Úver a vlastníctvo bytu

ivana1410
19. mar 2014

Ahojte baby, potrebujem vedieť názor nestranných osôb. S piatelom žijeme spolu skoro rok, a rozhodli sme sa nedávať penieze na prenájom bytu, kupujeme si "svoj".
Preto som dala úvodzovky, lebo stále som od neho počúvala náš byt, naša hypotéka. Včera bol prvý krát v RK cez ktorú byt kupujeme. Ja pracujem, mám zmluvu na dobu neurčitú- lenže plat minimálna mzda a on má plat až nadštandardný. Ked sme sa spolu večer o tom úvere bavili povedal mi že by bol rád keby bol ten byt na jeho meno, on zarobí dobre, a tým pádom by ani peniaze nepýtal ..len aby bol ten byt na jeho meno.JA neviem prečo, nezdá sa mi to....ked som stále počuvala na naše, naše , naše...a teraz jeho ?? preco ...to nebudem bývať u nas ale u neho ??? neviem - aj ked by mi to trochu pomohlo lebo z mojho platu si neviem skoro niič ušetrit...už všeliako nad tým rozmýšlam....do piatku sa máme medzi sebou dohodnúť...ak to chceme...patok podpisujeme zmluvu...PROSIM PORADTE, a ešte sa mi "priznal" že ma chce i ruku poziadat...

lujziana
19. mar 2014

@ivana1410 my sme tiež kupovali byt pred svadbou, a tiež môj plat je neviem aký, v tom problém nevidím. Byt je na nás obchoch, aj v hypotéke sme uvedení on ako dlžník a ja ako spoludielnička. a dokonca pri štátnom príspevku pre mladých bola podmienka,že byt bude na nás oboch. on chce byť krytý, a ked sa nedajbože niečo stane, ty nebudeš mať nič. tak si to dobre premyslí.

shania31
19. mar 2014

@kika691
Kebyze su manzelia, je byt ich - spoluvlastnicky podiel 1/1, t.j. bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov.
@ivana1410
Nuz ja osobne by som vôbec s tym nesuhlasila len na neho byt atd- nevies, co bude o rok, o dva, o 5 rokov. Kolkym chlapom po case "prepne" v hlave- a bude vykrikovat , ze to je len jeho byt atd atd????
Bud kupovat byt ako manzelia alebo ked takto - tak vlastnici obaja.

tilly
19. mar 2014

@sendy1977 no ved, ze nema dom, ale ani dlhy... keby mali ten dom na spolocnu hypo, tak by mali aj spolocny dlh, ktory by musel jeden z nich prevziat, alebo by museli dom predat, co by im z neho nic nezostalo, takze je na tom tak isto..

tilly
19. mar 2014

@monika_k ja by som to urobila tak, ak by mi dali hypo, tak by som zobrala nejaky maly byt, dala ho do prenajmu, z toho platila hypo a keby sme sa nahodou rozisli, tak si budem platit svoju hypo a byvat vo svojom... ak by sme sa nerozisli, tak by mi po case zostal byt, ktory by bol v prenajme a mala by som vreckove navyse, alebo by som ho predala a peniaze si uzila inak... treba vzdy mysliet aj na seba a na zadve dvierka, aj ked sme zamilovane 😵

tilly
19. mar 2014

@sue presne ja nechapem, preco sa nedaju uzatvarat predmanzelske zmluvy a preco sa neda rozvadzat dohodou...

sendy1977
19. mar 2014

@tilly tým som chcela povedať, že teraz v podstate skončila " dobre" , no ale keby sa rozviedli keď by mala 60 r ? Tak v 60 sa asi tažko záčina od znova.

tilly
19. mar 2014

@sendy1977 jasne, to je pravda

wieruska1
19. mar 2014

pokial bude hypoteku financovat on tak ja ozaj nevidim dovod preco by byt mal byt pisany aj na teba. a stym BSM v manzelstve by som to tiez nevidela nejak zvlast ruzovo. Vies dnes sme stastni a zamilovani ako kone a zajtra sa hadame o to kto kupil mikrovlnku. Rozvod je mozny dohodou, problem vsak nastava prave pri tom BSM. Zariad sa sama vezmi si hypoteku tak ako ti radili, hoc aj na malicku garzonku. Raz ti padne velmi vhod. Ci uz pre to, ze v nej budes mat nejakeho podnajopmnika a zoto nejake tie peniaze navyse alebo sa vyhnes trapeniu typu "chcem odist od manzela ale nemam kam".

toniesomja
19. mar 2014

@kika691 presne, aj my to tak mame, nie sme ešte manželia..

viera27
19. mar 2014

mne sa strasne paci, ako tu baby beru, ze poistit sa a tak. Ale to nie je o tom, ze po rozvode ziskate polovicu bytu, to je kravina. Ten byt totiz este treba dosplacat. Vy ziskate polovicu SPLATENEJ casti hypoteky + polovicu este neplateneho dlhu 😀 😀 😀 . Pokial je byt napisany iba na manzela a nadobudnuty este pred manzelstvom, tak automaticky ziskavate narok na polovicu SPLATENEJ casti hypoteky splacanej pocas manzelstva, ale dlh uz nie. Tak si to dobre zratajte, o co vlastne bojujete 😀

wanda52
19. mar 2014

Ahoj, my so snúbencom budeme riešiť spoločný úver a kúpu bytu tiež zrejme pred svadbou. Budeme tým pádom podielovými vlastníkmi, každý bude vlastniť polovicu. Tiež by som protestovala, keby chcel kupovať byt iba on. Možno teraz zarába tvoj priateľ viac, ale nikdy nevieš, čo život prinesie. Keď sa brali moji rodičia, otec mal väčšie úspory ako mamina, neriešili to.. proste každý prispel, tým čím mohol. Postavili spoločne dom, ktorý je v BSM. Ako píšem, v živote sa stáva čokoľvek, môj otec neskôr ochorel a práve mama bola tou, čo tiahla domácnosť a rôzne iné výdavky. Podľa mňa, priateľ by mal uvažovať v tvare "my" a nie "ja", keď s tebou počíta do budúcna. Ale zase aj ty by si mala prispieť nejakými úsporami na kúpu toho bytu, aj keby doň nevložíš toľko, čo on. Záleží na vás, ako sa dohodnete. Ak nadobudne byt do vlastníctva pred svadbou, tak bude iba on vlastníkom a ty v prípade rozchodu nebudeš mať na byt žiadne právo. Ak si ho kúpite po svadbe, bude v BSM - v prípade rozvodu sa buď dohodnete na vysporiadaní BSM alebo o tom rozhodne súd.

elienka
19. mar 2014

@viera27 to akože naozaj? to aj pri majetkovom vysporiadaní na to tak pozerá súd? Ja som myslela, že vždy je celý byt aj celá pôžička toho, kto to nadobudol pred manželstvom
@ivana1410 inak najviac sa mi páči nápad @tilly o tom vlastnom maličkom bytíku. z nájmu by sa to malo dať pokryť , takže by vás to ako rodinu nezaťažovalo a zároveň by si si splácala niečo vlastné.
inak zo života: u nás to bolo tak, že sme nadobudli dom ešte pred manželstvom, ale kvôli rýchlosti sme to napísali celé len na mňa, ja som dala 90% manžel cca 10% hodnoty. ale nebrali sme to tak, lebo sme spolu odjakživa a stále sme hospodárili spoločne aj keď s oddelenými účtami. Keďže sme neboli zobratí, tak sme si uvedomovali aj fakt dedenia, že by to dedili moji rodičia. Tak som sa mamy spýtala, čo by urobili, ak by sa so mnou niečo stalo. Očakávala som odpoveď, že samozrejme dom by zostal môjmu vtedy ešte priateľovi. Ale mama len opletala, že oni by ho neoklamali a pod. tak som z nej vytiahla, nech povie presne čo by urobili - že oni by mu vyplatili tú čiastku čo tam on vložil. Tak som sa snažila ju nabádať, že ak by sme sa na druhý deň zobrali, že to zdedí celé on - a ona, že aj ona mňa môže vydediť. Toto jej nikdy nezabudnem Peniaze sú mocné a väčšinou sa pri nich zabúda na to morálne hladisko, čo by inak človek očakával, že by to tak malo byť. Po 2 rokoch sme sa zobrali. Ale manžel dobre lietal okolo toho pred svadbou, doslova si postavil hlavu a polovicu domu som mu darovala. Ja by som mu ju darovala aj tak, len tak vtedy okolo toho začal, že skoro nemohol dočkať rána, aby sme išli na kataster. Teraz sa situácia obrátila, manžel zarába, ja som na rodičovskej. dom máme na polovicu aj keď nadobudnutý pred manželstvom.

Jednoducho z krátkodobého hľadiska je to ok ak by mal celý byt na seba, ale s výhľadom do budúcnosti (čo určite očakávate, že spolu ostanete až na veky vekov) by som ja osobne nebola rada, aby ma držal v šachu. Hypo je na 30 rokov väčšinou, takže počas hypo darovať pol bytu manželke asi bude komplikované, keďže je tam ťarcha banky a asi tá banka by s tým musela súhlasiť (zadarmo ten súhlas nebude). Ešte sa mi páči ten nápad, že nie na polovicu, ale napr ty by si bola 1/3 vlastník a priateľ 2/3 vlastník. aj to dáva zmysel.

shania31
19. mar 2014

@elienka
Jasne, ze pri majetkovom vysporiadani by bol byt len jeho, ked to nadobudne pred manzelstvom a on bude jediny vlastnik. Dobra blbost, ze jej by nieco patrilo.

viera27
19. mar 2014

@elienka jasne. Vsak po svatbe sa hypoteka plati z penazi, ktore su brane ako spolocne. Praveze v tomto je akykolvek uver (nielen hypoteka) super. Nemusis dokladovat, ziadne blocky, nic. Jednoducho polovica hodnoty je tvoja a hotovo. Rovnako aj bez hypoteky. Mas narok na polovicu hodnoty, o ktoru pocas manzelstva exmanzelova nehnutelnost stupla. Takze napriklad exmanzel/ka vyplaca po rozvode nasledovne:
- mal byt po rodicoch, cisto v jeho vlastnictve. Tabulkova hodnota bytu v case zaciatku manzelstva bola 40 000E. Po 10 rokoch manzelstva mal byt hodnotu 60 000. Exmanzelka ma narok na 10 000.

Cize paradoxne najvyhodnejsie je, ked si buduci manzel vezme 100% hypoteku napr. 60000 a kupi na seba byt mesiac pred svatbou. V case rozvodu bude splatenych 30000E. Exmanzelka ma narok na 15000E. Exmanzel rovnako na 15000, ale este dalsich 30000 musi splatit on. Keby bola hypoteka na oboch, tak manzelka k 15000E cash ziska este dlh 15000E.

pegyinka
19. mar 2014

ja som si byt kúpila, resp. brala úver, v dobe, keď som bola sama, starala sa sama o seba, a všetko som si platila sama... teraz tu bývame s priateľom spoločne, a čakáme nášho drobčeka... a hovoríme vždy o NAŠOM domove (keď sme napr. u rodičov a odchádzame od nich, tak ideme "domov")... v budúcnosti chceme brať väčší byt/domček (teraz sa ešte nedalo, keďže som mala aj štátny príspevok pre mladých, ktorý je na 5 rokov, takže ešte 2 roky musíme počkať, lebo mať vysoký úver pri jednom plate a keď ja budem na materskej/rodičovskej, tak to by bolo na mašlu)... a "môj" byt si necháme - predsa len je to nehnuteľnosť, dá sa dať do podnájmu a splácať sa bude v podstate sám... a v budúcnosti: 1.) byt ostane pre nášho drobca, 2.) keď bude veľmi zle (nebudeme mať už z čoho žiť) dá sa predať, 3.) ak by sme sa nedajbože rozišli/rozviedli, mám kam ísť... áno, tento byt je pre mňa a naše dieťa nejaká istota budúcnosti - jeden nikdy nevie, čo bude o 5-10-15 rokov, a hlavne keď vidí, čo sa deje okolo neho... a nie je to sebectvo, len je to zdravý rozum...
myslím, že tvoj priateľ vie koľko zarábaš, a nechce ťa zaťažovať... ťažko povedať aký je, akú má povahu... ale pokiaľ by ti vykrikoval, že je to jeho byt, tak by ti to vykrikoval, aj keby si bola na papieri napísaná - keďže by si určite neprispievala rovným dielom... ale ak nemá vo zvyku ti ani teraz nič vyčítať, tak si nemyslím, že by ti potom niečo vyčítal... áno, chápem aj teba, že by si chcela mať nejakú zábezpeku, čo ak sa rozídete a ostaneš sama s dieťaťom, kam sa podeješ - ale vždy sa riešenie nájde - máš rodinu, ktorá by ti určite aspoň na chvíľu pomohla sa postaviť na nohy... a tak či onak, byt zaťažený úverom neviem ako by sa delil - to by musel buď priateľ vyplatiť teba, alebo ty jeho - a to ťažko povedať, či by si na to mala... neviem, nie som v tejto oblasti nejako zbehlá, len usudzujem, ako by sa to zrejme riešilo... tak držím palčeky, aby ste situáciu vyriešili k spokojnosti oboch 🙂

elienka
19. mar 2014

@viera27 veľmi zaujímavé

saxana36
19. mar 2014

Nie som vydata a s priatelom mame kupeny byt,on zobral uver,ale byt je spolocny,kazdy z nas je vlastnikom

viera27
19. mar 2014

@elienka skor svinska vychcanost. V zivote by som toto neurobila, riesila by som manzelove splacanie aspon z casti zuzenim BSM, aby to bolo pre neho korektne. Ale toto pisem len preto, lebo mi to je smiesne. Pri hypoteke riesit, na koho je byt napisany a ci je MOJ, alebo TVOJ alebo NAS, pricom fakt zabudaju na to, ze sa delia aj dlhy na polovicu, nielen majetok ... A pri dlhoch je predsa lepsie nebyt zapisany na nicom 😀

shania31
19. mar 2014

@viera27
Ked je byt vylucne vo vlastnictve manzela a nadobudol ho v case, ked este neboli manzelia- jeho manzelka v pripade rozvodu nedostane nic. Deli sa len to, co nadobudli pocas manzelstva.

viera27
19. mar 2014

@shania31 Nedelia sa o byt, delia sa o hodnotu, o ktoru byt stupol. Kamaratku tak manzel vyplacal zo svojho rodicovskeho bytu, ktory zdedil este pred svatbou. Takisto ju vyplacal aj zo zahrady, ktoru tiez zdedil - vsak nakupili sme tam stromceky, opravili chodniky, vykopali studnu atd atd. Tam prave prichadza pri byte to dokladovanie, ze kupili sme nove kachlicky, prerobili jadro, vymalovali, vymenili okna, nabytok atd atd. Akakolvek investicia ci oprava, ci ina "hodnota" vstupuje do bsm. Super je ak si na upravy ci zariadenie beru spotrebak, tam je to krasne ciste.

sendy1977
19. mar 2014

@viera27 ale tie dlhy sa raz splatia. A on ten byt nekupuje za hotovosť. Keby on ten byt kupoval za peniaze, ktoré zarobil pred svadbou, tak jasne, že byt by napísal na seba, ale on berie hypotéku a plánuje s nou rodinu.

viera
19. mar 2014

@ivana1410 Ahoj....Tak 1rok je kratka doba aby si spoznala poriadne danu osobu....Druha vec...Je fajn, ze zarobi vela a ze chce kupit byt a ty nemusis nic ale treba sa pozriet aj na tuto moznost ako je, ze co v takom pripade ak sa rozidete a nedajboze budes mat s nim dieta...Pojdes s holou ritou...🙂Lebo nie ste zobrati...Osobne verim, ze do domacnosti budes prispievat aj ty....Varenie, pranie, jedlo a pod...Dohodla by som sa s nim, ze tam bude i moje meno figurovat, nakolko NASE a NASA buducnost,inak by som do toho ani nevstupovala...Ze "mame" byt, on ho cvakol,on ho plati a nie sme ani zobrati.........

ammellia
19. mar 2014

Myslienka zobrat na úver garsónku a prenajímať je síce pekná, ale pri minimálnej mzde nereálna ;)

shania31
19. mar 2014

@ammellia
Hlavne v BA, kde tie ceny za nehnutelnosti su nehorazne 😀

henikav
19. mar 2014

@ivana1410 najprv sa vezmite a potom su kupte byt trebars aj na jeho meno. V pripade ze by ste sa neskor aj rozviedli, majetok nadobunuty pocas manzelstva sa deli na polovicu a je jedno na cie meno je pisany. Vynimkou by bolo jedine keby ste mali predmanzelsku zmluvu 😉

ssisska
19. mar 2014

@shania31
V Ba by som si nikdy byt nekupila,novopostavene byty su vacsinou postavene na starych pohrebiskach co je pre byvanie katastrofa.

shania31
19. mar 2014

@ssisska
Ano aj pohrebiskach, starych skladkach odpadu..... Clovek potrebuje niekde byvat, my sme novostavbu nekupovali 🙂 Nastastie panelakovy zivot uz mame za sebou, plne zuby sme uz toho mali 😀

andreah25
19. mar 2014

Vieš čo sa asi stalo? Keď bol v realitnej kancelárii, tak sa asi o všetkom rozprávali, čo ako sa kupovať, príp. ako financovať a podobne. A došlo asi k tomu, že realitný maklér sa Tvojho priateľa spýtal, kto akým pomerom budem daný byt kupovať, tzn. kto z vás dvoch koľko prispeje, príp. na kom bude stáť a padať prípadná hypotéka. Je to totiž bežná otázka každého či už realitného makléra alebo aj bankového pracovníka pri riešení takýchto situácií.
Ide o to, že pokiaľ nie ste manželia, tak sa musí určovať podiel vlastníctva. V manželstve je to jednoduché, pokiaľ nie je zúžené alebo zrušené BSM, tam je jednoducho všetko oboch a pri delení napr. pri rozvode sa delí automaticky na polovicu. Kdežto v prípade ,,bez manželstva" je to v prípade rozchodu partnerov veľmi problematické, najmä ak sa partneri nechcú rozumne dohodnúť - a to sú sakra škaredné riešenia (zažila som už kadejaké hádky takto rozhádaných partnerov).
Ja osobne som tiež z tých, ktorí pri stretnutí sa s ľudmi, ktorí uvažujú o kúpe a nie sú zobratí, sa pýtam, čo kto v akom pomere bude kupovať, kto ako bude vystupovať pri úvere a či to majú dobre premyslené.
V Tvojom prípade by som navrhovala riešenie takto:
- OK, byt na oboch, ale on 3/4 vlastníctva a ty 1/4. A prečo? Sama si si odpovedala tým, že on zarába nadštandardne a ty minimum - čiže kto bude byt kupovať a platiť prípadný úver? On alebo Ty. Zobratí ešte nie ste, takže delila by som to takto. Isto sa na mňa nahneváš, ale je to rozumné riešenie.

draik
19. mar 2014

@viera27
@shania31
V prípade rozvodu by si primárne nedelili hodnotu, o ktorú byt stúpol, ale exmanželka by mala nárok na polovicu toho, čo sa počas manželstva vynaložilo z BSM na výlučný majetok manžela. V tomto prípade by to bola polovica splátok hypoúveru, za ktorý exmanžel kúpil byt pred vznikom manželstva.. Takisto by mala nárok na polovicu nákladov, ktoré vrazili z BSM do prípadnej rekonštrukcie.

Kúpa nehnuteľnosti na úver partnermi je pomerne riziková v prípade ich neskoršieho rozchodu. Ak by kúpu uskutočnili počas manželstva, nemohli by si už v takej miere vyčítať, kto zaplatil viac, keďže sú si vedomí, že v BSM sú príjmy spoločné. Samozrejme, že ten s vyšším príjmom to bude brať ako svoju škodu. Potom ešte ostáva "vyčísliť" napr. starostlivosť o deti, domácnosť atď.

viera27
19. mar 2014

@draik no ved pises to iste, co ja 😀. Suma za zhodnotenie jeho majetku, trebars rekonstrukciou, ide na polovicu manzelom.