Pred 8 rokmi som požičala 1 300 eur a dotyčný mi ich nevrátil

sslobodnamama777
2. máj 2021

Ahojte, chcem poradiť, aj keď viac menej to asi spravím. Pred asi 8 rokmi som pozicala 1300 eur jednemu cloveku, on si kupuje same znackove veci aj elektroniku aku chce, ma asi cca 43 rokov, bol v Prahe, ze nic nezarobil, ale ze mi dlh chce vratit. ..no nevracia mi ich. Poslal dva krat po 50 eur. Na policii je to premlcané, tam to riesit sa uz nedá, ale ja tie peniaze potrebujem a chcem preto skusit poslednu moznost, napisat jeho sestre a asi aj pojdem za jeho matkou. Aj ked teda sa mi do toho nechce. Ist za jeho matkou. Ja som vtedy fakt tazko pracovala, tie peniaze boli vydreté. Preto sa vás chcem spýtat, ci mám napisat jeho sestre nech mu dohovorí. Ja som sama s malym dietatom a potrebujem fakt surne peniaze na potrebne veci, uz som sa rozlucila s myslienkou, ze ich vrati, ale teda chcem este skusit tu sestru poprosit, ci mu dohovorí. No je to velky sviniar, co mi napisal, ze neviem sa vzit do jeho kože, ake on ma tazkosti a pritom nema ziadne zavazky, oklamal ma, ja som na tom ovela horsie, akoze este on mi vynadal, ze chcem naspat dlh. Po takom case. Dakujem za rady.

andreatytler
2. máj 2021

@sslobodnamama777 A na sud by si to nemohla dat? Vravis ze je to uz premlcane? Po kolkych rokoch nastava to prmlcanie? Skus sa poradit s pravnikom?
Sice nemas o tom doklad ale mas spravy, kde sa k dlhu priznava... to by mal byt dostacujuci dokaz pre sud. A este k tomu ti uz urcitu ciastku vratil. To je dalsi dokaz toho ze sa k dlhu priznava. Lebo akoze na co by ti daval 2x 50 eur??? Len tak?

katwenka
2. máj 2021

@sslobodnamama777 také som aj ja raz mala, ale on je dospely, matka ani sestra s tým nič neurobí, ibaže by boli také dobré duše a vrátili to za neho.drzim palce.

3009
3. máj 2021

@sslobodnamama777 za chyby sa platí. Neviem ako môžeš byť tak naivná a myslieť si že ti ich vráti keď je to premlčané.

daisylucky
3. máj 2021

@sslobodnamama777 tak keď stále sľubuje, že vráti, nech Vám normálne na papier napíše uznanie dlhú a potom to vysudite.

luccija
3. máj 2021

@sslobodnamama777 je to ponaučenie pre teba.Este môžeš skúsiť, že mu povieš, že pošleš za nim nejakých svalnatých vymahacov, ak nezačne vraciat aspoň pomaly.oklamat, že sms mas...ak je hlúpy môže sa zľaknúť, ale asi vie, že mu nič nemozes...Za mamou a sestrou by som vôbec nesla a nerobila divadlo.Preco si to neudala do tých 5 r.?

luccija
3. máj 2021

@daisylucky tak to by bol hlupák, keď sám nema nie?

liljana
3. máj 2021

Zial, popalila si sa, uz s tym nic neurobis. Mozes ho iba pravidelne upominat. Takto vela penazi sa nepoziciava bez papiera/dokladu a casto ti je aj papier nanic. Poziciava sa iba vo vynimocnych pripadoch a iba overenemu okruhu znamym, o ktorych vies, ze su schopni tu sumu v pohode zarobit, vratit a iba tolko penazi, kolko si schopna ozeliet.
Alebo naozaj poslat za nim nejakeho chlapa, dvoch z rodiny, co mu dohovoria.

saja1
3. máj 2021

Mna napadli dve veci.
1. Premlcanie nastava, ak za tu dobu neurobis ziadne kroky aby si tie peniaze ziskala. Nemas nejakeho pravnika co by ti poradil, alebo tu na koniku je nejaka skupina. Ci je dlh naozaj premlcany? Tiez si pamatam, ze aj ustna dohoda je dohoda, takze ano, je to blbost ze si mu to dala bez papiera, ale on to priznava, takze stale by som nevzdavala riesenie sudnou cestou 😒
2. Zatial by som praveze voci nemu zaujala pozitivny postoj, takze jemne zatlacit ze potrebujes aapon po 50 eur splacat, milo pekne ho poprosit ze hladujete a chapes ze aj on to ma tazke ale ze by si sa chcela nejako dohodnut. Kedze podla toho co o nom pises, mam pocit ze ak "mu urobis hanbu" neda ti ani euro uz.
A do buducna uz budes vediet ze nepoziciavas, v tomto je to skusenost cenna 😀

petamich
3. máj 2021

@sslobodnamama777 mam takeho brata ako @qetka a uprimne ak by si sa mne ozvala kvoli dlhu mojho brata slusne by som ta poslala do kelu "je mi to luto ale toto si vyries s mojim bratom", ja s tym nemam nic spolocne - ja by som ani prstom nepohla, aby som ti to pomohla vyriesit, uz som tolko pruserov za brata od jeho puberty riesila, ze uz toho mam plne zuby a vlastne ma to uz ani nezaujima co robi, nerobi a komu dlzi a moja mama tak isto, roky bola v strese, lebo kadekto sa jej ozyval, preco by mala platit dlh za svojho syna, ked sama nema na rozdavanie, uzasne rady tu ludia davaju, vidno, ze to nikdy nezazili, mat takyto prolemovy typ v rodine

retatka
3. máj 2021

@sslobodnamama777 Skús napísať do skupiny Právne poradenstvo tu na MK,sú tam právnici ,isto ti poradia.

janetinka27
3. máj 2021

@sslobodnamama777 tak mu povedz, ze mu urobis taku reklamu, ze bude chodit po kanaloch

daisylucky
3. máj 2021

@luccija no tak, keď aj do smsky napíše, že dlhuje, nech ho skúsi ukecat nech to napíše na papier s tým, že vráti napr. do roka. Ale možno aj ta smskabysa dala využiť ako dôkaz, ale to sa treba poradiť s právnikom.

qetka
3. máj 2021

@petamich presne, my uz sme si tolko zazili, ze az. Ani by nas nenapadlo, nieco za neho nebodaj platit.Od toho, ze nemam ziadne rodinne sperky (lebo ich ten idiot dal do zalozne), cez predaj bytu (polka rodinu nam s mamou vycitala, ze nemoze byvat v nasom velkom byte, stale nam vyzvanali kadejake babky z providentu, policajti a jeho sprosti kumpani, tak sme ho radsej predali), cez dalsich milion veci, ktore kedy spravil a vsetko sme za neho hasili. Otec skolu, pracu, mama jeho poistky, dlhy na dopravnom podniku a tak dalej. Je to uz 15 rokov, co sme si povedali, ze staci. Tak ja s muzom makame cely zivot - studujeme, vzdelavame sa, pracujeme na seba a ja sa budem natahovat s nejakym somarom a s niekym, kto takemu blbovi este nieco pozicia. Ja by som mu nepozicala nic, odo mna moj brat neuvidi ani cent. Cize ak ma dotycneho sestra rozum, tak by k tomu mala pristupit podobne.

petamich
3. máj 2021

@qetka to zial nepochopi nikto, kym nezazije :( myslim ako to ma ta druha strana, ked je takyto typ v rodine

sslobodnamama777
autor
4. máj 2021

@qetka
@petamich ja jej len chcem napísať, poprosiť ju ze nech prepaci, ze ju zatazujem, ci by mmohla dohovorit bratovi, nech mi vrati dlzobu, ze viem, ze to je neprijemne, aj pre nu aj pre mna, ale som v takej situacii, ze neviem ako to s nim riesit, ze nic necakam, ze s nim pohne, lebo si myslim, ze aj ona vie aký je jej brat.
No kazdy sme iny a mame svoje problemy vztahy rodiny, ale toto je rodina, ktora vystupuje na urovni, on neni nejaky gauner, ani fetak, gambler, co ja mam tiez v rodine prizivnika, ale to je o inom zas, ja chapem, ze to je smutné, ze niekto sa tak chova a tak smutne zije, a je to nas blizky..teda bol...je to tazké. qetka teda to, ze ste az predali byvanie to je tiez tazké, zivot prinasa rozne tazkosti, ale aspon je dobre, ze ste si povedali ze stacilo a nebudete ho podporovat. Teda neviem ci aj Tvoji rodicia. Lebo vacsinou prave ti rodicia umoznuju toto chovanie detom, synom, ze za nich preberaju zodpovednosť. Keby to bol dajaky chudak, ze kriminalnik, zlodej, alebo sa aspon nestaval do role poctiveho cloveka, ale on vystupuje ako uplný vzor spravodlivosti a pravdy, teda uplne klame, vypisuje po facebooku politikom, ze ako treba zmenit spolocnost, ze ako kto klame z politikov ake to je hrozné ako sa kradne a chce lepsiu spolocnost, tak viac by som prijala, ze hej je to grazel, gambler, nevrati moja chyba, ale toto... aspon nech je ticho verejne. No jeho sestra za nim poslala svojho syna co je od neho o 20 rokov mladsi do tej prahy a synovec pracoval a tento bol nezamestanany na byte. Ja od nej iste nechcem peniaze.
A dakujem vam za rady vsetkym. Iste si neviem predstavit ist zobrat od jeho mamy 50 eur. Ona ho vychovala takto. Aj ona sa robi ako panička a pritom su to chudaci. Clovek je clovekom ked si stoji za slovom a nie ked kradne a klame a hra sa na dobreho cloveka, to je hnus. Jeho matka ho obranuje. Keby ja im dlzim 20 eur ci 50 tak by tu vyzvanali a neviem co robili. Dlh sa premlcuje po 5 rokoch. Takze uz na policii to nebudu riesit. A ze som to neriesila dovtedy, nepotrebovala som, bola som sama, davala som mu čas. Fakt je, ze zrejme som si oeniaze nevazila akoby som mala..akebo co. Majte sa pekne, dakujem za rady, ste zlaté vsetky.

klip0
4. máj 2021

Ked sa prezentuje ako super zodpovedny skvely muz, vsade by som zverejnila ako dlzi pebiaze matke s malym dietatom a odmieta ich vratit. Ako dokaz by som dala screen sprav kde si o tom pisete. Nech ma hanbu pred viac ľuďmi, nie len pred mamou

sslobodnamama777
autor
4. máj 2021

@saja1 ďakujem pekne, skúsim to s mojim znamym pravnikom prebrať, co povie pre zaujimavosť, ale co cítam, neda sa to riesit, bez zmluvy a on ked je mimo SR...no skúsim ako píšeš mu napísať a vysvetliť mu ako to mám teraz, je to asi najrozumnejšie čo môžem skúsiť. No naposledy čo mi napísal..asi to sem skopirujem, ked to najdem. Aj raz som pozicala ked som este nemala dieta jednej matke 100 eur a tiez teraz som jej pisala a ona, ze som jej ich dala. Ona vtedy mi pisala, ze nema ani na sampon pre dieťa a ja som robila v zahranici, kamarat moj jej odniesol. poznala som ju z kostola. Tak, ze co si ich pýtam, ked ona, ze to pochopila, ze som jej ih dala. Ja som jej napisala, ze ked bude mat, tak mi ich vrati. Aj to taka fiflena vymalovaná. :D Ja som jej povedala, ze preco by som jej dávala, ked ju poznam z kostola, ze sa zdravíme a ona mne napisala prvá a to chcela 3000 eur na kupelnu matke. No proste nemala som zavazky, ja v nemecku, tito to vyuzili a ja som sa dala.
@3009 veru taká som naivná, dufam, ze sa zmením.

sslobodnamama777
autor
4. máj 2021

@klip0 zablokoval si ma a myslím si, ze on aj ked povedal, ze sa hanbí, za to, ze mi dlhuje, sa vôbec nehanbí.
Dokonca je urazený a hnevá sa, ze si pýtam naspať peniaze, čo si požičal.

klip0
4. máj 2021

@sslobodnamama777 nevadi ze si ta zablokoval, ved do skupin kde je aj on aj jeho blízki mozes pridavat len tak. Aj na svoj profil atd. Ved niekto mu o tom povie neboj sa