Veľmi chceme domček, ale nemáme dostatok financií

21. okt 2020

Ahojte, s manželom zvažujeme, že by sme časom chceli domček. Ale zisťujeme, že na to proste nemáme. Potom si poviem, veď je toľko mladých rodiniek, čo ma domček.
Preto sa Vás chcem spýtať, ako to finančne zvládate?
Akú máte vysokú hypotéku a splátku? My máme hypotéku 60 000€ splátku 250€. Mame troj izbový byt. Nezarobime zle, myslím, že si žijeme fajn, dieťatko je len na ceste. Samozrejme, že materskú by sme boli ešte v byte, potom návrat do roboty a časom by sme to chceli riešiť.
Ďalšia vec je, že keby sme aj byt chceli predať, myslime si, že dnes by sme ho predali za cca 80 000 + ešte by sme mali to čo sme už s platili. Čiže 30 000 by nám mohlo cca ostať. Tým pádom rátam, že hypotéka by bola potrebná vo výške aspoň ešte 130 000€. Otazne,ci by nám ju dali ale zase si neviem predstaviť ze by sme mesačne platili 500 - 600€ za hypotéku.
Ako to prosím vás zvládate vy?

stasticko_237
21. okt 2020

My mame hypoteku 80tis. ..platime po 300eur mesacne ..zatial zijeme v sluzobnom byte, ale staviame dom a o rok by sme sa chceli prestahovat .. uvidime ako to pojde, ..ci sa vmestime do hypoteky, robime svojpomocne ...
Ja beriem 400eur rodicovsky a manzel len cca 1000eur zarobi ..vychadza nam mesacne len tak tak ..ale zasa, vsetko ide do domu..

deti95060810
21. okt 2020

záleží kde chcete domček.... je rozdiel mať domček niekde v Ba, a niekde v Bardejove. Ak potrebujete kúpiť ešte aj pozemok - tak to je ďalšia fin. pálka.
My sme si veľa porobili svojpomocne a tým pádom nás dom vyššiel cca 55 000 e....
Takže aj je mm zručný a pol rodiny ochotná brigádovať na vašej stavbe tak hypotéka by nemusela byť ani vysoká....😉

stasticko_237
21. okt 2020

@deti95060810 hej presne ...ked je manzel zrucny a pol rodiny ochotna pomoct, da sa to .. my staviame a velmi rodina nepomaha, lebo nikto nic nevie ..akurat elektriku nam spravil svagor, ..inak platime za vsetko

hederamonstera
21. okt 2020

Nepises odkial si, resp. kde chcete staviat. To sa potom tie naklady vyrazne lisia. Ale tiez ma niekedy fascinuje odkial ludia beru tie peniaze na tak drahe byty napr. v BA, neviem si predstavit tie hypo a tie splatky (ktore su mozno teraz nizke kvoli nizkym fix.urokom ale co o 5,10 rokov?)
My sme postavili dom tak 70km od BA, zatial deti nemame, zarabame myslim nadstandartne....manzel si pozemok kupil este pred nasim spoznanim, za dobru cenu, kedze to najprv nebol stavebny pozemok. Hypo mame 110tis a platime 360, mame este vyssi urok ale neprefinancovali sme to na tieto nizke, nemam z nich dobry pocit.
Ale stavali sme vacsinu svojpomocne, to urobi vela.

autor
21. okt 2020

Na strednom Slovensku, myslím, že tých 160000€ by sme určite potrebovali.
Môj manžel je naozaj veľmi šikovný, vie veľa vecí spraviť sám, cez elektriku, murovanie,...... Je aj veľký perfekcionalista. Ale čo sa týka rodiny, ani by nám nemal veľmi kto pomôcť, a teda ja by som asi ani nechcela, každý má to svoje.

stasticko_237
21. okt 2020

My staviame na vychode.. pozemok sme kupili za 30tis. ..planujeme do domu dat 80tis. ..ale to asi bude malo 😣🤔 zistujeme ..

janettdamian
21. okt 2020

No ak je šikovný vie murovať a pozháňať si materiál,a má čas na stavanie domu, (neviem kde pracuje) tak cca 160000€ vám absolútne bohato stačí. Z vlastnej skúsenosti poradím, nestavajte si veľký dom, je to úplne zbytočné. My bývame vo svojom 3 roky. Manžel -živnostník staval všetko sám bez pomoci rodiny, nadrel sa ako otrok (tiež je perfekcionalista). Známi robili vodu,kúrenie, elektrinu odborné zapájačky, všetko im nachytal. Nás vyšla stavba aj so zariadením cca 70-80 tis bez pozemku. Ale muž fakt robil sám aj zariaďoval je stolár. A postavil dom zbytočne veľký, sa tu teraz naháňame, lebo deti sa medzi časom osamostatnili 😀 Ale vy ste ešte mladá rodinka takže nejakých 100m2 cca rátajte.

stasticko_237
21. okt 2020

@janettdamian 100m2 je velky pre vas??? my staviame 187m2 a 30m2 terasa .. teraz byvame v 50m2 byte a neviem sa dockat, az sa prestahujeme 🤣🤣🤣 lebo sa vobec nemestime a to sme len traja

deti95060810
21. okt 2020

@stasticko_237 koľko vás bude v dome bývať?

stasticko_237
21. okt 2020

@deti95060810 mame klasicky 4izb. dom, ale mame velky sklad, kupelnu a pracovnu ..len tie tvoria polovicu domu .. v dome nas bude traja a ak sa podaria dalsie deti 😊 tak mozno aj piati 🤣🤣😃

janettdamian
21. okt 2020

@stasticko_237 100m2 odporúčam tejto mladej rodinke. U nás to bola komédia, začali sme stavať dom s 2 deťmi, pri stavbe pribudli ďalšie 2, tak sme "nadstavili" 😀 Dokončili sme, začali bývať, a dve deti sa osamostatnili. Tak sa naháňame v cca 250 m2 traja. Máme aj pivnice, kancelársku časť. A úplná topka je, že som chcela takú svoju súkromnú spálničku pre seba, proste svoj kútik 15 m2 a tam sa všetci každý večer natlačíme na spanie, lebo tam sa cítim najlepšie všetci po kope -:D

negymama
21. okt 2020

tiez sa prihovaram za mensi domcek, my sme 6clenna rodina v rd, 106 m2 cistej obyvanej plochy bez murov a priecok... plus k tomu terasa cca 20m2. a v pohode byvame, velku cast roka sme na zahrade na terase.
ako sem tam by sme privitali vacsi ulozny priestor, trochu vacsiu obyvacku a kuchynu, ..ale do buducna deti rastu, zachvilu tie starsie pojdu z domu a po par rokoch nebudeme musiet tahat velky domisko s udrzbou, energiami, a kedze je prizemny odpada aj behanie po schodoch.

katka281
21. okt 2020

Nam idu za chvilku odovzdat stavbu 😊 schvalenie hypo bolo mimoriadne narocne. Brali sme 110 000eur, ale ideme sumu este navysit...s manzelom sme obaja pracujuci ludia, on zaraba cez 1200eur mesacne, mali sme vlastny pozemok, nasporenu sumu cez 10 000eur, vybornu splatkovu minulost a uz vyplateny uver za auto. Kopec veci, co sa tyka domu, porobil muz so svokrom, ale hrozne vela poloziek nas zaskocilo ze boli peniazky naviac. Neda sa povedat kolko by ste platili vy, podmienky v bankach sa menia z mesiaca na mesiac (obrazne povedane). Vsetky peniaze nam zhltne dom, uz niekedy zvazujem ci to bol dobry napad 😄 a presne ako pisu dievcata, vela zalezi od toho v akej lokalite stavias. Co sa tyka splatok, financny poradca nam tvrdi ze to bude asi 350eur mesacne, ale ktovie, v tomto ti to neviem povedat na 100%. Zabudla som napisat, ze sme stavali nizkoenergeticky drevodom, murovane domceky vo velkosti v akej staviame, stoja podstatne viac. Vsetko zalezi od tvojich narokov 😊

simca06022011
21. okt 2020

Pozri sa na ceny a uvidíš... Ja mam 200t a hypo 760eur, čo je dosť. Keď si ešte energie prirátam a pravidelne povinné platby tak min 1200eur mesačne ide tam a kde sú ešte opravy, a prevádzková réžia ako jedlo, šaty,... Veľmi dôležité je ako si nastaviť splátky v banke a teda výška príjmu k tomu. A len tak k téme.... Plánovať to roky vopred.. Je trosku aj zbytočne... Nevieš akú budeš mat po MD možnosť sa zamestnať, aký budete mat prijem.. Ani aké ceny nehnuteľností tu budú... Pred 5 rokmi stal napr. Naš pozemok 50t, teraz za takýto pýtali aj 100t (skúšali a kto vie ci toľko dostali, ale je predaný). Toto je najlepšie riešiť vtedy keď to bude aktuálne... Pôjdeš do prace, budete sledovať nehnuteľnosti, nájdete a kúpite... My sme náš hľadali 3 roky. A inak odporúčam malý dom a funkcne dobre premyslený. Ja pol domu nepoužívam. Plnohodnotne. Dalsia vec.. Muž môže byť zrucny a šikovný (je to super, nebudete čakať na robotníkov a opravovať po nich) ale ku všetkému budete potrebovať ešte aj stemplel od odborníka pre kolaudáciu.

dollyzv
21. okt 2020

Fúha,to máte dosť vysokú splátku na takú sumu..i keď záleží na koľko rokov..ja mám na 30rokov 56 000 a splátka 180€ mesačne...to mám sama pri príjme vyše 800€

stasticko_237
21. okt 2020

@janettdamian my budeme mat bungalov 4izb. K tomu som mala podmienku velky sklad (nech mam kde co davat, to sa zide ..) a kupelnu mame cez 12m2 ..takze to nabehne ..pracovna tiez velka, ..inak nic extra ..priestorovo to mame velke a uvidime, o rok napisem aka som spokojna 🤣🤣🤣

hederamonstera
21. okt 2020

my mame 150m2 + 100m2 pivnica,kotolna,pracovna, garaz a je to akurat. Sme tam sice dvaja, ale pivnice su uz zaplnene a to nam vela ludi zavidi, lebo vsetci stavaju bungalov a nikto nema okrem garaze ziadne ulozne priestory. takze na to myslite.
Na upratovanie som si chvilu zvykala (kedze som sla z 60m2 bytu) ale uz som sa v tom zohrala a je to super, za mna velky dom je vzdy lepsi ako maly 🙂

zuzka1117
21. okt 2020

Inak to máte dosť vysokú splátku, my mame okolo 64000 a platíme len cca 180€ za splátku

mlska19
21. okt 2020

"Potom si poviem, veď je toľko mladých rodiniek, čo ma domček".Toto je podla mna cesta zo pekla...teda dlhovej pasce.Kazdy zije inak,kazdy ma ine prijmy,ine vydavky,inak pomohla rodina.Ja mam pocit,ze vela ludi zije na hrane prave kvoli tomu,ze aj spoluziacka ma,co ja nemozem?Kamarati kupili pred 2 rokmi 4-izbak v Bratislave,hypo na 30 rokov,900eur mesacne splatka,teraz maju jeden prijem+ona rodicak a na jar boli vyklepani,ked bol on doma na 70percentach.Ide ekonomicka kriza,fakt by som si dnes novu hypoteku so splacanim na 25-30 rokov dobre rozmyslela.

tahomi
21. okt 2020

Ak nemate prijem, tak jednoducho do domu sa nepustajte. Teraz je len zaciatok tazkeho obdobia pre ekonomiku, si si ista, ze budete aj napr pri strate prace jedneho z vas schopny splacat? Robit si rezervu? Ak staviate dom, tak vzdy teeba ratat dobrych 20% navyse a to som mozno malo povedala.

kubkovamama
21. okt 2020

Ahoj,80tis a splátka 490€.Vsetko robil sám,od základov,elektrinu,vodu,odpad,interiér.Este fasádu a dvor na ďalší rok

zuzka1117
21. okt 2020

@kubkovamama to mate strašne vysokú splátku na to že ste brali iba 80 000 🙁

zuzka1117
21. okt 2020

@mlska19 tiež si myslím , netreba sa riadiť ostatnými ale svojimi možnosťami

twinflame
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pieksamaki
21. okt 2020

Dnes to uz tak nechodi ze pomaha rodina pri stavbe domu....neskor by vam to vycitali....myslim v pripade ze by ste im za pracu nezaplatili....

kubkovamama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stary_ujco
21. okt 2020

Ja platim približne 1200 za bývanie. Zarabam iba ja, manželka je doma. A sme šiesti. Akúkoľvek sumu, co ocakavas dat na vystavbu domu si vynásob 1.3 az 1.5 a budes na finálnej cene. A ešte nemáš zahradu, oplotenie a kym to dokoncis, zacne sa faza opráv.

00momo
22. okt 2020

Ahoj skus sa obrátiť na ES Stavby(ekonomické stavby) maju tam skvelé programy pre mladé rodiny.....

simca06022011
22. okt 2020

@stary_ujco presne, ocakavanie je super a realita potom ina :D

negymama
22. okt 2020

baby ale to tazko porovnavat splatky, ked niektor ma uver na 30 rokov, niekto na 20, niekto na 12 ci 15 rokov. Plus rozne prefinancovania, mimoriadne splatky...