Skromné Vianoce

emma2310
13. nov 2013

Vianoce maju byt take ze stedry stol a plno darcekov pod stromcekom. Ako som tak pocitala nas rozpocet tak tento rok budu dost skromne ☹

lulistek
13. nov 2013

@emma2310 netrap sa, o tom nie su Vianoce, hlavne ze budete vsetci spolu !!!

evitka3
13. nov 2013

Vianoce by nemali byt o hojnosti jedal ci pitia na stole alebo o megabalickoch pod stromcekom..... tesme sa z toho, ze zijeme, mame oci, ruky, nohy.... mysli pozitivne a tes sa z kazdej chvilky, ktoru travis s najblizsimi, tri dni prejdu a znova je tu bezny den🙂🙂🙂pekny den

verka
13. nov 2013

vobec by som z toho nebola smutna, Vianoce su o laske, radosti, nie o tom, kolko balikov bude pod stromcekom...my mame 3 deti, v podstate nie sme financne na tom zle vdaka mojmu uzasnemu muzovi,ale mame rodicov, sestry, krstniatka a tym chceme tiez nieco darovat, takze sme sa s muzom dohodli,ze deti dostanu pod stromcek kazdy jednu hracku, vacsinou este k tomu dostanu nieco spolocne, funguje to uz treti rok, deti to chapu, a to su male, ale vedia ze jezisko pride aj k babinam, ku krtsnym a hraciek je zrazu habadej....

amelian
13. nov 2013

@emma2310 aj moje Vianoce budu skromne, teda dufam ze to budu vsetci respektovat. Nie preto ze by sme si to nemohli dovolit, ale preto ze sa mi uz hnusi podporovat konzum a dokazovat si blahobyt na kazdom kroku. Kazdy dostane 1 darcek, bude 1 kolac ... usetrim aj kopu casu 🙂

lulistek
13. nov 2013

ano presne ako pise
@verka - deticky dostanu vela hraciek aj cez rok, takze by mali vediet ze vianoce su sviatky kedy je rodina pokope vsetci su spolu a dobra atmosfera vladne doma

dadushe
13. nov 2013

Na hmotné záležitosti se vykašli, naši neměli nikdy moc peněz, stromeček jsme zdobili ručně vyráběnými ozdobami, peklo se cukroví jak to vyšlo, štědrovečerní stůl byl jeden maličký kapřík a trocha bramborového salátu. ALE zase zpívali se koledy, rozkrajovala jablíčka, házelo se pantoflí, pouštěli se skořápky se svíčkou po misce.... Vyráběl se betlém, všude to vonělo, směli jsme zapalovat svíčky a být dlouho vzhůru. Máma si vyhrála s atmosférou, nezapomenu, jak jsme vyhlíželi Ježíška z okna jestli už jede a čekali až zazvoní zvoneček.Chodilo se na návštěvy. Dárečků bylo vždycky maličko (2-3), ale můžu ti za sebe říct, že lepší Vánoce jsem si nemohla přát🙂 Stejně teď dceru vedu k rodinnému pojetí Vánoc, hodně dárků neplánuju, ale tu atmosféru, to jí určitě dopřeju pořádně🙂
@emma2310

mima4
13. nov 2013

@emma2310

vianoce nie su o materialnych darcekov, ci horbe jedla a potom zdravotnych problemov z prezratia a nasledne smiesneho dietovania a cvicenia...

Vianoce su dni, kedy si pripominame ten najvacsi dar, a to narodenie Jezisa Krista nasho Spasitela. Su oslavou Bozej lasky, kedy sa rodina spolu tesi z tohto sviatku, zo vzajomnej blizkosti.

Je to smutne, ked pre niekoho su to sviatky jedla a nakupnych centier a veci... to su veci pominutelne...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tenty
13. nov 2013

aj u nas budu skromne, jemne, jednoduche alebo ako to nazvat a to hlavne z dovodu, ze nemienim mrhat svoju energiu a ciastocne aj zdravie nahananim sa za vyzdobou a darcekmi, nemienim behat po obchodov a potit sa len preto ze este nemam dvadsiatu piatu sviecku na okne a veniec na stole, aj na derach a stromcek v kazdej izbe a tristo darcekov pod nimiaa este neviem kde 😉

gabika20
13. nov 2013

ja takisto neriešim nejaké kopy darčekov a pod. tešíme sa na spoločné stavanie snehuliaka, blbnutie v snehu (ak nejaký bude), že si zapálime prskavku, pozrieme spolu rozprávky a tak 🙂

rora
13. nov 2013

tym sa absolutne nezatazuj, my to mienime riesit tiez tak, jednak skrz to bojkovat ten nakupny osial co okolo vianoc je, clovek je zblbnuty a nakupi aj to co vobec nechce ale hlavne ze budu plne stoly a skrine a potom sa len vyhadzuje.... a po druhe pre to, lebo za cely rok islo velmi vela vydavkov na rozne veci (opravy auta,nedoplatky,stavba..... atd). a necitim sa pre to nejak previnilo, ved preco by aj, vianoce tu su pre kazdeho a bez rozdielu ci pod stromcekom bude 50 darcekov alebo pre kazdeho len jeden...

stella231
13. nov 2013

vieš čo ja sa tu pozastavujem nad albumami chystame sa na vianoce pomaly od leta !!!! a otvorim album a tam same sprostosti !!! taka prkotina, nejaka pekna babika to si povzdychnem ano ta je krasna.. a potom dalsich 20 doslova neptorebnych somarin. potom je to tak ze 2 dni po vianociah su hračky slahnute niekde v kute ...a to dieta sa ani nevie tešit s 10 hračiek naraz , to je moj nazor... u nas su vianoe skormne . ale na počet darčekov. kazdemu s adostane 1-2 darčeky max 3 ak zauraduje babka.. ja dostanem ako kazdy rok lak na vlasy... pečieme 2-3 druhy, šuhajdy, šamroly z listk. cesta a kiwi kolač 🙂)) a na večeru kapustnica , ryba a šalat. nič zvlaštne nič vynimočne. ale sme spolu . ked sa deti opytaju čo im doniesol ježiško vzdy vedia čo dostali.... lebo prestne to je ta vec ktoru chceli a opakovali.. a nie ako tie ked dostanu 10 darčekov a na 3 den si nepamataju čo to vlastne bolo. nezazlievam. lebo tiez by som som im nakupila...ale chcem aby sa v zivote na niečo tešili a bohužial aj niekedy nedostali to čo prave chceli...lebo aj my v živote sme čakali na 1 barbinu rok !!!! dnes je doba kedy mozes vsetko kupiť obratom... ale či to dieta si bude važiť hodnotu veci je otazne...

emkab
13. nov 2013

@emma2310 Neviem sice, co bolo cielom zalozenia tejto temy, kedze nebola polozena ziadna otazka, je to len tvoje konstatovanie, ale ak si sa chcela postazovat, podelit o starosti, obavy, tak si skus preklikat forum a uvidis, co trapi ostatnych. Choroby, choroby deticiek, nevery, zle vztahy v rodine...myslim, ze poskromne Vianoce nie su az take hrozne... neteoretizujem, tiez sa nemozeme nejako rozsupnut 🙂, ale viem, ze nase deti budu mat rozziarene ocka pod stromcekom, ci tam bude jeden darcek alebo desat 😉

sissy27
13. nov 2013

@emma2310 ja by som chcela k vianociam len tri dary (samozrejme mimo zdravia, pohody, atď.) - a ani jeden z toho sa nedá zaplatiť peniazmi... ale stačí povedať, a vymením za plné stoly nie len na štedrý večer ale počas celého roka a kopu drahých darov pod stromčekom... berieš? 😔
P.S. ak máš pocit, že vaše vianoce budú príliš skromné, skús sa ísť mrknúť napr. na detskú onkológiu, či predsa len nezistíš, ako veľmi budú bohaté práve tie vaše...

m_ij_ka
13. nov 2013

@emma2310 vianoce sú neni o veľkom počte darčekov, ale hlavne o tom, že si všetci sadnete spoločne za jeden stôl, že si zaželáte aby ste boli zdraví, šťastní a o ďalší rok sa opäť stretli. Viem, že deti čakajú darčeky ,to je normálne( kúpila by som im nejakú drobnosť čo ich poteší), ale najväčší dar pre všetkých je súdržnosť rodiny, úprimnosť a láska. Skús sa zamyslieť nad deťmi v detských domovoch a porovnať ich so svojou rodinou a uvidíš sama, že vianoce budú také štedré.

kristina.mihalovicov
13. nov 2013

skús nakúpi´t maličkosti a viac, ako tri veľké, deti majú u nás radosť hlavne z rozbaľovania🙂 😉

adeala
13. nov 2013

@emma2310 ako dieťa som toto nikdy nezažila a ani ma to netrápilo. Aj tak, keď som dostala viac, než 2 hračky, tak som nevedela, s ktorou sa mám hrať a bola som z toho akurát v strese, aby si niekto nemyslel, že za tú ďalšiu nie som vďačná alebo, že sa mi nepáči. Ideálne bolo dostať hračku jednu.
Pred pár rokmi som bola u bývalého na Vianoce a oni mali teda toľko darčekov pod stromčekom, že by sa ani celý panelákov vchod dokopy za to nemusel hanbiť, ale inak to bolo celé o ničom, pretože celý deň si každý robil svoje, niektorý stresovali, že sa nestíha večera na 16:30 a čo preboha ak budeme jesť 16:45?! potom sme sa rýchlo najedli a zase si každý zobral svoje darčeky a staral sa o svoje. Úplne žiadna láska, spoločne strávený čas, nič.
No a teraz s priateľom si dávame max. 1 darček (minule sme si nedávali nič), ale pečieme spolu, vyrábame si vlastné ozdoby, zdobíme stromček, ideme na trhy, pijeme punč, varíme večeru, pri sviečkach, spolu, bez hádok, bez stresu, pretože nám je úprimne jedno, či je večera o 16:30 alebo o 19:27, dôležitý je pre nás ten čas strávený spolu. 😵

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maribell
13. nov 2013

@emma2310 ahoj ..vobec sa netrap ani my na tom niesme najlepsie ale vianoce niesu predsa o darcekoch ... to sme sa naucili z filmov ze vianoce sa stali strasne materialisticke... vianoce su predsa o tom ze rodina je spolu a tesite sa z toho ze mate jeden druheho 🙂 nehovoriac o zdravi 🙂 ... my tak isto nebudeme mat mega vianocny stromcek s kopou darcekov pod nim... ale hlavu si z toho nerobim 🙂 ...jednoducho vianoce stravim s manzelom a synom ktorych nadovsetko milujem a to mi ku stastiu staci 🙂

tjarka1
13. nov 2013

@emma2310 netráp sa tým, tento rok ani my nebudeme mať neviem aké honosné Vianoce. Rozhodla som sa že darčeky kúpime s MM iba neterke, pretože je ešte dieťa, a zvyšok rodiny si bude musieť vystačiť s podaním ruky a hotovo. Už ma nebaví stresovať sa myšlienkami čo rodičom, svokrovcom a súrodencom, aj tak je to každý rok o tom istom, všetci sa naháňame po obchodoch a vôbec si nedokážeme užiť tú atmosféru. Sviatky prejdú a potom nadávam že ani neviem že vôbec boli 😀 A ja tiež od nikoho nič nečakám, mám manžela a čakáme bábo, to mi stačí, hlavne že sme zdraví a máme sa dobre. To by mala byť podstata 😀 takže tak.

koralinka
13. nov 2013

my sme min rok kupili byt a v novembri sa sťahovali - nenormálne výdavky, tak som malej kupila 3 darčeky - dokopy za cca 10-20e a prežila to, tento rok bude mať štedrejšie ale neboj vôbec ju to nijak nepoznamenalo :D tešila sa z prskaviek, svietiaceho stromčeku a pod. ,,darčekov" a o mužovi ani nehovorim čo dostal :D večer sme zakončili spolu vo vlastnom byte pri svietiacom stromčeku 😉 a nikoho to nijak nepoznačilo ani neukrátilo 🙂

barcelona94901
13. nov 2013

@emma2310
tento rok aj my budeme mať naše najskromnejšie vianoce ,no sme všetci zdraví a spolu ,no čo je viac ?

mimikas
13. nov 2013

@emma2310 vianoce neznamenaju vela darcekov, vianoce su o tom byt spolu s rodinou a trochu sa obdarovat, dolezita ja vzajomna laska. Ja malemu kupujem dva darceky a to je vsetko, mi s muzom si nekupujeme nic, naco? Pre nas je dolezite ze sme spolu zdravi.

hradnapani
13. nov 2013

odkedy som zazila take vianoce, ze som pocas nich mala mamu v nemocnici vo velmi vaznom stave a manzel ich cele stravil v robote, odvtedy netuzim po ziadnych darcekoch. Iba po tom, aby sme ich vsetci stravili spolu a zdravi.
Tieto vianoce nas cakaju mimoriadne skromne, muz zostal bez roboty, ale vobec ma netrapi, ze nebude hojnost darcekov. Na lepsiu veceru sa vzdy najdu peniaze, aj na na muku na kolace, to nech mi nikto nehovori, ze na toto sa usetrit neda. Akurat darcekov bude pomenej. Mozno o rok ci dva ich tam zase bude dostatok 😉

ninasidielko
13. nov 2013

Presne tak vianoce nie su o mega daroch a inych pozitkoch ale uplne o inom no skoda ze ten ,, duch vianoc,, uz pomaly ani nie je... No ja sa tak ako kazdy rok tesim na spolocne pečenie s mamčou a koledy a tento rok po prvy krat celorodinne varenie kapustnice v kotliku na zahrade 🙂 viem ze to bude uzasny zazitok a potom spolocna vecera vsetci pokope, kazdy rok u niekoho ineho ale spolu..no a nemoze chybat vecerna pohoda po napapani pri nejakej rozpravocke co sme videli sto krat predtym a aj tak nas neomrzela 😀

horana
13. nov 2013

Netrap sa, je kopa ludi ktori maju urcite este skromnejsie ci uz preto ze musia alebo chcu...tiez dobrovolne postnime, vecera je jednoducha - maly kusok lososa, ziadne obzerstvo a preplnene brucha, sladkostiam u nas nik neholduje, po par rokoch ich vychavame uz uplne a nechali sme len malu porciu makovych "pupakov", my slavime akysi prienik Slnovratu a Vianoc, snazime sa slavit zrodenie noveho svetla pre prirodu, ale aj narodenie Jeziska.
Podla mna slavit nadbytok po case vyjde z mody, rychlo sa totiz preje a zostava po nom len prazdno..nemoralizujem, jednoducho konstatujem.
Neviem ako stare mas dieta/deti ale uz len trochu odrastenejsie paradoxne dost "pocuju" na to, pojat Vianoce ako odbarovanie inych, pomoct trebars zvieratkam z utulku niecim na zub ci sa prihlasit ako dobrovolik na ich vencenie, len tak odniest par kresbiciek do najblizsieho domova dochodcov, ci dlhodobo chorym do nemocnice, odniest kus sucheho chleba zvieratkam do krmelca v lese, ci len tak popriat a usmiat sa na par neznamych ludi v meste...Stav sa ze na take budete spominat dlhsie nez na hockaky radovy darcek pod stromom...

Prave skromnost akoby da viac vyniknut tomu skutocnemu vyznamu, vzdy sa da aspon pozicat z kniznice knizka vianocnych pribehov, citat si to spolu a tesit sa ze ste spolu a zdravi. 😵

zuzkanik
13. nov 2013

@emma2310 Myslím, že nebudete jediní, čo budú mať skromné Vianoce. My sa tiež pridávame. A zároveň sa pýtam, prečo by skromné Vianoce mali byť menejcenné. Štedré podľa mňa neznamená, že sa má stôl prelamovať od jedla, ktoré potom aj tak ľudia vyhadzujú, lebo sa skazí. Ani o množstve darčekov pod stromčekom. Majú byť štedré na oddych a vzájomné prejavy lásky. A čo sa týka darčekov, radšej som za jeden, ktorý poteší ako kopec "haraburdia", ktoré do týždňa zapadne prachom. My si vždy pripravíme vianočné menu, podľa neho zostavíme nákupný lístok a nekupujeme nič navyše. No a čo sa týka darčekov, tento rok budú mať naše deti tak max. po tri. Dostanú iba to, po čom najviac túžia. Výzdobu si budeme vyrábať sami, na internete je kopec veľmi zaujímavých nápadov. Ja osobne som týmto konzumom tiež dosť zhnusená, čiže tento rok som sa ho rozhodla odignorovať.

lili_mia
13. nov 2013

Niekto trávi Vianoce na onkológii a je vďačný aj za spoločnú večeru na oddelení a tu niekto rieši hojnosť nehojnosť darov.

Ak hľadáš Ducha Vianoc, navar kapustnicu a potom celý hrniec odnes spolu s rodinou do útulku pre bezdomovcov a tam im nalievaj polievku do misiek. Myslím, že po tomto zážitku deti zabudnú, že chceli bycikel, monster bábiku či tablet. Budú sa hanbiť že až. V prípade malých detičiek, tie nevedia o čom vianočné sviatky sú, tak máš šancu ich týmto spôsobom naučiť v ľudské dobro.

marhe
13. nov 2013

Skromné? Po materiálnej stránke možno áno! A nebudeš sama!
Ale po stránke citovej? Určite budú Vianoce u Vás bohaté!
Veď práve o tom by mali Vianoce aj byť = všetci spolu - v rodinnom kruhu, bez hádok, plné lásky a porozumenia!

monika15
13. nov 2013

@emma2310 aboslutne si z toho nic nerob !!!!!!! hlavne ze ste vsetci spolu....
u nas je to rovnake... s mm si dame uplne nieco male... a malemu 2 hracky a tolko... neni o tom aby boli obrovnske... ale o to aby ste boli spolu ......