Druhá materská

21. jún 2023

Ahojte chcem sa vás opýtať mám doma 9 mesačné bábätko s manželom už plánujeme druhé dieťa materskú som dostávala 1400€ a teraz poberám RP . Teraz som si našla prácu v kaviarni na pár hodín aby som sa odreagovala. Mona otázka znie či mi tento príjem nenaruší druhu materskú dovolenku aby som aj na druhé dieťa dostávala 1400€ vďaka za odpovede.

daniela1911
21. jún 2023

Naruší, predpokladám, že tehotná ešte nie si a nástup na materskú by si mala až 2024, čiže by VZ za rok 2023 skreslil materskú. Ak by si nemala iný príjem a porodila do 3r veku prvého dieťa išlo by o reťazovú “rovnakú” materskú.

luliu
21. jún 2023

Ďalšia otázka je či si ešte zamestnaná, lebo ak nie, vôbec nemusis mať nárok na materskú

klarissa25
21. jún 2023

a ten prvý pracovný pomer trvá ? každopadne ano naruší...

autor
21. jún 2023

@luliu áno pracovný pomer mi trvá

luliu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
klarissa25
21. jún 2023

tak to už vôbec nebudeš mať taku matersku...

autor
21. jún 2023

A ako veľmi mi to naruší výšku materskej dovolenky viete mi povedať ? V tej kaviarni nezarobim veľa možno 100 € mesačne a chcem tam chodiť dva mesiace.

klarissa25
21. jún 2023

a to robíš na dohodu ? A na aku dohodu ?

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
21. jún 2023

@klarissa25 dohoda o vykonaní práce

daniela1911
21. jún 2023

Ako som písala VZ je rok spať (ak teda nejde o nového zameastnavatela a skončený pôvodný PP). Tvoj PP stále trvá a nemala si žiaden príjem a plus nový a tam je 100€, to si vieš spočítať aj sama, svoju HM a materské je 75%

autor
21. jún 2023

@daniela1911 takže lepšie je neísť do tej kaviarne

daniela1911
21. jún 2023

Urcite

luliu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
21. jún 2023

Každý PP sa posudzuje zvlášť, čiže materské to môže zvýšiť, ak sú splnené všeobecné podmienky.

majlo1234
21. jún 2023

@draik nerozumiem tomu vobec uz 🙂
@daniela1911 hovori o znizeni materskej aj pri praci na dohodu. Mna to teoreticky zaujima tiez, rozmyslala som nad nejakou pracou na dohodu na vypustenie pary. Momentalne som zamestnana na TP stale, a v pripade, ze by som otehotnela rychlo, a porodila do troch rokov veku mojho prveho dietata, a soa na retazovu matersku, tato praca na dohodu mi nejako ovplyvni vysku materskej?

autor
22. jún 2023

@majlo1234 toto zaujíma aj mna

autor
22. jún 2023

@majlo1234 lebo na soc poisťovni mi povedali že.mi to.nenarusi výšku lebo si budem materskú žiadať u zamestnávateľa v ktorého som na TPP

daniela1911
22. jún 2023

@majlo1234 nejde o to žiadať materskú z prace kde je TPP. Môžeš žiadať aj z dohody aj z TPP ale v každej práci musíš mat splnené podmienky nároku - 270 dni nemocenského poistenia a aktívne poistenie ku dnu žiadosti. Čo autorka z dvojmesačnej dohody nespĺňa.

autor
22. jún 2023

@daniela1911 takže tým pádom sai bude ráta matersla z prvej práce čo mám na TPP ?

majlo1234
22. jún 2023

@daniela1911 chapem, ale v mojom pripade, ak som zamestnana dlhodobo u svojho zamestnavatela a pracou na dohodu by som si prilepsila o par eur mesacne, zatial co som na rodicovskom, znizili by mi to vysku materskeho prispevku?

aliziana
22. jún 2023

Ak dosiahneš 270 dní poistenia v kaviarni + 1pp stále trvá (a bude trvať aj druhý), môžeš si uplaniť materskú z oboch pp
Neviem ako je to presne ak nedosiahneš 270 dní, podľa mňa si budeš uplatňovať iba z prvého pp...

sasesoe
22. jún 2023

Ak Ti prva /povodna praca dalej trva, tak nova dohoda Ti dalsiu MD NEPOKAZI. Ak budes splnat podmienky, mozes dokonca ziadat o md z oboch zmluv, len je tam max hranica vysky MD. Ina situacia by bola, ak by si si povodnu zmluvu zmenila napr na polovicny uvazok.

Co Ti to ale moze pokazit, je ak by si po konci RD ukoncovala pracovny pomer a ziadala o podporu a taktiez dochodkove poistenie ide len z toho, co zarobis...

luliu
22. jún 2023

Minule tu písala nejaká mamička, ale dávnejšie, možno sa medzitým niečo zmenilo, že mala normálnu prácu, ale počas RD mala nejakú dohodu na pár hodín týždenne a materskú jej nepočítali z trvalého pracovného pomeru, ale z tej dohody a mala minimálnu, keďže nešlo o reťazovú MD

autor
22. jún 2023

Takže som sa nič nedozvedela niektoré píšete že to ovplyvní MD iné že nie tak neviem :(

luliu
22. jún 2023

@majusqa77 prosím poradila by si ....

sheila121
22. jún 2023
lalala94
22. jún 2023

Ja riešim presne túto istú situáciu a písala som aj do poradne tu na MK. Dcéra má 10 mesiacov a momentálne som tehotná, termín mám v decembri, na materskú nastupujem znova v novembri. Od jej 8. mesiacov pracujem na skrátený úväzok pre novú firmu (je to TPP na neurčito) a zároveň poberám RP. Pracovný kontrakt z predošlej práce, z ktorej som si čerpala prvú materskú mi stále trvá. Materskú ti to rozhodne nepokazí, nerozumiem komentárom na začiatku. Ak ti pracovný pomer od pôvodného zamestnávateľa pokračuje, budeš si uplatňovať materskú dávku z tejto zmluvy. Ak splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia u druhého zamestnávateľa, môžeš si podať žiadosť o materské aj od druhého zamestnávateľa, čiže vieš na tom len získať, t.j. budeš dostávať materskú z dvoch rôznych zmlúv.

majusqa77
22. jún 2023

@luliu su tu spravne odpovede, napr. vid draik, sasesoe,....