Osobný bankrot 2017 - skúsenosti

paulina111
17. mar 2017

Prosim Vas mate uz niekto skusenost s tym novym bankrotom? V pripade konkurzu je aky postup splacania ak nemame majetok a mame nizky prijem? Nikde to nie je napisane. Dakujem pekne.

ela2710
3. nov 2021

Ahojte, prosim stretli ste sa uz s niecim podobnym? Clovek prechadza osobnym bankrotom, ma nizky prijem, len statnu davku. Momentalne je v konkurze a jeho banka mu zablokuje ucet, bez pokynu spravcu alebo sudu. Proste, ze mu zablokuju jediny prijem s tym, ze mu neuvolnia nijake prostriedky na prezitie. Jedna sa o SLSP. Ako sa da pomoct? Co sa da spravit? Vsak bankrot vyhlasil prave preto, aby mohol zit bez blokacii uctu a pristane mu tam hned blokacia od banky. Nenechaju mu a jeho rodine ani len zivotne minima. Nerozumiem tomu, ostala som z tohto pripadu uplne mimo, citala som, ze aj Tatra banka robi nieco podobne. Problem je ale, ze ten clovek nebude amt ani ako platit ten splatkovy kalendar CPP, ked mu neuolnia ziadne peniaze. Nema ziadne sporenia, cenne papiere, abi majetok. Kazdy mesiac mu pridu len peniaze z UPSVAR.

optimistka999
3. nov 2021

Z mojich skúseností viem, že banky blokujú účet na základe toho, že na osobu je vyhlásený bankrot. Peniaze, ktoré sa nachádzajú na účte ku dňu vyhlásenia konkurzu - aj dávka v nezamestnanosti podliehajú konkurzu a správca by si tieto peniaze mal od banky vyžiadať. Následne by mala banka účet odblokovať. Tu však upozorním na to, že peniaze na účte vo výške 165,00 EUR nepodliehajú exekúcii a ani konkurzu a teda je potrebné ísť do banky a žiadať o vyplatenie tejto sumy.

ela2710
3. nov 2021

@optimistka999 Jednalo sa o rodinne pridavky na dieťa. Zablokovali cca. 46 eur. Blokujú stav účtu ku dňu vyhlásenia konkurzu, ale to znamená, že keď im tam prídu peniaze z UPSVaR tento mesiac, tiež s nimi nebudú môcť hýbať? Správca sa vyjadril, že na tie peniaze nemieni siahnuť...hneď ho kontaktovali. Pýtal sa aj na názov banky a tvrdil, že je to zrejme len ich ,,iniciatíva". Keď požiadajú v banke o ten jednorázový výber, z čoho budú žiť ďalší mesiac?

optimistka999
3. nov 2021

@ela2710 V každom prípade platí, že exekúcii prikázaním pohľadávky z účtu v banke nepodliehajú prostriedky na účte do výšky 165,00 EUR. Takže ak má na účte teraz 46 eur zablokovaných, nech tam ide a požiada o ich vyplatenie. A na budúci mesiac bude platiť to isté, až kým ten výber nedosiahne 165,00 EUR dokopy. A najlepšie by bolo ak by jej tie rodinne prídavky vyplácali poštovou poukážkou, nie na účet.

optimistka999
3. nov 2021

banky majú na to tlačivá ako napr. tu https://www.mbank.sk/pdf-web/formulare/Ziadost_...

ela2710
3. nov 2021

@optimistka999 dakujem za rady. Tu velmi vidno, ze to nie je uplne domyslene. Spravca im hovoril, ze akonahle sud schvali oddlzenie, nebudu mat plomby od exekutora (oni aj tak nemali, mali splatkovy kalendar), ale nevraveli nic o novej plombe od banky

optimistka999
3. nov 2021

@ela2710 ano v tom zakone je vela nejasnosti...

vivi78
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vivi78
22. nov 2021

Dobry vecer.. prosim vas po zverejneni navrhu konecneho vytazku zo vseobecnej podstaty mam kolko cakat do ukoncenia OB? Respektive co bude nasledovat po tomto zverejneni? Dakujem

serus125
10. dec 2021

Prosim Vas prešiel som.v roku 2018 osobnym bankrotom mesacne platim po 14euro splatky za poskytnutu pozicku 500euro. Kde si viem overit kolko som tam uz zaplatil ? Vie mi niekto poradit ? Spravca ma poslal do.kelu ze to je mimo neho už.
Dakujem.za odpoved

venika58
27. dec 2021

@serus125 uz ste sa dopatral? Ja to potrebujem tiez

venika58
27. dec 2021

Ahojte, som 3 roky po OB. Teraz som vkladala v banke 2500e bratove peniaze jednej osobe. Cize na moj obciansky. Moze to byt problem? Ze by niekto niekde vypatral ze som dala peniaze a nahodou odkial ich maam. Dakujem

serus125
2. jan 2022

@venika58
Dobrý deň,

za predpokladu, že z Vašej strany došlo k preplatku je nevyhnutné, aby ste odoslali písomnú žiadosť (odoslanú poštou) o vrátenie preplatku na adresu:

Centrum právnej pomoci

Odbor ekonomiky, správy a personálnej agendy

Bc. Dana Kramplová

Račianska 1523/71

P.O.BOX 18

810 05 Bratislava

V žiadosti je potrebné uviesť:

Vaše meno a priezvisko
variabilný symbol (Vaše rodné číslo)
spôsob úhrady (či ste platby uhrádzali prostredníctvom poštového poukazu alebo bankovým prevodom)
číslo účtu na ktorý chcete zaslať preplatok
V prípade nejasností sa na nás môžete obrátiť prostredníctvom Call centr Centra právnej pomoci na t. č. 0650 105 100.

S pozdravom

matus8808
5. jan 2022

Dobrý deň viete mi poradiť nikto alebo máte skúsenosť 3 roky od vyhlásenia môžem si kúpiť staré auto? Na cestu do prace ? Nebude sa to považovať za nepoctivý zámer ?

11mirka22
5. jan 2022

@matus8808 môžeš

lindus9
21. jan 2022

Dobrý deň, ahojte.
Na registri úpadcov som našla, Oznam o zrušení konkurzu z dôvodu splnenia rozvrhu výťažku z 3/2020.
Mala som majetok, ktorý správca speňažil a dal veriteľovi...no myslím, že nie celú časť, nakoľko výťažok bol o niečo menší, ako zapísal veriteľ..
Poštou mi nedošlo nič, neviem teda, aká čiastka tam ostáva..viem iba toto info z RU.
Mam sa ozvať veriteľovi, že žiadam o potvrdenie o splatení dlžnej časti?..alebo nieco také?
Teraz nemám žiadny majetok.
Ešte sa chcem spýtať, ako postupovať v prípade dedičstva, keď by šiel do dedického konania rodičovský byt a ja by som mala zdediť časť tohto bytu v ktorom aj bývam s deťmi a otcom? Mám ešte brata.
Vlastne keby som mala dediť časť nehnuteľnosti, ako sa potom postupuje...výhra je skôr peňažná, čiže to mi je jasné, že polovicu ponúknem veriteľovi, alebo napr výhra ako auto by sa speňažila...ale to dedictvo by ma zaujímalo.
Ďakujem

maiodee
23. jan 2022

Dobry den, chcem vas poprosit o radu.Podmienkou podania ziadosti o OB je 12 mesacne trvanie exekucie.Neviem ci sa jedna o 12 mesacne trvanie 1 exekucie alebo moze byt aj obdobie 12 mesiacov,pocas ktorych skoncila 1 exekucia ale zaroven zacala 2 exekucia.A zaroven,ci sa 12 mes.obdobie zacina od vyhlasenia exe alebo od mesiaca zrazok zo mzdy.Sakujem

lindus9
23. jan 2022

@nellydick Dobry vecer, ak je dedičstvo 1/3 nehnuteľnosti, tak ako sa to rieši? Dakujem

lindus9
24. jan 2022

@maiodee Dobry vecer, ja tiez len postupne zisťujem a chapem od dobrých ľudí, co poradia. Ja osobne nam OB za sebou, no ma to byt tak, ze ak mate aspon jednu exekúciu 1 rok, co ja viem. V tom osobnom spise uvádzate veriteľov, ja som mala napríklad jedného s exekúciou, no ked som uz dostala správcu, tak sa mali veritelia do nejakého času prihlásiť a teda mne sa prihlásil ten, co som mala exekúciu a este jeden, co bola nejaká mini pôžička a vsetko som im splatila niekoľko rokov dozadu a este som im napisala vtedy po splatení žiadosť o o potvrdenie splatenia pôžičky, co mi aj poslali. Takze vlastne som poslala správcovi vyúčtovanie a ze teda tento veriteľ uz ma vsetko ok.
Tym som chcela povedať, ze všetci veritelia sa asi priznávajú.

maiodee
24. jan 2022

@lindus9 dakujem ale otazka bola, ci 12 mesacna exekucia ako podmienka spustenia procesu podania ziadosti o oddlzenie je 12 mesiacov jednej suvislej exekucie alebo ak jedna skonci nap.dnes a druha zacne o tyzden, tak sa to rata opat 12 mesiacov od zacatia druhej? A odkedy sa to pocita-od poverenia na vykon exekucie, od rozhodnutia sudu o exekucnom titule, od datumu vystavenia exekucneho prikazu?To su 3 rozne datumy, casto medzi nimi byva rozdiel aj niekolko mesiacov.

sebo1212
25. jan 2022

@maiodee musíte mať jednu súvisiacu exekúciu, ktorá trvá rok, ale neviem od ktorého dátumu sa to počíta

maiodee
25. jan 2022

@sebo1212 ja viem ,ze musi trvat rok, to su trivialne zakladne informacie, ktore ovladam.Otazka je odkedy sa pocita trvanie exekucie a odpoved je-od datumu poverenia na vykon exekucie zo strany sudu.

lindus9
25. jan 2022

@maiodee ja by som povedala, ze od kedy vam pride prvý dopis od exekútora, ale dobre vediet. Pardon, pisala som iba to, co viem. Nech sa vam darí a nech sa to rýchlo vyrieši 🍀

eva8940
30. jan 2022

@maiodee ja to mám zistené od právnika, že smerodatný dátum od ktorého plynie ten potrebný rok na OB je od dátumu poverenia na vykonanie exekúcie. Medzi vydaním exekučného titulu, a poverením na vykonanie exekúcie môže kľudne uplynúť aj viac ako rok. Aspoň u mňa to tak bolo.Je jedno kedy dostaneš list od exekútora, ten dátum je bezpredmetný. Ja napríklad mám poverenie na vykonanie exekúcie od 12.06.2021, a ešte mi od exekútora neprišiel žiadny list, ani v práci nemám zrážky zo mzdy, čo je divné, ale to nie je môj problém, ale exekútora.

adacica77
30. jan 2022

Dobrý večer,
Môžete mi poradiť?Mám dve otázky.
1.Čo to znamená: Oznámenie o doručení prihlášky po uplynutí základnej prihlasovacie lehoty
2.Do akej doby sa má prihlásiť veriteľ dlžníkovi aby mu dobrovoľne ponúkol svoje dedičstvo na vyrovnanie svojich dlhou.Ked ho dlžník písomne informuje že zdedil peniaze.
Ďakujem,hádam bude niekto vedieť odpovedať.

maiodee
2. feb 2022

@eva8940 ano,dakujem za info.Ja to mam takisto potvrdene od CPP, ze trvanie exe zacina od datumu poverenia na vykon exekucie.A len potvrdzujem,a to je dolezita informacia, ze od datumu vydania povedenia je aj do realneho dna kedy sa zraza z vyplaty alebo inak vymahaju prostriedky uplnynie kludne aj rok Necakajte na tento moment ale overte si na https://obcan.justice.sk/poverenia/ ci uz nie je vydane.Mozno splnate podmienky na podanie ziadosti do CPP a ani o tom neviete.

lindus9
2. feb 2022

@eva8940 no pekne, kto ma toto vsetko ovládať…ani neviete aký exe?

venika58
10. feb 2022

Ahojte. Mam taku komplikovanejsiu otazku. Manzel ma byt( na hypo). Bral ju ako slobodny. Zobrali sme sa a byvame v tom byte. Ja som presla 2018 OB. Mam pracu, kde celkom uz fajn zarobim. Rozmyslame nad kupou domu alebo na zaciatok kupu pozemku. S tym, ze by sme refinancovali jeho hypoteku s tym, ze by sme boli v tom uz obaja ako manzelia. Mozno navusit hypo. Teraz je otazka ako to bude brat banka ked sa to cele prefinancuje na nas dvoch ked ja som mala OB. Podotykam uz 3 roky to platime spolu a ja mam aj prikazy v banke kde posielam muzovi na ucet 300e mesacne. Cize zijem riadny zivot a zodpovedne. Mate s tym niekto skusenosti? Dakujem za odpovede.

12mata
16. feb 2022

Dobrý deň. Prosím o radu. Som ručiteľom na úver osobe, ktorá prešla osobným bankrotom. Ja som tiež prešla osobným bankrotom. Môže veriteľ žiadať odo mňa ako ručiteľa zaplatenie dlhu, keď som prešla osobným bankrotom?

nellydick
18. feb 2022

@maiodee podmienkou podania návrhu na oddlženie je mať aspoň 1 exekúciu, ktorá trvá minimálne 1 rok, to znamená, že exekúcia musí trvať 1 rok od udelenia poverenia exekútorovi, nezratavaju sa viaceré exekúcie dokopy