Pracovný úraz

jarus2410
9. apr 2015

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či neviete ako sú platené pracovné úrazy, počas ktorých je vystavená PNka, či ako bežná PNka alebo v plnej výške, náhrada mzdy, ako by bol zamestnanec v práci?? Za všetky odpovede vopred Ďakujem 🙂

evittam
9. apr 2015

@jarus2410 PN je platena ako kazda ina. Co sa tyka toho urazu,tak v prvom rade musel byt hned nahlaseny zamestnavatelovi a musi byt pisomny zaznam. No a pokial viem potom sa to nejako boduje a na zaklade toho obodovania dostanes odskodne.

sue
9. apr 2015

@jarus2410 záleží aj od zamestnávateľa, resp. odborov u daného zamestnávateľa - niekde sú vďaka odborom pracovné úrazy preplácané vyššie 😉
Ale určite platí to, čo napísala @evittam - musí byť ihneď spísaný písomný záznam + to musí samozrejme figurovať aj v papieroch u lekára (pohotovosť, resp. všeob.lekár...)

bonaqa2013
9. apr 2015

@jarus2410 môžeš sa informova´t na Inšpektoráte práce - je v každom krajskom meste. Stačí aj telefonicky - odpovedajú okamžite.

evittam
10. apr 2015

@bonaqa2013 Akurat,ze ona chce vediet ako sa uraz preplaca a s tym nema inspektorat prace nic spolocne,ked tak sa informovat na SP. 😉

jarus2410
autor
12. apr 2015

dakujem vsetkym. tak po telefonate na SP som sa dozvedela, ze na pnke musi byt zaskrtnuty aj urazovy priplatok., potom je pnka vyssia ako bezna pnka

dena1973
13. apr 2015

@jarus2410 Ak na ziadosti o nemocenske (PN-ke) bude oznacene krizikom aj urazovy priplatok, tak sa bude urazovy priplarok vyplacat. Najprv ti vyplatia riadne nemocenske a potom sa doplaca urazovy priplatok - vyplaca sa to na 2x.

jarus2410
autor
15. apr 2015

@dena1973 kto zaskrkava urazovy priplatok? ja ci zamestnavatel?? dakujem za odpoved

terina25
15. apr 2015

@jarus2410 úrazový príplatok by mal zaškrtnúť zamestnávateľ. Mala by si dostať nemocenské dávky, úrazový príplatok a bolestné. 🙂

dena1973
15. apr 2015

@jarus2410 Nie je pravda, ze zamestnavatel. Ziadost o nemocenske a taktiez aj urazovy priplatok je tvoja davka, takze aj krizik si davas na ziadost sama. No, aby ti vznikol narok na urazovy priplatok, tak zamestnavatel ti ho v prvom rade musi uznat.
@terina25

terina25
15. apr 2015

@dena1973 no neviem, nebudem sa hádať..Ja robím pn a úrazy a u nás to škrtám ja.Takže som písala z vlastnej skúsenosti...

dena1973
15. apr 2015

@terina25 Mal by si to skrtat zamestnanec, ale ked si to nespravi, tak je na dobrej voli zamestnavatela resp. uctovnika, ze to zanho spravi 😉

jarus2410
autor
17. apr 2015

Dakujem vam zienky 🙂

mamina34
17. apr 2015

ahoj, napisem ti aky je postup - ked sa stane pracovny uraz, musi byt v prvom rade zapisany do knihy urazov. ak si uraz vyziadal pn, musi byt tento uraz setreny bezpecnostnym technikom a veducim. BOZP technik zasle zaznam o uraze na inspektorat prace a socialnu poistovnu. v tomto zazname /je to take dlhe zelene tlacivo s roznymi kolonkami a ty sa tam podpisujes/ sa napise priebeh urazu aj miera zavinenia. ak je zavinenie urazu sposobene zamestnavatelom na 100%, mas narok na plne odskodne - t.j. doplatenie bolestneho do vysky mzdy. ziadost o bolestne si musis ale poslat sama na socialnu poistovnu. ak vsak nebol uraz zavineny len zamestnavatelom ale aj zamestnancom, potom to percento od miery zavinenia urcuje bezpecak alebo komisia skodova ak vobec zasadala. a potom dostanes len urcitu cast nahrady mzdy /bolestne/ k tej pnke.
ak sa vsak uraz nesetril alebo si ho nenahlasila tak potom sa z toho moze zamestnavatel vyzut.

mamina34
17. apr 2015

@mamina34 a este musis mat na pnke zaskrtnute okienko pracovny uraz

radimzvisek
6. júl 2021

ahoj, ak ma niekto uraz na clenku, mam perfektnu pomocku na chodenie, napiste mi na FB a mozem pozicat