Podpora v nezamestnanosti

andreagartnerova
17. jan 2023

Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom podpory v nezamestnanosti. V súčastnosti budem v marci 2 roky na RD (nemala som žiaden príjem počas) v auguste 2021 som ukončila pracovný pomer dohodou. Od apríla by som chcela žiadať o podporu s tým, že si dám odňať rodičovský a aby som stihla vyčerpať podporu, (nakoľko sa dá čerpať len do dvoch rokov od ukončenia pracovného pomeru). Potrebujem vedieť, že v prípade ak sa v apríli zamestnam(napríklad na masiac), tak sa mi výška podpory bude počítať z toho pracovného pomeru? Keďže dva roky predtým som nemala žiaden príjem. Ďakujem

lucka_ke
17. jan 2023

nemala si vyplatené odstupné alebo preplatenú dovolenku pri ukončení PP?

andreagartnerova
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreagartnerova
autor
17. jan 2023

Mala som tam aj 11dni dovolenky a odstupné, ale do sp tam nebol odvod. Ide o to, že sme mali v rodine prípad, že mala veľké odstupné aj predplatenú dovolenku ale podpora minimálna, nakoľko tam nebolo odvedené nič do sociálnej poisťovne, vtedy nám to tak vysvetlili.

andreagartnerova
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninka30
17. jan 2023

@andreagartnerova Stačilo pri ukončení PP si nechať preplatiť dovolenku. V takom prípade je odvod so SP a z toho sa počíta podpora. Ak máš v rodine prípad že nebol s dovolenky odvod - nieje to pravda.

andreagartnerova
autor
17. jan 2023

@ninka30 tá známa mala ukončený PP počas rodičaku a vyšlo jej minimum podpory a to mala preplácajú dovolenku, nie čerpanu. V podstate ide o mňa, nakoľko sa chcem zamestnať v 04/23, či budú brať do úvahy aj niečo z tej pásky čo som dala vyššie.

lubka73
17. jan 2023

@ninka30 myslim ze v tomto nemas pravdu , musi cerpat dovolenku, alebo aspon jeden den pracovat , aby sa obnovilo poistenie , ak ma len preplatenu dovolenku - poistenie sa jej neobnovilo - nie je odvod do SP iba zdravotna

andreagartnerova
autor
17. jan 2023

@lubka73 áno tak nám bolo vysvetlené, že nebolo obnovené poistenie.

andreagartnerova
autor
17. jan 2023

@lubka73 bude sa mi prosím teda podpora rátať z terajšej práce, ktorý budem mať od 04/23?

ninka30
17. jan 2023

@lubka73 no samozrejme, vyčerpať 1 deň a zvyšok preplatiť. Brala som to ako automatické, že ten jeden deň na obnovenie musí byť. Ale automatické to je asi len pre ľudí ktorí s tým majú skúsenost.

lucka_ke
18. jan 2023

malo by sa ti počítať z príjmu za posledné dva roky, ale neviem ako s tým odstupným a preplatenou dovolenkou, či sa ti obnovilo poistenie v nezamestnanosti...