Vybielenie účtu cez zahraničné banky

26. feb 2024

Ahojte,máte niekto skúsenosť s vybielenim bankového účtu cez zahraničné banky? Ako to dopadlo? Dostali ste sa k peniazom späť?

vyrovnanaosoba
26. feb 2024

Moja známa prišla o 5tisic eur. Chcela kúpiť bicykel za 80e. Známe pošlite email, zaregistrujte kartu. Atď. A za jeden deň, kým bola v práci a nemohla sledovať mobil, účet prázdny. Z banky jej vraj volali, ale nedovolali. Večer ju skoro porazilo. Hneď dala zablokovať účet, ale vraj je to ťažko vymahatelne. Zatiaľ sa nič nedeje.

zuzanka.zuzu
26. feb 2024

vybielenie? to je jednoslovný názov pre situáciu kedy sprostí ľudia zadajú údaje z karty, internet bankingu a následne ešte transakciu potvrdia bezpečnostným prvkom? 😂

hiro
26. feb 2024

@zuzanka.zuzu Rozmyslal ze ako to funguje ze ludia "vraj" nic nepotvrdzovali, ziadna SMS im neprisla a aj tak banka hlasi prevody autorizovane klientom.
A toto ma napadlo - ze si instalovali nejaku podvodnu aplikaciu (co ja viem fotenie do pdf - takych uz bolo vela) a ta ziada pristup pre hovory/SMS - to si ani poriadne neprecitaju a tej aplikacii bezmyslienkovite povolia. No a tohto cloveka odchytia, namotaju ho spravit co potrebuju a tie overovacie SMS preberie priamo ta aplikacia - precita ich a okamzite zmaze takze to vyzera ako keby nikdy neprisli. Napadlo ma to ako otcovi prepadli hackeri email (to este nevedel) a nemohol si zmenit heslo na FB. Oni ako mali pristup do emailu tak okamzite vsetky potvrdzovacie emaily od FB mazali. Az ked si zmenil heslo a takto ich odstrihol od pristupu k emailu tak zrazu zacali chodit.

januska12323
26. feb 2024

Každý kto dobrovoľne pošle číslo karty, pin, alebo potvrdí podvodné sms si za to môže sám a banka mu nemá čo vrátiť.

autor
26. feb 2024

Dievčatá pýtam sa len preto, lebo mamka má všetky úspory na účte...a v noci jej začali chodiť autorizácie platieb z anglicka a taktiež Cyprus....jasné že to nepotvrdila,tak nič nedislo....ona nikde tu kartu ani nezadava, žiadne Aliexpress platby a čo ja viem čo...proste je opatrná, preto sa čudujem ako sa k tomu dostali ....myslíte,že to budú teraz skúšať stále?? Ja sa bojím len preto, lebo zhodou náhod nás známy prišiel o 20 tisíc eur , vraj sa mu nabúrali na účet cez wifi (nerozumiem sa do toho) ...tak sa pýtam ...či sa báť ....

lely1234
26. feb 2024

Áno a nevrátili. Nie nič som nepotvrdzovala. Dávam si na takéto veci veľký pozor. Bolo mi povedané asi ako sa to robí samozrejme nie presne len cca. Ľudia čo tu píšu s prepáčením koko*iny ako si za to môže človek sám. Nie nemôže. Dokonca mi bolo povedané že aj keby mohli vrátiť peniaze nevrátia tak všetkým klientom bohužiaľ. Ak niekto potvrdzuje nejaké sms, hádže karty svoje kade tade po stenách ok. Ale ľudia. Keď sa vám to nestalo nekomentujte.

lely1234
26. feb 2024

Tu kartu nemusíš používať ale už keď máš raz peniaze v banke si ohrozená aj keď robíš čo môžeš. Hoc len výber z bankomatu. Alebo platenie v nejakých potravinách. Takže ak len takto využíva sa karta môžu ti ako bolo zosmiesnene napísané vybieliť účet.

betulinka1
26. feb 2024

Treba ísť do banky a ihned reklamovať platby. Kolegovi tak stiahli, utekal do banky, tam zablokovali platby a stopli vyplatenie druhej banky. Peniaze mu vrátili späť asi do 14 dní. S tým, že keby sa potvrdilo, že príkaz zadal on, tak musí tie peniaze vrátiť. Samozrejme, že mu vymenili kartu.

guudy
26. feb 2024

Preto mame a pouzivame kreditne karty. Uz sa nam niekolkokrat stalo, ze sme museli zablokovat kreditky, ale peniaze nam vzdy vratili (slo o sumy v desiatkach €). Islo o unik udajov mimo nasej kontroly. Okrem kreditky pouzivame Paypal, tam sa udaje o karte neodosielaju predajcovi.

liz_lemon
26. feb 2024

stava sa, ze niekde pride k uniku dat, a moze prist k zneuzitiu karty bez tvojho pricinenia, v tomto pripade, ti banka vsetko vrati, ale ak niekto sam prezradil kartove udaje, a este aj potvrdil 3ds platby, tak ma smolu

krtko1313
26. feb 2024

Treba si peniaze v rámci účtu dať na sporiaci. Ten oni nevidia. Toto je zlé, že vkladné knižky zrušili tak to majú na účte, alebo doma. Preto sa dejú aj tie okrádania starých ľudí.

liz_lemon
26. feb 2024

@krtko1313 ver, ze su aj taki ludia, ktori prezradia aj pristupy do internetbanking, a to si potom zlodej aj zo sporiaceho uctu vsetko pekne zoberie

tundra
26. feb 2024

Dcere odislo z uctu cez 2000Fr.Klasika,otvorila na par sekund sms,kde pisali,ze ma zasielku na poste.Mala aktivovanu v apke virtualnu kartu.Museli skopirovat udaje.Nakupili tovar v amerike a anglicku.Banka tranaakcie stopla,zavolali dcere,ale uz bolo neskoro.Napisali sme reklamaciu,peniaze vratili.Bola to neautorizovana transakcia.Trvalo to viac, ako mesiac.Existuje poistenie, na taketo pripady.Nezijeme na Slovensku.

kiki68
26. feb 2024

Ja mam na toto poistenie v banke, ako clovek nikdy nevie. Tiez som opatrna, ale viem ako lahko sa veci mozu stat. Nieco objednavas a nieco ine sa rozklikne. Raz sa mi to stalo, ze som kupovala listky na koncert a zrazu nejake divne kroky. Radsej som hned blokla kartu. Pisala som na tu stranku koncertov a oni len potvrdili, ze niekto hackol ich system. Takze dobre, ze som to rychlo zasekla. Pytali si detaily ako to vyzeralo atd.

sono2
26. feb 2024

Aliexpres je absolútne v poriadku. Nakupujem už roky. To len k tomu! Dokonca mam uložené platby automaticky.
Mamka na niečo na miliardu klikla, len treba porozmýšľať!

autor
26. feb 2024

@sono2 ako našťastie neodislo jej nič...len chcem vedieť či sa nemôže stať,že najbližšie jej peniaze stiahni bez autorizácie 🤷

guudy
26. feb 2024

Autorka, my tu nevidime do systemu. Zavolajte si na infolinku banky a povedia vam, co blokovat kartu alebo netreba.

tundra
26. feb 2024

Dcere odisli peniaze po 3 tyzdnoch od kliknutia na sms.

betulinka1
26. feb 2024

áno môže aj bez autorizácie

viera27
26. feb 2024

Nastav limity na platby kartou na 1e a zavolaj do banky. Vyzera,ze karta je zneuzita. Ja by som ju blokla a poziadala o prevydanie. Do tej doby nech si na platenie spravi virtualnu kartu a plati telefonom.

sono2
26. feb 2024

@viera27 nechápem čo pomôže limit, ak dala prístup, ktovie čo otvorila.
Maníkom na tieto veci už žiadny limit nezabráni aby zneužili, pokiaľ majú prístup.
Ja presne neviem, ako to chodí, ale toto, že stačí.
Najlepšie bude zablokovať kartu alebo čo sa v tomto prípade robí

sono2
26. feb 2024

@betulinka1 môže aj len tak bez súhlasu uloženia karty?? Ja to tak mam.

cookie29
26. feb 2024

@zuzanka.zuzu si naivna.... toto sa stalo kamaratke. Je uctovnicka a podozrievava +++. Volali jej telefonnym cislom banky, vedeli presne cisla uctov aj aktualny zostatok presne na cent. A mohla by som pokracovat. Ano su naivni ludia, alebo starsi a podobne... ale su aj profesionalni hackeri, ktori sa vedia naburat alebo skopirovat napriklad kartu. A nie kazdy eshop ma 3d secure ked uz sme pri tom.
Vo Francuzsku nedavno hackli server doplnkoveho zdravotneho poistenia a ukradli udaje milionov ludi...

sono2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
liz_lemon
26. feb 2024

@cookie29 ale ved banka ti nikdy nevola ohladom uctov a zostatkov, to by mohla uctovnicka vediet, nie
v sucasnosti je to tak na 70-80% chyba ludi, co sami dobrovolne daju udaje ci uz z karty alebo do IB, prostrednictvom roznych podvodov

veselo_neveselo
26. feb 2024

Uspory nedrzat na beznom ucte!!
Uspory na setriaci ucet, kde s nimi nemoze manipulovat nik iba ona, neda sa z neho online platit, ani nic.
A potom, zalezi od okolnosti. Ak banka vyhodnoti ze platba bola autorizovana, tak budes mat smolu.
Mne niekto slohol data z kreditky, banka sa sama ozvala ze sa niekto snazi opakovane robit pochybne transakcie, co blokli a vsetko vratili (to bola Visa).

Prejdite vsetky appky na mobile, ake maju povolenia a vypnite vsetko co netreba k fungovaniu tych appiek.
No a potom uz len neplatit na pochybnych strankach, neklikat pochybne clanky, linky, clickbaity, ziadne fejsbuky, pochybne instagramy atdatd.

liz_lemon
26. feb 2024

@veselo_neveselo pleties si pojmy autentifikacia a autorizacia

olimuc
26. feb 2024

Ano, da sa naburat do telefonov a nemusia nikomu davat ani cislo karty. Zabudnu vypnut zeielanie siete atd … niektore telefony su nachylnejsie ako ine 🤷🏻‍♀️ vselico sa da

nelca84
26. feb 2024

@hiro ako to funguje? Tak, ze platby do zahranicia sa vacsinou neautorizuju...

nelca84
26. feb 2024

@cookie29 no asi nie je dostatocne podozrievava, lebo inak by vedela, ze banka taketo informacie klientom nevola...