Poistenie v štáte trvalého pobytu verzus tam, kde sa zdržiavam

misinka0203
15. okt 2015

Je nutne mat poistenie v state kde mam trvaly alebo v state v ktorom sa dlhodobo zdrziavam?? Da mi poistovna odhlasenie z zdravotnej poistovne aj bez zrusenia trvaleho pobytu???dakujem

katrinka8
15. okt 2015

@misinka0203 -ahoj, neviem to iste, napíšem Ti to len na základe skúsenosti môjho brata a jeho manželky. Oni obaja majú stále nahlásený trvalý pobyt v SR. Reálne žijú a pracujú v ČR, platia tam dane, odvody, takže tam aj majú poistenie. Majú tam nahlásený prechodný pobyt. Tu poistenie nemajú. Čiže áno, poisťovňa Ti asi dá odhlásenie aj bez zrušenia TP. Mala by si asi mať poistenie v štáte, kde reálne žiješ 😉

pe
17. okt 2015

@misinka0203 ahoj robim v zdravotnej poistovni, takze viem poradit - ak sa tam dlhodobo zdrziavas, mala by si mat tam - je to aj pre teba lepsie, kedze si castejsie tam, aby si tam mala zdravotne poistenie, ale ak sa rozhodnes zostat poistena len tu, kde mas trvaly pobyt, je to tvoja vec, zdravotne poistenie v SR zanika splnenim 2 podmienok sucasne - dlhodoby pobyt a zdrav. poistenie v cudzine, cize ak sa rozhodnes byt poistena tam, tak ta odhlasia u nas, ked preukazes obe tieto podmienky a je to bez ohladu na to, ci tu mas trvaly pobyt alebo nie, hlavne sa nezabudni odhlasit, ak sa prihlasis tam, lebo denne riesim ludi, ktory idu von, tam sa poistia a tu im nabiehaju nedoplatky a potom ked im zacne exekucia, tak to riesia...
ak by si este nieco nevedela napis...

adelakk
17. okt 2015

My sme zili devat rokov v UK a boli sme poisteni tam. Na SVK som sa odhlasila tak, ze som im predlozila EUpreukaz poistenca vystaveny v UK a na zaklade toho mi zrusili poistenie na SVK. Manzel tak isto. Po navrate na SVK ma prihlasil do poistovne zamestnavatel kedze som sa hned zamestnala.

misinka0203
autor
19. okt 2015

Na sk mi nechcu dat odhlasenie ani za nic. A v rakusku ma zas nepoistia pokial som na sk poistena. To je zacarovany kruh toto