Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prenesenie hypotéky z nehnuteľnosti na nehnuteľnosť

bubik_ke
1. mar 2015

Ahojte, chcela by som sa opýtať za známu. Kúpila 3izb. byt. Je tomu cca pol roka. Nakoľko sa narušili vzťahy či už rodinné ako aj s priateľom, chcela by tento byt predať, s tým že kúpi 1,5izb. nakoľko rátala s tým, že ho budú zvládať spolu finančne. Momentálne ho zvláda aj sama ale je pre ňu veľký. Proste to uzavrime, že chce 1,5izb. a hotovo ☹ Hypotéku by si preniesla na ten menší byt? Alebo ako sa to rieši? Píšem ako to má približné cifry aby sme sa pochopili. 3izb. hypo 70000€ a 1,5izb. by stál cca 45000€ Ako sa to rieši? Ten 1,5izb. má k dispozícii stále, keď že je to jej mami, čiže hľadať byt nebude na kúpu pre seba ale bude hľadať iba kupcu na svoj 3izb. Ten 3izb. byt je jediný vlastník ona, a ťarcha je len banka lebo brala sama hypo na seba. Viete nejaký približný postup? Ďakujeme. 🙂

duun
1. mar 2015

Toto je si myslim v prvom rade otazka na banku, odkial ma hypoteku. Tam by jej mali poradit, ci by bola ochotna banka akceptovat inu zaruku - byt a pripadne znizenie istiny. Tu ti/jej asi malokto kvalifikovane poradi a keby aj, nakoniec aj tak rozhodne banka, kde ma hypo.

Riesenim by bolo aj zobrat uver na tej 1,5 byt (dat ho ako zaruku) a vyplatit hypo predcasne - ale tam treba zvazit, ci a co sa oplati.

draik
1. mar 2015

Hypo zrejme nepreklopí, lebo 1,5i byt má omnoho menšiu hodnotu a nestačil by ako záloh na zostatok vysokej hypotéky.

saurian
1. mar 2015

@bubik_ke nie je problem preklopit hypo na inu nehnutelnost, avsak ta nehnutelnost musi mat minimalne hodnotu uveru, za sucasnych podmienok na hypo trhu dokonca by mala byt vyska uveru 70-90% nehnutelnosti, teda ju zrejme na ten mensi byt nepreklopi (zalezi od zostatku hypo uveru).
potom moze predat byt na ktorom je zatazena hypoteka, ak s tym bude kupca suhlasit, ale musia byt postavene zmluvy o predaji tak, ze najprv bude z kupnej ceny uspokojena banka - teda uhradena hypoteka a zvysok moze pouzit. pozor vsak, ked brala hypo tak podpisovala v obchodnych podmienkach, ze ak bude s nehnutelnostou nieco robit, tak potrebuje pisomny suhlas banky.

alusiatko
1. mar 2015

Hy po nepreklopi,lebo 1,5 izbovy nema taku hodnotu ako ten 3i.Riesenim by bolo tak ako to pise @duun,My sme kupu vacsieho bytu riesilli prekladom zalozneho prava s 2+kk na 3i,ale vravim nikdy viac 😠 😠 😠

silvinuska
1. mar 2015

Dobra otazka 🙂 a to sa neda tak, ze priklad: 70000e preda 3izb. z toho kupci by poukazali 25000 banke a tych 45000 by dotycnej preniesli hypo? Ci to sa takto neda? 😀

aduuus
2. mar 2015

Ahojte, ak potrebujete vybaviť úver, hypotéku, poistku, stavebko, sporenie...čokoľvek, poprípade už niečo z toho máte a bodlo by Vám ušetriť na mesačných splátkach, ozvite sa KOŠICE a OKOLIE, nakoľko sídlime v Košiciach. Vieme vybaviť pre klientov výhodnejšie ponuky, ako keď si idete za okienko vybavovať samy, nakoľko my spolupracujeme priamo s riaditeľmi inštitúcií.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli