Poisťovna - platba za lieky

jvasenka
30. sep 2023

Vie mi niekto povedať, prečo si pri liekoch na predpis (napr sirup na kašeľ atď) hradí plnú sumu poistenec? Viem že poistenec doplácal ale boli to nižšie sumy a stále tam niečo platila aj poisťovňa. Teraz sirup na predpis kt sa bez receptu nedá kúpiť a platíme celú sumu. Prečo? Máme dôveru, neviem či to tak je aj v iných poisťovniach.

mamina7070
30. sep 2023

napis o aky sirup ide

stanulienkat
30. sep 2023

Je to tak pri viacerych liekoch. Mozno pri takych, ktore nie su zivotne dolezite. Neznamena, ze ked si poistena, ze vsetko bude platit poistovna. Ak je liek velmi drahy, tak zvacsa existuje lacnejsia nahrada. Viem, ze rozne sirupy a kvapky velmi zdrazeli odvtedy, co pred zhruba 15 rokmi velmi zlacneli lieky pre dochodcov. Vtedy sme to velmi pocitili. Zrejme sa nedaju hradit vsetky lieky z poistenia v takej vyske, akoby sme chceli. A doplatili na to deti, aby bol jeden pan za pekneho pred seniormi-volicmi.

slavomira236
30. sep 2023

@jvasenka tak napriklad trifed je len na predpis ale plati sa cely..ked ho bral starsi ori nastupe do skolky stal 4eura an nejake centy teraz stoji 10eura cca ..

slavomira236
30. sep 2023

@jvasenka vsetky sirupy na kasel sa platia cele ak si niekto chce dat preplatit napriklad v penazenke zdravoa tieto sirupy tam nepreplacaju

nelca84
30. sep 2023

@jvasenka niektori lekari napisu na recept aj volnopredajne lieky, ale to neznamena, ze su na predpis, nebol to tento pripad?

lilizzachy
30. sep 2023

Už sa opäť doplácajú aj niektoré lieky pre deti predpísané, nedávno som doplácali pre dcérku dithiaden, ostala som prekvapená, vraj nejaké nové nariadenia zas vymysleli 🤔

jvasenka
autor
30. sep 2023

@slavomira236 áno konkrétne tento sme dostali..
@nelca84 nie, bez predpisu sa kúpiť nedá
No preto sa pýtam pretože za posledné 2 roky (malá začala chodiť do škôlky, to každú chvíľu chorá a neskutočne koľko sa míňalo v lekárni) mám z dôvery na preplatenie za lieky možno 2€...a pritom veľa sme dostávali na predpis...pozerala som v aplikácii a tam je vidno že skoro všetko si platí poistenec sám a poisťovňa neprepláca nič. Chcela som vedieť že prečo to tak je a či to tak iba u dôvery.
Ja som bola minule chorá a dostala som všetko lieky na predpis (atb, sirup a ešte niečo, asi 3-4 veci dokopy) a 30€ som platila... myslím ze iba pri jednom mi poisťovňa zaplatila asi 3€

adriannasvk
30. sep 2023

Ja vo VSZP davam preplatit vsetky lieky,ktore deti dostanu na predpis a nepamatam si,ze by nam nieco nepreplatili...vo VSZP ti preplatia do vysky sumy v penazenke zdravia

miamia04
30. sep 2023

@jvasenka aj my máme VšZP, doplatky za lieky na predpis uhrádza poisťovňa, ale len tie, ktoré sú vydané na lekársky predpis a čiastočne hradené zo zdravotného poistenia . Musia byť kategorizované. Ak pacient uhrádza plnú sumu za liek na predpis, vtedy ani VšZP neprepláca nič.

nelca84
30. sep 2023

@jvasenka neviem, my sme v Unione a vracaju mi vsetky doplatky za synove lieky

miamia04
30. sep 2023

@nelca84 správne, doplatky, ak liek ani čiastočne neuhrádza poisťovňa a pacient hradí celú sumu, vtedy ani doplatky nie sú a poisťovňa teda neprepláca.

nelca84
30. sep 2023

@miamia04 tak taky pripad sme este nemali 🤷‍♀️

miamia04
30. sep 2023

@nelca84 buďte radi.🙂🙏

jvasenka
autor
30. sep 2023

@miamia04 dá sa niekde zistiť kt lieky nie sú preplácané poisťovňou?
@adriannasvk
@nelca84
@miamia04
Premýšľam do budúcna nad zmenou poisťovne preto som sa pýtala

stanulienkat
30. sep 2023

@jvasenka Nemyslím si,že sú lieky, ktoré by v jednej poisťovne preplácali a v druhej nie . Tie podmienky by mali byť rovnaké.

miamia04
30. sep 2023

@jvasenka tie, ktoré uhrádzaš v plnej výške ti nepreplatí žiadna poisťovňa ako píše @stanulienkat v tomto majú poisťovne myslím rovnaké podmienky. Kategorizované lieky nájdeš na stránke min.zdravotníctva https://www.health.gov.sk/?zoznam-kategorizovan... , ale mne nejdú tie súbory otvoriť , dalej aj na stránke adc.sk https://www.adc.sk/databazy/humanne-lieky/kateg... . Ale oni to každý mesiac menia, aj výšku doplatkov.🤷

jvasenka
autor
30. sep 2023

@stanulienkat
@miamia04 dakujem za pomoc a vysvetlenie❤️❤️

lalenka33
30. sep 2023

Lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis, ale sú v plnej úhrade pacienta( Trifed, Detralex, antikoncepcia...) ti nepreplatí žiadny benefit žiadnej poisťovne. Či časť lieku hradí ZP si vieš pozrieť ma stránke www.adc.sk
Pri liekoch, ktoré sú ZP hradené vieš v lekárni požiadať o lacnejšie generikum.