Udal vás niekto, keď ste si privyrábali načierno?

29. aug 2020

Ahojte, stalo sa Vám, že ste si doma privyrábali "načierno" a niekto Vás udal a prišla kontrola z daňového? Alebo poznáte taký pripad? Ako to skončilo-dopadlo?

ajka0207
31. aug 2020

To záleží prípad od prípadu, viem o 500 eurách aj o 3000, záleží pri čom ta prichytia.

eliska13
31. aug 2020

Poznám babu, ktorá robila doma nechty ešte aj veselo na FB dávala voľné terminy

autor
31. aug 2020

@eliska13 na tomto nevidim nič hrozné...

eliska13
31. aug 2020

Čo nie je hrozne, že podnikala na čierno bez blokov?že nemala ohlásenu prevádzku?

ateliermm
31. aug 2020

Skusenost. Mala som kontrolu zo zivnosti ( normalne mam zivnost a prenajate priestory), pytala som sa na toto, priamo tetusi. . Ano riesia to a co je najzaujímavejšie , vacsinou udavaju kamarátky, ktore strazia ich deti alebo susedy.

prispievatel
6. sep 2020

Mám dve otázky. Ak robíte tú prácu na čierno popri zamestnaní, že máte oficiálny príjem z roboty a cez voľno idete s murármi robiť na čierno len kvázy ako pomoc za odmenu. Druhá otázka ak máte živnosť popri zamestnaní ako sa potom robí dáňové priznanie? Lebo v zamestnaní je to len o tom že na personálnom podpíšeme papier a oni to všetko urobia a preplatok vracajú v aprílovej výplate. Ale ak by bola aj živnosť a išlo by to paralerne tak čo?

janette321
7. sep 2020

@prispievatel vela ludi ma klasicku pracu , plus zivnost . Niekto ma pracu kde ho zamestnaju na jeho zivnostv. Niekto pracuje , plus robi si dalsiu pracu na zivnost . Uctovnictvo na svoju zivnost si robite sami ak to viete , alebo si platite uctovnicku . Plus pozor na podmienky pri zivnosti . Nie kazdy moze robit hocico a ako a kde sa mu zachce . Na nieco musite mat skoly , na nieco vytvorene podmienky pre hygienu ...

janette321
7. sep 2020

@prispievatel a v tej murarcine na cierno robi velmi vela ludi . A plati to iste ako pri hociakej inej praci na cierno . Ak vam na to pridu ... a aj tu je uplne jedno ci popri praci na cierno mate aj ine normalne zamestnanie , alebo matersku , alebo rodicak ... to s tym predsa nema nic spolocne . Je to okradanie statu . Ako keby po praci idem nieco vykradnut a nic sa mi nestane , lebo som zamestnany alebo na rodicaku ... 🙂

simca06022011
7. sep 2020

@andreatytler nuž ako si to vezmete... Problémy kvôli pár tisícom rocne... Veľa ľudí platí dane z každého centu co zarobí 😉 a internet je ešte horší nápad.

simca06022011
7. sep 2020

@prispievatel podáva sa daňové priznanie, typ B. Na to už treba čo to naštudovať /nájsť účtovníka. Ide tam jednak príjem zo živnosti ale aj na základe potvrdenia o príjme ten TPP. Alebo ako príležitostný príjem sa to dá zdaniť (ale musí to byť príležitostne, do 500eur je oslobodene od dane,nad sa zdanuje)

janette321
7. sep 2020

Plus je vela dalsich podmienok . Musite mat spracovanu ochranu osobnych udajov , BOZP bezpecnost a ochrana zdravia pri praci ( ak je aj nejaky zamestnanec ) vypracovane dokumenty a preskolenie . Tam su az 200 tisicove pokuty . Musite mat spracovane obchodne podmienky zo zakona , poznat a hlavne dodrziavat obchodne zakony ...

simca06022011
7. sep 2020

Privyrabanie pravidelne doma na čierno je pre silné zaludky, hlavne kvôli stresu z udania, kýmkoľvek. Príležitostny príjem je niečo iné, ale sem tam nejaké II pečenie torty, pomoc niekomu atď by sa tam dalo dat. Co je ale problém väčší ako daňový úrad, je SOI a hygiena a živnostenského y úrad. Všetci chodia kontrolovať a v podstate všetko čo pod tie tri inštitúcie spadá. Ani jedna prevádzka kozmetiky, pecenie sa nedá robiť iba tak... Pokutu dostane subjekt takú vysokú koľko a ako veľmi poruší všetky tie predpisy.. Čiže nevydávanie bloku je jedna vec. To ze nie je živnost ďalšia... A ide to prevádzkový poriadok, reklamačný poriadok, schválenie hygienou a aj k tomu treba nejaké papiere mat vypracované, pokladňa, živnostenský list, nahlásenie prevádzky, otváracích hodín a kopa iných. Ak niekto poruší jednu vec.. U nás skúsenosť tak 100-300 eur pokuta, ak viac môže to ísť do tisícov... A soi kontroly fungujú spôsobom, že si tu službu niekto objedná. Väčšinou na základe podnetu. Živnostenský a daňový aj úplne namatkovo, "lebo videli sme vás tu, boli sme u susedov n a kontrole" 😎 a bonzacky systém tiež funguje, v práci som to ale nezažila, iba počula, nestíhajú ani reálne firmy kontrolovať, tak by som sa pozrela ako toto riešia. Ale samozrejme každý môže mať iné skúsenosti. Treba ale pri poskytovaní a hlavne platení za takéto sluzbicky myslieť aj na prípadnú reklamáciu, komplikácie... Keď už je jedno, či jeden platí dane a druhy nie.

janette321
7. sep 2020

Danove priznanie sa podava ak zarobite aj 1 euro . Cize bola vykazana cinnost ...

simca06022011
7. sep 2020

@janette321 no to vôbec nie je také jednoznačné. Ak celkový zdaniteľných príjem nedosiahne necelých 2000eur (ale ani strata nemôže byť napr) nie je povinnosť podať DP. Čiže ak by nebidaj zarobil euro, dP určite podávať nebude....

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janette321
7. sep 2020

@ahoj0 niekedy aj zavist . Ale vacsinou lebo tito ludia okradaju kupujucich . Niektore uradnicky nadavaju - jasne ked im niekto da robotu ,, navyse ,, . To ze daju echo aby ich ,, nenacapali ,, - taky uradnik tam nema co hladat a mal by byt za to tiez porieseny . A ,, nacapat ,, mozu ist tych co robia na tych stavbach a podobne . Ked ma okradne niekto cez net napriklad tak mu dam dokazov aj cele lajstro ...

janette321
7. sep 2020

Aj soika ked nieco riesi pri zivnostnik9ch tak sa im posiela komunikacia - maily alebo sms ... nikoho nechodia nacapat . Aj mne ked dali 400 eur pokutu za nevyziadany mail ( spam ) , tak mi tam ukazali ten mail co som poslala tomu dotycnemu co ma udal . Ziadne ze ma idu nacapat ...

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikaella
7. sep 2020

Ked sa bojis, zaloz zivnost. Na md tusim odvody neplatis neviem naisto ale prvy rok platis len zdravotku tak ci tak.

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janette321
7. sep 2020

@ahoj0 no vidite . A ja zasa vidim ako ti co pracuju na cierno nicia zivot tym co pracuju poctivo . Plus ich zamestnancom . Take co pracuju na cierno si bez problemov mozu otvorit zivnost a pracovat ferovo a poctivo . Ja s tym pracujem cez 13 rokov . A vidim presne co sposobuju napriklad tie chudatka ,, šičky ,, co si privyrabaju popri rodicaku . Ti poctivi su jedni z nasich dodavatelov dlhe roky . Myslite ze oni nemaju deti ? Poctiva pani krajcirka si otvori zivnost aby mala z coho s detmi zit . Da pracu dalsej poctivej mamicke ktoru zamestna . A hentake ,, chudatka ,, co si z izbicky doma privyrabaju im vezmu pracu . Vdaka nim su na pokraji krachu - az aj niektori neskrachovali . Zatvorena predajna . Zruseny eshop . Zanestnankyna krajcirka na urade prace ...

janette321
7. sep 2020

@ahoj0 a hlavne aj vdaka tym skvelym uradnikom ktorych tu ospevujete zneuzivaju poctivych ludi . Taky hajzlik napriklad co ,, zamestna ,, mladych chlapcov na stavbe . Slubuje im hory doly a nakoniec makaju par mesiacov a nevidia ani jedine euro . A co maju ti chlapci robit ? Ked ten hnup zo stavby ma na urade znamosti tych hajzlikov uradnikov . Ako im poslu kontrolu ? A to viem o com pisem . No tak tatko zavolal syna co tam pracoval , nalozil do kufra macetu a isli pre peniaze . Co mali robit ? A takych pripadov je neskutocne vela . Napriklad aj dievcata co naletoa a nieco predavaju alebo obsluhuju . Cize ti skveli uradnici by si mali rpbit svoju robotu alebo sediet v lochu ...

janette321
7. sep 2020

@simca06022011 jaj a ano mate pravdu s tym podanim danoveho . len nieje to tych necelych 2 tisic prijem , ale obrat . kolko vyfakturuje ...

prispievatel
7. sep 2020

@janette321 vzdy to bude o tych znamostiach lebo logicky ich spaja jedna kasta, rovnake zaluby atd. V miestnej smotanke nechybaju vsetci poslanci, podnikatelia, primator, riaditel policie, uradu prace, riaditelia dalsich uradov, katastra, bank atd. Poznaju sa navzajom, spolu chodia hrat golf. Tak sa podrzia. Prevadzkuju cele firmy kde to neni v poriadku, ale pride kontrola, majitel ich pozve na veceru, strci obalku do vrecka, podanu si ruky a idu prec. Vybavene. Ved spolu chodia hravat golf, preco by sa potopili. Ale s tym nikto nikdy nic nespravi lebo vysokopostaveny uradnici sa nebudu kamaratit s obycajnymi ludmi ale prave podnikatelmi a podobne.

janette321
7. sep 2020

este by som popisala ten prijem / obrat . Napriklad u tych malych zivnostnikov ktori krachuju vdaka tym co robia na cierno .
napriklad take dojcenske potreby kde su najcastejsie nahodene len centy aby sa to predalo ( plienky , hrkalky , cumliky , postolky … ) .
kupim od dodavatela – vyrobcu po 1,70eur dajme tomu 1 plienka . Predavam ich po 2 eura . Popredam za rok zakaznikom tisíc plienok po 2 eura . Obrat vyfakturovany mam hned 2 tisíc eur . Ale moj prijem z toho za rok je len 300eur . Rovnako socialna odvody . Platia sa ak je vyfakturovany prijem - obrat za rok vyssi nez cca 6 tisíc . Cize ak predam tych plienok za rok 3 tisíc , obrat uz je 6 tisíc a moj cisty prijem z toho len 900 eur za ten rok . Cize ak robim na cierno a kupim nieco z ciny za 10 eur a predam to za 13 eur tak moj prijem su z toho 3 eura . Ale obrat na fakture by mal byt celych 13 eur – tak ako to predam . Alebo vyrobca sije detske bodicko za 2,70 – 3 eura dajme tomu . Jeho obratje celych 2,70 – 3 eura za kolko to preda . Nikoho nezaujima kolko na to bodicko stal material a vsetko co k tomu potrebuje . A ze cisty prijem ma z toho par drobnych … no a zivnostnikom sa nazbiera ten obrat - cisty prijem z toho za rok par stoviek a uz z toho platia odvody a musia z toho zit . a este aj o to malo ich pripravia ti co robia na cierno .

simca06022011
7. sep 2020

@ahoj0 luto? a nie je vam luto ze vam zo mzdy zdania kazdy cent, a tie chudiatka poruzsuju vsetky zakony, chcu podnikat, mozu aj popri MD a RD.. uradnik nema preco riesit, cloveka co nahlasi porusovanie zakona, nema mu preco byt z toho zle a ani nebude.. pretoze je za to plateny a chape, ze jeho plat je prave z dani ludi, ako ty alebo ja, co platime dane. Ak by sme vsetci ostali doma a robili si veselo na cierno (ved aj tovar si veim nakupit a predat len tak bez dokladu, bez zaruky a vsetkeoho posunut dalej a mam cista ruka minimalne 30% zisk, kedze to je tak priemerne pri drahsich veciach obchodna marza). Ja mam ludsky pristup, pomozem detom, rodinam v nudzi, prispejeme na charitu, odnesieme veci.. ale nemam ludsky pristup k tomu, ze niekto plati dane a iny nie. Zase napr tieto sitia rusok, to boli take prilezitostne prijmy ako vysite, ostali nahodou doma v karantene a vsetci sili kto vedel a nebude to trvat dlho rsp uz ani netrva... treba rozlisovat tie pravidelne cinnost a prilezitostne (ako tu bola kedysi moda na MK ze aliexprees tovar predavali maminy s riadnou prirazkou na bazare, to bolo podnikanie ako vysite.. plny bazar takych veci bol, teraz to uz nesledujem, neviem...to bolo divne)

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
7. sep 2020

@janette321 viem co je zdanitelny prijem ;) inak nacapanie... ono vzdy je moznost sa odvolat, mne tiez prisli, ale kedze prevadzka riadna, prisli osobne a rovno robili aj ine kontroly... a tu staznost zakaznika sme zamietli naplnej ciare a nedostala som nic. Za to sa zacnu vrtat vsade a v obchdnych podmiekach kazdu ciarku riesit :D a presne, stacia im dokazy.. diskusia, objednavka cez FB, email, ... ALE musia toho dotycneho vediet najst, ked nemaju za kym prist, komu poslat.. lebo na tu osobu nie je zivnost, nie je v podstate nic, adresa, nepreberie postu.. SOI ma komplikacie, ktore sa im nechce riesit.

prispievatel
7. sep 2020

@simca
To robia aj inde na bazarovuch strankach. Kolkokrat predavaju cisto novu vec. Preco by to niekto robil? Naco by si kupil vec co nepotrebuje? Lebo ma to z aliexpresu lacnejsie ako u nas pouzite a preda to.