Predaj - kúpa nehnuteľnosti

7. mar 2023

Ahojte, predavame RD /nejdem tu hladat noveho majitela/, inzerujeme si nehnutelnost sami a zaujala ma jedna vec. Ozyvaju sa mi realitky, ktore chcu nasu nehnutelnost inzerovat a hladat zaujemcu, ale provizia, ktoru si na to pridavaju mne pride uplne sialena. Vcera ma oslovila realitka s oznamenim, ze za predaj si beru 9000€, za co som im podakovala, ze toto je sialena suma a dakujem neprosim. Dnes ma oslovila ina, tak sa uz dopredu pytam, kolko si beru proviziu a pan mi napise, ze nie tak vela, ako ine realitky, len 3,5%, co je z 250 tisic 8750€. Tiez som mu podakovala, ze o jeho sluzby zaujem nemam. Chapem, chcu zarobit, ale v dnesnej dobe, ked ludia pomaly hypo ani nedostanu pytat taketo peniaze? Tak sa vas chcem zo zvedavosti spytat, hladate a realizujete si nove byvanie radsej s realitkou a priplatite si za to aj takuto cenu a mate istotu, ze vsetko ok vybavia alebo mate rovnaky pocit ako ja, ze je to sialena suma 🙄

tehulka2011
7. mar 2023

Plne s tebou suhlasim, vacsina ludi na sk ale povazuje realitku za nejaku zaruku a radi nehnutelnost preplatia 🤷‍♀️

wade
7. mar 2023

Ono do velkej miery zalezi, ako sa v predaji nehnutelnosti orientujes. Ja celkom ano, ale napriek tomu vyuzivam sluzby realitiek. Nechce sa mi riesit obhliadky, zmluvy, kataster, atd. . Ale jednoznacne vyjednavam a nejake % neakceptujem. Ak ide o dobru nehnutelnost a rozumne nastavenu cenu, ponuknem pausal - ak sa im nepaci, su ine realitky, ktore to akceptuju. 3,5 percenta mi pride prehnane. Ja si tieto sluzby cennim niekde na urovni 3000-4000 eur.

marsmykkok
7. mar 2023

Vždy idú percentá s ceny, nečakaj, že budeš mať vilu za 500 000 eur a provízia bude 2000 eur. Pri cene nehnuteľnosti mi príde odmena adekvátna. Niečo stojí inzercia, realiťák si tiež platí dane a odvody.
A dom je špecifická nehnuteľnosť, tam inzerát nepovie nič. Treba osobnú obhliadku. Napríklad u nás čo sa predával dom skoro rok tak sa tu točili záujemcovia aj traja-štyria týždenne. A ak bol každý záujemca tak hodinu za ten rok koľko času strávil realiťák, že niekomu prezentoval nehnuteľnosť?

kammik
7. mar 2023

keď predával dom jeden známy, tak realitka si k cene, za ktorý chcel byt predať prihodila samotnú províziu, takže za samotný byt dostal toľko, koľko chcel. si myslím, že toto bude dosť individuálne

autor
7. mar 2023

@wade 3000 - 4000€ by som chapala a brala, ze moze byt

autor
7. mar 2023

@marsmykkok Ja nespochybnujem to, ze chce realitak a aj samotna realitka zarobit, pozastavujem sa nad tou sumou. Pretoze, ak predavam dom za 250 000 /vymyslena cena/, tak je pre kupujuceho velky rozdiel, ci zaplati za dom 250 alebo 259.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
obonova7
7. mar 2023

My zo sestrou tiež predávame dom a ideme na to sami pretože realitky veľké provízie berú . Zmluvu a tieto veci poriešime u notára bez problémov .

autor
7. mar 2023

@obonova7 Tiez si myslim, ze sa to zvladnut a my chceme dom predat cim skor, ale nie tak, ze budeme kupujuceho zdierat o takuto sumu, ked tie peniaze moze vyuzit nejak lepsie

emma_932
7. mar 2023

9000? od nas si pytali 20tis...

autor
7. mar 2023

@emma_932 Co ste predavali 😨

emma_932
7. mar 2023

a samozrejme exkluzivna zmluva... a dama reci, ze keby sme potom chceli kupovat, nech sa im ozvem, lebo mna posle majitel do prdele ale cez realitku bude chciet predat 😀 kks to bola ina krava

emma_932
7. mar 2023

dom pri BA

autor
7. mar 2023

@emma_932 Do exkluzivnej zmluvy sa ma snazil dotlacit ten, co chcel 9000€

akiana
7. mar 2023

Ceny su vsade okolo 3,5%, aj v zahranici. S tym kupujucim to ale chapes zle - ten zaplati rovnaku sumu s realitkou aj bez, iba vy s realitkou dostanete z predaja domu o tych 9000€ menej. Tie si zoberie realitka.

emma_932
7. mar 2023

ano, je to pre nich istota. ale 20 tis je uz cez ciaru, a este k tomu tie sproste reci. inac dalsie ponuky sme mali 10 az 15 tis, tusim jedna spominala okolo 5000 proviziu. my mame teraz stopnuty predaj /okrem bazaru tu na MK a FB/, rozbehnem to zase na jar, a rozhodne bez realitky. drzim vam /aj sebe/ palce, nech predame rychlo a za dobru cenu. a podla moznosti bez realitky.

emma_932
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
7. mar 2023

@emma_932 Drzim vam palce 🙂

autor
7. mar 2023

@akiana Jasne, takze som vlastne padnuta na hlavu, ze predam o 9000 € menej 😀
A porovnavat Slovensko so zahranicim, tak to nejdem ani komentovat radsej...

matago
7. mar 2023

My teraz predávame nehnuteľnosť, komerčnú, vystriedalo sa niekoľko realitiek, ale ten prístup je diametrálne odlišný. A provízia všade rovnaká, 3-3.5%. Táto posledná čo sme sa s nimi dohodli, je ale iný level. Keď prišli pozrieť nehnuteľnosť, strávili tu 6 hodín, 240 fotiek a celú dvojpodlažnu budovu skenovali, aby spravili virtuálnu 3D prehliadku, + samozrejme dron. Určite niekoľko hodín za PC, kým to spracovali. A províziu si pridali k našej cene. Na rozdiel od ich predchodcov, ktorí prišli za 20 minút spravili pár fotiek s mobilom, s tým, že viac sa neoplatí. A provízia rovnako 3.5%. Keď sme prenajímali byť, po hodine som to zbabelo vzdala, lebo ľudia nečítajú podmienky, idú si svoje, pri predstave , že mám s nimi absolvovať obhliadky ma obmývali. Za tých 200€ pre realiťaka mi to stálo.

akiana
7. mar 2023

No logika je taka, ze v podstate platis realitke za sluzbu, ktoru pre teba vykona, v tom by mala byt zahrnuta inzercia (ktora ma vysoky dosah) a asistencia maklera pri zaujemcoch. Uloha maklera je, presvedcit zaujemcu, ze nehnutelnost chce a musi kupit, idealne za ponukanu sumu, alebo s minimalnou zlavou. Samozrejme mate moznost nehnutelnost predavat bez maklera, ak sa vam provizia zda prilis vysoka, ak mate dostatok vaznych zaujemcov. Najprv by som to skusila urcite bez, a realitku oslovit az v pripade, ze by sa vam dom nedarilo predat za podmienok, ake si predstavujete.

autor
7. mar 2023

@akiana Uznavam, toto moze byt pravda, ze realitka ma vyssi dosah a aj uz svoju klientelu a tym sa sanca na predaj zvysuje

h2
7. mar 2023

To je divný postup. Ja som zažila také, že realitka sa opýtala, či môže ponúkať našu nehnuteľnosť, ale svoju províziu si pridali k našej požadovanej sume. S tým som nikdy problém nemala, veď prečo aj, keď budú takí šikovní, že predajú za viac, aby som aj ja dostala, koľko chcem, aj oni svoju províziu, tak prečo nie?

vlado818
7. mar 2023

Inzerat na nehnutelnostiach.sk stoji mesacne 12€.
Zmluvu vam urobi kazdy notar/pravnik moze aj vklad podat elektronicky. Dufam ze teraz sa to pekne preriedi.
A ostanu take ako ste pisali - scan domu, dron proste sluzby hodne 3% zo sumy.

akiana
7. mar 2023

@h2 Da sa aj tak, ale ked ti realitka ponuka % z predajnej sumy, co je vas pripad, dom sa stale preda dajme tomu za 250K, iba ty z predaja dostanes 241K, a realitka 9K. Ono je to vzdy bud %, alebo navysenie sumy. Ale to navysenie sumy moze mat negativny dopad na dopyt. Kupujucemu je jedno, ako si sumu rozdelite, kupujuci chce co najnizsiu sumu.

goodidea
7. mar 2023

9000 eur je šialená suma...ja som kupoval pozemok mimo realitky, zmluvu som si stiahol z netu a dal skontrolovať právnikovi, kataster jednoducha vec ..skrátka v dnešnej dobe keď sa dá všetko pozrieť na googli že čo a ako...9000 eur pane bože veď za to pôjdem na mesiac do thajska a ešte si tam budem žiť ako malý budha

autor
7. mar 2023

@goodidea Presne takto isto uvazujem aj ja a plus naozaj nemam ani najmensiu chut zdierat kupujuceho. Neviem, mozno by mi to mohlo a malo byt fuk, ale nie je, pride mi to chore v tychto tazkych casoch

bmolko
7. mar 2023

@matago a vies dat nazove tej realitky, budem tiez do roka predavat...dakujem

matago
7. mar 2023

@bmolko promreal

goodidea
7. mar 2023

Takto..ja som tiež predával byt provízia bola myslím 3000 eur vtedy a som si povedal ok ešte sa to dá no už to bolo veľa...9000 je strašne moc! Potom som kupoval pozemok tiež som sa toho bal.lebo človek nemá skusenosti alebo potom som videl že to sú úplne jednoduché veci..až trápne ľahko zarobené peniaze pre realitku...