Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Uplatneniu nároku na odpočet na manželku

duracelka13
8. feb 2016

Baby mám na vás otázku. Od augusta 2014 som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce, prvých 6 mesiacov som poberala podporu v nezamestnanosti. V januári 2015 som otehotnela, v septembri 2015 porodila. Chcela by som vedieť, aké potvrdenia a odkiaľ potrebujem pre manžela k daňovému priznaniu na uplatneniu nároku na odpočet na manželku. Od septembra 2015 ostávam len rodičovský, na materskú som nárok nemala a nepoberala som ani dávky v hmotnej núdzi. ďakujem za odpovede.

gabriellka
8. feb 2016

Potrebujes potvrdenie z Upsvar ze si poberala matersku.
Do septembra si bola evidovana na UP ako nezamestnana a nic si nepoberala,alebo si bola dobrovolne nezamestnana?

evittam
8. feb 2016

@gabriellka UPSVaR nemá nič spoločné s materskou.

@duracelka13 Takže pre ujasnenie - od augusta 2014 do januára 2015 si poberala podporu. Čo bolo do pôrodu?

gabriellka
8. feb 2016

@evittam mam tam preklep samozrejme rodicak. Ved pise ze na MD nemala narok

evittam
8. feb 2016

@gabriellka Ok, ja len pre poriadok.....To, že píše čo píše neznamená, že MD je v jej prípade to isté ako RD. 😉 Ani u žiadnej inej.

evita68
8. feb 2016

@duracelka13 potrebuješ to k daňovému priznaniu, alebo k ročnému zúčtovaniu dane?

duracelka13
autor
8. feb 2016

@gabriellka bola som ev. Ako nezamestnana,na podporu som nemala narok,nakolko manzel zaraba viac ako treba

duracelka13
autor
8. feb 2016

@evita68 a to je rozdiel? Potrebujem to pre manzela do prace k dani

duracelka13
autor
8. feb 2016

@evittam na matersku som narok nemala :(, nebola som tehu v ochrannej lehote,od septembra poberam le rodicak a detske pridavky

duracelka13
autor
8. feb 2016

@evittam do porodu som bola evidovana na up ako nezamestnana,bez podpory a inych davok

evittam
9. feb 2016

@duracelka13 Takže potrebuješ len potvrdenie od UPSVaR od kedy do kedy si bola vedená ako nezamestnaná+výšku podpory (to ti dá SP) za ten január no a potom potvrdenie o tom od kedy do kedy si na RD.

evita68
9. feb 2016

K ročnému zúčtovaniu dane nemá zamestnávateľ právo pýtať potvrdenia o príjmoch! Príjmy manželky čestne vyhlasuje v žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Ak viete, koľko bola prijatá podpora v 2015, netreba behať za takýmto potvrdením.

duracelka13
autor
9. feb 2016

@evittam dakujem velmi pekne

majusqa77
9. feb 2016

@evita68 ano, zakon to tak hovori. Ale, vela mzdarok pokial nema potvrdenie, to nespravi.. ...dokonca aj na skoleniach odporucaju ziadat potvrdenia, ludia su experti a raz-dva tam supnu len nulu 🙂

duracelka13
autor
9. feb 2016

@evita68 dakujem za podrobne info

majrab
9. feb 2016

@majusqa77 a mohla by som sa spytat, ze ak mi dal zamestnavatel potvrdenie o prijme za rok 2015 a ten ma manzel dolozit k odpoctu dane tak to plati suma v ktorej kolonke?

evita68
9. feb 2016

@majusqa77 to mi je jasné, že účtovníčka to chce urobiť dobre.. ja sama tak žiadam, keď má zamestnanec v tom chaos..len som písala, že nemá právo.. ak je napr. podpora, ako v tomto prípade za jeden mesiac, tak určite vie, koľko to bolo a nemusí behať kade tade..

majrab
9. feb 2016

@evita68 tak v manzelovej praci musia nosit aj potvrdenie o rodicaku,ze kolko dostavali

evita68
9. feb 2016

@majrab nemusia, doplácajú na neschopnosť mzdovej.. rada by som vedela, čo s tým príjmom z RP robia..

majrab
9. feb 2016

@evita68 nic zalozia ho niekam, ved manzel niesol najprv moju dohodu a teraz musi aj to potvrdenie pricom je tam jasne napisane,ze kolko som zarobila a aj tak jej to nestacilo

evita68
9. feb 2016

@majrab no čo ti poviem..

edn
9. feb 2016

@evita68 Ved podla mna robia s tym to, ze potom manzelovi za to vratia nejake peniaze, ked bola zena na RD.. Preto potrebuje to potvrdenie z UPSVaRu..

majrab
9. feb 2016

@edn ale my sme sa bavili o tom,ze rodicovsky prispevok je pre kazdeho ten isty, cize aj suma je ta ista,cize si to vie vypocitat aj bez potvrdenia

edn
9. feb 2016

@majrab Ved ale ta uctovnicka nemoze robit na dobre slovo, potrebuje mat potvrdenie, ze NAOZAJ poberala ten rodicovsky, aj v ktorych mesiacoch, atd. To by jej kazdy mohol povedat, ze je na rodicovskej, nie??

evittam
9. feb 2016

@majrab No tak v prvom rade tá účtovníčka vôbec nepotrebuje sumu rodičovského ale iba potvrdenie od kedy do kedy bola uvedená manželka na RD, nakoľko rodičovský príspevok je sociálna dávka a tá sa od nezdaniteľnej čiastky na manželku neodpočítava. No a v tom ročnom zúčtovaní manžel podpisuje to čo prehlásil ako čestné prehlásenie, takže ak tam uvedie dátumy je za to zodpovedný viac-menej on ale je pravda, že ja ako účtovníčka by som žiadala to potvrdenie - pre poriadok. 😉

majrab
9. feb 2016

@evittam okrem od- do musia nosit vypisane komplet po mesiacoch kolko dostala

llaurita
9. feb 2016

Hm, tak ja som ziadne potrvrdenie z UPSVaRu neposielala a manzel si uplatnoval na mna nezdanitelnu cast, uctovnicka sa nam neozvala, tak dufam, ze je to OK.... My sme jej to posielali postou, kedze manzel pracuje z domu... Tak teraz mam dilemu, ci jej radsej nezavolam...

majrab
9. feb 2016

@evittam a vedela by si mi povedat aj k mojmu obrazku o par prispevkov vyssie,ze ci podla neho si namna manzel moze odpisat dan? Platia tie prve sumy nie co je v bode 7, alebo tomu zle rozumiem?

evita68
9. feb 2016

@majrab riadok 7-5 bude na teba nezd. časť

evittam
9. feb 2016

@majrab Môže si uplatniť ale bude sa musieť odpočítať tvoj príjem. K tej druhej veci - to že musia nosiť komplet vypísané po mesiacoch je bezpredmetné, nakoľko sa to neodpočítava - ako som už napísala!

majrab
9. feb 2016

@evittam dakujem 🙂 no ved to,ze to musia nosit aj ked sa to tam nezapocitava...

@evita68 dakujem tiez j ked tomu vobec nerozumiem a to som si povedala,ze si spravim sama danove,ze mi aspon na kavu mozno vide 😀

Tu začni písať odpoveď...

Odošli