Poplatok za komunálny odpad

mikitilik29
17. máj 2023

Máte niekto skúsenosti s tým ze vlastníte byt kde nikto nebýva a nemá tam trvalý pobyt a vy ako vlastník máte trvalý pobyt na in mieste a tam aj odvádzať dat za smetie. A mesto v ktorom vlastníte tú danú nehnuteľnosť v ktorej nikto nebýva žiada od vás aby ste aj tam platili smetie?
Je to takto ôk?

luccija
17. máj 2023

@mikitilik29 nie, smeti sa platia iba tam,.kde máš TP

oblecenieavecicky
17. máj 2023

@mikitilik29 Komunálny odpad je na meno, nie byt, či dom. Každej osoby chodí komunál na miesto trvalého pobytu. V prípade, že tam osoba nežije, musí predložiť doklad, napr. zmluvu o prenájme, doklad, že žije v zahraničí, je na internáte, alebo že zaplatil smeti na inom mieste - napr. v mieste prechodného pobytu a pod.

iamdomibella
17. máj 2023

Ahojky, moja skúsenosť…mám u rodičov TP a byt vlastním v inom meste, prišli mi platiť odpady z oboch miest, zaplatila som ich len u rodičov, lebo som sa tam zdržiavala a na úrad v meste kde mám byt som priniesla čestné prehlásenie, že sa v byte nezdržujem, nakoniec som aj tam platila nejaký poplatok, ale väčšiu mi odpustili. Tak tomu bolo minulý rok.

emka530
17. máj 2023

@mikitilik29 áno zo zákona platíš aj za byt ktorý vlastniš a nebývaš tam. Záleží od obce a konkrétnej VZN akú sadzbu dajú, ale platíť musíš.

lienka.7
17. máj 2023

@mikitilik29 musis predložiť doklad/potvrdenie kde platis za smeti. Bud na trvalom alebo potom prechodom pobyte/podnajme

emka530
17. máj 2023

@lienka.7 toto sa ale musí týkat konkrétnej VZN obce/mesta ( o odpusteni/ ponížení poplatku za TKO) pokiaľ to tam nie je, vyrubuje sa podľa zákona a teda platí že sa vyrubi plná suma.

akvi
17. máj 2023

@mikitilik29 je to v niektorých mestách tak. U nás v meste im nestačilo ani potvrdenie o prechodnom pobyte. Chceli pracovnú zmluvu. Od mojej tety, ktorá je už dávno na dôchodku a žila v zahraničí u syna, ale mala prázdny byt v našom meste a aj trvalý pobyt. Úplne na hlavu. Známa, čo žije v zahraničí, tak chceli potvrdenie o pobyte pre jej 6 ročného syna, nestačilo im potvrdenie o návšteve školy v zahraničí, ani to, že rodičia majú pracovnú zmluvu a logicky, asi to 6 ročné dieťa nebude bývať samo niekde v byte. Buzerácia jak vyšitá. Choré hlavy v niektorých mestách načisto.

andrejka1974
17. máj 2023

Ja mám byť v ba a dom na dedine a platím odpad na oboch ,pretože tam bývam niekedy počas vikendov

lubmar
17. máj 2023

U nas v meste musis platit aj ak tam nebyvas. Kolegyna byva v dedine, tu v meste zdedila garsonku po rodicoch, roky je prazdna, chodi tam len vetrat, ale smeti musi platit. Nepomohlo potvrd. z dediny, ze byva inde. Na MsU jej povedali, ze ona ten byt moze mat kludne prenajaty, a ze oni nebudu vysetrovat, ci tam ktosi byva alebo nie. Raz je majitelkou, tak musi platit😒

kristiii
17. máj 2023

@mikitilik29 tak u nás sa napríklad vôbec neplatí podľa trvalého pobytu, ale podľa toho, kde človek reálne býva. Čo dáva logiku, keďže tam ten odpad aj reálne produkuje.

mikitilik29
autor
17. máj 2023

@mikitilik29 tak vidím to tak ze budem musieť asi platiť to smetie 😏 skúsim aspoň nech mi nejakú čiastku odpustia keďže budem platiť súbežne aj tam aj tam.

20erika07
17. máj 2023

@kristiii aj u nas tak, muz ma trvaly pobyt u rodicov ale byva normalne s nami na inej adrese, svokra platit za neho nemusi, lebo je nahlaseny u nas doma, nema tu ani prechodny pobyt a byt je na mna. Nikto nic nepytal, hlavne je, ze sa za jeho osobu sa platí.

kamatopo
17. máj 2023

@mikitilik29 aj my sme museli platiť v dome kde nikto nebýval🤷

vulka
18. máj 2023

@mikitilik29 Daň za smeti je miestna daň a pravidlá ich vyberania si určuje obec/mesto. Pozri si príslušné nariadenia.

iamdomibella
18. máj 2023

@mikitilik29 Ak ti už prišiel list s tým výberom, je tam meno pani, kt. to ma na starosti, nájdi si na ňu kontakt a vysvetlí čo je vo veci a ona ti povie ako postupovať, či predložiť prehlásenie a doklad o úhrade v inom meste, alebo čo ďalej…☺️, vyskúšaj…dnes to nieje pár korún, tak by som ju isto skontaktovala

mikitilik29
autor
18. máj 2023

@iamdomibella už mi odpovedala ze mam platiť plnú sumu. 🤦‍♀️

katkaseiner
18. máj 2023

@emka530 to vôbec nie je pravda. Ak byť nie je využívaný, platí sa tam kde je tp a do mesta/obce kde je prázdny byť sa berie potvrdenie o zaplateni

katkaseiner
18. máj 2023

@mikitilik29 ja som takto dostala tiež na zaplatenie príkaz, vysvetlila som situáciu a zrušili mi to - samoztejmr som musela dokladovať platbu v tp

mikitilik29
autor
18. máj 2023

@katkaseiner no neviem asi ma každé mesto iné pravidlá. Ja som komunikovala s vedúcou oddelenia a ona povedala že ak tam nikto nebýva tak ja ako vlastník bytu mám právo ho užívať kedykoľvek tak mám platiť aj smetie. A úľavu mi nedajú žiadnu.

emasss111
18. máj 2023

@kristiii toto sa dá uplatniť niekde v malej obci, ale ako úradníčka v takom 30tisícovom meste zistí, kto kde a s kým býva??? 🧐 ona má k dispozícii najmä evidenciu obyvateľov na trvalom či prechodnom pobyte a na základe toho poplatok vyrubi... Alebo potom ešte má zoznam platcov dane a nehnuteľnosti...

Zo zákona má obec právo vyrubiť poplatok každému, kto má v danej obci trvalý pobyt, prechodný pobyt alebo je vlastníkom nehnuteľnosti... A zároveň obec MÔŽE (ale nemusí) poplatok znížiť alebo odpustiť osobe, ktorá sa viac ako 90 dní v roku v danej obci nezdržiava.... Či tak obec urobí a na základe akých podmienok, to si každá obec určuje vo svojom VZN... A ďalšia vec, obec môže poplatok jednej osobe vyrubiť len raz... Takže ak mám napr. v Poprade TP na jednej adrese, PP na druhej a ešte v Poprade vlastním ďalšie dve nehnuteľnosti, mesto mne ako osobe môže vyrubiť len 1 poplatok... Ale ak mám TP v Poprade, PP v Bratislave a vlastním ešte byť v Košiciach, každé jedno mesto mi môže poplatok vyrubiť, toto zákon nevylučuje...

emka530
18. máj 2023

@katkaseiner Jedna vec je čo stanovuje VZN, druhá vec je čo hovorí zákon 582 o miestnych daniach a miestnom poplatku,§77 ods 2. Tento zákon upravuje VZN v každej obci a v každom meste inak, presne ako píše @emasss111.

emka530
18. máj 2023

ešte raz § 77 ods (3) Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí len raz a poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt
alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí len raz a poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu.
Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je podľa odseku 2
písm. c) fyzickou osobou oprávnenou na podnikanie a miestom podnikania je miesto jej trvalého pobytu alebo prechodného pobytu a v tomto mieste nemá zriadenú prevádzkareň, poplatok platí len raz z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. Ak poplatník nemá v obci trvalý
pobyt ani prechodný pobyt a je oprávnený na území obce užívať alebo užíva viac nehnuteľností, poplatok platí len raz.
To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.

To znamená preštudovať konkrétne VZN a ak je sa o čo chytiť, treba napísať odvolanie, ak je poplatok vyrubený správne, tak už len zaplatiť ho.

kristiii
19. máj 2023

@emasss111 napísala som ako je to u nás (mesto cca 24 000). Ale každé mesto/obec má svoje pravidlá, aj u nás sa menili niekoľko rokov dozadu, v súčasnosti platia takto. Napríklad najomnicka tu platila na základe nájomnej zmluvy, vo svojej obci sa na základe dokladu o zaplatení odhlásila a poplatok jej tam vrátili. Vravím, za mňa je to takto fér, nie, že to tak platí všeobecne.

emasss111
19. máj 2023

@kristiii áno s tým úplne súhlasím, takto by to bolo fér, ale je to ťažko zrealizovateľné...toto sa nedá nijako zistiť, nijako odkontrolovať, kto kde reálne ten odpad tvorí... Jedine, žeby ľudia sa sami prihlasovali a odhlasovali... Ale ako poznáme Slovákov, prihlásia sa tam, kde sa platí menej 🧐

maob303
14. okt 2023

Mám trvalý pobyt aj vlastním ďalšiu nehnuteľnosť v jednej obci. Obec mi vyrubila poplatok za odpad 2x .
Podľa § 77 ods.3 zákona 584/2004 ak mám v obci trvalý pobyt a súčasne som oprávnená užívať nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, platím poplatok len raz, a to z dôvodu trvalého pobytu. Odvolal som sa, ale obec mi nevyhovela.

Máte niekto s tým skúsenosť?
Postupovala obec správne.

lienka.7
14. okt 2023

@maob303 obec musí mať schválené VZNko, tam treba pozrieť co maju uvedené tam. Pokial postupuje v rozpore s nim, treba ich upozorniť. Platí sa však vždy len 1 poplatok tam, kde mas TP uvedený. K ostatným sa prikladá potvrdenie, že si poplatok už uhradil. Pokial to obec nerešpektuje, riešiš na Okresnom úrade (žeby? Neviem, tipujem, skus si tam zavolať a popýtať sa, a aj co mas robit).

maob303
14. okt 2023

@lienka.7 VZN rieši úľavy a oslobodenia ak mi vznikla poplatkova povinnosť, §77 ods.3 definuje, kto nie je poplatníkom,
myslím teda ,že obec porušila zákon, ale keď ich kontaktujem, tak mi vypisujú len tu ich pravdu,
Podala som žiadosť o preskúmanie rozhodnutia na mf SR, tak uvidím,čo mi odpisu
Ďakujem za odpoveď

domak2
14. okt 2023

Ja uz 12 rokov bývam v uk a oco stale platí smeti aj za mňa, najprv sme to skúšali kadejako s pracovnymi zmluvami a prelozenymi účtami ze mestske dane platím tu ale po pár rokoch keď to stale nestačilo a bolo teba zas niečo iné sme sa na to vykaslali 😅 Tak aspoň keď chodím domov pozret tak riadne nasmetim 🤣

maob303
14. okt 2023

@domak2 práve na úľavy a oslobodenie od platenia poplatku slúži vzn obce, je to zverejnené aj na stránke obce, skúste si to pozrieť

emasss111
14. okt 2023

@maob303 tá istá obec vám vyrubila poplatok za odpad 2krat za to isté obdobie? Toto je protizákonné určite... Treba ísť úradníčke ukázať odstavec zo zákona, kde je to jasne uvedené... Neviem z hlavy konkrétny paragraf 🙈 ale toto by som len tak nenechala...
Ešte ma napadla možnosť, že v tom byte máte podnájomníka a obec o tom vie... Ale v tom prípade bolo treba poplatok vyrubiť tej osobe a nie vám...