Výjdu nám peniaze na druhé dieťa?

maminkazs
24. jan 2013

Ahojte žienky, mám na vás takú konkrétnu otázku. Som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý ma pol roka. Premýšľame nad druhým dieťaťom, lebo nechceme, aby zostal náš malý v živote sám. Len sa bojím, či nám vyjdú peniaze. Ja dostávam len tých smiešnych 217 €, manželov plat je cca 950 €. Platíme 360 € hypo, okolo 200 € plyn a elektriku (zvýšili nám platby pre nedoplatok, ale keďže sme sa sťahovali v zime, nemali sme vykryté letné obdobie, kedy sa zbierajú platby - hlavne za plyn, tak ja pevne dúfam, že tie platby budú nižšie...), ďalšie výdavky sú - necelých 17 € net, mobily 20 € (ale to je maximum, niekedy je to len 10€), odkladáme si 40 € na knižku, ďalších 24 €ide na poistku, plus strava dajme tomu 200 € na mesiac, benzín, jednorázové platby a samozrejme dokončovanie domu... No je toho dosť, ale snažíme sa normálne žiť. Ide mi o to, že nechcem len priviesť dieťa na svet, ale chcem mu zabezpečiť aj peknú budúcnosť, školy a všetko, čo k tomu patrí. V mojej práci to vyzerá všelijako, preto by som si chcela "spojiť" rodičovskú dovolenku s materskou, teda priviesť druhé dieťa na svet v čase, keď bude mať synček tri roky. Myslíte si, že by sme to zvládli? Ja viem, že je to len na nás, ale potrebovala by som poradiť, možno nakopnúť a počuť rady iných žien v podobnej situácii. Ďalšia vec je, že neviem, či mi vznikne nárok na materskú. Predtým som ju dostávala a bola celkom slušná, pracovný pomer mi podľa všetkého ešte trvá. To by mi dosť uľahčilo rozhodovanie. Keď už by som za pár rokov išla do práce, myslím si, že by sa to dalo zvládnuť, len týchto pár rokov, čo by som bola doma by sme sa asi museli uskromniť. Ale ja s tým nemám problém. A posledná otázka - znamená druhé dieťa dvojnásobné výdavky? Pretože by som vedela využiť kopec vecí - oblečenie, kočík, autosedačka, postieľka... čo sme kupovali pri našom malom...Ešte raz ďakujem za vaše odpovede 🙂

zuzimia
24. jan 2013

Určite s takymi prijmami a normalnymi narokmi zvladnete.

gubcikova
24. jan 2013

zvládnete.my máme dve deti.dokopy príjem 800€,úver 200€,nájom 170,auto,mobili,net,poistka 150€ a vyžijeme

lea641981
24. jan 2013

zvladnete 🙂

peta268
24. jan 2013

zvladnete, a ak pojdes na matersku do 3 rokov prveho dietata a pracovny pomer bude trvat, tak mas narok aj na materske 🙂 vsetko dobre prajem 🙂

sympa1
24. jan 2013

my sme mali rovnake prijmi ako vy ked sme sli do druheho.tiez mi trval prac.pomer a sla som z rodicovksej do materskej druhej , mala som normalne vyratanu matersku z platu aj druhy x...len my neplatime plyn...hypo platime aj s poistkou 150 ale ostatne rovnako...po prvom dietati ti ostanu veci, takze si myslim ze v pohode vyjdete

henikav
24. jan 2013

Ja si myslim ze druhe dieta, hlavne ak ho mate blizko po tom prvom nie je financne az tak narocne, pretoze oblecenie podedi po tom prvom, aj kopu veci a o hracky sa podelia. Viac penazi bude stat az ked bude vacsie a bude mat svoje naroky, studia, kruzky, zaluby a pod, ale to uz bude zas ina situacia, pretoze sa da predpokladat ze v tom case uz budes aj ty normalne zarabat. Tak uz nech sa Vam to len podari 😉

gucz
24. jan 2013

Keď vychováte jedno, vychováte aj dve. My máme dve (syn je po 2,5 roku po dcérke) a zvládli sme to. Synček nosil veci po malej (samozrejme farebne vhodné alebo neutrálne), hračky si požičiavajú (aj tak ich majú kopec), kočík sme mali z druhej ruky, golfky po dcérke, postieľku taktiež. Takže dá sa to.

iwet7
24. jan 2013

tiez si myslim, ze sa to da a na druhej strane - nebudes predsa 10 rokov na MD, ale po nejakom case sa aj ty zamestnas a peniazkov bude o trosku viac. drzim palce :o)

zaza218
24. jan 2013

Zvladnete,my cakame tretie dieta, platime hypoteku,zaraba iba manzel a ja dostavam smiesnych 220 eur na 2 deti.

alka221
24. jan 2013

urcite to vzladnete, tak ako kopec inych rodicov..

milka1978
24. jan 2013

@maminkazs Ahoj maminka ... sme teraz na tom podone ako Vy .... tiež sme mali na začiatku iba jedno bábo a uvažovali sme o druhom aby nebol náš syn sám .... a dnes máme dvoch chlapov .... u nás je to takto :

Keď sa mi narodil prvý syn poberala som z práce materskú dovolenku pol roka a manžel klasika výplatu .... v pohode sme vyžili ... aj keď som prešla na rodičovský tak sa to dalo .... teraz má môj starší syn 3 roky a mladší 2 mesiace ... takže som šla z rodičáku na materskú .... keďže som výpoveď z práce nedostala takže materskú som mala o trocha lepšiu ako je rodičák ..... poberať ju budem do mája ..... moja materská je cca 260 eur / mesačne ... k tomu prídavky čo je cca 45 eur / mesačne a manželov plat čo je cca 550 eur / mesačne .. dokopy je to 855 eur / mesačne .... takže ako píšeš je to výplata tvojho manžela .... mesačne platíme 100 eur inkaso čo je len voda a elektrina, keďže u nás v dedine nie je plyn .... potom sú to 50 eur poistky ..... a aby som nezabudla 112 eur hypo ..... a ešte 60 eur spotr. úver a 13 eur internet .... toto sú naše výdavky čo je dokopy 335 eur ..... a ostáva nám 520 eur z toho ešte musím vyplatiť škôlku pre syna čo je mesačne okolo 25 eur ... to je 495 eur a to som ešte neodpočítala kredity čo činí mesačne okolo 15 eur a ostane nám 480 eur čistého na živobytie (strava, benzín, poprípade kúpa oblečenia , .....) a z toho dokážeme mesačne vyžiť a to máme 3 ročného škôlkára a 2 mesačné bábo, pričom ja nekojím ale kupujem UM Bebu A. R. 1 mala by byť na predpis no najbližšia detská gastro je od nás 60 km vzdialená a preto je u nej nával a ideme tak až v polovici februára takže dovtedy si musím Bebu kupovať sama a stojí 10 eur / 400g plechovka čo mi vydrží na max. 5 dní .... takže si vieš asi vypočítať koľko mi ešte treba mesačne na mliečko pre drobca + plienky ... samozrejme oblečenie nekupujeme lebo máme všetko po prvom synovy .... takže si myslím, že vy v pohode vyžijete .... a ja sa nesťažujem ... dokážem kúpiť synovy všetko čo chcem ..... samozrejme v rámci nerozmaznávania .. ale myslím také sladkosti alebo poprípade jedno autíčko mesačne 😉

katarina104
24. jan 2013

netreba nič stavať pred deti, tie sú najdôležitejšia investícia, treba sa uskromniť a Pán sa postará 😉

elka86
24. jan 2013

Ja som si tiež istá, že to bude v pohode. Ja som tiež išla z materskej do materskej, pracovná zmluva mi skončila nástupom na prvú materskú, takže som pri druhom nemala ani nárok na materskú, iba rodičovský. Keď bolo "najhoršie", znížili sme platby na poistkách a pod., ale vo všeobecnosti to bolo v pohode, aj na dovolenku vyšlo 😉

puncovyrez
24. jan 2013

Toto milujem. Ze pan sa postara... O mna by sa urcite nepostaral.

martinkaxp
24. jan 2013

my teraz cakame druhe babo a vacsie vydavky su zatial na starsieho syna, pretoze jemu trebalo zariadit izbicku, jemu treba kupovat stale nove saty a tento druhy drobec, ked sa narodi vsetko podedi po starsom, samozrejme nieco treba kupit aj pre toto malinke, no zvacsa pojdu peniaze na kozmetiku a plienky, dufam, ze kojit budem a mliecko nebude treba kupovat. Sice mame dost velke vydavky, najom plus odvody (manzel je zivnostik), len toto cini 500 € a este som si vsimla, ze dost vela davame na benzin, mesacne aj 100 €, sa mi to zda dajak vela :-/ a to este ani zdialky nie je vsetko, manzel ma vyplatu okolo tych 1000 €, niekedy viac, niekedy menej + ta nasa uzasna almuzna. Akedze je manzel zivnostnik, tak plati aj dane :-/ takze nas este inak zdiera stat :-/

katkas1
24. jan 2013

samozrejme ze to zvladnete a matersku by si dostavala 🙂

zuzi0911
24. jan 2013

zvladnete 🙂

ivuska6
24. jan 2013

No mat vas plat tak este aj usetrim 200€

janicka11
24. jan 2013

AHOJ,tiež si myslím že to zvládnete 🙂 🙂 🙂
Máte podla mna fajn plat,a ako píšeš všetko si si ponechávala po prvom dieťati čo je super,vela mamičiek tu je takých,že všetko muselo predať aby mohli kúpiť vačšie veci,a preto už na druhé dieťa ani nepomysleli.
My sme na tom neni neviem ako najlepšie,ale máme bývanie hotové,je naše,zvládame platiť všetko čo nám treba,a dokonca nám víjde skoro každý mesiac na neaký vačší výlet,do Tatier na víkend alebo tak. 😅 😅
Takže hor sa do toho.A smelo

evelina77
24. jan 2013

Len do toho nic sa neboj,my mame tri a pekne si zijeme,urcite to zvladnete 🙂

nada1326
25. jan 2013

myslim, že v pohode to zvladnete 😉

prosimopomoc
11. jan 2023

@maminkazs nechcem rypat, fakt nie, ale naco vam je druhe dieta? Nestaci, ze mate jedno krasne, zdrave a tomu doprajete uzasny zivot? Ja nemam ziadne, ani nechcem, nakolko som rada, ze uzivim seba. Nesla by som do rizika ani s jednym osobne.

nikha2809
11. jan 2023

@prosimopomoc téma z roku 2013 🙈

prosimopomoc
11. jan 2023

@nikha2809 hups, som si nevšimla. Zaujimalo by ma, ci maju to dieta, mozno uz aj 4 😁