Oplatí sa mi založiť dobrovoľné poistenie, keď som v 6 týždni?

forbym
19. jan 2013

Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o pomoc. viem, že tých tém tu je veľa, ale predsa..
Som externá študentka vysokej školy, nezamestnaná, čiže som v evidencii úradu práce. Som tehotná, v šiestom týždni tehotenstva. Chcem sa opýtať, ak by som sa dobrovoľne poistila, mala by som nárok na vyššiu materskú, ak predpokladaný termín pôrodu je 11.septembra.
Ak áno, stačí ísť rovno na Sociálnu poisťovňu, či úrad práce? a aká by bola výška mesačnej splátky poistného? vopred ďakujem

liz_lemon
19. jan 2013

@forbym musis si zratat (rataju sa vsetky dni aj soboty, nedele a sviatky), ci to to vyjde do porodu, musis mat min. 270 dni, ale skor bude asi neskoro

hradnapani
19. jan 2013

@forbym myslim, ze sa ti to neoplati. Ak by si chcela maximalnu matersku, musela by si platit az nejako cez 400 eur 😒 A ani casovo ti to nemusi vyjst, ak nahodou porodis o nejaky ten den ci tyzden skor.

renitri
19. jan 2013

Mesacne sa plati 138 € a mala by si len minimalnu matersku. Ak chces max tak sa tusim plati 400€ mesacne. Abo zaplatit jeden den a ist na PN ku az do porodu. Ale musis stihnut do porodu 270 dni inak to nema zmysel

zuzulica
20. jan 2013

@forbym asi neoplatí, pretože ak by si to náhodou aj stihla, tak dostaneš minimum, čo sa skoro vyrovná rodičovskému príspevku, ktorý dostaneš asi aj tak, kedže asi nebudeš mať nárok na materskú. Nemusíš utekať na soc.poisť., stačí zavolať na infolinku 0906 171 989 potom stlač voľbu č.1, oni ti presne povedia.

zalka
20. jan 2013

@forbym neoplatí, lebo nesplníš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.

@liz_lemon @hradnapani baby zabúdate čítať riadne príspevky , zadávateľka je v 6tt, takže aj keby sa poskladala tak nestihne 270 dní DNP si platiť kedže tehotenstvo trvá bajočko 280 dní. ... 😀

@renitri a toto čo radíš ty, je pre zadávateľku nevhodné, lebo jej nárok na PN z DNP nevznikne, lebo nemá splnenú podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch. Toto si môžu dovoliť babenky či si niekedy platili DNP, alebo im skončilo zamestnanie ...

A ešte čosi pre zadávateľku, možno nárok by si mala na MD pri súbehu poistení, teda nájsť si 2x zamestnanie ... z ktorých by jedno trvalo minimálne 3-4 mesiace a druhé 6-7 mesiacov až do nástupu na MD.

renitri
20. jan 2013

@zalka ano napisala som ze ak by stihala 270 dni. Neratala som to ci to stiha.

zalka
20. jan 2013

@renitri ona by na PN tvojím postupom ísť nemohla, lebo by jej nevznikol nárok na nemocenskú dávku a aj tak by musela platiť odvody. Ja som Ti písala o tom.

anny1984
20. jan 2013

@zalka +270dní a ešte na MD sa nastupuje 6 týždňov pred termínom pôrodu 😢

dahra
20. jan 2013

@forbym - vela sa teraz plati, ale ak si uz tehtona, tak nestihas. Ja som to kedysi mala o chlp. Zalozila som to 26.10., 28.10. som dostala mestruaciu a v tom cykle som otehotnela. 30.11. mi potvrdili tehu a viem, ze tych 270 dni mi akurat uplynulo tyzden pred porodom. Takze som mala stastie, ze som rodila v 40tt. Takze som to zakladala mesiac pred otehu a ledva- ledva som stihala.

zalka
20. jan 2013

@anny1984 to je jedno lebo ak by splnila 270 dní do pôrodu tak MD by jej spätne vyplatili 6 týždňov dozadu ...

renitri
20. jan 2013

@zalka narok na nemocensku by nemala ake zas pocas Pn ky nemusis platit odvody ne ?

zalka
20. jan 2013

@renitri ak z DNP nie je nárok na platenú PN tak odvody sa platiť musia aj počas PN, to si nevedela? Ktohovie koľkým babám si poradila, a oni si založili DNP a šli na PN a teraz im chodia výzvy zo SP aby uhradili dlh ... 😒

renitri
22. jan 2013

@zalka nie to som nevedela.. nemyslim si, ze by to spravili ak by to tu precitali a nikde si to neoverili...ja ked som si zakladala DNP som citala a hladala a radila sa dlho kym som to spravila... Nechcela som zle poradit...:(

zalka
22. jan 2013

@renitri no veru .. a i tak si sa nedočítala o platbách ... to neva vieš to teraz, a dáš si na to pozor ... 🙂

renitri
22. jan 2013

@zalka no veru...ale zas vtedy to boli mensie palky, nie ako teraz ☹

zalka
22. jan 2013

@renitri to máš pravdu.

lenka209
4. mar 2013

ahoj....
chcem sa spýtať, že ak som od decembra 2012 evidovaná na úrade práce a som v 5. týždni tehotenstva a do pôrodu by som sa nezamestnala mala by som nárok na matersku? predtým som mala odrobené vyše 2 roky
Ďakujem 🙂

zalka
4. mar 2013

@lenka209 nie nárok na MD z OL ti nevznikne lebo si nebola tehotná pri skončení PP.
Ak chceš MD tak sa môžeš prihlásiť na DNP ... a záleží či chceš minimálnu MD 255 e alebo maximálnu MD cca 750 eur

zuzanajs
3. jún 2014

ahojte, chcela by som sa poradit,ak mi teraz v juni skonci prac.pomer dohodou 1 den po skonceni rodicovskej dovolenky a pojdem na urad prace, ale chceme druhe mimi, tak mozem sa prihlasit na dobrovolne poistenie a vznikne mi narok na materske?a podporu mozem normalne brat 6 mesiacov a popritom si platit dobrovolne poistenie?tehotna zatial nie som..dakujem