Prečo nie som evidovaná v dlžníkoch?
Mám 22 po skončení strednej som nikde nepracovala ani mesiac dokopy a ani si neplatila zdravotku. Bola som možno pár x evidovaná ako tpp ale to trvalo naozaj len chvíľku. Raz mi prišlo ročné zúčtovanie a bol tam preplatok cca 1euro. Nerozumiem pretože za mňa zdravotku nikto neplatí neviem o tom, nikde nie som ani na tpp ani nič. Už to je pár rokov, napriek tomu nie som na zozname dlžníkov. Kamarát mi povedal že ak mám zdravotnú kartu od detstva vraj to neriešia, je to pravda? Napríklad moja kamoška ktorá na tom bola podobne a je v inej poisťovni bola na zozname dlžníkov. Nevie niekto či to naozaj neriešia ak niekto nikdy nebol evidovaný ako pracujúci? Alebo ako to je, bojím sa že keď sa ozvem sama začnú to riešiť. Preplatí mi poisťovna teraz niečo? Napríklad keď budem chcieť preplatiť zubára alebo iných špecialistov?
Stručné zhrnutie
- Neplatenie zdravotného poistenia vedie k narastaniu dlhu, poisťovňa môže spätne požadovať platby za nezaevidované obdobia vrátane úrokov a penále.
- Zdravotná poisťovňa hradí nepoisteným osobám len neodkladnú zdravotnú starostlivosť; bežné stomatologické úkony sa z poisťovne preplácať nebudú.
- Stav poistenia si možno overiť v elektronickej pobočke alebo mobilnej aplikácii danej poisťovne a na pobočke získať vyčíslenie dlhu a dohodu na splátkovom kalendári.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistím, či mám dlh v zdravotnej poisťovni?
A: Overíte to v elektronickej pobočke alebo mobilnej aplikácii svojej zdravotnej poisťovne (sekcia Platby / Platby poistného) alebo osobne na pobočke poisťovne, kde vám vystavia vyúčtovanie.
Q: Čo sa stane, ak som nikdy neplatil(a) zdravotné poistenie?
A: Poisťovňa si môže nárokovať spätne celé obdobia nezaplateného poistného, k tomu úroky a penále; ak dlžnú výzvu neuhradíte, výkaz nedoplatkov sa môže stať exekučným titulom a nasledovať exekúcia.
Q: Hradí poisťovňa zuby alebo bežnú ambulantnú starostlivosť, keď nie som poistený(á)?
A: Poisťovňa hradí len neodkladné úkony; bežné stomatologické úkony a mnoho iných plánovaných výkonov sa nepreplácajú.
Q: Koľko stojí minimálne mesačné zdravotné poistenie pre samoplatca?
A: V diskusii bola spomenutá suma 79,31 € mesačne ako príklad minimálneho poistného v aktuálnom roku.
Q: Môžem si dohodnúť splátky, keď mi poisťovňa vyúčtuje dlhy?
A: Áno, poisťovňa môže povoliť splátkový kalendár po dohode na pobočke a po začatí splácania sa poistenie často obnoví.
Q: Ako dlho môže poisťovňa spätne vymáhať dlhy (premlčacia doba)?
A: V diskusii bola uvedená premlčacia doba 5 rokov; v diskusii sa tiež objavila mylná informácia o 10 rokoch, ktorá bola následne opravená.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dlhy za nezaplatené zdravotné poistenie časom narastajú, poisťovňa ich môže spätne vyúčtovať a vymáhať vrátane úrokov a penále.
- Stav poistenia treba preveriť priamo u svojej zdravotnej poisťovne (elektronická pobočka, aplikácia alebo pobočka).
- Poisťovňa poskytuje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť nepoisteným osobám a bežné stomatologické úkony sa nepreplácajú.
- Poisťovňa môže ponúknuť splátkový kalendár a po začatí splácania sa automaticky obnoví nárok na starostlivosť.
Sporné názory
- Niektorí tvrdili, že nezaznamenané osoby sa „do systému nedostanú“ a dlhy ich zatiaľ nepostihnú; iní tvrdili, že ide len o dočasné nedorozumenie a poisťovňa sa k týmto osobám raz určite dostane.
- Premlčacia doba bola v diskusii spochybnená: objavila sa informácia o 10 rokoch a následná oprava na 5 rokov.
Otvorené otázky
- Prečo niektoré prípady zostanú dlhší čas mimo zoznamu dlžníkov a aké presné mechanizmy rozhodujú o načasovaní vymáhania v konkrétnych prípadoch zostalo v diskusii nezodpovedané.
Spomenuté značky a firmy
Úrad práce, VZP, zdravotná poisťovňa
Spomenuté produkty a metódy
splátkový kalendár, výkaz nedoplatkov (exekučný titul), samoplatca, neodkladná zdravotná starostlivosť, preplatok 1 €, minimálne zdravotné poistenie 79,31 € mesačne, premlčacia doba 5 rokov, exekúcia, elektronická pobočka / aplikácia poisťovne, vyúčtovanie, penále, úroky z omeškania
Miesta a osoby
Čechy
Ako dlžníkovi zdravotného poistenia ti ZP preplatí len neodkladnu zdravotnú starostlivosť. Zubár tam nepatrí, ani množstvo iných úkonov.
Koľko máš dlh a ako ho doplatiť zistíš u svojej ZP, treba sa tam ísť informovat
To to je otázka na tvoju zdravotnú poisťovňu, zájdi tam a zisti ako to je s tvojím poistením - všetko ti vysvetlia.
No ja som raz prechádzala z jednej roboty do druhej a cez víkend - dva dni za mňa nikto neplatil odvody , a veru poisťovňa na to nezabudla , takže určite nezabudne na nikoho. Avšak nebola som v zozname dlžníkov.
Moja zlatá, začni to riešiť a čím skôr, tým lepšie. Neboj sa, oni nezabudli a ak to necháš tak, jedného dňa Ti príde taká pálka, že sa z toho nespamätáš. Prečo nepracuješ? Máš nejaké zdravotné dôvody? Ak len z lenivosti, tak Ti radím zamestnaj sa a čím skôr choď a rieš to.
Uprimne, prečo takto zijes?
To fakt nemas ziadne ocakavania od zivota?
A pytas sa či ti MY preplatime z nasich odvodov? No, kedze nezijeme v kapitalizme, tak ano, zaplatime, minimalne aby ta nenechali umriet. A u zubara si pravdaze platis vsetko.
@tahomi exekútora budem čakať, ale až keď budem na zozname dlžníkov a nie keď mi bude chodiť preplatok aj keď nič neplatím🙂
Autorka: Nie si evidovaná ani na úrade práce? Si len tak doma bez všetkého? Predpokladám, že nie si na rodičáku
chodím normálne na preventívne prehliadky, zubárovi tiež.. to že to zdravotná poisťovna nerieši za nejakých podmienok mi povedal dosť vážený a vzdelaný človek len sa mi tomu nechce veriť, tak som chcela napísať na nejaké fórum či o tom niekto nemá podobné info. lebo načo budem platiť ked nemusím🙂 sorry not sorry
@valeria_h nie vôbec, bola som pred pár rokmi chvíľu ale nechcela som pracovať v nejakom pajzli a nechodila som na tie ich skupinové hodiny, tak mi prišlo vylúčenie:D
ale tak ozvem sa im, určite to nejako vyriešim, keď bude čo. len ma zaujíma táto záhada...
Každý musí platiť, len za niektorých platí štát, iní pllatia odvody z platu alebo podnikania.
Tí, ktorí sedia doma bez všetkého, dokonca aj evidencie na ÚP, si to musia zaplatiť z vlastného vrecka.
Ak je tvoja situácia, taká ako popisuješ, dlh na poistení určite máš a nie malý, len ti na to ešte /z nejakých záhadných dôvodov/ neprišli
Dobre si si pozrela ten zoznam dlžníkov, občas tam mávajú skomolená mená alebo zlé usporiadanie podľa abecedy,
proste ťa tam asi ešte nestihli dať, ale určite sa tam raz objavíš, toho sa neboja možem sa oz čoho žiješ? živia ťa rodičia?
Čo má to, že máš zdravotnú kartu od detstva spoločné s tým, že si neplatíš zdravotné poistenie? Až taký vzdelaný ten, čo ti túto sprostosť povedal asi nebude.. Zdravotnu kartu od detstva ma každý človek. Aj tí, čo sú neplatiči. Neplatia za teba rodičia a ani o tom nevieš? Očividne ťa živia keď nikde roky nerobíš. V el.pobočke si vieš pozrieť ako si v ZP evidovaná a keď to poisťovňa zistí, že za teba nikto neplatí zaplatíš všetko spätne, každý 1 výkon, každú preventívku. Vtedy ťa srandy prejdú.
Môže sa to objaviť kedykoľvek, keď som menila VŠ a bola som dobrovľne nezamestatná - teda platila som si sama, tak som tam mala nejakých pár dní mala nevyposporiadaných a netušila som o tom ... vysokčilo to na mňa teraz po 5 rokoch, keď ma po skončení VŠ nahlasoval zamestnávateľ ...
Systém ta raz vyhodí a nebudeš sa stačiť čudovať. A ten vzdelaný pan ma asi dosť veľké medzery vo vzdelaní.
daj potom vedieť čo si vyriešila
Zoznamy dlžníkov sa momentálne už aktualizujú každý mesiac, počítam že neplatíš tak cca 3 roky, že tam nie si je fakt záhada
@lalenka33 aj to ma napadlo, pýtala som sa ich a nie neplatia to rodičia🙂 kamarát mal v sebe pár pohárikov bavili sme sa o tom len tak okrajovo, myslel tým asi to že som vedená síce u nich od detstva ale ak som vživote nepracovala alebo nejaký dlhší čas a nie som niekde vedená tak to neriešia. také niečo. ja sa v týchto veciach nevyznám ale spýtam sa ho ešte raz, keď s ním budem. a pozná sa dobre aj s ľuďmi z min. zdravotníctva..nebudem sem písať na akých inštitúciach robil ale hlúpy človek teda určite nie je, tak niečo na tom pravdy byť môže, len sa o tom možno takto verejne nevie..

Cize nepracujes, nie si evidovana na urade prace, dobrovolne si zdravotne poistenie neplatis, nevies aky mas dlh - lebo urcite mas, ale chces vediet ci ti poistovna preplati zubara 😳😁 ja zasnem.
A neboj, nemusis sa ty ozyvat a riesit problemy, lepsie strcit hlavu do piesku a cakat na exekutora