S priateľom máme rozdelené financie

7. aug 2020

Ahojte žienky, zaujimalo by ma, ako je to u vás, pripadne ako by ste riešili moju situáciu.
S priateľom sme spolu 2,5 roka, čakáme babatko, svadba bude budúci rok. Ide o to, že finančne sme na tom dosť rozdielne. Keď sme sa spoznali, už mal kúpený dom so záhradou (na hypo), auto, atd. Ja som bola ešte študentka na VŠ, nejaký čas som u neho v podstate bývala zadarmo. Odkedy som nastúpila do prace, prispievam cca 200 eur na “bývanie”. V úvodzovkách preto, lebo to nie je ani štvrtina toho, čo ho hypotéka + energie stoja. Nechcel aby som prispievala viac. Keby si chcem najst garzonku alebo jednoizbák, vyjde ma raz toľko.
Čo sa týka nákupov potravín, väčšinou platíme striedavo. Ostatné výdavky spojené s domácnostou platí on, ja zas veci pre zvieratká (mame psa a mačku). Samozrejme každý si za seba platíme svoje hobby, ja si rada kupujem aj nejaké oblečenie - v práci musím vyzerať reprezentatívne a nemôžem nosiť to iste každý týždeň (on síce tiež, sle nové oblečenie kupuje max raz za rok 😅 - to sú chlapi).
Ide o to, že počas korony mi znížili plat a finančne mi to už tak dobre nevychádza, neviem si z výplaty nič odložiť. Ja teda nemám nič vo vlastníctve (napr. dom, auto) a ani si neviem predstaviť, že by som si nejakú takú väčšiu vec mohla kúpiť, a už vôbec nie keď čakáme babatko. Navzájom vieme kto koľko zarába a už len z toho princípu že zarába viac a nikdy vyslovene nechcel aby som niečo platila, mi je blbe rozprávať sa o spoločnom účte, teda lepšie povedane navrhnúť aby sme ho mali. Samozrejme aj ja chcem mat “vlastne” financie aby som si mohla niekedy kúpiť napr kozmetiku oblečenie, darček / alebo aspoň nejakú maličkosť pre potešenie pre partnera. Ďalej si naprikald neviem predstaviť, že by mal kupovať všetky veci pre babatko on. A vlastne nás “živiť”... viem že v mnohých rodinách to asi tak funguje ale ja by som si rada zachovala aspoň trochu pocitu sebestačnosti... ako sa to dá keď sme sa vlastne ocitli na úplne inej finančnej pozícii?

puklica13
9. aug 2020

@majkeel mna by zaujimalo aky matros beries ked si tak lahko primyslas veci..kto tu hovori o ziveni cely zivot? Kto tu hovori o podradnej praci?? Leda tak ty.. ja tu hovorim o normalmnom vztahu kde sa ti dvaja staraju o aeba navzajom a tahaju tu spolocnu karicku bez nadradenosti a povysovania..ty tu rozpracas o niecom, co si realne nezazil ale presne vies ako to funguje...

maminuska
9. aug 2020

@majkeel no ja som neštudovala na to VS a nezískavala licencie a nerobila štátne skúšky na to aby som robila na stavbe pomocného robotníka alebo niekde za pásom monotónnu prácu . Mňa to stálo kopec peňazí a aj času a hodiny štúdia. Takže nie nemám pocit viny že nechcem robiť tieto manuálne ťažké práce. SAP poznám dobre a, bohužiaľ sa s ním stretávam vo väčších spoločnostiach , hlavne stavebných a ja radšej iné nadnárodné programy.
Nikto tu nehovorí živ ma celý život ale živ ma pokiaľ sú deti malinké , treba sa im venovať. Ak by mne muž povedal že po pôrode nastúpiš do práce ešte s vložkou medzi nohami a placentou v ruke , tak radšej to semeno v striekačke. Mnoho žien v zahraničí rieši umelé oplodnenie a myslím že to príde aj k nám , skutočne načo si vešať na krk chlapa keď to ide aj bez neho ? Aký on je prínos do domácnosti ženy ak nie finančný, ak je žena doma a stará sa o dieťa ?

ivana.natasha
9. aug 2020

@majkeel prosím ťa, nezakladaj si rodinu, urob to pre nás chudery, čo si myslia, že je normálne, že sa s láskou staráme o svoje deti(áno, aj 3 roky) a že ich neodložíme do jasiel, len aby muž nemusel náhodou do rodinného rozpočtu prispieť ani o cent viac ako jeho žena. Myslím si, že investovať peniaze do svojej rodiny-detí je tá najlepšia investícia. Nie všetko je o peniazoch, kto dá viac, kto dá menej, treba si vážiť aj prácu, ktorú pre svoju rodinu-manžela a deti robí matka-manželka, keď teda, podľa vlastných slov, nedegraduješ žiadnu prácu. Je to práca: opatrovateľky, učiteľky, vychovávateľky, kuchárky, upratovačky, ošetrovateľky, a ešte asi 100 iných na plný úväzok 24/7 a niektoré do konca života.

bluka2
9. aug 2020

@maminuska áno a aj k nám to už došlo 😉

majkeel
9. aug 2020

Dvaja vo vztahu su partneri. Ak by sa malo pozerat iba na to, kto je a kolko uzitocny a keby bol muz vhodny iba na peniaze, to iste moze povedat on zene po 40tke. Zlato, uz mas po menopauze, bol si dobra na sex a deti, teraz si uz neuzitocna, mozes sa zbalit a ist prec.
@ivana.natasha Prepac, tie "uzitocne" rady si nechaj radsej pre seba, mozno sa ti raz zidu lepsie ako mne. Ja som rodinu mal, aj mam, len som vzdy, resp. aspon sa snazim byt (obcas to nevyjde) s normalnou schopnou babou.

majusska202
9. aug 2020

Ahoj my sme s mužom manželia 3 roky a mame dve deti. Keď sme sa spoznali mal postavy dom tiwz5na hypo, auto a tiež všetko naňho. Ja som tiež chodila na výšku bývalá som v byte v ba začal tam bývať so mnou ale ja som nechcela aby mi prispieval na nájom. Bývali sme v BA ale sme to stredného Slovenska on tam robil. Potom sme sa zobrali deti atď. Ú nás je to tak ze všetky výdavky hypo plyn elektrika poistka atď platí on. Strava na polovicu. Co sa týka deti oblečenie takže 98% kupujem ja. Bolo by mi blbé aby ešte kupoval aj to. Naš príjem je asi taky on 800 e ja rodiča 400. (stačí nám to ušetríme z toho ešte aj, teda muž z vyplatí) ja z rodicaku moc nie, a to ma dosť štve nikdy som nebola náučná keď sa nedajbože stane, že rodičak miniem pýtať peniaze. Do spoločného účtu moc nechcem ísť lebo vieš ako keď si budem chcieť niečo kúpiť vždy sa budem pýtať a bude mi to blbé. Zároveň mi je blbe že všetky výdavky ma domácnosť ma on, ale netuším ako to riešiť. Ja som počas školy robila takže som mala peniaze výbavu pre deti som v podstate nakúpila len ja. Nevadilo mi to.

maminuska
9. aug 2020

@bluka2 neviem či na Slovensku , ale v CZ som zachytila že na internete bol normálne aj inzerát kde muž ponúkal svoje semeno na predaj , bol to nejaký chemik a bol s ním aj rozhovor , pričom jeho tvár bol zakrytá . Ponúkal ho samozrejme hlavne solventným ženám , ktoré mali svoju prácu svoj život , dobré zázemie a o nejakého chlapa v domácnosti záujem nemali , považovali ho za starosť navyše. Ja osobne som radšej za prirodzenú cestu s dobrým výberom partnera. Ale nečudujem sa že mnohé ženy volia takúto cestu .

puklica13
9. aug 2020

No nic..kde nic nie je ani smrt neberie ..hovorila moja mila babka😁😁😁

puklica13
9. aug 2020

@maminuska ze chemik..si pobavila🤣🤣

maminuska
9. aug 2020

@majkeel ako žena po 40 tke ti môžem povedať že také ženy o chumajov záujem už nemajú a ani netúžia, mnohé z nich s nimi zdieľať svoju domácnosť , mnohé sa práve v tomto veku rozvádzajú a posielajú neschopných chlapov do prdele a vidina že by s nim mali stráviť zvyšok života ich desí . Rozvody žien po 40 tke práve naopak stúpaju ale zo strany žien .

maminuska
9. aug 2020

@puklica13 tak bol to veľmi vzdelaný človek .

ivana.natasha
9. aug 2020

@majkeel normálna schopná baba by o teba ani bicykel neoprela, keď máš takéto názory. Tak ako tu svoje žvásty produkuješ ty, skrytý za anonymom, môžem vyjadriť názor aj ja.

majkeel
9. aug 2020

@ivana.natasha Potom sa mozem vyjadrit aj ja. Ked mi niekto uplne cudzi clovek zacne rozpravat, co mam robit a co nie, tak mu mozem max. povedat, ze ma moze akurat boz... tam, kde mi konci chrbat. Tak co keby sme skludnili hormon. ;)

bluka2
9. aug 2020

@maminuska dá sa objednať zo zahraničia, doručia aj na SVK alebo prípadne ísť do toho zahraničia, možností je dosť. Prípadne áno, potom su aj "dobrovoľníci".
Jasné, to je normálna 1. voľba, ale tak asi nie všetkým sa ujde... A potom zrazu sa schyľuje v 40 tie, ci každá má iný pomyselný deadline, ak si želá deti

maminuska
9. aug 2020

@bluka2 to neviem , toto som nikdy nezisťovala, chvalabohu nepotrebovala som ale skutočne chápem tie ženy čo volia takúto cestu . Nie vždy sa dobrý chlap ujde a zas zahrabať sa s nejakým egocetrickým chudákom , ktorého jediným cieľom je aby nedal do rodiny o cent viac ako jeho partnerka nie je pre nich . Ak by som nemala partnera a deti asi by som to riešila asi tiež tak .

ivana.natasha
9. aug 2020

@majkeel ja mam hormóny v úplnom poriadku a nechodím si svoje sebavedomie zvyšovať na fóra primárne určené pre mužov, a netvárim sa, že som najsvetovejšia,najmúdrejšia a hlavne nemusím dokazovať, že mám názor na všetko a všetkých tým, že sa zapojím do každej debaty.

majkeel
9. aug 2020

@ivana.natasha vyborne, tak sa nezapajaj.

ivana.natasha
9. aug 2020

@majkeel už si ma dosť pobavil tvojimi komentármi, hneď sa mi bude lepšie spať, ako sa to vraví? Múdrejší ustúpi?

maminuska
9. aug 2020

Jednoducho žena po 40 tke má iné myslenie ako žena po 30 tke ktorá ešte chce deti a dúfa že ten jej muž sa nejako zmení , ale milé dámy muži sa nemenia . Žena po 40 si ešte chce užiť kvalitný sex , ktorý práve u muža po 40+ začína často haprovať , chce žiť , chce chodiť niekam a doma má jedného mlčanlivého truľa , ktorý má možno svoje záujmy , na ženu kašle , peniaze vydeľuje , deti odrastajú , no načo mať takéhoto chumaja na krku ak som materskú prežila s ním s odretými ušami , behala zo škôlky do školy lebo ten môj práve niečo mal , rozvážala deti po krúžkoch , varila teplú večeru, podieľala som sa pol na pol na výdavkoch a za to všetko som mala .. nič. Ak som raz urobila chybu pri výbere na začiatku , po 40+ ju netreba opakovať a ak je to čo len trocha možné , poslať ho do prdele. To mnoho žien aj teraz začalo robiť , deti odrastú a oni sa rozvádzajú .

bluka2
9. aug 2020

@maminuska presne, s egocentrickym vydelovacom je žena v konečnom dôsledku viac v mínuse než sama

michkat
19. aug 2021

@majkeel presne tak, videla som to u kamosky vo FR, bola o par mesiacov dlhsie doma ako zvyknu, ale potom isla robit... A ako to clovek sleduje, ak by som mala dieta a bude v poriadku, ze mi to situacia bude dovolovat, radsej by som sa vratila do prace skor, nie je to lahke, ale zvladla to a dietatu nic nie je, je velmi sikovna, vlastne sikovnejsia ako mnohe deti, ale to je uz o inom... Skratka, suhlasim uplne... Ked bolo treba, sla aj moja mama skor do prace, ale dnes fakt sa zeny zubami nechtami drzia doma, ale pritom cakaju na prispevok kazdy mesiac lebo nie je z coho nakupit...