Udal vás niekto, keď ste si privyrábali načierno?

29. aug 2020

Ahojte, stalo sa Vám, že ste si doma privyrábali "načierno" a niekto Vás udal a prišla kontrola z daňového? Alebo poznáte taký pripad? Ako to skončilo-dopadlo?

viera
29. aug 2020

.

mogaa
29. aug 2020

no zamestnávateľ by dostal určite pokutu a neviem či aj ten človek čo pracuje "na čierno"...

autor
29. aug 2020

Mám na mysli také privyrabania ako pečenie koláčov, kozmetika, kadernictvo a pod...

mogaa
29. aug 2020

ty skôr myslíš že budeš piecť, či predávať výrobky bez živnosti....no tiež tam môže byť pokuta že podnikáš bez živnosti.....ono ak urobíš tortu či upečieš koláče a robíš to cez známych, tak sa to dá asi obhájiť , ak by to bolo ale že si dávaš inzeráty či máš svoju stránku tak ano, to môže byť prúser....

radkaradix
29. aug 2020

Ano pocula som o takych pripadoch, kedy zavistliva suseda natrela inu susedu.

3009
29. aug 2020

Ale to sa môže ti stať, že aj nejaká tvoja zákazníčka ťa udá na DÚ, ak jej nebudeš vedieť dať doklad.

autor
29. aug 2020

@3009 a aké pokuty tam hrozia?

autor
29. aug 2020

@mogaa áno takto to myslím,práca bez živnosti..

lucka_ke
29. aug 2020

ale osobne nepoznám nikoho a ani som nepočula o takejto pokute

petulda333
29. aug 2020

No nie je to celkom co ty myslis, ale... Moja babka kym zila odrabala,, zoci,, od nikoho nikdy nepytala ani halier. Dal kto chcel a kolko chcel. Niekto nic, niekto doniesol nieco z urody a tak. Ale babka to brala ako poslanie. A tiez ju raz suseda nahlasila, ze,, podnika,, prisla policia, pokecali. Vypytali kontakty na,, zakaznikov,, a to bolo vsetko. Bez pokuty

petulda333
29. aug 2020

A zas ak ta niekto uda, je to slovo proti slovu. Ako ti dokazu, ze si tortu upiekla? Jedine, zeby si objednali a ta nachytali

miskooo1987
29. aug 2020

@petulda333 vies ako to u nás chodí... okradni stat o 50 EUR a vytrápia ta... okradni o 20 miliónov a si nás človek...

Ale v zasade môžeš mat príležitostne príjmy do 500 ročne... netreba priznávať, ani nikde dokladovať, to je proste pre osoby keď nejaký zvárač ide kamosovi po práci spraviť na stavbu zábradlie za stovku, alebo ak proste máš v záhrade broskyňu, nemáš čo s nimi robiť, tak predáš za pár EUR.. alebo napečiem sestre svadobné koláče na svadbu za odplatu... to sa v pohode môže... limit je 500 EUR...

Samozrejme ak to niekde budeš inzerovať, že robíš torty, alebo napečiem na svadbu, tak už ale sa ta limit netýka... už robíš sústavnú činnosť za účelom zisku a teda podnikas..

andreatytler
29. aug 2020

Tiez je mozne ze na predaj potravin (torty, zakusky), je nutne mat licenciu. Pozri sa na to.

janette321
30. aug 2020

je to tak . aj predaj cez bazar - ak sa niekto sprava a prezentuje ako obchodnik . tak prenho platia podmienky rovnako ako zo zakona pre eshop . len to nikto nenahlasuje . lebo si myslia ze cez bazar sa mozu nechat aj podviest a nepomozu si . ulozila som si nieco a jeden link , co sa raz riesilo aj v pravnickej skupine . a inak soika aj danovaci velmi radi pokutuju 😀 mna osobne napriklad soika 400 eur len za to ze som niekomu poslala nevyziadany mail ( spam ) . a danovaci 60 eur len za to ze som im nieco nenahlasila ( to kvoli pani na zivnostenskom ktora mi povedala ze nemusim , ze oni su prepojeni a ona im to ohlasi . ale samozrejme to bola moja vina . a bolo nas mnoho co sme takto dopadli a museli platit ) :D

janette321
30. aug 2020

riesit sa da aj bazar . Ulozila som si jeden clanok z pravnickej skupiny kde je to super vysvetlene . Ak predajca spada do tej skupiny ako sa popisuje …
ak predávajúca prevádzkuje činnosť bez povolenia, SOI môže udeliť za porušenie povinností ustanovených predpismi na ochranu spotrebiteľa pokutu
nedovolené podnikanie rieši živnostenský úrad
trestný čin polícia
tu je link na clanok . Je tam popisany jeden pripad aj s rozsudkom :
https://www.pravnenoviny.sk/inzerujete-na-webe-...

pupi14
30. aug 2020

mám známu, ktorá piekla koláče, ale len tak pre kamarátky, pre rodinu a udala ju nakoniec jej vlastná sesternica, len za to, že mohla zniesť, že jej to ide, že si tie kamošky pravidelne dávajú k nej piecť

petulda333
30. aug 2020

@pupi14 moja babka vravievala- kto ta najviac oserie, ked nie rodina!?! A ma pravdu. Smutne

andreatytler
30. aug 2020

To je take smutne ze sa clovek musi bat susedov alebo rodiny ze ho dostanu do problemu koli par stoviek mozno tysic rocne. Asi by bolo menej nebezpecne predavat cez internet. To nevidia susedia ani rodina ale zase je dokaz lebo je ta webstranka.

janette321
30. aug 2020

@andreatytler cez net vas zasa moze udat hocikto - predaj na cierno napriklad ze si urobi fb stranku , alebo cez inzeraty . A na webstranke zo zakona musia byt uvedene firemne udaje - ico / dic / obchodne udaje ... plus pod ktoru soiku spadate kontakt ...

janette321
30. aug 2020

Ani tu fb stranku predajnu si po spravnosti nesmie urobit hocikto . Aj preto si tam firmy uvadzaju do kontaktov firemne udaje . A na inzeraty je najspolahlivejsia stranka bazar.sk . Tam ked chce niekto predavat ako firma tak sa musi preukazat ze ma zivnost . Da sa tam podla toho aj vyhladavat . Ci chcete nakupit od firmy alebo od ,, obcana ,, nieco ...

mon29
30. aug 2020

Ano poznam a niekolko, pokuta z danoveho aj z hygieny. Neodporucam takto podnikat a uz vôbec nie v kozmetike, ci kadernictvo🤦‍♀️ Ved si otvor zivnost a rob to legalne..ako kde je problem?

autor
30. aug 2020

A keď sa takto privyrába napr. popri materskej,tak je to stále brané rovnako?

janette321
30. aug 2020

samozrejme . praca na cierno je praca na cierno . zivnost mozete mat predsa aj popri rodicaku , alebo praci . ak chcete ,, podnikat ,, .

janette321
30. aug 2020

a ja sa k tomu tiez priklanam . a mali by zacat poriadne kontroly . pretoze poctivi podnikatelia na takychto podnikavcov neskutocne doplacaju , az krachuju . ci eshopy alebo zatvaraju predajne . napriklad taky vyrobca detskeho oblecenia , veciciek pre babatka a vybavicky a rusok ... neskutocne sa rozmohol aj takyto biznis na cierno . vsade su tie co siju , na fb alebo na koniku alebo po roznych strankach . tieto nemusia platit nic spojene so zivnostou a zamestnanca a odvody a vsetko co k tomu patri . pozistuju na nete po com firmy predavaju . daju o nejake centy alebo euro lacnejsie a zarabaju . bez lutosti oberaju o pracu zivobytie poctivych ludi - podnikatelov . ktori este k tomu davaju pracu aj dalsim ludom . len skoda ze to kontroluju az po tych udaniach . a nie sami od seba .

janette321
30. aug 2020

@mon29 teda nadvazovala som na koment tejto maminy . ze sa priklanam ze by to malo byt legalne . plus ku kontrolam . nie k tym udaniam 😅 aby to tak nevyznelo . nikdy som nikoho neudala a ani to neurobim 😀 len by sa teda ti co zarabaju v takomto pripade na cierno mohli tiez zamysliet ze co tym sposobuju ostatnym ...

simonah73
31. aug 2020

Tiez som za prisnejsie kontrovanie. Lebo ked niekto podnika normalne na zivnost, ma kopu povinnosti, musi riesit hygienu a narobi sa tolko, ze ked zaolati odvody a dane tak mu vela nezostane a potom su taki co na vsetko seru a neuvedomuju si rizika, ktore podstupuju a hlavne pri peceni zakuskov a tort.

ajka0207
31. aug 2020

Poznám také prípady, dostali normálne pokutu

autor
31. aug 2020

@ajka0207 kolko?

masha185
31. aug 2020

Ak ti tí, ktorí od teba kupujú alebo využívajú službu dosvedčia, že ti za to neplatili je to nedokázateľné si myslím 🙂