tak ako aj prvý pilier

lenka2710
25. nov 2022

@doriiis ja už mám 😁 to asi patrilo autorke 😉

doriiis
25. nov 2022

@lenka2710 ...áno autorke.

doriiis
25. nov 2022

@lenka2710 ...no žiaľ,tvoj muž už nie

eleonora21
autor
25. nov 2022

@doriiis čiže ak dobre chápem 2 pilier je super. Nedávam štátu ale spojím si viac menej sama. A ten 3 je nejak vekom ohraničený? Lebo brala by som teda aj ten len ak zase skončím na rodocaku asi mi zamestnávateľ aj tak nič nebude platiť a teda ak to dobre chápem ten 3 je dobrovoľný aj pre zamestnávateľa že? Zw môže do neho prestať prispievať že?

doriiis
25. nov 2022

@eleonora21 ...do druhého piliera ak dobre viem sa odvádza z tých istých dôchodkových odvodov ako do prvého.Ale založiť si ho môžeš iba do 35 roku života.3 pilier je dobrovoľný aj pre teba aj pre zamestnávateľa.Nie každý zamestnávateľ prispieva.

lilinka88
25. nov 2022

@eleonora21 nedávno si tu riešila z čoho sa ti bude o pár mesiacov počítať PN, ktorú ani nemáš realnu a ako by si to mala najlepšie a teraz sa vytešujes aký super je 2. pilier,lebo nedávas štátu 🤦🏻‍♀️ potom sa nevuduj, keď ani štát tebe nebude chcieť dať. Nepochybujem o Tom,že rovnako s PN budeš špekulovať aj s MD.
A čo sa týka dôchodku - do 2. piliera môžeš vstúpiť do 35. rokov. Z odvodov ktoré budeš platiť časť pôjde štátu a časť investujes. Samozrejme aj dôchodok sa ti ale potom bude počítať z tých reálnych odvodov do štátu plus dôchodok z 2. piliera. Tam už záleží na tebe ako rizikovom budeš ochotná investovať.
3. pilier sa oplatí,ak ti ako benefit prispieva aj zamestnávateľ, čiže niečo prispieva on a niečo aj ty sama

simca06022011
25. nov 2022

@eleonora21 treti je normalne sporenie iba pre teba, kedy si ho zalozis a kolko si tam budes posielat je na tebe...

hellwant
25. nov 2022

Ako ti pisali 3 pilier, iba ak ti prispieva zamestnavatel( napr. 20 das ty a 20 zamestnavatel, lebo su v nom totiz vysoke poplatky), ak nie, investuj sama( ak sa rozumies), alebo cez fin. poradcu, lebo to do coho investuje 3 pilier je to iste, co vies urobit cez nejaku brokersku aplikaciu.
Do 2 piliera ti ide casť, ktora by isla do soc. poistovne na dôchodok, nezmenši sa ti prijem, videla by si ich aj tak iba na dôchodku a co je dobré, da sa dediť- napr. nahodou sa nedozije niekto, vyplati sa tomu, koho uvedies na zmluve, pri statnom sa nededi.

eleonora21
autor
25. nov 2022

@lilinka88 Ďakujem pekne za tvoj názor. Ja som sa slušne spýtala nikoho nejdem odrbavat. Nespekulujem. Nevieš nič o mojej situácii či už pracovnej alebo zdravotnej. Ťa PN je úplne reálna ale nejdem písať podrobnosti. To že sa zaujímam o financie je niečo zle? Potrebujem sa poradiť, tak som písala sem že viac hláv viac rozumu. Predstav si že MD som mala úplne normálnu nič som nespekulovala. Áno zisťujem a j poistky a podobne lebo zdravotné na Tom nie som dobre tak chcem aby aj moja rodina bola zabezpečená. Nie som nijaká chudera čo odrbavat štát. Ja som vždy pracovala a vždy som odvádzala štátu všetko čo som mala. Ak som sa niekoho dotkla že sa pýtam tak sorry. Som myslela že na to tu to je.

lilinka88
25. nov 2022

@eleonora21 mňa si sa nijak nedotkla, stretávam sa s tými otázkami denne. A keď nešpekuluješ, prečo si si tento rok prerušovala RD a čerpala dovolenku a prečo sa už teraz zaujímas čo budeš mať najlepšie pre PN, keď ešte ani tehotná nie si?... Mne nejde o to,že sa pýtaš ako z toho vyťažiť, ale na jednej strane sa tu smeješ ako nedáš nič štátu a na druhej natahujes ruku,aby ti čo najlepšie financoval PN, tehotenské a následnú materskú.

eleonora21
autor
25. nov 2022

@lilinka88 asi sa nechápeme. Napíšem ti svoje dôvody do správy nebudem to tu písať možno zmenia pohľad. A nesmejem sa že štátu nedám. Dávam dosť. Myslím si že ten druhý pilier nie jebo výsmechu štátu ale teda o zodpovednosti voči samej sebe. Ak dostanem v 65 rokoch 300€ od štátu tak sa bude smiať štát ja určite nie.

lilinka88
25. nov 2022

@eleonora21 o môj dôchodok sa báť nemusíš. Mimo 2. a 3. piliera si ho zabezpečujem aj vlastnou cestou. Ja som nikde nepovedala,že to nie je o zodpovednosti,ale o tom,čo mi z tvojich reakcií v diskusiach vyplýva. Ale tak to uz je na Tebe, mne to vysvetľovať nemusíš. Ja sa naozaj toho napocuvam denne dosť. Tak ako sa ty môžeš opýtať,tak môžem aj ja vyjadriť svoj názor popri Tom ako ti zodpoviem položenú otázku

eleonora21
autor
25. nov 2022

@lilinka88 ja sa o tvoj dôchodok vôbec nebojím. Vidím že si zbehla že sa zabezpečis. Ja sa bojím o svoj 🙂 keď sa ho dožijem

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
doriiis
25. nov 2022

@ramzes1980 ....kvôli?

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hellwant
26. nov 2022

@ramzes1980 preco by ti mala svoj link do svojho uctu posielat? Ty jej posli link na svoj účet aj s heslom. 2 pilier je u niekoho v strate u niekoho v zisku, zalezi ake mas portfolio. Viditelne sa nerozumies do coho môźu ludia v 2 pikieri investovat. Ak ho zoberies ako celok, može byt v strate na celkovu sumu vlozenych prostriedkov, ale to je kvôli negramotnosti väčšiny ludi, viac ich malo , či ma peniaze iba v dlhopisoch, ci zmiesanom portfoliu, ale to neznamena, ze konkretni sporitelia su vsetci v minuse. Je len viac tych, co sa vykaslali nato, ci nechapali, ked ich myslim za Ficovej vlady zmenou zakona automaticky presunuli do garantovanych, aj ked boli mladí. Chodil vtedy myslim postou list, ja som to hned pekne zamietol a nechal som to v indexe.
Tiež som v pluse 18660 vlozene a 25946 stav a to je pri sucasnom pade akcii.

hellwant
26. nov 2022
jarka_black
28. nov 2022

@lenka2710 2. pilier sa začne opäť týkať aj Vášho manžela, bude sa totiž posúvať hranica na vstup na 40 rokov