Ošetrovanie člena rodiny z dobrovoľného poistenia

tomato
22. nov 2010

Mohli by sme v tejto teme zhrnut formality ohladne OCR z DNP?
Konkretne:
1. Kedy vznika narok na OCR z DNP pocas poberania RP?
2. Kam ta do kolkych dni reba odniest, dorucit OCR?
3. Aka je vyska 10 dnovej OCR, ak platime DNP z maxima?
4. Je nejaka ohlasovacia povinnost voci UPSVAR pri poberani OCR?
5. Ma 10 dnova OCR vplyv na poberanie RP?
6. Kedy, po akom case od odovzdania OCR, byva spravidla OCR vyplatena?
Vopred dakujem za zhrnutie a odpovede.

cartridge
22. nov 2010

1. nárok na OČR vzniká dňomvzniku OČR a je platená 10 kalendárnych dní.
2. Do SP najlepšie ihneď po vzniku OČR
3. 55 % z VZ
4. nie je
5. nemá žiadny vplyv
6. spravidla ďalší mesiac po ukončení OČR

luna22
9. sep 2011

Ja by som tiež mala dotaz, platím si DNP a som na rodičovskom, takže OČR si môžem uplatniť len z DNP, kedže momentálne do práce nechodím. A s dieťaťom ôžem byť na O4R len 10 dní z jednou diagnozou?

edusik
22. sep 2011

@cartridge vidím, že v tomto asi máš prehľad, tak ťa chcem poprosiť o radu: som zamestnaná. Viem si DNP prilepšiť pri OČR resp. aj pri svojej PN? ako to vlastne funguje? a ak by som šla na 2.MD - viem popri poberaniu MD napr. marodovať s 1.dieťaťom - teda poberať OČR? alebo to si musím to DNP platiť aj keď budem na MD?

Som dosť zbehlá vo všelijakých veciach, ale teda DNP som dodnes nepochopila. Keď som bola na 1.MD, tak som si začala platiť DNP - lebo mi povedala jedna úradnička, že ak si ho platím, tak mám nárok so sebou na PN, a keď som doniesla PN-ku tak mi iná povedala, že načo, že aj tak so sebou počas MD nemôžem poberať PN, tak som sa zas odhlásila... Som z toho úplne mimo, ale chcela by som v tom mať jasno, keďže na budúci rok by sme sa chceli "pustiť" na druhé bábo 😎

cartridge
3. okt 2011

@edusik
Nebola som tu dosť dlho, zatiaľ si sa možno aj dozvedela, čo si chcela.
Takže: Ak si aj zamestnaná a platíš si DNP, môžeš ísť na OČR alebo PN a bude Ti preplatené aj zo zamestnania aj z DNP - len si musíš u doktorky popýtať dve OČR alebo dve PN-ky, ktoré potom zanesieš na SP.
Počas poberania materskej dávky nemôžeš poberať aj OČR, alebo PN, pretože materské, OČR a PN sú sociálne dávky, a teda môžeš poberať IBA jednu dávku, tzn. materské. Platenie DNP sa Ti však oplatí, keď začneš poberať rodičovský príspevok - vtedy už môžeš ísť na OČR alebo PN a budú Ti vyplatené aj rodičovský príspevok aj OČR alebo PN. Takže asi toľko.

edusik
3. okt 2011

@cartridge ďakujem za info, pomohla si mi. Ešte ak vieš mi poraď, Keď by som už poberala RP a platila by som CNP, stačilo by si platiť minimum či to vyplácanie OČR a PN je tiež podmienené výškou mesačného odvodu DNP? vieš, už keď si začnem platiť, aby sa mi to oplatilo, lebo MP budem mať tak či tak maximálny ( mám dobrý plat ), takže by som si DNP platila čisto len kvôli tej OČR-ke... Ďakujem krásne za rady

A počas tej druhej materskej nemôžem poberať OČR z DNP s prvým dieťatkom keď mi už navštevuje predškolské zariadenie? Teoreticky je práca navyše oproti materskej - keď už to mám takto hlúpo pomenovať...

edusik
3. okt 2011

@cartridge a ešte ma napadla jedna otázka, keď budem na RD a ochorie mi dieťatko s ktorým som na tej RD, to aj na neho sa mi vypočíta OČR? Bude sa mi potom nejako krátiť rodičovský príspevok, alebo to už veľmi kombinujem a niečo také sa nedá?

gapa
3. okt 2011

@edusik
dá sa a podla terajšíeho zákona poberáš potom aj očr a aj rp. Očr je ale platená maaximálne 10dní od začiatku očr, aj keby trvala dlhšie.

počas poberania materského a nemocneského nemožno poberať ošetrovné.

macka23
4. okt 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat. Som na RD /nezamestnana/, platim si DNP od 11/2010 z minima /14,47eur/
Od pondelka mam ist s drobcom do nemocky na planovanuoperaciu. Docitala som sa ze mozem mat OCR 10 dni, ale kto mi ju vypise? nasa detska, ci v nemocke? dakujem 🙂

edusik
4. okt 2011

@gapa ďakujem

edusik
4. okt 2011

@macka23 to máš jedno, buď si ju popítaš v nemocke pri príjme alebo pôjdeš deň pred nástupov za pediatričkou a vypíše Ti to ona, každopádne len na to nezabudni

standa82
17. okt 2011

Dobrý deň, chcem sa opýtať či môže byť OČR aj menej ako 10 dní a či sú nejaké kontróly ako pri PN.
Ďakujem

cigaretka5
17. okt 2011

@standa82 OCR je maxmlane 10 dni. minimum nie je stanovene a kontorly su podla mojich info neni, Za niekde nie je napisane ze nemozes odbehnut do obchodi

standa82
17. okt 2011

@cigaretka5 .... ďakujem

macka23
2. jan 2012

Ahojte, nie som si ista, tak sa chcem spytat. Platila som si DNP z minima vyse roka /som na RD/ , v decembri som si dala odhlasku a od januara prihlasku z maxima. Podmienku 270 dni som koncom oktobra. Maly je teraz chory, mozem si dat vypisat ocr?/myslim kvoli tomu, ze som sa prihlasila a odhlasila, nema to na to nejaky vplyv?/ Vdaka.
Tety u nas na urade su jak partizanky - nepovedia nic ☹