Prenájom bytu a výdavky do daňového priznania

3. dec 2022

Ahojte, ideme prenajímať byť a budeme robiť na to daňové priznanie. Aké výdavky si mozem dat do nákladov keď prenajímam ako súkromná osoba, nie podnikateľ? Na nete je ze len klasické energie a nájom a niekde som nasla aj hnuteľný majetok tj. napr. nákup chladničky. Rozne zdroje, rozne nazory. Ake mate skusenosti? Ďakujem za rady.

michal711
3. dec 2022

Googli poriadne

autor
3. dec 2022

@michal711 no už som dosť času tomu dala aj na daňovom som bola ešte ani tam nevedeli

mima999
3. dec 2022

Zdravím, mrknite na toto, mozno pomoze 🙂 : https://www.money.sk/dane-a-uctovnictvo/kolko-z...

patka06
3. dec 2022

Tu je presne všetko, oficiálne a aktuálne informácie
https://podpora.financnasprava.sk/639339-Výdavk...

bibiqa
3. dec 2022

Ak dobre viem len energie vodu odpad kanalizácia internet tv a nič iné žiadne opravy nákupy nábytok

autor
3. dec 2022

@patka06 a presne na tej stránke som nasla že môže byť napr. Chladnička ak je v zmluve a nie je vstavaná

kristiii
4. dec 2022

Tiež to budem riešiť, lebo sa mi marilo, že na stránke finančnej správy som niečo také čítala a tento rok som kupovala skriňu (nie vstavanú) a ak je to možné, dala by som ju rada do nákladov, len neviem presne ako ju zahrnúť do tej zmluvy, či stačí napísať nejaký dodatok k protokolu o prevzatí bytu do užívania alebo ako. Asi im napíšem dotaz na stránku (ja ich otravujem každý rok s niečím 😅) a keď mi odpisu, dám ti vedieť
@michal711 toto bol naco koment? Nechápem, načo si dá niekto námahu komentovať takouto blbostou. Ak vieš, tak prečo proste neporadíš, ale robíš sa dôležitý ..

zabinkalenka
4. dec 2022

Da sa aj nabytok, pokial je uvedeny v najomnej zmluve (postel, gauc, skrine, komody, vesiakova zostava v predsieni, chladnicka, pracka a pod.).

michal711
4. dec 2022

@kristiii aj ty to robíš námahu aby si okomentovala mňa

kristiii
4. dec 2022

Autorke: inak pozerám na stránke a niečo sa muselo meniť v zákone, lebo doteraz sa nedali uplatniť ani náklady na fond opráv, teraz píšu, že áno

autor
4. dec 2022

@kristiii zajtra keď stihnem zavolám na tu ich linku a zistím

falin
4. dec 2022

Aj keď si súkromná osoba, môžeš si byt zahrnúť do obchodného majetku, odpisovať ho a tieto odpisy môžeš dat do daňových výdavkov, taktiez úroky z hypotéky, fond oprav.
Nevýhoda je iba v jednom. Pri predaji bytu ktorý je v obchodnom majetku, sa platí daň z predaja. Až 5 rokov po vyradení z obchodného majetku, sa táto daň neplatí.

qetka
4. dec 2022

@kristiii podla mna sa to nezmenilo, stale si poplatky do fondu oprav nemozes dat do nakladov. Kde si to nasla?

patka06
4. dec 2022

@qetka finančná správa, link som dala vyššie

patka06
4. dec 2022

Autorka: áno, aj zakúpené zariadenie môže do výdavkov
https://podpora.financnasprava.sk/185490-Uplatň...

qetka
4. dec 2022

@patka06 hm, tak super. O rok idem zase prenajimat, to sa celkom bude hodit 🙂
Len clovek aby si to tam overoval, ci to nebude zase inac 🤣

kristiii
5. dec 2022

@qetka tiez som zostala prekvapená, lebo minulý rok to myslím ešte nešlo. Fakt to treba každý rok sledovať.

qetka
5. dec 2022

@kristiii mne to pride, ze trochu na financnej sprave porozmyslali a povedali, ze asi by to teda do nakladov mohlo ist 🤣

kristiii
5. dec 2022

@qetka a možno ich s tým každý rok otravovalo veľa ľudí, tak to tam radšej dali 😆

katkaseiner
6. dec 2022

V prvom rade predtým ako začneš prenajímať tak si vybav DIČ. Máš na to len pár dní od začiatku prenájmu, inak dostaneš pokutu (to bol náš prípad, v čase kovidu a zákazu vychádzania sme sa oneskorili s mužom a obaja sme pokutu dostali - nemá zmysel sa odvolávať, aj tak ju človek nakoniec musí zaplatiť)

basska_b
6. dec 2022

@katkaseiner Nie par dni, ale ak sa prenajme od prveho dna mesiaca, tak 2 mesiace su na to

katkaseiner
6. dec 2022

@basska_b no pekne, tak aspon toto poriesili, lebo to je chujovina prveho stupna... normalne som dokazovala ze bol zakaz vychadzania a aj tak mi to neuznali. Keby som nechcela DIC vobec, tak si ho proste neurobim, meskala som 23 dni

misulienka1990
11. dec 2022

@patka06 mne by to spravilo dosť keďže ten FOaU mám vyšší ako ten Prevádzkový fond(teplo, voda, kúrenie) plus ešte si uplatnujem danový bonus v DP za zaplatené úroky...zaplatím pár desiatok eur

patka06
11. dec 2022

@katkaseiner pravidlá registrácie boli rovnaké aj pred covidom ... nie je tam žiadna zmena
Riešila som v roku 2020

kristiii
11. dec 2022

@misulienka1990 len bacha na ten fond opráv..aj my ho máme vysoký, ale veľkú časť z neho tvorí úver na zateplenie a pod. a myslím, že táto časť do nákladov ísť nesmie (nie som si istá, idem overovať)

autor
11. dec 2022

@misulienka1990 co je DP? Mate ten byt v registrovaný na firmu že úroky si dávate do výdavkov?

katkaseiner
12. dec 2022

@patka06 len vieš, nám jedno povedala pracovníčka daňového úradu a potom bum pokuta...