Vyradenie z úradu práce a zdravotné poistenie

16. jan 2023

Dobrý deň,
Bola som vedená na up, narodením dieťaťa som bola automaticky vyradená z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Kto za mňa teraz platí zdravotne poistenie? Nárok na materskú nemám. Ďakujem🙂

petamich
16. jan 2023

pocas rodicovskej dovolenky stat budes tzv. poistenec statu

autor
16. jan 2023

@petamich Dakujem, vedela by si mi poradiť, sk chcem aby manžel poberal rodičovský príspevok, stále budem aj ja poistencom štátu?

zuzinka888
16. jan 2023

Kolko deti a akom veku?

autor
16. jan 2023

@zuzinka888 1 dieta, má mesiac

zuzinka888
16. jan 2023

Preco nepoberas matersku?

autor
16. jan 2023

@zuzinka888 pretože som nebola predtým dôchodkovo poistená dostatočnú dobu

zuzinka888
16. jan 2023

A manzelovi by vysiel vyssi rodicak? Lebo tan zakladny ti patri. To by si sa musela opat zaevidovat na UP - a mohli by ta poslat do roboty inak im vysis vo vzduchoprazdne- ani zamestna ani na Up ani na MD ani Rd - niekde musis byt. Takze asi samoplatca. A manzel nemoze ist ma Md potom na Rd a potom prehodit Rd na teba?Ostal by ti vyssi. Teda ak sa nemylim

autor
16. jan 2023

@zuzinka888 ďakujem veľmi pekne za pomoc

petamich
17. jan 2023

nie, s jednym dietatom nemozes mat ty statut poistenca statu z titulu RD a manzel poberat MD/RD, museli by ste mat napr. dve deti do 6 rokov (vtedy sa to da), takto budes samoplatca a platit si zdravotne sama alebo sa treba zaevidovat na UP alebo teda ten nizsi rodicovsky prispevok a byt na rodicovskej ak teda nespominame moznost ist do prace ale tipujem, ze ty primarne chces byt zatial doma s dietatom

petamich
17. jan 2023

@zuzinka888 neostal by vyssi, dostala by iba nizsi, jedine manzel by mal narok na vyssi, u nej by UPSVaR skumal, ci nebol narok na MD ak nebol dostala by iba nizsi

marcela19791979
25. feb 2023

@petamich dobrý deň ja mám tiež ten problém len som nedala vedieť poisťovní že som na rodičovskom a prišlo mi že si mám uhradiť zdravotné neviete budem musieť dať za ten mesiac zo svojho alebo ako? co mám robiť aby som si nehradila sama zdravotné?

petamich
25. feb 2023

@marcela19791979 a nie je to ten problem co ma Dovera? u vsetkych na RD sa tvarili, ze neevidovali, ze su na rodicovskej? ja som tiez nikomu nedavala vediet, ze som na rodicovskej, zamestnavatel to standardne riesi, kazdopadne podla mna treba dorucit nejake potvrdenie do poistovne a buse to v poriadku

marcela19791979
10. mar 2023

@petamich vďaka majú v tom bordel volala som do poistovne