Pes do bytu

dodo86
29. júl 2013

Ahojte všetci. 🙂 Poprosím Vás potrebujem poradiť. Prednedávnom sme si so snúbenicou kúpili byt a už viackrát sme rozoberali tému, ohľadom nejakého psíka do bytu. Ja poznám viacerých, čo už majú psíky v byte a vážne môžem povedať, že v bytoch majú všelijaké rôzne plemená psov.. Mám známych, čo chovajú čivavy, ratlíky, yorkshiry, ale osobne nám tie psi nevyhovujú. Ratlík a čivava, ta to len breše. Sú to dosť hlučné a akčné psi. Čo sa týka yorkshira, tak snúbenici sa veľmi nepáči. Taktiež sa nám nepáčia ani bišón a maltezák. Taktiež to bude náš prvý psík a nakoľko sme skôr ležérne tipy, tak mám pocit, že aj na základe toho, sme si vybrali psa---- Francúzsky buldoček. Viackrát sme čítali príspevky v anketách akého psa si máme vybrať a spúštací moment bol aj článok na tejto stránke, pričom sme riešili aj budúcnosť, čiže bábätko a prístup psa k nemu a atď., nakoľko je to ležérny pes, kľudný.. Je jasné, že všetko závisí od povahy a výchovy.. Budem vďační za akúkoľvek odpoveď. Vopred ďakujem,,,,, Dodo

nikolet_89
29. júl 2013

@dodo86 my mame psa a preto prve co ma napadlo, urobte si dieta a zo psom pockajte 😀 ono je to krasne mat doma psa aj dietatko, ale prinasa to vela obmedzovania, napr. vy budete chciet ist na dovolenku mate ho kam dat ? alebo na cely den k vode co bude doma robit sam ? to su asi najvacsie otazky a nase najvacsie problemy s nasim psom...

mpg
29. júl 2013

@dodo86 Tiež si myslím, že k celkom malému dieťaťu by asi nebol vhodný žiaden pes. A tie povinnosti, ktoré psík prináša sa tiež dosť obmedzujúce. Na začiatku je to zaujímavé, ale oňho sa treba starať dlhodobo. Je zaujímavé, že my máme psa - zlatého retriviera a kocúrika a syn má radšej kocúrika.

nikolet_89
29. júl 2013

@mpg ja nevidim problem dieta + zviera ale tie starosti a obmedzenia su dost vysoke

nikolet_89
29. júl 2013

a dalsia vec tie vydavky na psa su tiez dost vysoke, clovek nikdy nevie aku imunitu ten psik bude mat, ake zdravotne problemy, my mame zdraveho psa nebol s nim nikdy problem, jedneho dna zrazu z nicoho nic zacal kakat krv obnasalo to 3 dni v nemocnici a konecna suma 370 eur !!! akoze niesme milionari ale normalny ludia, cize dost vela...clovek by si mal volbu zvierata dobre rozmysliet

dodo86
autor
29. júl 2013

Je pravdou, že sme už rozmýšlali aj nad tým, že čo ak, fakt ten deň pri vode, alebo iná dovolenka niekde v zahraničí. Momentálne sme nad tým uvažovali a túto tému preberáme už veľmi dlho a každučký deň. Možno dôjdeme do toho štádia nikolet-89, že najprv dieťa a potom zviera hlavne berieme do úvahy aj to, že to to je ako malé dieťa a s ním aj povinnosti. Vyrastali sme len s nejakými škrečkami, čo viem Ja.. A taktiež tá zdravotná stránka jeho, no fakt, že 370,-€ a pre ako píšeš normálnych ľudí, wau. Hlavne kvôli tomu som dal túto tému a nechám si poradiť. A, čo sa týka výberu plemena, čo si myslíte???

nikolet_89
29. júl 2013

@dodo86 no my mame prazskeho krysarika je to podobne ratlikovy, ale je nevychovany to je pes mojej mami ona si ho hycka a berie ho ako syna cize ten pes je total magor a ani zato nemoze, ale neublizi, je laknuty, nevie si sadnut, nepocuva na slovo...potom tu mame yorkshirov 3-och na ulici z toho 2-ja su pravidelne v nemocnici, jack russel nikdy v zivote mame tu 2-och a obaja napadaju inych psov, ja osobne som za labradora a ak by som niekedy v buducnosti chcela mat psa, ked budeme byvat sami tak jedine toto plemeno

dodo86
autor
29. júl 2013

Jack russell nie, je to teriér a to je strašne divé. Krysařík a ratlík, ta to je malke a také bojazlivé a keď začne štekať, tak to nemá konca. V bytovke, kde sme kúpili byt je jeden yorkshir aj to taký trafený a jeden guľáš a ten je v poho. Ešte som ho nepočul šteknúť. Neviem no labradora jedine k domu a to u mňa nehrozí..

linda20111
29. júl 2013

@dodo86 ja by som odporucila zobrat si psika z utulku.. je ich tam dost, su vacsie mensie, su tam aj nejake rasy ale vsetky su to psiky ktore majitelia bud vyhodili alebo nezodpovedne stratili.. potrebuju starostlivost a lasku. nieje podstatne aka je to rasa.. a lepsie je zobrat starsieho psika, ten nieje taky akcny ako steniatko.

maya_zilina
29. júl 2013

@dodo86 my make shih-tzu... nesteka, je kludny, proste maly gaucak 🙂

blackcat8885
29. júl 2013

@dodo86 Ja som študovala kynologiu a myslím,že všetko je hlavne o výcviku psa a výchove.Každé plemeno sa dá vycvičiť je to len o majiteľovi či chce.Psík vie,že bábatko je mláda a zámerne neublíži ale treba dávať pozor to je jasné.Ked je pes vyvenčený,nažratý,spokojný,má svoje miesto bude v pohode len ho netreba zanedbávať.Zvykať na bábo,dať mu bábo oňuchať,ukázať.Moja sučka malého vždy oňuchá a potom ho už má na "háku" má 35kg robila s postihnutými deťmi ale ako šteňa bola neriadená strela.Výcvik spravil veľa.
Buldočky sú kľudné psy a netreba im veľa pohybu takže myslím,že super pes do bytu aj ked bude dieťa len pozor na to,od koho psa kupujete aby nemal nejaké skryté genetické ochorenia-demodikozu a pod. Držím palce 🙂

sandri
29. júl 2013

@dodo86 velmi podobnu dilemu sme riesili s mm pred 2 rokmi. Vzdy som tuzila po psikovi, ale nasi mi ho nikdy nedovolili... MM psa mal, takze sa mu do toho moc nechcelo, vedel co to obnasa... 😉 ale potom prisiel moment, ked som si povedala, teraz alebo nikdy, pretoze som vedela, ze coskoro zacneme riesit babo a bolo mi jasne, ze potom mozem na psika na dalsich 10 rokov zabudnut (lebo ved dieta je male, treba sa starat o neho a nie o psa... ). A tak sme si nakoniec zobrali psika z utulku. Uz ho mame 2 roky a nelutujeme 😉 Samozrejme, treba si zvazit, ci sa ti ma o neho kto postarat v pripade potreby (nam sa o neho obcas staraju svokrovci - ale pytaju si ho sami, nikdy im ho nenukame, maju ho velmi radi, tak si ho obcas beru na vikend 😉 ). Takze v pripade dovolenky ci v pripade, ze obaja potrebujeme zostat dlho v praci viem, ze sa o neho ma kto postarat - toto je velmi dolezite si zvazit... pretoze nezabudaj, ze kym si ty v praci, psik doma spi a caka na teba a ked dojdes z prace akokolvek utahany, tak on je plny energie a tesi sa, ze sa konecne nieco bude diat 😉 Mame krizenca jack russela, hoci som povodne jacka nechcela, lebo maju skutocne velmi vela energie 🙂 Cize u nas je to kazdy den poobede na 1,5 hod. von - ci prsi, snezi alebo je ako teraz vonku 40 C (vtedy chodime k vode). Ak ste s tymto OK, tak potom je uz len na vas, ake plemeno si vyberiete... urcite ako zaciatocnikom vam odporucam nieco mensie (nie je nic horsie ako nevychovany velky pes, ktory ta za sebou vlaci po parku...). Len upozornujem, ze buldockovia maju casto problemy s dychanim - najma cez tieto tepla. A este sa priprav na jednu dolezitu vec - ak si nekupis psa s vlasmi (napr. maltezak), budes mat vsade chlpy - je jedno ci bude dlhosrsty alebo kratkosrtsty, aj tak budu chlpy vsade... v skrini, v posteli (aj ked tam pes nebude chodit, ty si tie chlpy na nohach proste do postele dovlecies) a niekedy nepochopitelne aj v jedle 😀 Na druhu stranu ziskate skveleho spolocnika, ktory vas vytiahne von do prirody. A ak to bude utulkac, tak ti vedia byt este aj velmi vdacni a vazia si, ze ste im dali novy domov... tak drzim palce pri rozhodovani sa 🙂

mima4
30. júl 2013

@dodo86
si vezmi situaciu, pojdete z prace, zastavia vas znamy "heleeee podte do kina a na pivo" a ty s praitelkou "nieee..musime ist vencit psa".
V zivote by som sa takto neobmedzovala kvoli psovi - zvieratu!!!
Pes do bytu je vhodny pre dochodcov, ludi, ktori maju kopec casu, vela nudy..

hradnapani
30. júl 2013

@dodo86 co to znamena "lezerne typy"?
mat psa je velka zodpovednost, v kazdom case, pocasi, neustale treba zohladnovat, ze mate psa nech idete kdekolvek a kedykolvek. Neskusali ste uvazovat nad inym zvieratom? ak mate potrebu sa o niekoho starat, tak si zadovazte zajaca, macku alebo cosi take, ale stalu starostlivost potrebuju aj oni... Aj ten buldocek moze byt zradny. Plemeno este nezarucuje stopercentnu povahu, aka sa pise v priruckach.
A dalsia vec, ktora mne osobne prekaza: co ma zo zivota pes, ktory cely den caka na pana, ktory sa vrati z roboty? ja viem, vacsinu casu prespi, ale aj tak... je to dost spolocensky tvor.
pre mna osobne: pes az na dochodku. Deti budu z domu prec a budeme mat dovod pravidelne sa hybat, zrejme budeme uz trpiet uz stareckou nespavostou, tak nam nebudu vadit prechadzky skoro rano a neskoro vecer atd 😎

meiwe
30. júl 2013

Ja som svojeho psika musela darovat zial, a to z dovodu ze som nemala cas na neho, maly ma tazku detsku mozgovu obrnu, priatel v robote nonstop, ja tehotna s 24hod vracanim v kuse, ledva som sa premohla ist s nim von, predtim som s nim zila v dome kde som otvorila dvere a psik mal kamosov s ktorymi behaval...menej starosti, v byte je to tazsie, osobne by som volila psika az po narodeni dietata tak po roku a pol... Rasy ako papillon, buldocek su vhodne do bytu=) aj pomoriansky spic aj ked on steka=), ale iba ked ta vita=) doma ....je to na vas s priatelkou ci sa vam bude chciet rano skor stavat ist von, v zime v minusoch vencit tiez sranda nie je=)

maria1989
30. júl 2013

@dodo86 jojo, čo tu píšu hore baby o výdavkoch atď je pravda. ale keď pesa chcete, tak ho majte. nič nie je zadarmo, to je predsa jasné. ja mám boxera, na pohľad sa ho ľudia boja, ale je strašný maznák. všetky boxery sú také. a deti si s boxermi môžu robiť čo chcú 😉 jedniné, a to asi pri malom dieťati veľké mínus je spústa chlpov po celom byte. ale to zas asi každý pes púšťa chlpy. a ešte ma napadlo, že s boxerom určite treba cvičiť, čiže venovať tomu čas. (aj keď podľa mňa by bolo potrebné cvičiť i malých, ale na to každý kašle 🙂 )

dodo86
autor
30. júl 2013

ďakujem Vám žienky za Vaše príspevky k mojej téme. To, že som písal o ležérnosti som myslel, takto: Mám pozemok zhruba 7 km od mesta kde bývam, no staviať dom nikdy nebudem a preto sme si zaobstarali byt(čiže hypotéku na krk).. Ležérny je u mňa, taký, leňoch. Nikdy sa mi nepáčilo aj počas nočných keď som videl ako ľudia o 3,, 4 ráno venčia svojich psov a taktiež som to nedokázal pochopiť. Stále som hovoril kolegom, že toto u mňa nehrozí, avšak asi sa u mňa niečo pohlo a zmenilo, že som Vás žiadal o rady.. Píšete tu všetky možné spôsoby, ktoré počas toho ako by som mal psa môžu nastať a to sa mi páči. Taktiež ako som písal o tom, že mať psa je zodpovednosť, lebo v konečnom dôsledku je to ako mať bábätko a to si tiež uvedomujeme...DDDDDD

sandri
30. júl 2013

@dodo86 to kedy chodis so psikom von je na tom ako sa s nim nastavite... s nasim sme boli o 4 rano vonku raz - chudak mal hnacku a budil nas a zufalo sa pytal von... no a vtedy nerozmyslas kolko je hodin, je ti jasne, ze mu je zle a ze proste von ist skutocne musi... na rozdiel od teba si nesadne doma na zachod 😀 inak chodime 3x denne - pred pracou, po praci (to chodime na dlhsie) a potom pred spanim... dolezite je si uvedomit, ze psik zije aj 15 rokov a velmi sa na teba naviaze. Takze je to dlhodoby zavazok a rozhodne nemozno mat pristup, ze ved ked sa zunuje, dame ho prec - on by tomu nerozumel a pukalo by mu srdce... Odporucam si to vyskusat na neostro - skus si najblizsi mesiac vstavat aspon o 30 min. skor a ist sa prejst (alebo chod vyhodit smeti, to je jedno 😀 ) - za kazdeho pocasia... po praci chod na velku prechadzku, ziadne ze si utahany alebo je zle pocasie... ak ti to nebude robit problem, si na psa pripraveny 😉

mixalka12
22. jún 2014

Ahoj. My sme sa tiez s priatelom rozhodli pred 3 tyzdnami ze si kupime psa. Do oka nam padol krasny francuzsky buldocek bielej farby. U rodicov mame este civavu a labradora a poviem ti takto... Labrador nikdy, bol to napad mojej mami. Je velmi hravy a to uz ma asi 4 roky k detom ani pomyslenie (koli hravosti). Civava je velmi zlaty ale rozmaznany pes samozrejme len mojou vinou :D poslucha len ked ma den a ma problemy tiez s dychavicnostou co mi robi velke starosti. A naradu ide nase male babo 🙂 je to velmi silny psik iba s dvoch steniec. Hravost na prvom mieste, hrizenie, kedze je zdatny obnasa to strasne vela energie a jeho inteligencia je tak vysoka ze semtam pochybujem o tej nasej :D to znamena, vidim ze ma lubite, mozem si robit co chcem....ale inak by som nemenila... nasmu vztahu to iba prospelo... viac aktivit prechadzok a ZODPOVEDNOST predtym ako by sme sa rozhodli mat dieta je len k dobru...

caoli
23. jún 2014

Nejdem hovorit, co vsetko obnasa pes, predo mnou to uz velmi presne a stopro pravdivo opisali.
Ja len ze sice ste maltezaka vylucili, ale ja ho doma mam a je to pes presne zodpovedajúci tomu, co nazyvas lezernym. Pokojny, poslusny, mudry psik, ktory sa absolutne prisposobi temperamentu a zivotnemu stylu panickov. Ak ste akcni, bude aj on - poznam maltezaka, co s paničkom pravidelne absolvuje vysokohorske tury v Tatrach, po vlastnych, nie v batohu. Ak ste gaucaci, aj on taky bude. Ani jedinu jednu vec v domacnosti nikdy nerozhryzla, neroztrhala, ani ked bola stena.
Zakladne povely sa nauci hravo, aj vselijake tie paradicky. Šteka velmi malo, musi na to mat fakt vazny dovod, u nas napr. ked vidi, ze panicka si obuva tenisky na vencenie - to vie, ze sa ide von a dava najavo radost jednym nadsenym stekom 🙂
Trochu nevyhodou je, ze je nerada sama, ale aj na to sa navykla, nesteka, nezavyja, len je smutna. Je to spolocenske plemeno, spolocnost svorky je teda prirodzena.
No a nie zanedbatelny bonus - nenechava po celom byte chlpy, pretoze neplzne.

pavel666
10. jún 2015

10 otázok, ktoré si zodpovedz pred kúpou psa http://www.pesbruno.sk/blog/231/vyber-psa---co-...

gab_riella
17. mar 2017
Používateľ gab_riella je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od gab_riella.

Ja myslím, že ak psíka skutočne chcete a dobre ste si premysleli, či sa o neho dokážete postarať tak sú obavy tohto typu zbytočné.. A ak bude od malička vychovávaný spolu s vasim babatkom tak to bude OK! Máme bernardína a 1,5 syna - všetci z našich rodín mali obavy ale už sa rozplynuli, sú z nich "parťáci" a naj kamoši🙂