Podmienky pre schválenie hypotekárneho úveru

nicolenicki
30. aug 2016

Dobrý deň s priateľom si chceme dokonca tohto roka brať hypotéku na byt .... Výšku hypotéky sme si určili na 80.000€. Chcem sa vás opýtať aký plat musíme mať aby nám ju schválili???? Vopred ďakujem za odpovede 🙂 🙂 🙂

moni244
30. aug 2016

@nicolenicki tu nejde len o plat, ale aj o výdavky, či nemáte nejaké podlžnosti, najlepšie je spýtať sa do banky, kde máte účet

sissy27
30. aug 2016

@nicolenicki plat musíte mať taký, aby vám po zaplatení splátky ostalo tuším 280€ (alebo možno každá banka to má inak)... ale nejde len o samotný plat, musíte spĺňať aj ďalšie podmienky, nesmiete mať z minulosti nejaké resty (napr. oneskorené zaplatenie nejakej splátky), pracovný pomer na dobu neurčitú (väčšinou), nesmiete byť v skúšobnej dobe, zisťujú aj vaše ďalšie výdavky (napr. splátky úveru, nákup tovaru na splátky, vyživovacia povinnosť)... no je toho dosť... a výšku hypotéky si neurčuje vy, tú vám určí banka - treba mať vybratú nehnuteľnosť, banka bude žiadať znalecký posudok, a určite vám nedajú 100% hodnoty nehnuteľnosti (myslím, že to teraz nedáva žiadna banka), treba mať aj nejaké vlastné zdroje... pokiaľ chcete stavať dom, tak budete musieť založiť inú nehnuteľnosť - hypo na pozemok nedostanete a na stavbu až keď sú obvodové múry do výšky tuším 1,2m...
Určite treba ísť do banky, začať tam, kde máte vedený účet, povedia vám, čo všetko potrebujete, aké sú podmienky na získanie úveru a obehnite si aj iné banky, možno dostanete lepšiu ponuku...

nicolenicki
autor
31. aug 2016

@sissy27 Diki za info ..my budeme mat 100 percentny uver kedze nam to vybavuje znama ktora robi z uvermi ..nemyslim tym ,,financneho poradcu,, ale normalne na tych vyssich poziciach kde sa uvery schvaluju takze 100 financovanie nam zabezpeci ... V dnesnej dobe fakt neviem ako si ma mlady clovek odlozit 😀 no nič priateľ má 800€ v čistom a ja mam 600 lenze zial bohu na papieri mam minimalku ale znama vravela ze sa s tym da robit v pohode kedze priatel ma vyssi prijem ... dobu neurcitu mame obaja a mame jedine notebook za ktory platime m30€ mesačne co je nic v podstate ... dokopy mame skoro tych 1500€ mesacna splatka pri 80,000 by vysla na 240€ mesacne čo by nám dosť veľa zostalo a samozrejme výdavky (notebook) 30€ ..ale stále sme na tom dobre... nedávam na finančných poradcov a urcite nie na poradcov z OVB ... radsej si to vyriesim sama...mali sme jedneho ktory ku nam chodil porad 2 mesiace a nic nevybavil chodik za nami furt len s nejakymi planmi poistenia a s prepacenim picovinami a uver nikde ... No teraz mame znamu ktora sa s tym vyhra ... priatelovej tete ta nasa znama vybavila uver a cakala 4 dni a mala ho schvaleny... len este nevieme ci nebude vadit ze mam minimalku??? lebo ak by to vadilo tak by som sa dohodla v praci s ekonomkou aby mi dala na papier vyssi =plat s tym ze tie odvody NAd rámec tej minimalky si doplatim...fakt neviem stve ma to vsade kde robim na papieri len minimalka

sissy27
31. aug 2016

@nicolenicki ehm, tak keď máte takú dobrú známu, ktorá všetko bez problémov vybaví, prečo si sa nepýtala na konkrétne podmienky priamo jej? 😅
o podiele 100% hypoték rozhoduje centrálna banka...
minimálna mzda je problém pri hypotékach, ale opäť záleží od toho, ako to budete mať celé nastavené - ak má priateľ dobrý príjem, tak si môže hypo zobrať len na seba...ak by si aj požiadala ekonómku o papierovo vyšší plat, tak to musí byť minimálne tri po sebe nasledujúce mesiace a spätne ti to robiť nebude...
no ale každopádne máte super známu, treba sa pýtať priamo jej a aj každá banka má iné podmienky 🙂

veltraud
31. aug 2016

co este pri hypoteke zavazi, je miesto, kde sa nehnutelnost nachadza. Brala som vo februari hypo, dali mi 100%, ale hned v banke mi povedali, ze ked chcem 100%, mam vyberat byt v konkretnych oblastiach BA. Dalsia vec, ktora moze zaskocit je znalecky posudok. V mojom pripade chceli povodni majitelia 102K, znalec ohodnotil byt na 98K. A este znalecky isiel na posudenie interne v banke (tam este mozu namietat proti ohodnoteniu a nedat celu odhadovanu hodnotu).
Vy mate vyhodu, ze budete ziadat dvaja. Sice mozes priatela tahat dole prijmovo, ale lahsie schvaluju parom, aspon co mi vraveli.
Predpokladam, ze budete mat hypo pre mladych, dajte pozor, ma to specificke podmienky, tusim na max 5 rokov, max 50K.

nicolenicki
autor
2. sep 2016

@veltraud ako čo tým myslíš 5 rokov ???? No my ideme žiadať spolu hej a keď žiadame dvaja tak vraj to banky spočítajú moj aj jeho príjem tak neviem prečo by som ho mala ˇťahať dole... priateľ má 800€ v čistom a dokopy stále máme okolo toho litra ...a výdavky žiadne tak myslím ˇže by nebol problém....

nicolenicki
autor
2. sep 2016

@sissy27 no ja som žiadala ekonómku o vyšší plat a je mi jasné že budem musieť čakať ďalšie 3 mesiace ale to priateľ nechce on to chce brat tak teraz september október... Ale on to tiež vidí ľahko on mi povedal že nech ju poprosím aby mi dala na papier aspon tých 500 v čistom ale bez toho aby za mna platili vyssie odvody..že mi to dá len na papier ale normálne mi bude chodiť minimálka nech nečakáme.... ale ja som mu vravela že to mi nespravia ... ale neviem prečo čakať 3 mesiace ?? pýtali sme sa v banke najprv a oni nám povedali že nebudú potrebovať žiadne výplatné pásky ani pohyby na účte ..že im stačí len pracovná zmluva na dobu neurčitú ..že to je hlavné aby sme tam mali

sissy27
2. sep 2016

@nicolenicki budeš ho "ťahať dole" ak vás budú posudzovať spoločne, pretože máš nižší príjem ( z pohľadu banky v podstate nijaký), ale náklady na život máš rovnaké ako tvoj priateľ, čiže on ako keby ešte živí teba (toť pohľad banky)
neexistuje, aby ti banka dala spotrebák bez toho, aby overovali tvoj príjem a pohyby na účte, pri hypotéke to platí 100násobne... neoverovali by príjem len v prípade, žeby ste mali dostatok vlastných zdrojov a žiadali by ste hypotéku nižšiu ako je hodnota nehnuteľnosti (napr. hodnota bytu založeného bytu by bola 80 tisíc, ale vy by ste žiadali len 20tis. hypo, zvyšok z vlastných zdrojov)... ale ak sa chcete 100% hypo, tak si budú overovať nie len vaše príjmy, ale ešte aj to, čo si ráno robila na wc...
štandardne chcú vidieť príjem za 3 mesiace minimálne, presne preto, aby sa vyhli špekulantom, ktorí sa tento mesiac dohodnú s účtovníčkou, aby napísala viac, 3 mesiace je aj skúšobná doba, atď. ...
očividne vy dvaja s priateľom si to celé predstavujete jak Hurvínek válku, naozaj najlepšie urobíte, keď sa budete informovať priamo v banke...

veltraud
2. sep 2016

Ako pise sissy, overuju si vsetko. Pokial sa nemylim, tak ze socialnu poistovnu, vidia, z akeho prijmu za teba odvadza zamestnavatel odvody. Ja som napriklad nedavala ziadne potvrdenie o prijme ani zmluvu, videli v systeme...
To tahanie dole tiez vysvetlila sissy - budete posudzovani spolocne.
A hypo pre mladych je tusim zvyhodneny urok na 5 rokov, potom sa ti zdviha na trhovy, uz ta nedotuje stat (asi - treba sa spytat). Viem ze je to obmedzene prijmom do nejakeho nasobky priemernej mzdy za predosly kvartal, plus v case ziadosti vek do 35.
Hypoteky su teraz celkom prijatelne, ale aj byty celkom drahe. Drzim palce, nech vam to vyjde 🙂

zacik
2. sep 2016

@nicolenicki
1. takmer vsetky banky si vedia pozriet priamo v databeze socialnej poistovne z akeho prijmu za teba zamestnavatel odvadzal odvody, takze ak ti uctovnicka napise na papier vyssi prijem tak ti to bude uplne nanic
2. vacsina bank na slovensku 100% hypo neposkytuje, je to kombinacia hypo a spotrebneho uveru ale to ti znama vysvetli lepsie...mozno keby si napisala nazov banky tak by sme ti poradili lepsie
3. vas sucasny prijem bez problemov postacuje na uver vo vyske 80 000, avsak viete ho utiahnut aj v pripade vypadku jedneho z prijmov, povedzme v pripade vypadku prijmu na pol roka tvojho partnera?

aduskatt
2. sep 2016

@nicolenicki na papieri Ti to nepomôže, banka to overuje v sociálnej poisťovni, ak máš zamestnanie a príjem na dobu neurčitú, banka ani nepotrebuje potvrdenie o príjme, lebo si to overí v sociálnej poisťovni, takže s tým nevybabreš. Ak dáš banke potvrdenie o príjme na vyššiu mzdu a v sociálke uvidia odvody z minimálky ( ako priateľ navrhoval neplatiť zvýšené odvody) ver, že banka vás bude považovať za špekulantov a asi nebudú nadšení z toho. Ak Ti hypo vybavuje známa, tak cez ňu by si si mohla zistiť, čo všetko jej k tmiu treba, aby Ti to schválila tak, ako potrebuješ

nicolenicki
autor
3. sep 2016

@zacik tak co sa týka toho ci by sa to dali utiahnuť keby dočasne nemal priateľ príjem tak áno.. Ja mám síce na zmluve minimálku ale normálne zarobím 600€

mis_h
3. sep 2016

@nicolenicki stále sa oháňaš, že zarobíš 600 €, gratulujem ti, na ženu je to super mzda....ale ako ti dievčatá už viackrát opakovali, nemáš to na papieri, čo nemáš na papieri, banka nevie....čiže sa musíš na to pozrieť z toho hľadiska oficiálneho, že ak tvoj priateľ stratí príjem, tak podľa toho, čo máš na papieri (min.mzda) banka posúdi, že ti nebude tvoj príjem pokrývať výdavky (na to prídeš aj sama logicky, ak si zrátaš splátku budúcej hypotéky + poistenie úveru pre prípad smrti + splátka za notebook + životné poistenia (ak máte nejaké) + ak máte auto, tak PZP + splátky na sporenie (ak máte) + výdavky na telefóny, internet, inkaso, strava, nájom, cestovné....darmo načierno zarobíš 600 €, ale banke to nevieš dokladovať, čiže banka bude brať do úvahy HM, ktorú máš uvedenú v zmluve (čiže minimálka)...mimochodom, aj to je mínus, že nie ste manželia, ľahšie a skôr dostanú hypotéku páry, ktoré sú zosobášené, ale keďže vám bude úver schvaľovať vaša známa, tak s tým by nemal byť problém....

waitinka7
3. sep 2016

@nicolenicki
Ja len nechápem, ako z vášho príjmu (priateľ 800 € a ty 600 € )neviete nič odložiť. Trošku na zamyslenie.

nivea777
3. sep 2016

@nicolenicki si si ista ze by ste vyzili z 600€? 240splatka,30NB. pri splatke uveru to nekonci,musis platit najom,vodu,smetne,elektrinu,plyn,stravu,kozmetiku,vydavky na cestu do prace,stravovanie v praci.nieco z toho su malickosti ale ked sa to narata,tak to je dost velka suma .my napr platime 87 najom(byt je nas,ale najom platit proste musis) okolo 60 elektrinu,100 strava a to ja moc nezjem..

nivea777
3. sep 2016

@waitinka7 ja mám mesacne 500€ a usetrim :D aj ked nie vela ale tych 100 mesacne hej. kedze vela davam na zubara

mis_h
3. sep 2016

@nivea777 no a to keby im ešte do toho prišlo bábätko, tak to by boli výdavky nenormálne...alebo sa niečo pokazí, treba mať rezervu aj na opravy a údržbu...mňa len prekvapuje, že im s tým pomáha známa a podľa všetkého to vyzerá tak, ako keby spolu ani nekomunikovali...ona keď robí v banke s úvermi, tak by ich mala o všetkom informovať...

emilia25
3. sep 2016

to mate krasnu sumu splatky.tiez ideme riesit hypo stavebko a maly uver bo mi dokopy platime 430eur.a ked vidim tu nizku splatku.

mauzi
3. sep 2016

hm, 80tis a 240 splátka ? ozaj super splátka, lebo my máme napr. 65tis a splátka sa nakoniec vyšplhala na 286e 🙂 hocic na začiatku nám tvrdili v banke iné veci ... dali nám 100percent ceny nehnuteľnosti, ale k tomu treba poistku na dom, poistku pre muža, aby mali kryté peniaze ak sa mu niečo stane ... proste tá predstava na začiatku a výsledná splátka a podmienky sú niečo úplne iné ... nech vám teda čo najlepšie poradí známa, ona bude najlepšie vedieť, keď robí pri schvaľovaní 🙂

skeblicka77
3. sep 2016

no ja len v skratke, ten prijem, ako tu bolo pisane umelo navysist na papiery, banka to povazuje za podvod... takze bacha... my sme doniesli potvrdenia z prace 1,3,, akurat nam to tak sporosto vyslo a banka sa pozastavovala nad tym, ze preco nemame uz potvrdenie aj za februar, lebo vsak sme to doniesli v marci... a veru ti tiez mi pride divne, ze dvaja dospelaci nedokazu uestrit pri takchto platoch,... my dvaja s muzom mam cca dokopy, to co vy, ale platime spotrebak, 2 deti+ hypo a dokazeme usetri minimalne 100-ku, niekedy viac.. chcelo by to trosku lepsie hospodarit s peniazmi asi

stlienka
11. sep 2016

čo sa týka tvojho príjmu overujú si ho na sociálke, čiže to neobídeš, aj keď ti mzdárka dá vyšší príjem, niektoré banky dokonca nepotrebujú ani potvrdenie o príjme. A keďže chcete brať hypo 80.000,- eur, tvoja známa keď je taká dobrá v tom, by mala prerátať, či sa ti oplatí hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých, alebo klasická hypo, lebo hypotéka so štátnym príspevkom je len do 50.000,- eur, a na tých 30.000,-. ty dajú vyšší úrok aké momentálne sú na trhu. Takže treba len prerátať, čo sa Vám oplatí skôr a naozaj keď už Vám ide tú hypotéku vybavovať, mala by aj prerátať ten Váš príjem. Ona má všetky vaše papiere a podklady, takže by to mala vedieť najskôr.