Refinancovanie hypotéky

alzbetka239
4. jan 2024

Vo februari nam konci fix....uz v auguste sme boli v inej banke kde nam ponukli urok este pod 4%...museli sme dat urobit novy posudok, lebo predtym sme mali len na rozostavanu stavbu...v terajsej banke sme si uz dali vycislit zostatok, urobili vinkulaciu poistenia na novu banku aj vklad do katastra na novu banku, no do novej banky sme to zatial nezaniesli....teraz spekulujeme, ci refinancovanie nezrusit a nezostat v starej banke a cerpat pomoc od statu....da sa este vobec cuvnut od refinancovania?

valer88
4. jan 2024

V prvom rade je dôležité zistiť či mate nárok na pomoc od štátu, nárok na ňu majú tí čo zarábajú do 2080 e v hrubom na jedného živiteľa rodiny, v prípade že ste dvaja príjem musí byť do 4160 e a musíte v tej nehnuteľnosti bývať a hypotéka nemohla byt nikdy zrefinancovaná, to znamená že musíte byt stále v tej istej banke, v ktorej od začiatku čerpáte úver.

alzbetka239
autor
4. jan 2024

@valer88 to vsetko splname

valer88
4. jan 2024

@alzbetka239 ok, tak v tom prípade to záleží aký máte úrok v aktuálnej banke a koľko by bola potom štátna pomoc vo vašom prípade vs. aký budete mat úrok v novej banke. Napíšte prosím zostatok hypotéky, nový úrok a splátku, starý úrok a splátku a prepočítam vám to.

alzbetka239
autor
4. jan 2024

@valer88 super.. napisem ked pridem domov

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreagartnerova
4. jan 2024

Ja som to pochopila, že tí čo refinancovali ako my s mužom lebo nám v pôvodnej banke ponúkli väčšie úrok a prešli sme inam máme smolu.

valer88
4. jan 2024

@stastnamanzelka áno, presne tak, nedá sa to. Tá štátna pomoc sa vybavuje tak že prídete na úrad prace, sociálnych vecí a rodiny s úverovou zmluvou a požiadaš ako keby o preplatenie a tam sa pozrú či ide o refinančnú zmluvu alebo nie. A ak je to refinančná tak vám to nezoberú. Jediná možnosť vo vašom prípade je porovnať si všetky možnosti, ktoré sú aktuálne a pred koncom fixácie po riešiť si prípadný prestup do inej banky, ak sú niekde inde výhodnejšie podmienky.

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lienka.7
4. jan 2024

@stastnamanzelka nedá. Musíte byť od začiatku iba v 1 banke. A ano, vela ľudí to nevie. Myslia si, že keď to bolo co ja viem 5 rokov dozadu, tak je to ok. Budu prekvapení, keď im dôjde zvedavé stanovisko.

valer88
4. jan 2024

@andreagartnerova áno presne ako píšete. Na tých čo zrefinancovali sa táto štátna pomoc nevzťahuje. Bohužiaľ.

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikuska83_
4. jan 2024

@valer88 my sme tiež taký prípad, že spĺňame nárok na hypotekárnu pomoc. Dnes sme boli akurát v slsp banke, ktorá má momentálne najvyšší úrok, ponúkli nám 5,19% na 5 rokov fix. Keď som sa spýtala pracovníčky, že či majú nejaké info k novému zákonu o hypotekárnej pomoci, že by sme u nich zostali, povedala mi len toľko, že to ešte nie je schválené/podpísané prezidentkou, a že kludne môžme prejsť do inej banky, kde nám samozrejme dajú úrok nižší..

amonet
4. jan 2024

@alzbetka239 bacha, niektore banky maju poplatok za necerpanie

valer88
4. jan 2024

@stastnamanzelka tak to áno, keďže všetci ktorí majú v súčasnej úverovej zmluve účel úveru refinancovanie alebo vyplatenie skôr poskytnutého úveru, čo je mimochodom viac ako 50% portfólia hypoték, tak všetci ti sú vylúčení z pomoci. Aj samotne banky už avizovali, že keď si robili prieskum koľko z ich portfólia spadá do tejto kategórie plus spĺňajú podmienky príjmov tak sa radovo hýbeme v par desiatkach percent.
A tak to by asi bolo veľmi zvláštne, ak by štát mal na každého občana jeden meter a pomáhal každému bez rozdielov.

lienka.7
4. jan 2024

@amonet tiež ma to napadlo....
@alzbetka239 keď ste to už dali aj na kataster, tak sa tam už koná, nie? Neviem, či vy to len tak môžete teraz odvolať...

valer88
4. jan 2024

@amonet máte pravdu, niektoré banky áno, samozrejme všetko treba zobrať do úvahy.

lienka.7
4. jan 2024

@valer88 vždy tu bude určitá skupina, ktorá z okruhu pomoci vypadne.
Nebudeme si tu zase klamat, ze sa nedá proste pomáhať všetkým.

jaroslav81
4. jan 2024

Táto pomoc je určená hlavne pre ľudí, ktorí kupovali nehnuteľnosť pár rokov dozadu za prestrelené ceny a nízky úrok a teraz im končí prvý fix. Samozrejme, že nebudú pomáhať ľuďom, ktorý kupovali nehnuteľnosť 10 rokov dozadu za polovičné ceny, 3x ho už refinancovali na smiešny úrok a teraz ešte budú chcieť pomoc štátu.

valer88
4. jan 2024

@kikuska83_ a áno je to už od 2.1.24 oficiálne schválene. Takže najskôr mala pani v banke staré informácie.

kikuska83_
4. jan 2024

@valer88 ok ďakujem, tiez sa mi to nezdalo, tak asi to nemala pracovníčka naštudované.. žiadosť na dotáciu som si už stiahla na stránke upsvar, my sme v tej istej banke od začiatku čerpania úveru, teda 10 rokov a nikdy sme nerefinancovali, podmienky príjmu tiež spĺňame, keďze ja som momentálne na rodičovskej dovolenke..

alzbetka239
autor
4. jan 2024

@amonet novu sme riesili prima banku a ona ten poplatok nema

sasa1310
4. jan 2024

@kikuska83_ pani v banke nech si naštuduje zákony. To ako tam môže robiť ohľadne hypoték, keď toto nevie? Zákon už je týždeň podpísaný
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

kacena2022
4. jan 2024

Ahojte,chcem sa spýtať aké sú podmienky na tú hypotekarnu pomoc,hlavne či je tam strop do akého veku sa to poskytuje?

valer88
4. jan 2024

@kacena2022 nie konkrétne strop na vek tam nieje. Podmienky sú ako som už písala aby úver nebol zrefinancovany, hypoteka v pôvodnej banke, strop na prijem žiadateľov a aj strop na preplatenie a to je max 75% z rozdielu navýšenia ale max 150€ mesačne. Možno si to mýlite s inou štátnou pomocou a to hypotékou pre mladých, tam je vekový strop.

kacena2022
4. jan 2024

@lienka.7 Ďakujem prečítala som.Pise sa tam že nárok je ak mesačná splátka úveru sa zvýšila z dôvodu zvýšenie urokovej sadzby.Tak tým pádom nemáme nárok.Nam sa úrok nezvýšil.
@valer88 Ďakujem za vysvetlenie,no nemáme naň nárok.

alzbetka239
autor
5. jan 2024

@valer88 nepisala som lebo hoci pri refinancovani sme mali schvaleny urok 3,9 splatka vysla 215+poistenie 23 a v povodnej banke urok 4,39 ale splatka 213 bez poistenia....cize ostavame v povodnej banke

valer88
5. jan 2024

@alzbetka239 dobre, v poriadku. 🙂