Pôžička. Chcem vedieť váš názor!

duska1122
25. sep 2009

ahojte mam taky mensi - vacsi problem. priatelova mama si berie pozicku 150 tisic, a chce aby jej priatel rucil. neviem co si mam mysliet, som mu povedala ze nechcem aby to robil, ma to byt na 5 rokov. viem ze by jej chcel pomoct, a chapem to ale mam s toho strach ona neni najmladsia ma aj zdravotne problemy, a stat sa moze vselico. nechcem aby sme na to doplatili. ved 5 rokov to budem mat 3O a to som dovtedy chcela stihnut dieta. a teraz sa budem bat je to proste velky zavezok. nechcem takto zacinat nas zivot spolocny. a nechapem ako to jeho mama moze od neho chciet. zas ale na druhej strane sa bojim ci niesom sebecka, ze to zbytocne nafukujem, chcela by som vediet aj nazor niekoho nezaujateho. dakujem

angyalok
27. sep 2009

duska je mi to luto ze to takto dopadlo to mi mozes verit aj u nas v rodine su take zeny ze sa im staci rozrevat sa a maju hned vsetko splnene. HERECKY

duska1122
autor
27. sep 2009

angyalok ☹

macka01
27. sep 2009

ano,niektorí vedia ako zautočiť na city druhých a potom si medlia ruky ako sa im to podarilo 😖

vivien742
27. sep 2009

myslím že keď priateľova mama nemá 30 000 na odkúpenie bytu, tak nemá čo rozmýšľať o prerábaní kuchyne. Duska, ak vážne plánujete s priateľom žiť a plánujete deti, skús s ním prepočítať, či budete mať na prípadné splácanie úveru jeho mami, keby si ty ostala na materskej a on by prípadne prišiel o prácu. Viem, že to je ten najhorší možný variant, ale aj také sa v živote stávajú, stačí zabrúsiť do iných tém. A čo tak, dať túto diskusiu prečítať priateľovej mame...

macka01
27. sep 2009

vidím reklamu tak ma napadlo,nech si požičia na pošte,tam nechcu ani bločky ani ručiteľov,skuste jej to navrhnúť

angyalok
27. sep 2009

macka od postovej je to katastrofa,manzel este pred rokom chcel zobrat tento uver a aj ucet ma v postovej banke ale aj tak mu tu pozicku neschvalili a naozaj chcel 100.000sk
Inac vsetky papiere mal v poriadku,my sme im poslali aj vypisi aj vseliake potvrdenie-fakturi ale aj tak nam to neschvalili,dovod nam ani nepovedali
Takze ta reklama je iba blam blam -lebo taka reklama je pre ludi zaujima,ziadne fakturi,ani potvrdenie o prijme koho by taka ponuka nepotesila

macka01
27. sep 2009

no tak vidíš mamľasov,pozatvarať ich je málo,oblbujú ľudí 😠

angyalok
27. sep 2009

Ale dusku naozaj velmi lutujem ako zvykla hovorit Ildiko-TOTO NEM DOPADNE DOBRE

Boze ako by mi bolo dobre keby som sa iba rozplakala a mala by som vsetko,keby ze sa rozplace male dieta to este viem pochopit ale ked sa rozplace dospela osoba a len preto aby si dosiahla svoje tak to je uz drze

sirinka
27. sep 2009

macka v dnesnej dobe ked si ludia beru na byvanie uvery od miliona vyssie je pozicka 150 000sk podla mna nizka...a hej, mozno sa to niekoho dotkne, pre mna to v dnesnej dobe nie je ziadna horibilna suma. a najme ked sa jedna o rucenie vlsatnej matke...preboha, co ona ich chce cielene osklbat?
a co sa tyka toho splacania...v stavebnej musite mat nasporenu min. polovicu cielovej sumy, teda ak chce zobrat 150 000sk, musi mat nasporene z toho 75 tis...ak nema, do tej polovice jej poistovna poskytne medziuver, ktory je samozrejme s vyssim urokom ako obycajny uver...ina ma dost natiahnutu dobu splacania a nizke splatky vypocitane...my sme od nich podstatne viac a splacanie nam vyslo na 7 rokov...

duska1122
autor
28. sep 2009

ja viem baby ze to neni ktovie co , ale nechcem sa s nim hadat ani ho trapit, tak sa budem modlit aby to splatila. sirinka keby si tie peniaze beriem pre seba dobre da sa ale ked si ich berie niekto druhy nemozem mu verit na 100% a uz vobec by som to nebrala dobre keby ze to musime za neho platit. ja viem ze sa bude snazit ale tie obavy su proste tu ci uz je to jeho mama alebo moja vzdy by som sa bala , je to riziko.

emily3
28. sep 2009

osobne mam zle skusenosti s rucenim, aj rodine. Moj manzel rucil svojmu ujovi a v druhej veci bol dokonca spoluziadatel. bohuzial to dopadlo tak, ze on to neplatil a na nas potom chodila exekucia a celu dlznu sumu sme museli zaplatit my aby sme neprisli o prave kupeny byt....doteraz nam vracia peniaze, ale takym tempom ze do konca zivota ich ani neuvidime. 😒
tak urcite nie, aj ked ten clovek vyzera doverihodne ako chce. uz nedovolim manzelovi aby niekomu rucil, aj keby to bol najlepsi kamarat...

macka01
28. sep 2009

presne,ak sa nieč stane od cudzieho to budeš aspoň súdnou cestou vymáhať ale vláč rodinu po sudoch aby ti vrátila čo ti patrí 😝

duska1122
autor
29. sep 2009

ahojte, tak nakoniec fakt isiel rucit. jaj do poslednej chvile som dufala ze to nevide, lebo sme boli u nasho poradcu a ten povedal ze by ho ako rucitela nevzali lebo mal v banke uz upomienky, a ze aj keby jeho mame rucil aj sam pan boh tak jej to neprejde, no ale ta zenska so stavebky povedala ze skusime, a uvidime, tak dufam ze to neprejde,

macka01
29. sep 2009

no čo už mamička zapracovala asi tými slzičkami

duska1122
autor
29. sep 2009

to ano. chudak je stoho smutny.

emilyz
29. sep 2009

duska: tak predsa. no, drzim palce, nech to v konecnom dosledku dopadne dobre. Podla tvojho prispevku je zjavne, ze som mamu tvojho priatela asi odhadla spravne. Zrejme su tu dlhy na dlhy. A pribudnu dalsie. To je o tom, ze zial nie kazdy vie hospodarit s peniazmi. A napriek tomu ma priserne naroky. Aj takto sa moze z cloveka stat povedzme bezdomovec...bohuzial 😔

akejka
29. sep 2009

duska, tak teraz už len dúfaj, že žiadosť o úver v banke zamietnu. Závisí to od toho, akým spôsobom prebieha v banke schvaľovanie úverov. Ak je to banka, v ktorej schvaľuje úver samotný pracovník, u ktorého o úver klient požiada, tak ten úver s najväčšou pravdepodobnosťou bude schválený...(zamestnacovi banky pôjde hlavne o odmenu).
Ak to bude banka, kde schvaľuje úver iné oddelenie (nie zamestnanec pobočky) a priateľ má zápis v úverovom registri, tak úver bude zamietnutý...
veľa šťastia 😉

duska1122
autor
29. sep 2009

no to budu v ba schvalovat a prave to nikto nevie ci je priatel aj v tom registri neplaticov tak dufam ze je

nobody
30. sep 2009

tak ať to dopadne dobře

duska1122
autor
30. sep 2009

diky moc

skuli
1. okt 2009

Nešla bych ručit nikdy nikomu.Můj bývalý přítel ručil nejlepšímu kamarádovi,ten pak zdrhnul do Irska,nechal tu plno dluhů a býv.přítel to za něho splácí.Bylo to přes 300 tisíc.asi polovinu splatil kamarád.Do česka se nikdy nevrátí,hned by po něm šli,má dluhy v bankách a neplatí alimenty.Lidi jsou svině 😅

duska1122
autor
1. okt 2009

no takych ludi je vela, my este cakame ci jej to schvalia snazim sa na to nemysliet uz s tym aj tak nic nespravim, mozem len dufat

emilyz
1. okt 2009

duska ja neviem, ako je to teraz na Slovensku, ale tu napr. sa pozicky a uvery v banke zacali v dobe krizy posudzovat velmi prisne, a ked si v registri, tak myslim, ze nemas sancu...

bets
1. okt 2009

ja by som rucila aj mojej mame aj svokre, keby potrebovali. viem, ze su cestne, a nikdy by to nezneuzili. uz kamaratovi alebo sestre by som rucit nesla... ale vsetko zavisi od vztahov v rodine. mama ked chcela nieco kupit, tak som jej radsej navrhla, ze jej poziciam, akoby mala ist cez splatkovu spolocnost. poctivo si to zapisovala a v dohladnej dobe vratila. nebolo to vsak vela.
ak niekto ide z dlhu do dlhu (resp. dlh splacat dlhom), tak rucit je velke riziko aj vlastnej mame...

duska1122
autor
1. okt 2009

ved preto sa bojim neviem presne ako su na tom svokrovci financne, ale asi maju dost poziciek lebo svokor zaraba slusne a aj tak nestihaju asi platit,

angyalok
1. okt 2009

Duska mas nieco nove?

marianka79
1. okt 2009

ja ručím sestre na desat rokov brala už len 5 rokov splácania alebo kolko verím jej ale duska toto nie 😖

kacenqa
1. okt 2009

tato vec ma niekolko uhlov pohladu.

1. ako tu uz niekto spomenul, nie je to iste rodina a priatelia....priatelom by som asi nesla rucit ani ja, o rodine by som uz uvazovala serioznejsie, duplom, ked je to mama, ktora evidentne zije sama. a syn na nu VELA da.

2. brala uz predtym pozicky na syna - brala ich dve, jednu splatil syn, druhu ale splatila sama!!! a toto ste akosi vsetky premlcali....takze ako sama duska napisala je to 50:50.

3. nie ste manzelia zatial, a pri vsetkej ucte duska, nevies, ci sa za par mesiacov nahodou nerozidete (netvrdim, zeby sa to nemohlo stat aj akymkolvek manzelom, len holt u bezdetneho partnerstva je to take pravdepodobnejsie? (blbo napisane, ale neviem to lepsie vyjadrit) a v ziadnom pripade teraz nechcem spochybnovat pevnost vasho zvazku, len treba ratat aj s takouto eventualitou, pretoze este nakoniec mozes byt ty za tu zlu potom....

4. pozrite sa na to aj takto, ze sice zobrala 200tis., minut z toho vsak planuje len polovicu, takze tych druhych 100tis je vlastne akoby splatenych, resp. realny dlh je len 100tis plus dake uroky. inac toto by som si byt na mieste tvojho priatela osetrila dakym uctom, z koreho nemoze len tak vyberat (napr. ing banka ma INGkonto - ucet, ku ktoremu neexistuju platobne karty a daju sa nanho a z neho posielat peniaze len na vopred v zmluve definovane cisla uctov, a navyse je tam aj slusnejsie urocenie ako bezne terminaky alebo podobne produkty - len taka poznamka, nie som zamestnanec ING banky, len mam toto konto uz dlhsie zalozene a som spokojna)

ja osobne by som urcite podporila partnera v tom, aby za rucitela siel, ale za jasne stanovenych podmienok, cize napr. pocas doby splacania uveru z tej sumy, ktoru neminie, by som ziadala od matky, aby cast svojho prijmu odkladala na buduce splatky na obdobie, ked sa 'neminuta suma' minie. a urcite by som trala na tom konte, ku ktoremu by nemala taky jednoduchy pristup, aby odtial tie peniaze nemohla vybrat.

grettka
1. okt 2009

kacenqa, napisala si to velmi rozumne a tvoje argumenty su jasne. Musim suhlasit.

Akurat, ze duska pisala, ze svokra nezije sama... kusok vyssie sa zmienila, ze svokor zaraba slusne, ale asi maju dost poziciek ale nestihaju platit.... 😖

macka01
7. okt 2009

duska,len ti chcem povedať,že dnes som si bola vybaviť stavebný uver v stavebnej sporiteľni,nepotrebujem žiadného ručiteľa,ani zakladať nehnuteľnosť,uročenie výborné,tiež ako tvoja svokra 150 tisíc,takže ozaj neviem čo to je zač ten jej fin.poradca,poradil jej zrejme to,čo jemu pasovalo 😒 to len pre zaujímavosť