Vaše názory na druhý pilier

alietam
20. jan 2015

Ahojte baby chcem sa informovat o druhom piliery som v nom a muz ma bombarduje s tym ze hned ako sa bude dat z neho vystupit tak mam prejst do prveho.ze s mojim platom malym ovsem sa mi neoplati ho mat zE druhy pilier je klamstvo. Tak potrebujem dake nazory pre a proti ci mapravdu alebo nie dakujem

janjochmann
14. feb 2017

@richardhudec áno, viem, to je síce pravda, ale keď si napríklad porovnáš výnos od založenia indexovych fondov cca od mája 2012, tak Indexový fond AXA mal kumulovane zhodnotenie cca 74% a Allianz Progress cca 36%, čo ročne robilo cca 12% v 6%.

Ja jednoznačne volím indexové fondy, nie kvôli minulej výkonnosti ale kvôli tomu, že pasívne fondy sa ukazujú byť efektívnejšie než aktívne. Ale to iste vieš, keďže sa tomu venuješ. Platí že keď aj má niekto Allianz, nech si aspoň na tie nové príspevky dá akciový fond a nezostáva iba v dlhopisovom...

0silvia0
14. feb 2017

@wladka potom daj vedieť ako si sa rozhodla, tiež mám situáciu ako ty, tiež som v Aegone a mám solid, len mám o 8 rokov viac ako ty a plat ako v školstve... Tiež som nad tým rozmýšľala, ale tiež potrebujem v tomto poradiť.

richardhudec
14. feb 2017

@0silvia0 100% index kľudne....od 52 rokov začne automatická stabilizacna fáza kedy sa bude každý rok 10% presúvať do dlhopisového....

wladka
14. feb 2017

@0silvia0 silvi, ja robim v skolstve ..neviem aky rocnik si, ja 82ka, tak zvazujem Vital indexovy.. z dlhodobeho hladiska myslim ze by mal byt fajn a netreba mat obav, z toho co som citala.. riziko je iba vtedy, ak si dajme tomu blizko k 50tke, tam by som neriskovala.. Dnes som ucila, zajtra mam volnejsie, budem nad tym sediet a urcite to prehodim na Vital .. ponukaju aj moznost prerozdelenua, musim to este kuk, ze co a ako.. 😉

0silvia0
14. feb 2017

@wladka ja som rocnik 74, tak pojdem aj ja teda studovat co s tym, @richardhudec radi index, musim to poriadne prestudovat a premyslim...

janjochmann
14. feb 2017

@0silvia0 Ešte máš pred sebou cca 22 rokov sporenia, takže indexový fond je dobrá voľba. Ako som písal vyššie, ak chceš hodnotu toho, čo si už doteraz nasporila, zachovať, rozdeľ si nové príspevky do indexového a pôvodné nechaj v dlhopisovom.

richardhudec
14. feb 2017

@janjochmann až na to, že hodnotu moc nezachová, lebo inflácia a lebo zúfalý výnos dlhopisových fondov.

Ak je Silvia konzervativnejsia, tak by som volil aktuálnu hodnotu 50:50 index a dlhopis a nové vklady do indexu 🙂 pri 22 rokoch neexistuje aby to bolo zle rozhodnutie

bocianka123
14. feb 2017

Zdravim nahodou som nasla tuto diskusiu... u mna smola ze som v r.2012 spanikarila zrusila index a poslala svoje uspory aj prispevky do konzervacie...bola som vtedy zrejme otapena po porode a seda kora mozgova nefungovala ako mala 😀 takze ani suma prispevkov nebola zaujimava... ale tak prebrala som sa a teraz mam vklady rozdelene konzerv/index .. pomer si nepametam ... tusim viac ide do indexov... a rozdelila som si aj uspory.. .. buducnost ukaze ako to dopadne... caka ma esre cca 18 r a kusok sporenia..

janjochmann
14. feb 2017

@richardhudec áno, 22 rokov je dostatočne dlhá doba, tak ako som písal dať všetko do indexu nie je zlé riešenie.

Ale sú prípady, kedy aj to zachovanie hodnoty môže mať zmysel - netreba zabúdať na to, že druhý pilier je vo fáze sporenia v podstate aj životná poistka vďaka dedeniu. Takže ak sa na to niekto pozerá tak, že to čo tam už mám mi kryje napr. časť hypotéky, môže mať záujem aby mu to radikálne nekleslo v krátkom čase. A vieme, že pri najbližšej kríze opäť klesne, kľudne o 50% a viac v priebehu pár týždňov.

Tým chcem povedať že tak ako pri všetkom, ani vo financiách neexistuje jedno jediné správne "silver bullet" riešenie...

janjochmann
14. feb 2017

@bocianka123 ...bola som vtedy zrejme otapena po porode a seda kora mozgova nefungovala ako mala

😁😁😁 pobavilo

0silvia0
14. feb 2017

@janjochmann
@richardhudec
Ďakujem Vám obom za rady, pomohli ste🙂

bocianka123
14. feb 2017

@janjochmann ja sa tiez na to tak pozeram ze faza sporenia ... akoby poistka... hypoteka a tak... ako pises...

richardhudec
14. feb 2017

@janjochmann Takto som sa na to popravde nepozeral 🙂 Ale pravdu máš 🙂 Človek sa stále učí 🙂

wladka
15. feb 2017

@0silvia0 mam to tak, ze pre nove prispevky 100%, a pre uspory 40% pre Solid, a 60% do Indexu... ;)

0silvia0
15. feb 2017

@wladka nové príspevky 100 percent do indexu? Aj ja som si to včera podľa rád pánov v tejto diskusii hneď vypísala na tlačive, nové príspevky 100 percent index a úspory 50 perc. index a 50 percent solid. Takže som rada za túto diskusiu 🙂

wladka
15. feb 2017

@0silvia0 anoo, do indexu.. :D .. aj ja som rada.. inak by som ostala zaostala v tomto.. teraz som mudrejsia.. ;) posielas to postou na Slavicie udolie? 🙂

0silvia0
15. feb 2017

@wladka áno, dnes to idem poslať🙂

janjochmann
15. feb 2017

@wladka
@0silvia0
Keď to meníte "online" takto spolu cez koník, hneď vám to aj ľahšie ide 🙂

Už len malá rada na záver - je dôležité druhý pilier mať a mať ho správne nastavený, ale nespoliehajte sa iba na 1+2 pilier čo sa dôchodku týka.
Ak sa chcete mať na dôchodku dobre, popritom si určite dlhodobo pravidelne investujte, ale samozrejme že nie cez poistky.

wladka
15. feb 2017

@janjochmann to je uz ina vec, tam to mam poriesene.. len ten II.pilier ked vyjde, to bude fasa dochodok na Karibiku 😀

bocianka123
15. feb 2017

@wladka stretneme sa na Karibiku 😊.

bocianka123
15. feb 2017

Inak mate niekto aj III.pilier?

wladka
15. feb 2017

Ja nie, pozerala som to.. neviiim ja

janjochmann
15. feb 2017

@bocianka123 K tretiemu pilieru v krátkosti - ak to váš zamestnávateľ ponúka, URČITE to treba využiť. Vlastné príspevky dávať v takej výške, aby ste od zamestnávateľa získali maximálny príspevok ktorý ponúka.

Ak ale zamestnávateľ neprispieva, existujú lepšie možnosti ako 3. pilier a ak prispievať svojimi príspevkami, tak max 15 eur mesačne, tak je možné znížiť základ dane o 180 eur a ušetriť 34 eur na dani.

Tiež tu platí, že nie je jedno aká DDS a aký fond.

bocianka123
15. feb 2017

@janjochmann dakujem za vysvetlenie. Ja ho uz mam len som chcela pocut /citat nejaky nazor nan .

veaaa
15. feb 2017

Baby k tomu 3.pil co treba aby som si mohla uplatnit znizenie zakl.dane?myslim tym zmluva?

0silvia0
15. feb 2017

@bocianka123 mám aj III. pilier, keďže zamestnávateľ prispieva, tak sa to oplatí... no uvidíme tie dôchodky v konečnom dôsledku o 25 rokov😎

maminka2013
20. feb 2017

@0silvia0 určite ho budete mať vyšší ako ten, kto nemá 3.pilier 🙂 a to, že Vám zamestnávateľ naň prispieva je super, nie každý má tú možnosť, tak sa môžete tešiť ;)

0silvia0
20. feb 2017

@maminka2013 no už len dožiť sa 😇

janjochmann
20. feb 2017

@veaaa
- predovšetkým musíš mať zmluvu uzavretú v roku 2014 a neskôr, prípadne ak máš staršiu zmluvu, musíš prijať nové podmienky (okrem daňovej úľavy sa tam menili aj iné veci, napr. nemožnosť zrušiť zmluvu s odstupným a podmienky na vyplácanie dôchodku)
- musíš mať vlastné príspevky, ak chceš využiť daňovú úľavu naplno, tak 15 eur mesačne, spolu ročne 180 eur
- v daňovom priznaní sa potom tieto príspevky odrátavajú zo základu dane, DDS by ti mala poslať potvrdenie

maminka2013
2. mar 2017

@0silvia0 tak to áno :D 👍